Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 58
  1. #31
    Εγγραφή
    02-08-2012
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    99995/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    9(dB) / 6,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Catchphrase Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται VDSL, για να έχεις VOIP.
    Το θεμα δεν ειναι το VOIP αλλα το VDSL

  2. #32
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npil Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ζηλευουμε κανενα γειτονα, αλλα απο τη στιγμη που θελει ο ΟΤΕ και η καθε εταιρεια να εχει τετοιες δυνατοτητες στους συνδρομητες της , θα πρεπει να εχει φτιαξει πρωτα τα βασικα (καλωδιωση σε ολη την ελλαδα κτλ) δεν γινεται σε ολες σχεδον τις χωρες της ευρωπης να υπαρχει vdsl η οτι καλυτερο απο adsl σε ολους τους συνδρομητες και εδω να εξαρτιωμαστε ακομα με τις καλωδιωσεις του 1950 , και να μετραμε το εκατοστο αν ειμαστε κοντα η μακρυα απο την ταδε γραμμη . Ποσα χρονια ειναι η τεχνολογια vdsl στην Ελλαδα ? και τι εχουνε γενικα κανει για να την επεκτεινουν . Τελος παντων , αλλα λογια να αγαπιομαστε ...απλα ειναι ειρωνικο να μας κοροιδευουν , και πληρωνουμε και αδρα .
    υγ. εγω και ο καθε σαν εμενα αν μπορουσαμε να ειχαμε τη vdsl να εισαι σιγουρος θα το σκεφτομασταν σοβαρα να την βαλουμε απο τον cosmote , δεν ειναι θεμα εταιρειας το σχολιο μου
    Ωραία. Μπορείς κάλλιστα να περιμένεις και τον πάροχο σου να κάνει τη σχετική επένδυση στην περιοχή σου. Γιατί δεν πληρώνεις αδρά για την ανάπτυξη του δικτύου όντας στη forthnet.

    Η ανάπτυξη δικτύου δεν γίνεται από κάποιο δημόσιο/κρατικό μηχανισμό που θα μπορούσε εν γένει να προσπεράσει τις δυσκαμψίες του εκάστοτε δήμου κλπ. Οπότε, και με δεδομένο ότι την ανάπτυξη την κάνει πάροχος και όχι το δημόσιο, η ανάπτυξη αυτη, του FTTC γίνεται αρχικά με βάση το target group που πιστεύει ο πάροχος ότι το προιόν απευθύνεται, επί παραδείγματι για την Αθήνα, όλα τα Βόρεια/Βορειοανατολικά και Νότια προάστια έχουν VDSL. Είναι ένα προιόν που ο ΟΤΕ το κοστολογεί (ή του το κοστολογούν) στα 40-50 ευρώ τον μήνα standalone χωρίς TV και προφανώς καλύπτει πρώτα τις περιοχές που μπορούν να ανταποκριθούν και οι δήμοι δεν δημιουργούν προβλήματα.

    Το ότι δεν καλύπτει κάποιον μεμονωμένα δεν αναιρεί ότι μεγάλη μερίδα των κατοίκων έχει πρόσβαση σε τέτοιου είδους υπηρεσίες.

  3. #33
    Εγγραφή
    24-04-2010
    Περιοχή
    Λιλιπούπολη
    Μηνύματα
    527
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μην ξεχναμε......... !!!!!!!!!!!!!!!!!

    Εξαιτιας της δοκιμης θα αλλαχθουν τα παλια modem-router και θα μπουν τα "νεας" τεχνολογιας VDSL modem-router με VOIP .
    Που φυσικα θα μείνουν ακομα και αν καποιος ΔΕΝ θέλει VDSL.


    Οπότε με ενα σμπαρο δυο τρυγώνια. Επειδη ολοι θα θελησουν το ΔΩΡΕΑΝ VDSL ... με αυτο το εξυπνο τρικ τους γυρνανε σε VOIP.
    Σ Ω Σ Τ Ο Σ!!!! +1

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως θα γυρισω, γιατι 2η φορα καιγεται η καρτα στην καμπινα που παιρνω vdsl και 2η φορα ειμαι χωρις τηλεφωνο για 4 μερες.... οποτε...........
    POTS και ξανά POTS μέχρι την τελευταια μερα που θα μπορείς !!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npil Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα ας βαλει σε ολη την Αθηνα ΟΤΕ vdsl πρωτα και μετα βλεπουμε.
    Διαφημιστικα τρικ , και απο υποστηριξη τπτ .
    Ειναι λογικο δημος σε αποσταση 5κμ απο το κεντρο της Αθηνας ........ το σπιτι στο πιο κατω οικοδομικο τετραγωνο στα 300μ απο το δικο μου να εχει vdsl και το δικο μου οχι . Ουτε στην Αφρικη δεν εχουν τετοιες υποδομες ........
    Δεν εχεις αδικο , αλλα τα 5 χιλιομετρα που λες ειναι πολλά.... εγω ειμαι 1100 μετρα απο το Α/Κ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ και δεν εχει να μου δωσει VDSL !!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι δεν καλύπτει κάποιον μεμονωμένα δεν αναιρεί ότι μεγάλη μερίδα των κατοίκων έχει πρόσβαση σε τέτοιου είδους υπηρεσίες.
    Τι γίνεται οταν ακόμα μεγαλύτερη μερίδα των κατοικων δεν εχει πρόσβαση σε τετοιου ειδους υπηρεσίες; Π.χ. ο δημος Αθηναίων αν δεν κανω λαθος αριθμεί περίπου 1 εκατομμύριο κατοίκους , πόσοι απ αυτους μπορουν να εχουν πρόσβαση σε VDSL?
    Timeo Danaos et dona ferrentes

  4. #34
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    905
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Ο Δήμος Αθηναίων έχει πρακτικούς περιορισμούς αρχικά όσον αφορά την τοποθέτηση των KV αλλά ταυτόχρονα και υπερβολικές απαιτήσεις. Γενικά, οι δήμοι δεν ενδιαφέρονται να βοηθήσουν για καλύτερες υπηρεσίες στις περιοχές στους πλην ελαχίστων.

  5. #35
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τυράκι για το VDSL κι αν δεν τους κάτσει, ανανέωση έτσι κι αλλιώς για 18/24μήνες και μάλιστα μάλλον σε τιμή full πακέτου?

    Μπλέξιμο και με το VoIP για όσους έχουμε προβληματικές τηλεφωνικές εγκαταστάσεις σπίτια μας?

    Όχι, ευχαριστώ (κι ας είμαι ούτε 100μ από την καμπίνα ή ούτε 800 από το κτίριο)!
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #36
    Εγγραφή
    18-07-2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    306
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15165/1020
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία. Μπορείς κάλλιστα να περιμένεις και τον πάροχο σου να κάνει τη σχετική επένδυση στην περιοχή σου. Γιατί δεν πληρώνεις αδρά για την ανάπτυξη του δικτύου όντας στη forthnet.
    ο πάροχος μου όπως κ όλοι οι πάροχοι στην Ελλάδα προσφέρει τα ίδια με όλους , χωρίς καμία τεράστια διαφορά μεταξύ τους, κ δεν περιμένω κάτι περισσότερο , εδώ μιλάμε για τον μοναδικό πάροχο κ ιδιοκτήτη της τηλεφωνίας όλων των γραμμών . κ αυτόν που καθορίζει τις εξελίξεις , άρα από αυτόν τον ΟΤΕ περιμένω κάτι καλύτερο .
    κ δεν το λέω επειδή είμαι σε άλλο πάροχο για να υποβιβάζω τον Οτε ,απλά ζητάω αυτό που αλλού είναι δεδομένο εδώ είναι πολυτέλεια. Εγω δεν υποστηριζω καμία εταιρεία ούτε θα κουνησω καμίας εταιρείας την σημαία. Θα υποστηρίξω όμως την υπηρεσία που μου παρέχει όπως κ να λέγεται ο κάθε πάροχος.....

    - - - Updated - - -

    [QUOTE=Rookie;6047699] Σ Ω Σ Τ Ο Σ!!!! +1

    - - - Updated - - -



    POTS και ξανά POTS μέχρι την τελευταια μερα που θα μπορείς !!!

    - - - Updated - - -


    Δεν εχεις αδικο , αλλα τα 5 χιλιομετρα που λες ειναι πολλά.... εγω ειμαι 1100 μετρα απο το Α/Κ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ και δεν εχει να μου δωσει VDSL !!!

    [COLOR="silver"]- - - Updated - - -[/COLO
    5km εννοώ σαν περιοχή από κέντρο Αθήνας ,από το Κ/Φ είμαι 1.2

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Δήμος Αθηναίων έχει πρακτικούς περιορισμούς αρχικά όσον αφορά την τοποθέτηση των KV αλλά ταυτόχρονα και υπερβολικές απαιτήσεις. Γενικά, οι δήμοι δεν ενδιαφέρονται να βοηθήσουν για καλύτερες υπηρεσίες στις περιοχές στους πλην ελαχίστων.
    Γιαυτό δεν θα κάνουμε τπτ σαυτη τη χώρα ,ότι κ να προσπάθουνε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Δήμος Αθηναίων έχει πρακτικούς περιορισμούς αρχικά όσον αφορά την τοποθέτηση των KV αλλά ταυτόχρονα και υπερβολικές απαιτήσεις. Γενικά, οι δήμοι δεν ενδιαφέρονται να βοηθήσουν για καλύτερες υπηρεσίες στις περιοχές στους πλην ελαχίστων.
    Γιαυτό δεν θα κάνουμε τπτ σαυτη τη χώρα ,ότι κ να προσπάθουνε

  7. #37
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    kipseli
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΗΣ
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 27,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    vdsl? ποιο vdsl? κυψελαρα με 10αρα γραμμη κ πολυ μας ειναι...

  8. #38
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Ερώτηση ...υποθετική αφού VDSL δεν στο σπίτι μου, είμαι βλέπετε σε απομακρυσμένη περιοχή (Αν. Τούμπα) ...
    έστω ότι δοκιμάζω για τρεις μήνες VDSL, έστω ότι δεν μου κάνει και γυρνάω σε ADSL, έστω ότι μου ζητάνε να κάνω νέο συμβόλαιο... δεν μπορώ να αιτηθώ μεταφορά? αφού το συμβόλαιο μου δεν το συνεχίζουν άρα δεν υπάρχει....

  9. #39
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1ον αφου ΔΕΝ μπαινει vdsl πως θα βαλεις δοκιμαστικα?
    2ον .... ΑΝ εμπαινε.... θα γυρναγες πισω μετα σε adsl με ΝΕΑ δεσμευση.... και μεταφορα μετα που θα ζηταγες... θα πληρωνες το κοστος μεταφορας και θα συνεχιζες να εχεις την adsl που ειχες.

    Γιατι να μην υπαρχει το συμβολαιο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 03-11-16 στις 15:33.

  10. #40
    Εγγραφή
    28-11-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    686
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    39321/3993
    ISP
    HCN
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Thomson TWG870
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον αφου ΔΕΝ μπαινει vdsl πως θα βαλεις δοκιμαστικα?
    2ον .... ΑΝ εμπαινε.... θα γυρναγες πισω μετα σε adsl με ΝΕΑ δεσμευση.... και μεταφορα μετα που θα ζηταγες... θα πληρωνες το κοστος μεταφορας και θα συνεχιζες να εχεις την adsl που ειχες.

    Γιατι να μην υπαρχει το συμβολαιο?
    1) αν μπορούσα να δοκιμάσω VDSL
    2) αφού έχω λοιπόν συμβόλαιο γιατί μου το ακυρώνουν?

    κουτοπονηριές...

  11. #41
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ποιος να στο ακυρωσει? τι να σου ακυρωσει? η δεν εχεις γραψει σωστα αυτο που θελεις ή εγω δεν καταλαβαινω τι εννοεις.

    Εσυ ειπες ...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfagamma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση ...υποθετική

    αφού το συμβόλαιο μου δεν το συνεχίζουν άρα δεν υπάρχει....
    ειχες συμβολαιο (ειτε με δεσμευση είτε οχι) βαζεις δοκιμαστικα VDSL και μετα η το κρατας το VDSL ή ΔΕΝ το κρατας.
    1) Αν το κρατησεις θα κανεις ΝΕΟ συμβολαιο για την VDSL.
    2) ΑΝ ΔΕΝ το κρατησεις... απλα μετα την "δοκιμη" θα πρεπει να κανεις ΝΕΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΜΕ ΔΕΣΜΕΥΣΗ (ειτε παλι στον οτε είτε σε νεο παροχο) .

    Σε καθε περιπτωση το "τιμημα" για την δοκιμη ειναι η νέα δεσμευση.

    Τοσες φορες αναφερθηκε πιο πισω.

    Εννοεις κατι διαφορετικο?

  12. #42
    Εγγραφή
    18-11-2014
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    295
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109955/10996
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    14.4(dB) / 2.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιος να στο ακυρωσει? τι να σου ακυρωσει? η δεν εχεις γραψει σωστα αυτο που θελεις ή εγω δεν καταλαβαινω τι εννοεις.

    Εσυ ειπες ...

    ειχες συμβολαιο (ειτε με δεσμευση είτε οχι) βαζεις δοκιμαστικα VDSL και μετα η το κρατας το VDSL ή ΔΕΝ το κρατας.
    1) Αν το κρατησεις θα κανεις ΝΕΟ συμβολαιο για την VDSL.
    2) ΑΝ ΔΕΝ το κρατησεις... απλα μετα την "δοκιμη" θα πρεπει να κανεις ΝΕΑ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΜΕ ΔΕΣΜΕΥΣΗ (ειτε παλι στον οτε είτε σε νεο παροχο) .

    Σε καθε περιπτωση το "τιμημα" για την δοκιμη ειναι η νέα δεσμευση.

    Τοσες φορες αναφερθηκε πιο πισω.

    Εννοεις κατι διαφορετικο?
    Αρα μετα τη δοκιμη δεν εχεις συμβολαιο και εισαι ελευθερος να κανεις ακομα και φορητοτητα;

  13. #43
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    αα.... τωρα καταλαβα τι εννοεις..

    Εδω ειναι μια πολυ λεπτη γραμμη που προφανως κανεις δεν μπορει να το απαντησει.

    Προσωπικη μου υποθεση ειναι 3 ενδεχομενα. ( ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΗ)

    1) Αν γλυκαθεις απο την VDSL κανεις ΝΕΟ συμβολαιο με την COSMOTE με δεσμευση.

    2) Αν ΔΕΝ σου αρεσει (χλωμο το κοβω χααχαχ) κανεις ΝΕΟ συμβολαιο με την COSMOTE με δεσμευση για A-DSL .

    3) Πριν λήξει το 3μηνο εχεις επικοινωνησει με εναλλακτικο παροχο και εχεις κανονισει ακριβως με την ληξη της δοκιμης να "παρει" την γραμμη σου απο την COSMOTE.
    Αλλα και πάλι με ΝΕΑ δεσμευση στο ΝΕΟ ΠΑΡΟΧΟ αυτη την φορα.

    **** Ολα αυτα ΕΚΤΟΣ αν σε αναγκασουν για την δοκιμη να υπογραψεις (ή να αποδεχτεις τηλεφωνικα) κατι αλλο απο την COSMOTE. Οποιος δοκιμασει ας μας ενημερωσει.

  14. #44
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδια επειδη μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων, με το που αποδεχεσε την τριμηνη δοκιμαστικη περιοδο VDSL, αυτοματως δεχεσε την νεα δεσμευση. Δεν γινετε με την ληξη του τριμηνου. Το μονο που θα "παιξει" ειναι η παραμονη στο VDSL που η τιμη θα συμφωνηθει, η η επιστροφη στο ADSL με τιμη του προγραμματος σου σε τιμη σημερινου τιμοκαταλογου.

  15. #45
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ΑΑΑΑααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ξεκαθαρισε το τοπιο. Οπότε δεν αξιζει. Το δοκιμαστικο το πληρωνεις σε παγια μετα την επιστροφη σε ADSL αφου θα χασεςι την προνομιακη τικη που ειχες.

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΩΡΕΑΝ... κρίμα σε οσουν την "πατησουν" .

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-16, 04:08
  2. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-16, 16:39
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-16, 16:06
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-16, 21:49
  5. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-16, 14:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας