Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ψάχνω έναν τρόπο να συνδέσω τον λογαριασμό μου στο Google Hangout με τον Asterisk. Ο σκοπός μου είναι κάποιος από το γραφείο να μπορεί να καλέσει ένα εσωτερικό και στην συνέχεια να χτυπάει στο Hangout. Το Zoiper δυστυχώς δεν παίζει σωστά στην συσκευή που έχω για την δουλειά, αντιθέτως το Hangout τέλεια.

    Με τις διάφορες μεθόδους που κυκλοφορούν (για Google Voice βέβαια) συνδέεται ο Asterisk στην Google αλλά οι εισερχόμενες κλήσεις προς το Hangout e-mail μου δεν μπαίνουν ποτέ στο κέντρο.

    Το κέντρο είναι Elastix 2.5 πλήρως ενημερωμένο. Αν βέβαια δεν παίζει σε αυτό και χρειαστεί να στήσω άλλον Asterisk, οποιαδήποτε έκδοσή του, μόνο για αυτό τον σκοπό είμαι διατεθιμένος να το κάνω.

    Καμιά ιδέα κάποιος;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνω έναν τρόπο να συνδέσω τον λογαριασμό μου στο Google Hangout με τον Asterisk. Ο σκοπός μου είναι κάποιος από το γραφείο να μπορεί να καλέσει ένα εσωτερικό και στην συνέχεια να χτυπάει στο Hangout. Το Zoiper δυστυχώς δεν παίζει σωστά στην συσκευή που έχω για την δουλειά, αντιθέτως το Hangout τέλεια.

    Με τις διάφορες μεθόδους που κυκλοφορούν (για Google Voice βέβαια) συνδέεται ο Asterisk στην Google αλλά οι εισερχόμενες κλήσεις προς το Hangout e-mail μου δεν μπαίνουν ποτέ στο κέντρο.

    Το κέντρο είναι Elastix 2.5 πλήρως ενημερωμένο. Αν βέβαια δεν παίζει σε αυτό και χρειαστεί να στήσω άλλον Asterisk, οποιαδήποτε έκδοσή του, μόνο για αυτό τον σκοπό είμαι διατεθιμένος να το κάνω.

    Καμιά ιδέα κάποιος;
    To google voice και το gtalk σε asterisk παίζει μέσω XMPP, έχω την εντύπωση ότι η google με το hangouts δεν υποστηρίζει XMPP. Νομίζω ότι μόνο αν είχες νούμερο google voice (μόνο USA) θα μπορούσες να δέχεσαι εισερχόμενες κλήσεις στον αριθμό.
    Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια λύση για το hangouts+asterisk.

    Εαν χρησιμοποιείς sip και android, και το zoiper δεν σου κάνει, γιατί δεν δοκιμάζεις το csipsimple ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος codezero : 08-11-16 στις 13:53.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εδω και 2 βδομαδες χρησιμοποιω το Grandstream Wave σε Android και δεν με εχει απογοητευσει. Υποστηριζει πολλα codecs και εχει πολυ ομορφο UI ενω δεν μου εχει κρασαρει ποτε προς το παρων. Μπορεις να το δοκιμασεις αν θες!

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι μόνο με το Zoiper το πρόβλημα, υπάρχουν και άλλοι λόγοι που θα ήθελα να παίξει με hangout.
    Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;

  5. #5
    Εγγραφή
    30-10-2003
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 150 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7590
    Όντως με το hangouts δεν υποστηρίζει XMPP. Υπάρχει λύση όμως, εδώ και χρόνια και εγώ την έχω εφαρμόσει. Ένας υπέροχος, xmpps to sip gateway, που θα βρείτε στο www.simonics.com Πληρώνετε 5 δολλάρια μια φορά στον άνθρωπο, που έχει στήσει την υπηρεσία και απολαμβάνετε τον google voice αριθμό σας με sip, που μπορείτε να λειτοργήσετε στον asterisk server sas, se ATA, sip voip clients ή και στο voip.... ψυγείο σας, αν έχετε κανένα τέτοιο:P Έχω πετάξει τον google voice αριθμό μου στο Fritzbox 7390 από το 2012 και απολαμβάνω απεριόριστης διάρκειας τζαμπέ κλήσεις προς Αμερική και Καναδά και με δυνατότητα για conferece και μιλώ με τους φίλους μου εκεί με τις ώρες, ενώ με καλούνε και αυτοί κανονικά στο αμερικάνικό μου αριθμό, που έρχεται στις απλές και isdn τηλεφωνικές μου συσκευές στο σπίτι, μέσω του Fritzbox αλλά και έξω στο κινητό μου αν έχω vpn με το σπίτι, χωρίς να χρειάζεται να μεταχειρίζομαι το hangouts. Κρυστάλλινη ποιότητα ήχου και με g711μ παρακαλώ. Είχα κάνει και έξτρα 5 δολλάρια donate στο simonics.com, σύνολο 10 αλλά χαλάλι !!!
    Ζωντανά με την εκπομπή "Γυρίζοντας με 78 στροφές" κάθε Δευτέρα και Πέμπτη 10-12 μ.μ. (ώρες Ελλάδος) από το www.radio-nostalgia.gr

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το hangouts ήταν το ζήτημα. Ευχαριστώ πάντως

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-21, 17:57
  2. Γενικά θέματα που αφορούν το Raspberry PI 3 με FreePbx 13 και Asterisk 13
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-18, 15:35
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-16, 15:20
  4. freepbx+asterisk+avantfax
    Από atux_null στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-16, 22:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας