Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά έγραψες ότι ο χρήστης περιμένει να ολοκληρωθεί το αρχείο πριν το κάνει copy/paste. Όταν ολοκληρωθεί ακόμη κι αν ονομάζεται ABCDEFG.[κενό] είναι ένα αρχείο βίντεο. Έχει όλα τα απαραίτητα attributes του αρχείου βίντεο όπως ξέρεις πολύ καλά και μπορείς να δεις ανοίγοντάς το με το VLC.
    Αν κρύβεσαι πίσω από μια παπαρούνα και θες να με πείσεις πόσο καλά κρύβεσαι δεν έχω πρόβλημα εκτός από το ότι αυτά που λές δεν ευσταθούν νομικά.
    Δηλαδή srsly θα υποστηρίξεις ότι παίρνεις backup την προσωρινή cache του browser?

    Για να ολοκληρώσω και να σε αφήσω πίσω από την παπαρούνα σου: Αν το αρχείο είναι ημιτελές μπορείς να υποστηρίξεις τα πάντα αφού δεν μπορείς να κάνεις θέαση ή έστω ολοκληρωμένη θέαση του βίντεο. Αν το κατέβασμα έχει ολοκληρωθεί, έχεις παρανομήσει. That simple.
    Δεν καταλαβαίνω προς τι η επίθεση. Εκφράζω απορία και με ενδιαφέρει να μάθω πως αντιμετωπίζεται και με ποιο νομικό σκεπτικό από πίσω.

    Δεν έγραψα ότι ολοκληρώνεται το αρχείο. Έχω γραψει επανειλημμένα ότι είναι ημιτελές και γνωρίζοντας το μέγεθός του από πριν ο χρήστης ξέρει πότε ουσιαστικά έχει κατέβει αλλά ποτέ δεν πατάει "Save" ώστε να παρει τα σχετικά attributes. Ακόμα και να μην γωρίζει όμως το μέγεθος αν πάρει το back up μετά από 5-6 ώρες πάλι θα έχει ουσιαστικά όλο το περιεχόμενο στο ημιτελές αρχείο (μιλώντας για μια τυπική σύνδεση και έν ατυπικό αρχείο).

    Ναι ο χρήστης παίρνει back up την cache του browser πρώτον επειδή μπορεί και δεύτερον επειδή δεν απαγορεύεται.

    Υπάρχουν video που μπορούν να πάιξουν από players ακόμα και αν δεν έχουν πάρει τα attributes του video οπως υπάρχουν *.iso που μπορείς να να τα κάνεις extract με winrar αντί mount. H φράση που λες "δεν ευσταθούν νομικά" είναι αυτό που με ενδιαφέρει και αυτό προσπαθώ να μάθω. Ποιοι νόμοι είναι αυτοί που καταρρίπτουν τον συλλογισμό μου? Το τι υπαγορέυει η λογική κτλ το ξέρω και εγώ. Σχετικά με την φράση "Αν το κατέβασμα έχει ολοκληρωθεί, έχεις παρανομήσει. That simple." συμφωνώ απόλυτα αλλά ξαναλέω ότι στο παράδειγμά μου δεν έχει ολοκληρωθεί τίποτα.

    Κάποιος νομικός ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα. Επαναλαμβάνω την απορία/συλλογισμό μου:

    Συνοψίζοντας λοιπόν ο χρήστης πάτησε από λάθος το κουμπί download, δεν οριστικοποίησε το download ακριβώς επειδή ήταν από λάθος και στα πλαισια back up έχει αντιγράψει το cache folder με πολλά ημιτελή αρχεία ανάμεσα και στα οποία βρίσκεται και το ημιτελές video.

  2. #32
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Onyx_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω προς τι η επίθεση. Εκφράζω απορία και με ενδιαφέρει να μάθω πως αντιμετωπίζεται και με ποιο νομικό σκεπτικό από πίσω.

    Δεν έγραψα ότι ολοκληρώνεται το αρχείο. Έχω γραψει επανειλημμένα ότι είναι ημιτελές και γνωρίζοντας το μέγεθός του από πριν ο χρήστης ξέρει πότε ουσιαστικά έχει κατέβει αλλά ποτέ δεν πατάει "Save" ώστε να παρει τα σχετικά attributes. Ακόμα και να μην γωρίζει όμως το μέγεθος αν πάρει το back up μετά από 5-6 ώρες πάλι θα έχει ουσιαστικά όλο το περιεχόμενο στο ημιτελές αρχείο (μιλώντας για μια τυπική σύνδεση και έν ατυπικό αρχείο).

    Ναι ο χρήστης παίρνει back up την cache του browser πρώτον επειδή μπορεί και δεύτερον επειδή δεν απαγορεύεται.

    Υπάρχουν video που μπορούν να πάιξουν από players ακόμα και αν δεν έχουν πάρει τα attributes του video οπως υπάρχουν *.iso που μπορείς να να τα κάνεις extract με winrar αντί mount. H φράση που λες "δεν ευσταθούν νομικά" είναι αυτό που με ενδιαφέρει και αυτό προσπαθώ να μάθω. Ποιοι νόμοι είναι αυτοί που καταρρίπτουν τον συλλογισμό μου? Το τι υπαγορέυει η λογική κτλ το ξέρω και εγώ. Σχετικά με την φράση "Αν το κατέβασμα έχει ολοκληρωθεί, έχεις παρανομήσει. That simple." συμφωνώ απόλυτα αλλά ξαναλέω ότι στο παράδειγμά μου δεν έχει ολοκληρωθεί τίποτα.

    Κάποιος νομικός ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα. Επαναλαμβάνω την απορία/συλλογισμό μου:

    Συνοψίζοντας λοιπόν ο χρήστης πάτησε από λάθος το κουμπί download, δεν οριστικοποίησε το download ακριβώς επειδή ήταν από λάθος και στα πλαισια back up έχει αντιγράψει το cache folder με πολλά ημιτελή αρχεία ανάμεσα και στα οποία βρίσκεται και το ημιτελές video.
    Δεν μπορείς να αντιγράψεις αυτό το αρχείο απο την στιγμή που είναι ανοιχτός ο browser, αν κλείσεις τον browser θα σβήσει και το αρχείο, αν πατήσεις το cancel θα σβήσει το αρχείο, αν πατήσεις το save έχεις το αρχείο όποτε......

  3. #33
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορείς να αντιγράψεις αυτό το αρχείο απο την στιγμή που είναι ανοιχτός ο browser, αν κλείσεις τον browser θα σβήσει και το αρχείο, αν πατήσεις το cancel θα σβήσει το αρχείο, αν πατήσεις το save έχεις το αρχείο όποτε......
    Μπορείς να το αντιγράψεις. Δεν μπορείς να το κάνεις move η cut , αλλά copy-paste μπορείς να το κάνεις ενώ είναι ανοικτός ο browser. Για τα υπόλοιπα συμφωνώ αλλά στο παραδειγμά μου δεν γίνεται τίτποτα από αυτά.

  4. #34
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Onyx_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω προς τι η επίθεση. Εκφράζω απορία και με ενδιαφέρει να μάθω πως αντιμετωπίζεται και με ποιο νομικό σκεπτικό από πίσω.

    Δεν έγραψα ότι ολοκληρώνεται το αρχείο. Έχω γραψει επανειλημμένα ότι είναι ημιτελές και γνωρίζοντας το μέγεθός του από πριν ο χρήστης ξέρει πότε ουσιαστικά έχει κατέβει αλλά ποτέ δεν πατάει "Save" ώστε να παρει τα σχετικά attributes. Ακόμα και να μην γωρίζει όμως το μέγεθος αν πάρει το back up μετά από 5-6 ώρες πάλι θα έχει ουσιαστικά όλο το περιεχόμενο στο ημιτελές αρχείο (μιλώντας για μια τυπική σύνδεση και έν ατυπικό αρχείο).

    Ναι ο χρήστης παίρνει back up την cache του browser πρώτον επειδή μπορεί και δεύτερον επειδή δεν απαγορεύεται.

    Υπάρχουν video που μπορούν να πάιξουν από players ακόμα και αν δεν έχουν πάρει τα attributes του video οπως υπάρχουν *.iso που μπορείς να να τα κάνεις extract με winrar αντί mount. H φράση που λες "δεν ευσταθούν νομικά" είναι αυτό που με ενδιαφέρει και αυτό προσπαθώ να μάθω. Ποιοι νόμοι είναι αυτοί που καταρρίπτουν τον συλλογισμό μου? Το τι υπαγορέυει η λογική κτλ το ξέρω και εγώ. Σχετικά με την φράση "Αν το κατέβασμα έχει ολοκληρωθεί, έχεις παρανομήσει. That simple." συμφωνώ απόλυτα αλλά ξαναλέω ότι στο παράδειγμά μου δεν έχει ολοκληρωθεί τίποτα.

    Κάποιος νομικός ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα. Επαναλαμβάνω την απορία/συλλογισμό μου:

    Συνοψίζοντας λοιπόν ο χρήστης πάτησε από λάθος το κουμπί download, δεν οριστικοποίησε το download ακριβώς επειδή ήταν από λάθος και στα πλαισια back up έχει αντιγράψει το cache folder με πολλά ημιτελή αρχεία ανάμεσα και στα οποία βρίσκεται και το ημιτελές video.
    Δεν χρειάζεσαι άλλον να διαφωτίσει καλύτερα- το θέμα το τι/πως κατεβάζεις και τι/πως είναι παράνομο το γνωρίζω καλά.
    Λες ότι δεν καταλαβαίνεις γιατί επιτίθεμαι παρόλαυτα επιμένεις σα να μην καταλαβαίνεις γενικά.
    Άντε να το πω άλλη μια (και τελευταία) φορά:
    Μετά από 5-6 ώρες που το αρχείο έχει ολοκληρωθεί έχει το ίδιο MD5 (whateva) checksum με το αρχικό αρχείο και όλα τα video attributes του αρχικού, πλήρους αρχείου βίντεο συμπεριλαμβανομένων π.χ. υπότιτλων (αν είναι container), watermarks κτλ.κτλ. Άρα το κατέβασμα έχει ολοκληρωθεί. Το ότι ονομαζεται ABCDEF.<κενό> δεν έχει καμιά απολύτως σημασία όπως δεν θα είχε σημασία αν έπαιρνες το ThisIsAProtectedMovie.mp4 και το μετονόμαζες σε ThisIsNotAProtectedMovie.mp4

    Και όπως νομίζω είπε και ο sdikr παραπάνω... Αν έχεις στο "backup" σου μόνο το ABCDEF εγώ να συμφωνήσω ότι πολύ δύσκολα κάποιος θα σε καταδικάσει. Άν όμως στον "backup" φάκελο έχεις βάλει υποφάκελο "videos" και μέσα έχεις 324876 αρχεία ABCDEF καταλαβαίνεις ότι υπα΄ρχει διαφορά. Στα πόσα είναι η διαφορά; Αυτό μόνο το δικαστήριο θα σου πει, αν θέλεις τη γνώμη μου όχι πάνω από 2-3.
    Με λίγα λόγια, κανείς δεν θα καταδικάσει κάποιον που πραγματι κατέβασε από λάθος ένα αρχείο και κανείς δεν θα αθωώσει έναν.... κατά συρροή αντιγραφέα της cache του browser που κατά συμπτωση περιέχει προστατευμένο υλικό.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  5. #35
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεσαι άλλον να διαφωτίσει καλύτερα- το θέμα το τι/πως κατεβάζεις και τι/πως είναι παράνομο το γνωρίζω καλά.

    Μετά από 5-6 ώρες που το αρχείο έχει ολοκληρωθεί έχει το ίδιο MD5 (whateva) checksum με το αρχικό αρχείο και όλα τα video attributes του αρχικού, πλήρους αρχείου βίντεο συμπεριλαμβανομένων π.χ. υπότιτλων (αν είναι container), watermarks κτλ.κτλ. Άρα το κατέβασμα έχει ολοκληρωθεί. Το ότι ονομαζεται ABCDEF.<κενό> δεν έχει καμιά απολύτως σημασία όπως δεν θα είχε σημασία αν έπαιρνες το ThisIsAProtectedMovie.mp4 και το μετονόμαζες σε ThisIsNotAProtectedMovie.mp4
    Eγώ πάλι νομίζω οτι δεν καταλαβαίνεις τι λέω ακριβώς. Aν ο χρήστης δεν πατήσει "Save" δεν γίνεται εγγραφή του αρχείου ως video με τα σχετικά attributes στon cache folder. To video μπορεί να είναι ολόκληρο, αλλά θα είναι μέσα σε ένα temp αρχείο το οποίο:

    1.Δεν έχει το ίδιο checksum με το πλήρες αρχείο video
    2.Δεν είναι αρχείο video με την έννοια ότι δεν έχει τέτοια κατάληξη

    Για πολλοστή φορά ο χρήστης ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΙ download. Τα υπόλοιπα που λες για υποφακέλλους και Χ ενέργειες του χρήστη είναι υποθετικά και δεν αποτελούν παραμέτρους στο παράδειγμά μου

  6. #36
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Onyx_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν ο χρήστης δεν πατήσει "Save" δεν γίνεται εγγραφή του αρχείου ως video με τα σχετικά attributes στon cache folder. To video μπορεί να είναι ολόκληρο μέσα σε ένα temp αρχείο αλλά το αρχείο αυτό:

    1.Δεν έχει το ίδιο checksum με το πλήρες αρχείο video
    2.Δεν είναι αρχείο video με την έννοια ότι δεν έχει τέτοια κατάληξη

    Για πολλοστή φορά ο χρήστης ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΙ download. Τα υπόλοιπα που λες για υποφακέλλους και Χ ενέργειες του χρήστη είναι υποθετικά και δεν αποτελούν παραμέτρους στο παράδειγμά μου
    Το προσωρινό αυτό αρχείο με διαφορετικό φορμά, διαφορετικό hash alg, περιέχει copyrighted περιεχόμενο έστω και τμηματικό του όλου έργου που αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία.

    Δεν έχει σημασία το πως βρέθηκε στον υπολογιστή σου, τυχαία ή από επιλογή, αν συναίνεσες μερικώς ή πλήρως κατά τη διαδικασία της αποθήκευσης που περιέγραψες. Σημασία έχει ότι με τον τρόπο που περιγράφεις αυτό το "περιεχόμενο" μπορεί να αναπαραχθεί χωρίς να έχει καταβληθεί το νόμιμο αντίτιμο ή/και να έχουν αποκτηθεί οι σχετικές άδειες.

    Σύμφωνα με το γράμμα του νόμου, ένα δικαστήριο στις ΗΠΑ μπορεί να σε καταδικάσει. Όπου τέλος πάντων έχουν θεσπιστεί οι διατάξεις πλήρως για την προστασία της πνευματικής ιδιοκτησία είτε αυτή είναι βιβλίο, μουσική είτε ψηφιακό αρχείο. Εδώ δεν είναι νομοθετημένα, ακόμη, τα σχετικά διατάγματα.

    Κατά τη γνώμη μου βέβαια θα πρέπει να υπάρχει διάκριση μεταξύ προσωπικής χρήσης του οποιουδήποτε προϊόντος πνευματικής ιδιοκτησίας αλλά αυτό θεωρείται εύλογα ευσεβής πόθος.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  7. #37
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Onyx_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    1.Δεν έχει το ίδιο checksum με το πλήρες αρχείο video
    2.Δεν είναι αρχείο video με την έννοια ότι δεν έχει τέτοια κατάληξη
    1. http://getmd5checker.com/ για δοκίμασε να δεις. Το αρχείο είναι ίδιο byte προς byte (αφού ολοκληρωθεί το κατέβασμα προφανώς)
    2. Είναι κανονικό αρχείο video αφού αν το ανοίξεις π.χ. στο VLC αναπαράγεται κανονικά. Αν πας στα properties και τσεκάρεις θα δεις ακριβώς τα ίδια video/audio properties και στα δύο αρχεια.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #38
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προσωρινό αυτό αρχείο με διαφορετικό φορμά, διαφορετικό hash alg, περιέχει copyrighted περιεχόμενο έστω και τμηματικό του όλου έργου που αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία.

    Δεν έχει σημασία το πως βρέθηκε στον υπολογιστή σου, τυχαία ή από επιλογή, αν συναίνεσες μερικώς ή πλήρως κατά τη διαδικασία της αποθήκευσης που περιέγραψες. Σημασία έχει ότι με τον τρόπο που περιγράφεις αυτό το "περιεχόμενο" μπορεί να αναπαραχθεί χωρίς να έχει καταβληθεί το νόμιμο αντίτιμο ή/και να έχουν αποκτηθεί οι σχετικές άδειες.

    Σύμφωνα με το γράμμα του νόμου, ένα δικαστήριο στις ΗΠΑ μπορεί να σε καταδικάσει. Όπου τέλος πάντων έχουν θεσπιστεί οι διατάξεις πλήρως για την προστασία της πνευματικής ιδιοκτησία είτε αυτή είναι βιβλίο, μουσική είτε ψηφιακό αρχείο. Εδώ δεν είναι νομοθετημένα, ακόμη, τα σχετικά διατάγματα.

    Κατά τη γνώμη μου βέβαια θα πρέπει να υπάρχει διάκριση μεταξύ προσωπικής χρήσης του οποιουδήποτε προϊόντος πνευματικής ιδιοκτησίας αλλά αυτό θεωρείται εύλογα ευσεβής πόθος.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Νομίζω το κλειδί βρίσκεται σε αυτό που αναφέρεις "τμηματικό" καθώς με αυτη την φράση θυμήθηκα αυτό που αναγράφεται πριν την προβολή μιας ταινίας οτι απαγορεύεται μερική η ολική αναπαραγωγή κ.τ.λ. Πως όμως σε περίπτωση που φτάνει μια τέτοια υπόθεση στα δικαστήρια όπου έχουμε τμηματικό αρχέιο γίνεται η ταυτοποίηση με το ολόκληρο ώστε να αποδειχθεί ότι αποτελεί μέρος του?

    Δεν μπορώ να φανταστώ ότι το περιεχόμενο αρκεί (αν και είναι λογικό) καθώς δεν αποτελεί τρανταχτό στοιχείο. Για παράδειγμα σε ταυτοποίηση ανθρώπων χρησιμποιούνται δαχτυλικά αποτυπώματα ή DNA και όχι το χρώμα των ματιών ή το ύψος. Θέλω να πω πως το να εξετάζεις καρε-καρε κάτι δεν μου φαίνεται και πολύ ισχυρός τρόπος απόδειξης αν και επαναλαμβάνω είναι λογικός. Θα μου ακουγόταν πιο ισχυρό για παράδειγμα το προσωρινό αρχείο να έχει ενα αναγνωριστικό που δεν αλλοιώνεται είτε σε τμήμα του είτε στο ολόκληρο video και είναι μοναδικό για κάθε αρχείο.

    EDIT: Το MD5 παραμένει το ίδιο σε temp και full video.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. http://getmd5checker.com/ για δοκίμασε να δεις. Το αρχείο είναι ίδιο byte προς byte (αφού ολοκληρωθεί το κατέβασμα προφανώς)
    Έχεις δίκιο, είναι το ιδιο MD5. Ευχαριστώ

  9. #39
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Νομίζω εδώ εφαρμόζεται (έστω αναλογικά) το αρ.12 το π.δ. 131/2003:
    Άρθρο 12
    Αποθήκευση σε κρυφή μνήμη

    1. Σε περίπτωση παροχής μιας υπηρεσίας της κοινωνίας της πληροφορίας, η οποία συνίσταται στη μετάδοση πληροφοριών που παρέχει ένας αποδέκτης υπηρεσίας σε ένα δίκτυο επικοινωνιών, δεν υφίσταται ευθύνη του φορέα παροχής της υπηρεσίας, όσον αφορά την αυτόματη, ενδιάμεση και προσωρινή αποθήκευση των πληροφοριών, η οποία γίνεται με αποκλειστικό σκοπό να καταστεί αποτελεσματικότερη η μεταγενέστερη μετάδοση των πληροφοριών προς άλλους αποδέκτες της υπηρεσίας, κατ` αίτησή τους, υπό τους όρους ότι ο φορέας παροχής υπηρεσιών:

    (α) δεν τροποποιεί τις πληροφορίες,

    (β) τηρεί τους όρους πρόσβασης στις πληροφορίες,

    (γ) τηρεί τους κανόνες που αφορούν την ενημέρωση των πληροφοριών, οι οποίοι καθορίζονται κατά ευρέως αναγνωρισμένο τρόπο και χρησιμοποιούνται από τον κλάδο,

    (δ) δεν παρεμποδίζει τη νόμιμη χρήση της τεχνολογίας, η οποία αναγνωρίζεται και χρησιμοποιείται ευρέως από τον κλάδο, προκειμένου να αποκτήσει δεδομένα σχετικά με τη χρησιμοποίηση των πληροφοριών, και

    (ε) ενεργεί άμεσα προκειμένου να αποσύρει τις πληροφορίες που αποθήκευσε ή να καταστήσει την πρόσβαση σε αυτές αδύνατη, μόλις αντιληφθεί ότι οι πληροφορίες έχουν αποσυρθεί από το σημείο του δικτύου στο οποίο βρίσκονταν αρχικά ή η πρόσβαση στις πληροφορίες κατέστη αδύνατη ή μια δικαστική ή διοικητική αρχή διέταξε την απόσυρση των πληροφοριών ή απαγόρευσε την πρόσβαση σε αυτές.

    2. Το παρόν άρθρο δεν θίγει την δυνατότητα να επιβληθεί δικαστικά ή διοικητικά στο φορέα παροχής υπηρεσιών η παύση ή η πρόληψη της παράβασης.
    Ως "κρυφή μνήμη" ουσιαστικά εννοούν την κάθε μορφής cache.
    PS: Μπορεί να υπάρχει αντίστοιχη ρύμθιση για τους χρήστες/αποδέκτες σε άλλο νομοθέτημα, πχ πνευματική ιδιοκτησία. Δεν το έχω ψάξει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Onyx_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Είμαι σε browser και παω να κατεβάσω ένα video πχ *.mp4, πατάω "Save As" και στο παράθυρο που ανοίγει για να επιλέξω folder δεν κάνω τίποτα αλλά κάθομαι και το κοιτάζω.
    2. Μετά απο λίγη ώρα (ανάλογα το μέγεθος του αρχείου) πηγαίνω στο folder που κατεβάζει προσωρινά o browser και βλέπω το προσωρινό αρχείο με κατάληξη (προσωρινού αρχείου) και το size του να πολύ κοντά στο full size (διαφορές kb).
    3. Οπότε ουσιαστικά το video έχει κατέβει αλλά δεν έχει πάρει τα headers για να αναγνωριστεί ώς mp4 κτλ.
    4. Κάνω λοιπόν το προσωρινό αρχείο αντιγραφή - επικόλληση σε άλλο folder και κλείνω το παράθυρο που με ρώταγε που ήθελα αρχικά να κατεβάσω το αρχείο. Με άλλα λόγια λέω στον browser ότι δεν θέλω να απθηκεύσω το αρχείο video τελικά.
    5. Το προσωρινό αρχείο ανοίγει κανονικά με VLC και άλλους players και βλέπω κανονικά το περιεχόμενο του video. Επίσης μπορώ να το κάνω rename και να του βάλω την κατάληξη *.mp4.

    Κατέβασα το αρχείο video ή όχι?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Onyx_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κατεβάζω όταν κάνω click στο τελικό "Save". Το παράθυρο διαλόγου "Save As" είναι το προηγούμενο βήμα στην διαδικασία και μπορεί να πατήθηκε από λάθος. Για αυτό και αν κάποιος πατήσει "Cancel" το αρχείο διαγράφεται από την cache γιατί "τυπικά δεν κατεβαίνει τίποτα".

    Ο χρήστης δεν επιβεβαίωσε download.

    Συνημμένο Αρχείο 176466
    Σε ένα ποινικό αδίκημα χρειάζεται μια πράξη σου(ή απραξία σε περίπτωση που όφειλες να πράξεις).
    Για μένα η πράξη σου που τελεί αδίκημα είναι το βήμα 4. Εκεί με δική σου πρωτοβουλία και δόλο αντιγράφεις(αναπαράγεις) έργο πνευματικής ιδιοκτησίας χωρία άδεια του δημιουργού και χωρίς να έχεις δικαίωμα από τον νόμο.
    Αν δεν είχες παρέμβει στην λειτουργία του προγράμματος, το προσωρινό αρχείο θα είχε διαγραφεί από την cache με το cancel και δεν θα υπήρχε πρόβλημα.
    Βέβαια, με το πάτημα "save as..." έχουμε μάλλον αρχή εκτέλεσης του αδικήματος(aka απόπειρα), όμως το μετέπειτα cancel θα συνιστούσε υπαναχώρηση από μη τετελεσμένο αδίκημα με δική σου βούληση, οπότε η απόπειρα θα έμενε ατιμώρητη.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  10. #40
    Εγγραφή
    13-04-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω εδώ εφαρμόζεται (έστω αναλογικά) το αρ.12 το π.δ. 131/2003:


    Ως "κρυφή μνήμη" ουσιαστικά εννοούν την κάθε μορφής cache.
    PS: Μπορεί να υπάρχει αντίστοιχη ρύμθιση για τους χρήστες/αποδέκτες σε άλλο νομοθέτημα, πχ πνευματική ιδιοκτησία. Δεν το έχω ψάξει.

    - - - Updated - - -





    Σε ένα ποινικό αδίκημα χρειάζεται μια πράξη σου(ή απραξία σε περίπτωση που όφειλες να πράξεις).
    Για μένα η πράξη σου που τελεί αδίκημα είναι το βήμα 4. Εκεί με δική σου πρωτοβουλία και δόλο αντιγράφεις(αναπαράγεις) έργο πνευματικής ιδιοκτησίας χωρία άδεια του δημιουργού και χωρίς να έχεις δικαίωμα από τον νόμο.
    Αν δεν είχες παρέμβει στην λειτουργία του προγράμματος, το προσωρινό αρχείο θα είχε διαγραφεί από την cache με το cancel και δεν θα υπήρχε πρόβλημα.
    Βέβαια, με το πάτημα "save as..." έχουμε μάλλον αρχή εκτέλεσης του αδικήματος(aka απόπειρα), όμως το μετέπειτα cancel θα συνιστούσε υπαναχώρηση από μη τετελεσμένο αδίκημα με δική σου βούληση, οπότε η απόπειρα θα έμενε ατιμώρητη.
    Ευχαριστώ για την τεκμηριωμένη απάντηση.

  11. #41
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Onyx_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την τεκμηριωμένη απάντηση.
    Ναι αλλά το είπα 21 μηνύματα πίσω
    Γι αυτό... "θύμωσα" μετά!
    Πάρε και 2 ακόμη πηγές: Ν.2121/93, Ν.4112/13
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-16, 02:58
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-16, 19:12
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-16, 11:19
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:18
  5. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-15, 02:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας