Σελ. 571 από 602 ΠρώτηΠρώτη ... 551561566569570571572573576581591 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.551-8.565 από 9020
  1. #8551
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Συμβουλή γενικά: Αν λες κάτι να μπορείς να το υποστηρίξεις, όχι να κατηγορείς "τους ειδικούς εδώ μέσα". Όλοι έχουμε σημαντικότερα πράγματα, δεν ρίχνουμε την μπάλα στην σέντρα.

    Ευχαριστώ.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  2. #8552
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μα αυτοι ειναι που υποστηριζουν με παθος το... αλαθητο του λειτουργικου (και οσων αλλων κραζω, πχ των windows) οχι εγω. Ειδες πχ παραπανω να σχολιασει κανεις για τις ενοχλητικες ηλιθιοτητες που ανεφερα? Οχι. Ειπε καποιος πως για αυτα φταινε τα skins των κατασκευαστων, αλλα οταν επεσημανα πως αυτα ειναι προβληματα του ιδιου του λειτουργικου, γαργαρα! Ετσι ειναι οταν δεν υπαρχει επιχειρημα για κατι. Ή δεν θα πεις τιποτα, ή θα πεις κατι ακυρο, πχ το "νια" αντι για "ναι" που εγραψα καποτε στο θεμα του ff και δεν αρεσε, μαλλον γιατι το χαλι του ff που εκραξα τοτε ηταν τελικα feature και εγω το εβλεπα λαθος.

    p.s. Ειναι "ριχνω την μπαλα στην εξεδρα", οχι "στην σεντρα". Καποτε κοροϊδευα ενα φιλο μου που το ελεγε ετσι και το θυμηθηκα τωρα. No offence παντα.
    ديميتريس

  3. #8553
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά για εμένα πχ πολλά από αυτά που έχεις αναφέρει αποτελούν επουσιώδη προβλήματα, αλλά και, κατά προσωπική εκτίμηση, συχνά είναι παρενέργειες των επιλογών πολλών να χρησιμοποιείτε custom roms, bootloader ξεκλείδωτους, root, magisk modules, μη χρήση Google services κλπ. Προσωπικά αντιμετωπίζω σε καθημερινή χρήση ελάχιστα θέματα με το κινητό μου των 270 ευρώ (χρήση συνήθη), γιατί δεν έχω καμία διάθεση να πετάω χρόνο προσωπικό ψάχνοντας ατέρμονα λύσεις σε διάφορα forum και ας υποκλέπτει και προσωπικά μου στοιχεία η Google για να μου πουλήσει διαφημίσεις, κάτι το οποίο αποδέχομαι βεβαίως και γνωρίζω, καθόσον έχω και ενεργοποιημένα ιστορικό τοποθεσίας κλπ. Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι τα τελευταία χρόνια με midrange κινητά κάνω μια χαρά τη δουλειά μου, χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγω σε κόλπα και ας έχει και λίγη σαβούρα από τον κατασκευαστή το κινητό. Και το λέω ως άτομο που μέχρι περίπου το 2016 - 2017 θεωρούσα το root, το magisk κλπ εκ των ων ουκ άνευ σε κάθε κινητό. Πλέον το hardware σε συνδυασμό με το software έχουν ωριμάσει σε μεγάλο βαθμό και κάνω τη δουλειά μου άνετε και απροβλημάτιστα ως επί το πλείστον, χωρίς να ξοδεύω μια περιουσία, για κάτι που θεωρώ εν πολλοίς άχρηστο εξάλλου για τις δικές μου ανάγκες και απαιτήσεις.
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  4. #8554
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αυτοι ειναι που υποστηριζουν με παθος το... αλαθητο του λειτουργικου (και οσων αλλων κραζω, πχ των windows) οχι εγω. Ειδες πχ παραπανω να σχολιασει κανεις για τις ενοχλητικες ηλιθιοτητες που ανεφερα? Οχι. Ειπε καποιος πως για αυτα φταινε τα skins των κατασκευαστων, αλλα οταν επεσημανα πως αυτα ειναι προβληματα του ιδιου του λειτουργικου, γαργαρα! Ετσι ειναι οταν δεν υπαρχει επιχειρημα για κατι. Ή δεν θα πεις τιποτα, ή θα πεις κατι ακυρο, πχ το "νια" αντι για "ναι" που εγραψα καποτε στο θεμα του ff και δεν αρεσε, μαλλον γιατι το χαλι του ff που εκραξα τοτε ηταν τελικα feature και εγω το εβλεπα λαθος.

    p.s. Ειναι "ριχνω την μπαλα στην εξεδρα", οχι "στην σεντρα". Καποτε κοροϊδευα ενα φιλο μου που το ελεγε ετσι και το θυμηθηκα τωρα. No offence παντα.
    Πραγματικά, δεν είναι γαργάρα, είναι ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ DE FACTO. To παίρνεις ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ και

    1) ΣΥΜΒΙΒΑΖΕΣΑΙ με Ό,ΤΙ ΘΕΤΙΚΟ ή ΑΡΝΗΤΙΚΟ έχει με stock skins
    2) TO ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ και το κάνεις όπως ο manosdoc.

    ΌΛΑ τα λειτουργικά συστήματα έχουν παθογένειες, δουλευουμε ΓΥΡΩ απο αυτά.

    At least εδώ έχουμε επιλογή ενώ σε iOS OXI!

    Tο να γκρινιάζεις ασταμάτητα δεν λύνει ΤΙΠΟΤΑ! Οι λύσεις έχουν δοθεί και στις λένε καθημερινά.

    My 2 cents

    Θενκς
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  5. #8555
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Όποιος δεν μπορεί να ανεχτεί το ένα ή το άλλο υπάρχουν και οι handmade περιπτώσεις.
    Κάποτε κάποιος το δοκίμασε και δεν πήγε άσχημα βλ. Linus Torvalds.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #8556
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγω λοιπον ειμια στο 2 που λες και καποια πραγματα δεν αλλαζουν, επειδη απλα ειναι κουσουρια του android και οχι του skin που βαζει ο κατασκευαστης. Workarounds για αυτα που ανεφερα παραπανω ΔΕΝ υπαρχουν. Και εχω ηδη 3 συσκευες, ολες με στοκ android (one, lineage και crdroid), οποτε ξερω τι γραφω.

    Επισης, εχουνε γινει πολλες προσπαθειες για εναλλακτικα mobile βασισμενα σε λινουξ, αλλα πηγανε απατες, ειτε λογω ανυπαρκτου optimization που το λειτουργικο ετρψγε τη μπαταρια ζωντανη, ειτε λογω ελλειψης store και εφαρμογων.
    Ολοκληρη huawei, που φτιαχνει και δικα της soc δεν τα καταφερε, θα τα καταφερει μια μικρη ομαδα devs? Τον ιδιο κουβα θα παει και η xiaomi συντομα με το hyperos
    ديميتريس

  7. #8557
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    nicosmelt και εγώ κάπου εκεί είμαι. Αλλά αν δεν πειραξεις δεν θα μάθεις. Το θέμα είναι αν θες να μάθεις. Πάντως οι ανάγκες του καθενός είναι διαφορετικές αλλά πώς να το κάνουμε, το κινητό και όλα τα παρελκόμενα έχουν γίνει λίγο γουρούνι στο σακί. Εκεί πάει και το Android με την οποία αντίσταση που ευτυχώς υπάρχει ακόμα.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  8. #8558
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον ιδιο κουβα θα παει και η xiaomi συντομα με το hyperos
    Γιατί;

    Rebrander MIUI είναι με καθαρό τελικό σκοπό την ενοποίηση των συσκευών της. Δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο.

  9. #8559
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν λεγανε οτι θα κανουν δικο τους φορματ για τις εφαρμογες αντι των apk? Reskin/rebrand του miui ειναι τελικα, σαν να λεμε miui 15 με αλλο ονομα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 31-01-24 στις 20:48.
    ديميتريس

  10. #8560
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λεγανε οτι θα κανουν δικο τους φορματ για τις εφαρμογες αντι των apk? Reskin/rebrand του miui ειναι τελικα, σαν να λεμε miui 15 με αλλο ονκμα?
    Ακριβώς αυτό.

    Ούτε καν reskin - μόνο rebrand.

    Σαφώς υπάρχουν βελτιώσεις αλλά ελάχιστα πράγματα που να βλέπει κανείς με τη πρώτη ματιά.

  11. #8561
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά, δεν είναι γαργάρα, είναι ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ DE FACTO. To παίρνεις ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ και

    1) ΣΥΜΒΙΒΑΖΕΣΑΙ με Ό,ΤΙ ΘΕΤΙΚΟ ή ΑΡΝΗΤΙΚΟ έχει με stock skins
    2) TO ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ και το κάνεις όπως ο manosdoc.

    ΌΛΑ τα λειτουργικά συστήματα έχουν παθογένειες, δουλευουμε ΓΥΡΩ απο αυτά.

    At least εδώ έχουμε επιλογή ενώ σε iOS OXI!

    Tο να γκρινιάζεις ασταμάτητα δεν λύνει ΤΙΠΟΤΑ! Οι λύσεις έχουν δοθεί και στις λένε καθημερινά.

    My 2 cents

    Θενκς
    Σωστός.
    Γενικά δεν υπάρχει τέλειο λειτουργικό, αλλά μπορούμε κιόλας να έχουμε κάποια στάνταρ στη ζωή μας.
    Πχ κάποιες εταιρείες έχουν αρκετά καθαρά λειτουργικά (πχ Pixel, Oneplus). Κάποιες εταιρίες προσφέρουν σούπερ μπαταρία (πχ ΧΙΑΟΜΙ). Κάποιες έχουν πολύ εύκολη διαδικασία για rooting, ξεκλείδωμα bootloader κλπ. Άλλες εταιρείες δίνουν έμφαση στο hardware, στην κάμερα κλπ. Είναι θέμα προτιμήσεων για τον καθένα, ανάλογα με το τι ψάχνει.

    Για να τα έχεις όλα, συνήθως πρέπει να περάσεις τα 400-600ευρώευρώ. Οπότε για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, το midrange κινητό είναι στα 400-500ευρώ, όχι στα 200-250που γράφουν κάποιοι.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  12. #8562
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά δεν υπάρχει τέλειο λειτουργικό, αλλά μπορούμε κιόλας να έχουμε κάποια στάνταρ στη ζωή μας.
    Είναι από τα λίγα πράγματα που θα ήθελα να βάλω στην υπογραφή μου
    γιατί το γράφω τόσες φορές στα μηνύματά μου και νομίζω ότι έχω γίνει μονότονος.
    Εγώ το λέω γενικά, όχι μόνο για λειτουργικά αλλά για όλο το sw.
    Την ίδια συζήτηση έχουμε κάθε φορά σε νέο ros στα ΜΤ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #8563
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός.
    Γενικά δεν υπάρχει τέλειο λειτουργικό, αλλά μπορούμε κιόλας να έχουμε κάποια στάνταρ στη ζωή μας.
    Πχ κάποιες εταιρείες έχουν αρκετά καθαρά λειτουργικά (πχ Pixel, Oneplus). Κάποιες εταιρίες προσφέρουν σούπερ μπαταρία (πχ ΧΙΑΟΜΙ). Κάποιες έχουν πολύ εύκολη διαδικασία για rooting, ξεκλείδωμα bootloader κλπ. Άλλες εταιρείες δίνουν έμφαση στο hardware, στην κάμερα κλπ. Είναι θέμα προτιμήσεων για τον καθένα, ανάλογα με το τι ψάχνει.

    Για να τα έχεις όλα, συνήθως πρέπει να περάσεις τα 400-600ευρώευρώ. Οπότε για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, το midrange κινητό είναι στα 400-500ευρώ, όχι στα 200-250που γράφουν κάποιοι.
    400-500 ειναι ξεκαθαρα high range. Απο εκει και πανω κατι 600αρια 900αρια 1000+ ειμαστε στην κατηγορία του εξωφρενικού rip off

  14. #8564
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες εταιρίες προσφέρουν σούπερ μπαταρία (πχ ΧΙΑΟΜΙ).
    Καλημέρα & καλό μήνα να ευχηθώ.

    Κατόπιν εξάμηνης εμπειρίας με το Redmi Note 12 Pro, θεωρώ ότι η διαχείριση μπαταρίας στα Xiaomi βρίσκεται στα άκρα: κατά τη χρήση, αυτή τελειώνει πολύ γρήγορα παρότι μιλάμε για συσκευή με 5.000mah χωρητικότητας.

    Αντίθετα, κατά το standby, παίζει να βγάζει και τριήμερο δίχως την ανάγκη φόρτισης (που στα 67W είναι ταχύτατη).

    Να σας πω την αλήθεια, αν σήμερα έπρεπε να αγοράσω μια νέα συσκευή συνυπολογίζοντας το λειτουργικό, θα ακολουθούσα μια εκ των δύο διαδρομών: είτε θα αγοράζα ένα Fairphone 5 ελπίζοντας ότι προς το τέλος της υποστήριξης λειτουργικού θα υπάρχει LineageOS ROM και πληρώνοντας εις γνώση μου το καπέλο βάσει του επιχειρηματικού της μοντέλου, είτε θα κοιτούσα ποιες flagship συσκευές υποστηρίζει αυτή τη στιγμή η εν λόγω ROM και θα αγοράζα μια μεταχειρισμένη.

  15. #8565
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα δουλευει το adb over wifi οπως και πριν και δεν θα εχει καθε φορα και αλλη random port? Θα υπακουει το store στο "δεν θα ενημερωσεις αυτη την εφαρμογη"*? Η χ σαπια εφαρμογη με τα αχρηστα permisssions θα δουλευει καλυτερα, πχ nearby share
    @RASTAVIPER
    Πες μου ποσο κοστιζει μια συσκευη, ασχετως κατασκευαστη, skin και rom availability, που να εχει αυτα τα 3 features που εκραξα παραπανω. Μονο αυτα τα 3, γιατι αν θυμηθω κι αλλα θα ανεβει η τιμη λογικα :P
    ديميتريس

Σελ. 571 από 602 ΠρώτηΠρώτη ... 551561566569570571572573576581591 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροπορικές εταιρίες, αεροδρόμια και αεροπορικά ταξίδια: γενική συζήτηση
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9748
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-24, 16:44
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 13:58
  3. Bash on Ubuntu on Windows - γενική συζήτηση
    Από tsigarid στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 11:28
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας