Σελ. 593 από 602 ΠρώτηΠρώτη ... 573583588591592593594595598 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 8.881-8.895 από 9021
  1. #8881
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση @jim_p: τι είναι κατ' εσέ το "κανονικό 2FA";

    Επίσης, ψάξε για "2FA number matching".
    "Κανονικο" 2fa εινια αυτο που περιγραφεται σαν multi factor authentication στη wikipedia, εκει που λεει factors.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Multi-...authentication

    Αν σε χαλασε το οτι το ειπα "2fa απο τα lidl" το "2fa number matching", να αναδιατυπωσω. Γιατι δεν γινεται να εχουμε 2fa number maching σαν εκεινο και για αλλα πραγματα που πλεον ειναι πισω απο 2fa. Πχ "θελετε να δωσετε προσβαση στα mail σας στην ταδε μη ασφαλη εφαρμογη? πατηστε στη συσκευη σας το 69" και να τελειωνει εκει το θεμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 23-03-24 στις 21:49.
    ديميتريس

  2. #8882
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Κανονικο" 2fa εινια αυτο που περιγραφεται σαν multi factor authentication στη wikipedia, εκει που λεει factors.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Multi-...authentication

    Αν σε χαλασε το οτι το ειπα "2fa απο τα lidl" το "2fa number matching", να αναδιατυπωσω. Γιατι δεν γινεται να εχουμε 2fa number maching σαν εκεινο και για αλλα πραγματα που πλεον ειναι πισω απο 2fa. Πχ "θελετε να δωσετε προσβαση στα mail σας στην ταδε μη ασφαλη εφαρμογη? πατηστε στη συσκευη σας το 69" και να τελειωνει εκει το θεμα.
    Το 2fa με number matching δεν είναι ένας διαφορετικός παράγοντας (factor). Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο παράγοντας είναι η φυσική συσκευή (κινητό τηλέφωνο) και έχουν βάλει μια επιπλέον δικλείδα ασφαλείας με τον αριθμό. Ο λόγος για αυτόν τον αριθμό είναι για να μειωθούν οι περιπτώσεις που οι χρήστες απλά πατούσαν "ναι" στο push notification σε εισερχόμενα requests για 2fa, χωρίς όμως να το έχουν ζητήσει (βλέπε MFA fatigue).

    Για το δεύτερο που λες, πρέπει η εφαρμογή να υποστηρίζει τη χρήση MFA/2FA. Αν δεν το έχει υλοποιήσει ο developer, ούτε με 69 γίνεται, ούτε με yubikey.
    Ανυπόγραφος

  3. #8883
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.525
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αρα το 2fa number matching δεν ειναι αρκετο για 2fa (απο τα lidl οπως ειπα), οποτε δεν κανει για κατι παραπανω.

    Ο developer στο παραδειγμα μου ειναι η ιδια η google ετσι...
    ديميتريس

  4. #8884
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Μάλλον δεν έχω καταλάβει τι θέλεις, οπότε ας το αφήσουμε εδώ.
    Ανυπόγραφος

  5. #8885
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν έχω καταλάβει τι θέλεις, οπότε ας το αφήσουμε εδώ.
    Ούτε εγώ.
    Κατάλαβα αυτό που έγραψες εσυ. Ανάλλογα το security risk, ζητάνε συχνά από τον authenticator να δείξει κάποιες επιλογές μια από τις οποιίες πρέπει να διαλέξεις. Αυτό για να αποφύγουν το πολύ αυτοματοποιημένο confirmation. Αλλά εξαρτάται από την υπηρεσία (γενικώς και αοριστως developer για τον jim_p)
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  6. #8886
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Επανέρχομαι στο ζήτημα της μπαταρίας στο 1+ μου που τουλάχιστον εμένα μου φαινεται προβληματική.

    1343->100%
    1431->88% Σε συγκοινωνία με συνδυασμό youtube και newpipe να παίζει στο background. Η μισή διάρκεια ήταν με youtube. Πάντα με ακουστικά
    1909->56% Καφέ με φίλο κυρίως και άντε 15λ newpipe background και ακουστικά. Δηλαδή βασικά μη χρήση. Μου κάνει τρομερή εντύπωση πόσο έπεσε εδώ. Ίσως είχε μείνει ανοιχτό το bt με τα ακουστικά αλλά δεν έπαιζε κάτι
    0008->24% Επιτραπέζια δηλαδή μη χρήση του κινητού. Ίσως να είχε μείνει ανοιχτό το bt με τα ακουστικά. Και εδώ μου κάνει τρομερή εντυπωση το drop.

    Γενικά πιστεύω ότι το κινητό δεν ρίχνει την μπαταρία γραμμικά ή ουσιαστικά δεν έχω τα 4500mah που λέει ο κατασκευαστής. Ή κάτι άλλο τρώει μπαταρία μανιωδώς αλλά δεν φαινεται πουθενά σε καμιά εφαρμογή. Θα ανεβάσω και το τελίκο screenshot από το accubattery
    Το ίδιο το accubattery λέει ότι δεν μπορεί να υπολογίσει την υγεία της μπαταρίας γιατί δεν έχει γίνει φουλ φόρτιση. Το έχω εδώ και 2 μήνες περίπου στο κινητό.
    Επίσης το estimate capacity βγαίνει περίπου στα 2000mah.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2024-03-31-00-08-52-96_0ba066473b79d6e213a1f6f52505e2ee.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  82,2 KB 
ID: 255103
    Oh πόσο μου λείπει το γράφημα της μπαταρίας που λέει πότε ήσουν με την οθόνη ανοιχτή, σε wifi/data και πότε ήταν σε sleep. Βασικά ήξερες έτσι απλά αν το κινητό ήταν σε sleep ή απλά δεν πάει και τρώει την μπαταρία
    Δεν ξέρω αν το έχει κόψει η 1+ ή το android αλλά εντελώς άχρηστο αυτό το γράφημα.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2024-03-31-00-09-49-93.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  85,2 KB 
ID: 255104

    Δεν βλέπω κάτι αλλά μήπως κάποιος άλλο βλέπει κάτι
    50% έφυγε ενώ η οθόνη ήταν κλειστή. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, την περισσότερη ώρα δεν έπαιζε κάτι λόγω απασχολησης
    33% το έφαγε ενώ ηταν σε deep sleep? Πολλά δεν ειναι;

    Ποτέ δεν θυμάμαι να μου τελειώνει η μπαταρία τόσο γρήγορα με εξαίρεση όταν είχα τα samsung με τις μικρές 3300-3500 μπαταρίες. με τις 4000 της xiaomi δεν ειχα ποτέ τέτοιο θέμα.
    Το κινητό το έχω ένα χρόνο και το έχω λιώσει. Φόρτιση κάθε βράδυ αλλά με την προστασία που έχει η 1+ που χαμηλώνει τον ρυθμό φόρτισης το βράδυ.
    Σε κάτι περίπτωση, εδώ και 10 χρόνια τα κινητά μου τα φορτίζω το βράδυ και το πρωί ξεκινώ με 100%, με wifi και data πάντα ανοιχτα, auto-brighness κτλ. Βασικά πράγματα. Γενικά δεν έχω αλλάξει την χρήση που του κάνω.
    Το μόνο ίσως που να έχει αλλάξει είναι ότι στα xiaomi δεν είχα 5G αν θυμάμαι καλά. Δεν συγκρίνω με samsung γιατί απλά έχουν μικρές μπαταρίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chat1978 : 31-03-24 στις 22:55.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  7. #8887
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Στην 13 είχα μεγάλο πρόβλημα.
    Στην 14 βλέπω μικρή βελτίωση.
    Την έξυπνη φόρτιση την έχω απενεργοποιήσει.
    Έπρεπε κάποια στιγμή να το φορτίσω εκτάκτως βράδυ και πήγαινε σαν χελώνα.
    Πλέον στην 14 μόλις ολοκληρωθεί η γρήγορη φόρτιση, σου πετάει notifications ότι έχει γεμίσει οπότε και αποσυνδέεις το καλώδιο.

    Αυτά που έχω διαπιστώσει ότι τρώνε πολύ μπαταρία είναι:
    1. 5G
    2. ενισχυμένα χρώματα
    3. ρυθμός ανανέωσης
    4. τοποθεσία με κακό σήμα data/wifi
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #8888
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην 13 είχα μεγάλο πρόβλημα.
    Στην 14 βλέπω μικρή βελτίωση.
    Την έξυπνη φόρτιση την έχω απενεργοποιήσει.
    Έπρεπε κάποια στιγμή να το φορτίσω εκτάκτως βράδυ και πήγαινε σαν χελώνα.
    Πλέον στην 14 μόλις ολοκληρωθεί η γρήγορη φόρτιση, σου πετάει notifications ότι έχει γεμίσει οπότε και αποσυνδέεις το καλώδιο.

    Αυτά που έχω διαπιστώσει ότι τρώνε πολύ μπαταρία είναι:
    1. 5G
    2. ενισχυμένα χρώματα
    3. ρυθμός ανανέωσης
    4. τοποθεσία με κακό σήμα data/wifi
    Εγώ δεν βλέπω στην 14 διαφορά. Αρχικά είχα θέμα με την 13 και μετά από μια ανανέωση μαζεύτηκε πολύ. Θυμάμαι που το συζητάγαμε. Γενικά έτσι όπως το βλέπω κάτι έχει πάει στραβά το τελευταίο 6 μηνο. Ελπιζα με την 14ω να στρώσει αλλά τζιφος. Από την άλλη, ένα Factory reset με προβληματίζει αν θέλει πάλι 2 μήνες το ηλίθιο energy management ai να μάθει τις συνήθειες μου.

    Όσον αφορά την κατανάλωση, καποια φάση είχα δοκιμάσει το 4g αντί για 5g και δεν είδα κάτι τρομερό. Το refresh rate δεν το έχω αλλάξει ποτέ. Αυτό με το κακό σήμα το ξέρω αλλά γενικά δεν έχω αλλάξει συνήθειες και τοποθεσίες. Γενικά εχώ παρατηρήσει όμως ότι σε airplane mode η διάρκεια γίνεται εξαιρετική, όπως με κάθε άλλο κινητό που είχα σε airplane mode.

    Δηλαδή, κάτι έχει πάει στραβά σε σχέση με την καλή περίοδο της 13. Ποτέ δεν είχα εντυπωσιαστεί με την μπαταρία της 1+ δεδομένης της χωρητικότητας και πόσο με είχε πρήξει στην αρχή με την διαχείριση ενέργειας.

    Είχα απενεργοποίηση και την διαχείριση της φόρτισης και πάλι το accubatery δεν είδε διαφορά.


    Γενικά σας φαίνεται φυσιολογικό το burn rate μου ενώ είναι κλειστό ή σε sleep mode?
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  9. #8889
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι στο ζήτημα της μπαταρίας στο 1+ μου που τουλάχιστον εμένα μου φαινεται προβληματική.

    1343->100%
    1431->88% Σε συγκοινωνία με συνδυασμό youtube και newpipe να παίζει στο background. Η μισή διάρκεια ήταν με youtube. Πάντα με ακουστικά
    1909->56% Καφέ με φίλο κυρίως και άντε 15λ newpipe background και ακουστικά. Δηλαδή βασικά μη χρήση. Μου κάνει τρομερή εντύπωση πόσο έπεσε εδώ. Ίσως είχε μείνει ανοιχτό το bt με τα ακουστικά αλλά δεν έπαιζε κάτι
    0008->24% Επιτραπέζια δηλαδή μη χρήση του κινητού. Ίσως να είχε μείνει ανοιχτό το bt με τα ακουστικά. Και εδώ μου κάνει τρομερή εντυπωση το drop.

    Γενικά πιστεύω ότι το κινητό δεν ρίχνει την μπαταρία γραμμικά ή ουσιαστικά δεν έχω τα 4500mah που λέει ο κατασκευαστής. Ή κάτι άλλο τρώει μπαταρία μανιωδώς αλλά δεν φαινεται πουθενά σε καμιά εφαρμογή. Θα ανεβάσω και το τελίκο screenshot από το accubattery
    Το ίδιο το accubattery λέει ότι δεν μπορεί να υπολογίσει την υγεία της μπαταρίας γιατί δεν έχει γίνει φουλ φόρτιση. Το έχω εδώ και 2 μήνες περίπου στο κινητό.
    Επίσης το estimate capacity βγαίνει περίπου στα 2000mah.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2024-03-31-00-08-52-96_0ba066473b79d6e213a1f6f52505e2ee.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  82,2 KB 
ID: 255103
    Oh πόσο μου λείπει το γράφημα της μπαταρίας που λέει πότε ήσουν με την οθόνη ανοιχτή, σε wifi/data και πότε ήταν σε sleep. Βασικά ήξερες έτσι απλά αν το κινητό ήταν σε sleep ή απλά δεν πάει και τρώει την μπαταρία
    Δεν ξέρω αν το έχει κόψει η 1+ ή το android αλλά εντελώς άχρηστο αυτό το γράφημα.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2024-03-31-00-09-49-93.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  85,2 KB 
ID: 255104

    Δεν βλέπω κάτι αλλά μήπως κάποιος άλλο βλέπει κάτι
    50% έφυγε ενώ η οθόνη ήταν κλειστή. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, την περισσότερη ώρα δεν έπαιζε κάτι λόγω απασχολησης
    33% το έφαγε ενώ ηταν σε deep sleep? Πολλά δεν ειναι;

    Ποτέ δεν θυμάμαι να μου τελειώνει η μπαταρία τόσο γρήγορα με εξαίρεση όταν είχα τα samsung με τις μικρές 3300-3500 μπαταρίες. με τις 4000 της xiaomi δεν ειχα ποτέ τέτοιο θέμα.
    Το κινητό το έχω ένα χρόνο και το έχω λιώσει. Φόρτιση κάθε βράδυ αλλά με την προστασία που έχει η 1+ που χαμηλώνει τον ρυθμό φόρτισης το βράδυ.
    Σε κάτι περίπτωση, εδώ και 10 χρόνια τα κινητά μου τα φορτίζω το βράδυ και το πρωί ξεκινώ με 100%, με wifi και data πάντα ανοιχτα, auto-brighness κτλ. Βασικά πράγματα. Γενικά δεν έχω αλλάξει την χρήση που του κάνω.
    Το μόνο ίσως που να έχει αλλάξει είναι ότι στα xiaomi δεν είχα 5G αν θυμάμαι καλά. Δεν συγκρίνω με samsung γιατί απλά έχουν μικρές μπαταρίες.
    Τι έχεις 2 μήνες; Έβαλες νέα μπαταρία;
    Και όταν είναι εκτός φόρτισης, πόσο μένει σε 5g και πόσο σε WiFi ;
    Μπορεί πχ να μην πέφτει σε deep sleep.

    Και ναι, το έχεις λιώσει. Δεν πρέπει να μένει για όλο το βράδυ στη φόρτιση, όσο αργή και να είναι. Ισχύει σαν κανόνας εδώ και χρόνια.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #8890
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.184
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι έχεις 2 μήνες; Έβαλες νέα μπαταρία;

    Και ναι, το έχεις λιώσει. Δεν πρέπει να μένει για όλο το βράδυ στη φόρτιση, όσο αργή και να είναι. Ισχύει σαν κανόνας εδώ και χρόνια.
    ? Από την 1η μερα που πήρα το 1ο μου android που ήταν το galaxy s2 και το έκανα root με το καλημερα, πάντα όλο το βράδυ είναι στο φορτιστή και μου κρατάνε οι μπαταρίες περισσότερο από το κινητό το ίδιο.
    Ο λόγος είναι 2 μυστικά
    1. Χαμηλη φόρτιση, όχι πάνω από 1Α
    2. Σταματημα στο 75% (που εδώ πλέον το ACC έχει ανέβει 10 level και δεν φορτίζει αν δεν πέσει στο ποσοστό που θα του πεις εσύ, εγώ έχω πει 70% και επίσης έλεγχο της φόρτισης με βάση την θερμοκρασία μπαταρίας όπου έχω δηλωμένο να μην φορτίζει πάνω από τους 38c)

    Αυτός είναι ο πρώτος βασικός λόγος root με 2ο τις διαφημίσεις.

    Όπως και να έχει και χωρίς root, με την μαμά προστασία μπαταρίας ενεργή που σταματά τη φόρτιση στο 85%, τα κινητά δεν παθαίνουν τίποτα (χωρίς βέβαια τούρμπο φορτίσεις και λοιπές παπατζες)

  11. #8891
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι έχεις 2 μήνες; Έβαλες νέα μπαταρία;
    Και όταν είναι εκτός φόρτισης, πόσο μένει σε 5g και πόσο σε WiFi ;
    Μπορεί πχ να μην πέφτει σε deep sleep.

    Και ναι, το έχεις λιώσει. Δεν πρέπει να μένει για όλο το βράδυ στη φόρτιση, όσο αργή και να είναι. Ισχύει σαν κανόνας εδώ και χρόνια.
    Tι διάλομπαταρίες έχουν τα 1+ ?

    Σε διάφορα xiaomi (με αρχή το RN3) φόρτιση όλο το βράδυ, κανένα πρόβλημα, οι μπαταρίες κρατάνε.
    Και δεν το πάω εκκλησία για αγιασμό ..

    ΥΓ
    Για το αυτοκίνητο της xiaomi, εδώ γράφουμε ?
    Android φοράει .
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #8892
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.378
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ? Από την 1η μερα που πήρα το 1ο μου android που ήταν το galaxy s2 και το έκανα root με το καλημερα, πάντα όλο το βράδυ είναι στο φορτιστή και μου κρατάνε οι μπαταρίες περισσότερο από το κινητό το ίδιο.
    Ο λόγος είναι 2 μυστικά
    1. Χαμηλη φόρτιση, όχι πάνω από 1Α
    2. Σταματημα στο 75% (που εδώ πλέον το ACC έχει ανέβει 10 level και δεν φορτίζει αν δεν πέσει στο ποσοστό που θα του πεις εσύ, εγώ έχω πει 70% και επίσης έλεγχο της φόρτισης με βάση την θερμοκρασία μπαταρίας όπου έχω δηλωμένο να μην φορτίζει πάνω από τους 38c)

    Αυτός είναι ο πρώτος βασικός λόγος root με 2ο τις διαφημίσεις.

    Όπως και να έχει και χωρίς root, με την μαμά προστασία μπαταρίας ενεργή που σταματά τη φόρτιση στο 85%, τα κινητά δεν παθαίνουν τίποτα (χωρίς βέβαια τούρμπο φορτίσεις και λοιπές παπατζες)
    Το έχω τσεκαρει.
    Στο OnePlus πάει μέχρι 100% .
    Και αμφιβάλλω αν έχει τόσο χαμηλό φορτιστή.
    Οπότε τίποτα από αυτά που είπες δεν βοηθάνε.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  13. #8893
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.184
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθώς διαβάζω τη διαδικασία ξεκλειδώματος του bootloader για συσκευές Motorola και ουδεμία όρεξη έχω να δώσω σε ακόμη μια εταιρία στοιχεία, γνωρίζετε μήπως ποιών εταιριών οι συσκευές δεν απαιτούν διαδικασία προ του ξεκλειδώματος;

    Ιδανικά, θέλω να δώσω ένα
    Κώδικας:
    fastboot oem unlock
    και να πάω παρακάτω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω τσεκαρει.
    Στο OnePlus πάει μέχρι 100% .
    Και αμφιβάλλω αν έχει τόσο χαμηλό φορτιστή.
    Οπότε τίποτα από αυτά που είπες δεν βοηθάνε.
    Δεν έχει προστασία μπαταρίας στις επιλογές της μπαταρίας? αυτό ξεκινάει εδώ και πολλές εκδόσεις πολλά χρόνια πίσω αυτό.. σταματάει τη φόρτιση στο 85%.
    Όσο για τη δύναμη φόρτισης απλά βάλε ένα παιδικό φορτιστή και έχε της μαμάς μόνο για την ανάγκη που θες να φορτώσεις γρήγορα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #8894
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θέλει πάλι 2 μήνες το ηλίθιο energy management ai να μάθει τις συνήθειες μου
    Νομίζω ότι θέλει πολύ λιγότερο.
    Σε εμένα μου δίνει την αίσθηση ότι σε μερικές ημέρες (2-3) έχει εκπαιδευτεί.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά την κατανάλωση, καποια φάση είχα δοκιμάσει το 4g αντί για 5g και δεν είδα κάτι τρομερό.
    Δεν έχει μεγάλη διαφορά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή, κάτι έχει πάει στραβά σε σχέση με την καλή περίοδο της 13.
    Έχουν μείνει πολλοί στην 12.
    Η 13 είχε πολλά θέματα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #8895
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.074
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι έχεις 2 μήνες; Έβαλες νέα μπαταρία;
    Και όταν είναι εκτός φόρτισης, πόσο μένει σε 5g και πόσο σε WiFi ;
    Μπορεί πχ να μην πέφτει σε deep sleep.

    Και ναι, το έχεις λιώσει. Δεν πρέπει να μένει για όλο το βράδυ στη φόρτιση, όσο αργή και να είναι. Ισχύει σαν κανόνας εδώ και χρόνια.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση ήμουν εκτός σπιτιού.
    Αν ήταν το πρώτο μου κινητό θα σου έλεγα οκέι. Αλλά δεν ειναι και δεν έχω αλλάξει συνήθειες. Μόνο κινητό εχω αλλάξει που υποτίθεται ειναι και καλύτερο σε κάθε γενιά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ? Από την 1η μερα που πήρα το 1ο μου android που ήταν το galaxy s2 και το έκανα root με το καλημερα, πάντα όλο το βράδυ είναι στο φορτιστή και μου κρατάνε οι μπαταρίες περισσότερο από το κινητό το ίδιο.
    Ο λόγος είναι 2 μυστικά
    1. Χαμηλη φόρτιση, όχι πάνω από 1Α
    2. Σταματημα στο 75% (που εδώ πλέον το ACC έχει ανέβει 10 level και δεν φορτίζει αν δεν πέσει στο ποσοστό που θα του πεις εσύ, εγώ έχω πει 70% και επίσης έλεγχο της φόρτισης με βάση την θερμοκρασία μπαταρίας όπου έχω δηλωμένο να μην φορτίζει πάνω από τους 38c)

    Αυτός είναι ο πρώτος βασικός λόγος root με 2ο τις διαφημίσεις.

    Όπως και να έχει και χωρίς root, με την μαμά προστασία μπαταρίας ενεργή που σταματά τη φόρτιση στο 85%, τα κινητά δεν παθαίνουν τίποτα (χωρίς βέβαια τούρμπο φορτίσεις και λοιπές παπατζες)
    Εγώ δεν έχω κάνει τίποτε το ιδιαίτερο εκτός από το να ενεργοποιήσω την επιλογή της μαμάς 1+ η οποία ισχύει από μια δύο φορές που έχω ξυπνήσει κατά λάθος και την έχω πετύχει.
    Αλλά παλαιότερα δεν είχα καν αυτές τις επιλογές, συνεπώς θα έπρεπε να ειναι καλύτερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω τσεκαρει.
    Στο OnePlus πάει μέχρι 100% .
    Και αμφιβάλλω αν έχει τόσο χαμηλό φορτιστή.
    Οπότε τίποτα από αυτά που είπες δεν βοηθάνε.
    Ναι θα πάει. Η λογική του ειναι ότι το τελευταίο κομμάτι το φορτίζει αργά. Αλλά όπως γράφτηκε πάντα σε 100% πήγαινα και μάλιστα σε full power mode.

    Από αυτά που γράφτηκαν σκέφτομαι το εξής. Ουσιαστικά έχω τον φορτιστή τους στην πρίζα το βράδυ και αναρωτιέμαι μήπως αυτός ο συνδυασμός το έσκισε το κινητό. Από την άλλη, αν ισχύει αυτό, μιλάμε για self destruct συσκευή και θα έπρεπε να υπάρχει μια επιλογή.
    Δεν έχω πειστεί όμως ότι αυτό ειναι. Με βάση όλα όσα γράφει ο Rasta, το συμπέρασμα ειναι ότι έχει "χαλάσει η μπαταρία". Βέβαια τα accubattery δεν βγάζει health και το estimated capacity δεν μου φαίνεται πολύ αξιοπιστό.
    Ασε που δεν ήταν από την αρχή καλά, για να πεις ότι έχει ακολουθήσει μια καμπή πτώσης.
    Αλλά, εμένα μου φαινεται σαν κάποια κουταμάρα στο software. Γιαυτό και ρωτάω αν θεωρείται νορμαλ τα mah που έχει κάψει στα δύο mode για τις ώρες που ειναι ανοιχτό. Το ποσοστό είναι λάθος γιατί μπορεί η μπαταρία να έχει χαλάσει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι θέλει πολύ λιγότερο.
    Σε εμένα μου δίνει την αίσθηση ότι σε μερικές ημέρες (2-3) έχει εκπαιδευτεί.
    Στην αρχή είχα καταραστεί την ώρα και στην στιγμή που είχα πέσει σε αυτό το feature. Θυμάμαι εδώ έγραφα για καιρό.
    Γενικά πολύ μα πολύ αρνητική γνώμη για το κινητο από την αρχή. Αλλά οκέι. Δοκιμάζουμε για να μαθαίνουμε.
    Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για κάποια χαζά λάθη, αλλά υπάρχει θέμα με τα μάτια.
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

Σελ. 593 από 602 ΠρώτηΠρώτη ... 573583588591592593594595598 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροπορικές εταιρίες, αεροδρόμια και αεροπορικά ταξίδια: γενική συζήτηση
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 9748
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-24, 16:44
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 13:58
  3. Bash on Ubuntu on Windows - γενική συζήτηση
    Από tsigarid στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-16, 11:28
  4. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-16, 22:05
  5. Μηνύματα: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-16, 00:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας