Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Android
    Η Google, ανακοίνωσε οτι θα σταματήσει την υποστήριξη για τις παλιότερες εκδόσεις του λειτουργικού της στην επόμενη αναβάθμιση των υπηρεσιών Google Play.

    Η τωρινή έκδοση έχει σαν ελάχιστη υποστήριξη το Google api 9, το όποιο σημαίνει οτι υποστηρίζει έκδοση Android 2.3 και πάνω. Με την καινούργια έκδοση των υπηρεσιών Google Play 10.2.0 η ελάχιστη υποστήριξη θα είναι το Google api 14, Που σημαίνει οτι θα υποστηρίζει πλέον συσκευές με έκδοση Android 4.0.1 και πάνω.
    The Gingerbread platform is almost six years old. Many Android developers have already discontinued support for Gingerbread in their apps. This helps them build better apps that make use of the newer capabilities of the Android platform. For us, the situation is the same. By making this change, we will be able to provide a more robust collection of tools for Android developers with greater speed.

    Αυτή την στιγμή ένα ποσοστό 1.3% είναι συσκευές που τρέχουν Android 2.3 και 0.1% 3.0.

    Αν και οι παλιές αυτές εκδόσεις θα συνεχίσουν να έχουν πρόσβαση στο Play Store, δεν θα μπορούν όμως να τρέχουν εφαρμογές βασισμένες στην νέα έκδοση των υπηρεσιών Google Play. Υπάρχει μεν η δυνατότητα στους προγραμματιστές να βγάλουν ξεχωριστές εκδόσεις των εφαρμογών τους, αλλά δύσκολα θα μπούνε σε αυτή την διαδικασία.

    H Google συνιστά στους προγραμματιστές να ξεκινήσουν απο τώρα να προγραμματίζουν για Google Api 14 -δεν υπάρχει ακόμα ακριβής ημερομηνία αυτής της αλλαγής αλλά περιμένουμε την νέα έκδοση στις αρχές του 2017


    Πηγή : Neowin

  2. #2
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Το Honeycomb πέρασε και δεν ακούμπησε. Εντύπωση μου κάνει και το 0.1%.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    τελος εποχης....

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DSLaManiaC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Honeycomb πέρασε και δεν ακούμπησε. Εντύπωση μου κάνει και το 0.1%.
    Είναι αυτό που είχανε βγάλει μόνο για tablet αν δεν κάνω λάθος

  5. #5
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι αυτό που είχανε βγάλει μόνο για tablet αν δεν κάνω λάθος
    Ακριβώς.

    Πρακτικά είναι ανύπαρκτο. Δε το έχω δει σε συσκευή ποτέ.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    2-3 μοντέλα με Honeycomb πρέπει να "πρόλαβαν"να βγουν, αφού σύντομα ήρθε η 4.0 και η εκτίναξη του Android στην κορυφή.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Το αστειο ειναι οτι το Honeycomb αν είχε προχωρήσει (με το "στυλ" του Android 4.x), κι οχι την λογική "μεγαλο τηλεφωνο" που εχει σημερα το Android, θα είχαμε κάτι διαφορετικό σήμερα.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.121
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα! δλδ το motorola xt5 μου πλεον δεν θα εχει google play? αυτο λεμε? ή απλα αναβαθμισεις? αν θελω πχ να βαλω ενα νεο προγραμμα?
    ηδη παντως οπως εχω δει πολλες εφαμοργες πλεον δεν υποστηριζουν εκδοση Android κατω απο 4.
    Το δικο μου εχει cyanogenmod rom με android 2.3.7.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.618
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα! δλδ το motorola xt5 μου πλεον δεν θα εχει google play? αυτο λεμε? ή απλα αναβαθμισεις? αν θελω πχ να βαλω ενα νεο προγραμμα?
    ηδη παντως οπως εχω δει πολλες εφαμοργες πλεον δεν υποστηριζουν εκδοση Android κατω απο 4.
    Το δικο μου εχει cyanogenmod rom με android 2.3.7.
    Θα έχεις θεμα με οτιδήποτε ζητάει νεώτερη έκδοση Google Play Services, αρα κυρίως Google apps να πω την αλήθεια.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.121
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έχεις θεμα με οτιδήποτε ζητάει νεώτερη έκδοση Google Play Services, αρα κυρίως Google apps να πω την αλήθεια.
    αρα δλδ και τα apk's να εχω και να περασω μονο οτι εχω κρατησει θα μπορει να παιξει, γιατι αλλιως λογω google play services δεν θα παιζει τπτ....
    η πλακα ειναι οτι εχω στο αμαξι σε συσκευη 2din με windows ce 6.0 usb otg και υποστηριζει android mirror link και το μονο που παιζει σωστα απο τις 4 συσκευες που εχω ειναι αυτο το παλιο κινητο!!!
    απιστευτο? http://i180.photobucket.com/albums/x...psjws1jtoz.jpg

  11. #11
    Εγγραφή
    05-11-2016
    Ηλικία
    99
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα! δλδ το motorola xt5 μου πλεον δεν θα εχει google play? αυτο λεμε? ή απλα αναβαθμισεις? αν θελω πχ να βαλω ενα νεο προγραμμα?
    ηδη παντως οπως εχω δει πολλες εφαμοργες πλεον δεν υποστηριζουν εκδοση Android κατω απο 4.
    Το δικο μου εχει cyanogenmod rom με android 2.3.7.
    Αν και οι παλιές αυτές εκδόσεις θα συνεχίσουν να έχουν πρόσβαση στο Play Store, δεν θα μπορούν όμως να τρέχουν εφαρμογές βασισμένες στην νέα έκδοση των υπηρεσιών Google Play. Υπάρχει μεν η δυνατότητα στους προγραμματιστές να βγάλουν ξεχωριστές εκδόσεις των εφαρμογών τους, αλλά δύσκολα θα μπούνε σε αυτή την διαδικασία.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.121
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosno1com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώδικας:
    Αν και οι παλιές αυτές εκδόσεις θα συνεχίσουν να έχουν πρόσβαση στο Play Store, δεν θα μπορούν όμως να τρέχουν εφαρμογές βασισμένες στην νέα έκδοση των υπηρεσιών Google Play. Υπάρχει μεν η δυνατότητα στους προγραμματιστές να βγάλουν ξεχωριστές εκδόσεις των εφαρμογών τους, αλλά δύσκολα θα μπούνε σε αυτή την διαδικασία.
    Το ειδα αυτο αλλα μπερδευτηκα με τον τιτλο και νομιζα το ιδιο το google play γιαυτο και ρωτησα εξαρχης.
    Εννοειτε οτι κανεις προγραμματιστης δεν θα μπει στον κοπο!!!
    οπως ειπα ηδη πριν απο αυτη την ειδηση μπορει και πριν 2-3 μηνες μετα το καλοκαιρι δλδ ειχα δει οτι αρκετες εφαρμογες πλεον δεν το υποστηριζουν!
    εχω τις συσκευες μου περασμενες και απο το pc οταν μπω βλεπω ποιες υποστηριζει, προγραμματα που εχω βαλει τωρα λενε οτι δεν υποστηριζεται.
    Πχ ολα τα προγραμματα της Qnap για Νas server ενω τα ειχα βαλει τωρα ολα λενε οτι δεν το υποστηριζουν.
    Ενταξει αναμενομενο ηταν φυσικα και πολυ τα κρατησαν, τι να κανουμε ετσι ειναι.....
    το τηλεφωνακι http://www.gsmarena.com/motorola_que...xt502-3522.php το κραταω γιατι ηταν το 1ο που με εμαθε android ξεκινωντας απο την εκδοση 2.1....και λιωνοντας το εμαθα τι θα πει root και custom rom, οποτε ατελειωτο

  13. #13
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Έτσι και αλλιώς οσοι έχουν ακόμα συσκευές με gingerbread δε νομίζω να έχουν αναβαθμίσει ποτέ τίποτα στη συσκευή τους.

  14. #14
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.121
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι και αλλιώς οσοι έχουν ακόμα συσκευές με gingerbread δε νομίζω να έχουν αναβαθμίσει ποτέ τίποτα στη συσκευή τους.
    καλημερα, δεν ξερω αλλοι τι κανουν εγω αναβαθμιζα παντα τις εφαρμογες μου, ακομα και οταν ειχα αλλα κινητα μετα το ανοιγα 1 φορα την εβδομαδα μονο για να περασω τις αναβαθμισεις!
    εξαλου οπως ειπα ειχε 2.1 και το εκανα με custom rom σε 2.3.7.
    και να πω την αληθεια με χαλαει αυτη η αποφαση, αλλα καταλαβαινω οτι ειναι λογικο και επακολουθο!
    και φυσικα οι προγραμματιστες δεν μπορουν να ασχοληθουν με ενα πολυ μικρο ποσοστο κινητων.
    Περισσοτερο με χαλαει οτι ειναι η μονη συσκευη μου που παιζει με το usb android mirror link στην συσκευη 2din στο αμαξι και μερικες φορες το χρησιμοποιω γιαυτο!

  15. #15
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Άγιος Στέφανος
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    ~11900 ΕΩΣ 14800/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Speedtouch 585V6 7.4.3.2
    SNR / Attn
    5-6(dB) / 34(dB)
    Εεεε εντάξει πόσο ακόμα πια.
    Καιρός να αναβαθμιστούν και οι τελευταίοι σε hardware.

    Σε ενα σαράβαλο samsung s5360 που είχε πάρει cyanogen android 5 παρακαλώ τπτ δεν δούλευε από το playstore ούτως η άλλος.
    Με 30mb cache διαθέσιμης και εσωτερική τελείως άδειο ~150mb έπρεπε να κάνεις ενα σωρό κόλπα ίσα ίσα για να βάλεις viber ή whatsup.
    Ενα απο τα 2 γιατί αλλιώς μπούκωνε.

    GPS δεν βρήκα κάτι να μπορεί να φορτώσει ενώ ακόμα και το google maps ήταν ασύμβατο με την συσκευή...
    Απο πληκτρολόγια δούλευε το swiftkey αλλά έπρεπε να το ξανανοίγω κάθε φορά που άνοιγα την συσκευή...

    Ταλαιπωρία και ποιός ο λόγος...
    Λες και δεν μπορείς να βρεις πεταμένο από δω και από εκεί κάποιο android 4.2 - 5.
    H κοπελιά μου μόνο είχε 2 (lg l9 II - xperia sola)
    Μου έδωσε το 1 για να σταματήσω να ασχολούμε με το κινητό αντί για εκείνη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiannis_1 : 24-11-16 στις 15:15.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-16, 22:40
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-16, 19:12
  3. Η υποστήριξη promo codes έρχεται στο Google Play Store
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-16, 19:16
  4. Μηνύματα: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 22:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας