Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Κλείδωσαν αυτό http://www.adslgr.com/forum/threads/...84%CE%AE%CF%82 , γιαυτό ρωτάω εδώ:

    Θέλω να φύγω απο WIND. Είχα πάρει συσκευή πριν 18 μήνες, το υποχρεωτικό διάστημα παραμονής 18 μηνών έληξε.
    Ολοι οι λογαριασμοί είχαν πληρωθεί πριν τη λήξη τους και ΔΕΝ υπάρχουν οφειλόμενα.
    Στις συννενοήσεις απο τηλεφώνου μου είχαν πει ότι θα εκδοθεί ένας ακόμη εξοφλητικός λογαριασμός ό οποίος θα περιμαλαμβάνει ένα τέλος αποσύνδεσης-κατάργησης αριθμού €10.
    Ο εξοφλητικός ήρθε, φουσκωμένος, περιλαμβάνει ένα €30 επιπλέον και είναι διπλάσιος απο τους προηγούμενους χωρίς εγώ να έχω κάνει διπλάσιες κλήσεις ή εξωτερικά και 090 κλπ. Νομίζω ότι με δουλεύουν.
    Τι θα γίνει αν δεν τους πληρώσω τον φουσκωμένο "εξοφλητικό" λογαριασμό?

    Εχει κανένας πρόσφατη εμπειρία απο δαύτους, πόσους τελευταίους λογαριασμούς με αυθαίρετες χρεώσεις στέλνουν μετά τον τελευταίο?

    Καταλαβαίνω ότι οι εταιρείες είναι ελεύθερες να στέλνουν λογαριασμούς χρεώνοντας ότι τους κατέβει και όσα τους λείπουν, εμείς είμαστε ελεύθεροι να μην πληρώνουμε ότι μας χρεώνουν αυτοί?
    (Εννοείται πέρα των συμφωνηθέντων και γνωστών εξ'αρχής στα διάφορα συμβόλαια)

    Που μπορώ να διαμαρτυρηθώ?

    PS: κατανοώ τον τεχνικό όρο ντουφεκάκηδες, νεολογισμός που φτιάχτηκε απο εταιρείες.

  2. #2
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω πρόσφατη εμπειρία από τους απατεώνες της wind. Έκανα αίτηση διακοπής τον Ιούλιο, υποτίθεται τον Αύγουστο θα κοβόταν η γραμμή και αυτοί συνέχιζαν να εκδίδουν λογαριασμούς....

    Φυσικά δεν πλήρωσα κανέναν από αυτούς τους λογαριασμούς. Έκανα καταγγελία στον ΕΕΤΤ εδώ: http://www.apps.eett.gr/complaints/Complaint.seam

    Και δικαιώθηκα για το προφανές!

    Λοιπόν αυτό που έχεις να κάνεις είναι η καταγγελία στο link Που σου έδωσα. Για περαιτέρω συμβουλές - πληροφορίες διάβασε τα bold εδώ:

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...%BF%CF%82-WIND

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλείδωσαν αυτό http://www.adslgr.com/forum/threads/...84%CE%AE%CF%82 , γιαυτό ρωτάω εδώ:

    Θέλω να φύγω απο WIND. Είχα πάρει συσκευή πριν 18 μήνες, το υποχρεωτικό διάστημα παραμονής 18 μηνών έληξε.
    Ολοι οι λογαριασμοί είχαν πληρωθεί πριν τη λήξη τους και ΔΕΝ υπάρχουν οφειλόμενα.
    Στις συννενοήσεις απο τηλεφώνου μου είχαν πει ότι θα εκδοθεί ένας ακόμη εξοφλητικός λογαριασμός ό οποίος θα περιμαλαμβάνει ένα τέλος αποσύνδεσης-κατάργησης αριθμού €10.
    Ο εξοφλητικός ήρθε, φουσκωμένος, περιλαμβάνει ένα €30 επιπλέον και είναι διπλάσιος απο τους προηγούμενους χωρίς εγώ να έχω κάνει διπλάσιες κλήσεις ή εξωτερικά και 090 κλπ. Νομίζω ότι με δουλεύουν.
    Τι θα γίνει αν δεν τους πληρώσω τον φουσκωμένο "εξοφλητικό" λογαριασμό?

    Εχει κανένας πρόσφατη εμπειρία απο δαύτους, πόσους τελευταίους λογαριασμούς με αυθαίρετες χρεώσεις στέλνουν μετά τον τελευταίο?

    Καταλαβαίνω ότι οι εταιρείες είναι ελεύθερες να στέλνουν λογαριασμούς χρεώνοντας ότι τους κατέβει και όσα τους λείπουν, εμείς είμαστε ελεύθεροι να μην πληρώνουμε ότι μας χρεώνουν αυτοί?
    (Εννοείται πέρα των συμφωνηθέντων και γνωστών εξ'αρχής στα διάφορα συμβόλαια)

    Που μπορώ να διαμαρτυρηθώ?

    PS: κατανοώ τον τεχνικό όρο ντουφεκάκηδες, νεολογισμός που φτιάχτηκε απο εταιρείες.
    Μήπως περιέχει τίποτα πάγια αναδρομικά κλπ;
    Λογικά σου έχει κάποια ανάλυση

  4. #4
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως περιέχει τίποτα πάγια αναδρομικά κλπ;
    Λογικά σου έχει κάποια ανάλυση
    όχι, τα πάντα όλα είναι πληρωμένα και πριν την λήξη τους.
    Στον τελευταίο λογαριασμό, τον "εξοφλητικό" έχουν και ένα +30€ σαν έκπτωση που δεν έχω πιά λόγω διακοπής.

    Νέα απο το μέτωπο:
    H break WIND συνεχίζει να στέλνει λογαριασμούς ακόμα και μετά την διακοπή συμβολαίου που την ανέβαλαν για 3η φορά, εννοείται απο μόνοι τους.
    Μυρίζομαι δόλο, θέλουν να φτάσει ο λογαριασμός στα 201€ και μετά να με εκβιάζουν με τον τηλεγνού, καμιά ιδέα για άμυνα?

    Αν πάω στον συνήγορο του πολίτη έχω καμιά ελπίδα ή όλα είναι κομένα και ραμένα στα μέτρα τους?

  5. #5
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Έχεις στα χέρια σου την αίτηση διακοπής;
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  6. #6
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Μίλα μαζί τους να σου πουν από που βγαίνουν αυτές οι χρεώσεις.

    H break WIND συνεχίζει να στέλνει λογαριασμούς ακόμα και μετά την διακοπή συμβολαίου που την ανέβαλαν για 3η φορά, εννοείται απο μόνοι τους
    Να σου πουν το γιατί και να σημειώσεις ονοματεπώνυμο και ώρα με αυτόν που μίλησες.
    Από την στιγμή που είσαι σωστός εσύ σε όλα, πρέπει να σου απαντήσουν αυτοί για τις χρεώσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-11-2013
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κάνεις αίτηση διακοπής ή πας σε ένα κατάστημα να δεις τι παίζει, τι είναι αυτά τα 30 ευρώ. Επίσης μπορείς να καλέσεις την εξυπηρέτηση πελατών να μιλήσεις με το τμήμα λογαριασμών, ή να τους στείλεις μύνημα στο facebook θα σου απαντήσουν άμεσα

  8. #8
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakislarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις στα χέρια σου την αίτηση διακοπής;
    Ναί, με ημερομηνία 31/10/2016.
    Θα σκανάρω και θα ανεβάσω την αίτηση διακοπής σύνδεσης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manila Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνεις αίτηση διακοπής ή πας σε ένα κατάστημα να δεις τι παίζει, τι είναι αυτά τα 30 ευρώ. Επίσης μπορείς να καλέσεις την εξυπηρέτηση πελατών να μιλήσεις με το τμήμα λογαριασμών, ή να τους στείλεις μύνημα στο facebook θα σου απαντήσουν άμεσα
    Τα €30.47 ήταν προνομιακή έκπτωση W και με την αίτηση διακοπής δεν αφαιρούνται πια απο το μηνιαίο πάγιο των €56.45.
    Το συνολικό ποσό που έπρεπε να πληρώσω ήταν €82 ενώ μέχρι πριν την διακοπή πλήρωνα €32-€33. Η χρήση του τηλεφώνου εκτός παγίου ήταν €0.60 και ούτε εξωτερικά ούτε 0090 κλπ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis.kom Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Από την στιγμή που είσαι σωστός εσύ σε όλα, πρέπει να σου απαντήσουν αυτοί για τις χρεώσεις.
    Πόσο σωστός να είμαι? να πληρωνω για 2 μήνες +50 ευρώ ανα λογαριασμό?
    Την σύνδεση την διέκοψα επειδή δεν αντέχα άλλο τα €32/μήνα, πόσο μάλλον τα €82.
    Προφανώς και θα φταίω, θα είναι/ήταν κάπου στα ψιλά γράμματα των αρχικών όρων ή κάποιων απο τις 2-3 αλλαγές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 04-01-17 στις 17:47.

  9. #9
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Και για να λέμε και τα καλά, σήμερα μετά απο 4 (μπορεί και 5) μήνες έκαναν την σούμα και μου έστειλαν 36€ πιστωτικό λογαριασμό.
    Αλλά τώρα έχω φύγει απο την WIND.
    Κάποια στιγμή είχα φτάσει να τους "χρωστάω" 190€, με είχαν πρήξει με τα τηλέφωνα και όχι τίποτα άλλο, δεν καταλάβαιναν τι τους έλεγα.

    Το μηχανογραφικό τους (αν εχουν) και οι back office (αν έχουν αφήσει κανέναν) δουλεύουν με κάρβουνο και συνεννοούνται με περιστέρια. 5G και αλακίες, μην ακούτε τι λένε.
    Κάλλιο αργά παρά ποτέ.
    Δεν είμαι και τζαμπατζής, επίσημα πια.

    "Φοβού τις εταρείες κινητής και δώρα φέρουσες"
    ΟΜΗΡΟΣ c. 800 BC

    Μακρυά απο συμβόλαια.

    edit: κ. Mods, παρακαλώ να διορθωθεί ο τίτλος, να γίνει κάτι σαν 'Ρεζίλι εξυπηρέτηση', 'Φτού σας ρε', 'Δεν ξέρετε τι σας γίνεται' ή κάτι αντιπροσωπευτικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 08-03-17 στις 15:27.

  10. #10
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Εκεί που νόμιζα ότι τελειώσαμε με happy end και σκεφτόμουνα τι να πάρω με τα 36€ πιστωτικό, σήμερα μου στέλνουν απο το "λογιστήριό" τους λογαριασμό 70€ !

    Γράφουν ότι έχει καταστεί ληξηρόθεσμος και ότι πρέπει να το πληρώσω εντός 5 εργασίμων, αλλιώς επιβαρύνομαι με δικαστικά έξοδα, τόκους υπερημερίας κλπ.
    Με έχουν δώσει και σε εισπρακτική, την STATUS AE.

    Εχουν πάει κάποιον συμforumίτη σε δικαστήριο? τι ποσά είναι τα δικαστικά έξοδα? ο τόκος υπερημερίας?

    Οι άνθρωποι δεν παίζονται, απορώ πως υπάρχουν ακόμα.
    Εύχομαι να τους εξαγοράσει κάποια σοβαρή εταιρεία, πχ ψησταριά απο τα βλάχικα της Βάρης, νυκτερινό κέντρο εθνικής οδού κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 31-03-17 στις 00:42.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα ιδια έκαναν και με το κινητό της γυναίκας μου. Γίνεται Αύγουστο η αίτηση διακοπής και βγάζουν ημερομηνία διακοπής μετά απο 1,5 μηνα...το αφήνω και λεω άντε...περνάει η ημερομηνία και τπτ..συνέχιζε να λειτουργεί κανονικά...ξαναπαίρνω τηλ..κοφτε το λεω άμεσα..συνεχίζουν να μη το κόβουν..τελικά με τα πολλά το διέκοψαν κανα μηνα μετά...και εκεί που εχει βγει εκκαθαριστικος πιστωτικός 16€ έρχονται οι ξεφτίλες και ζητάνε με επιστολές 50€ ληξιπρόθεσμα τα οποία προέκυπταν απο ποσά εκτός έκπτωσης παγίου για όσο διάστημα δεν διέκοπταν τη σύνδεση. Απαράδεκτοι λέμε...φυσικά δεν χρειάζεται να πω τι θα πάρουν........

    ΥΓ εννοείται μακριά απο συμβόλαια...κάρτα και πάλι κάρτα με 10€ το μηνα και πολλά τους ειναι...

  12. #12
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Είναι ύπουλοι και έχουν δόλιες μεθόδους. Κάποιος (συνήγορος του πολίτη, ΕΕΤΤ, δικαστήριο) πρέπει να τους κάνει κάτι.

    Εστειλαν τίποτα εξώδικα, διαταγές πληρωμής, επιστολές απο δικηγορικά γραφεία, σε κάλεσαν να παρουσιαστείς σε δικαστήριο?

  13. #13
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια επιστολη εστειλε η wind με το "οφειλομενο" ποσο...μα τι να διεκδικησουν; σε ποιο δικαστηριο θα σταθει οτι τους χρωσταω χρηματσ απο παγια γραμμης που καθυστερουσσν να διακοψουν ενω ειχε παρελθει η ημερομηνια διακοπηε που οι ιδιοι ορισαν;

Παρόμοια Θέματα

  1. Καταγγελία προς WIND
    Από drE στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 16:41
  2. Μηνύματα: 227
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 16:02
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 14:57
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-16, 15:38
  5. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-16, 18:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας