Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 40
  1. #16
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Σωστά οι δυο από πάνω. Με μια μέρα αυτονομία δεν πας πουθενά με μια συσκευή που είναι μόνο για ειδοποιήσεις. Τουλάχιστον τα κινητά μας κάνουν 30 διαφορετικές δουλειές και λες ΟΚ δικαιολογείτε η αυτονομία. Εδώ όμως όχι. Όταν μπορείς με τα ίδια χρήματα να αγοράσεις κάτι που θα σου κρατήσει ίσως και μια ζωή. Έλεγα να αγόραζα το Sony Smartwatch 3 που ήταν και αδιάβροχο και φτηνό. Θα το έπαιρνα μάλιστα κάτω από 100€ λόγω δουλειάς. Αλλά έχω να βάλω ρολόι στο χέρι μου σχεδόν 20 χρόνια. Οπότε πως να συνηθίσω το βάλε - βγάλε κάθε βράδυ; Ήμουν σίγουρος πως σε λίγες μέρες θα το χάριζα. Απλά μου ήταν άχρηστο. Αν έδινε εβδομάδα πχ τότε θα το αγόραζα.

  2. #17
    Εγγραφή
    14-01-2004
    Περιοχή
    Deutschland
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.199
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250000/42460
    ISP
    Telekom.de
    Router
    Fritz7530/ASUS RT-AC86U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά οι δυο από πάνω. Με μια μέρα αυτονομία δεν πας πουθενά με μια συσκευή που είναι μόνο για ειδοποιήσεις. Τουλάχιστον τα κινητά μας κάνουν 30 διαφορετικές δουλειές και λες ΟΚ δικαιολογείτε η αυτονομία. Εδώ όμως όχι. Όταν μπορείς με τα ίδια χρήματα να αγοράσεις κάτι που θα σου κρατήσει ίσως και μια ζωή. Έλεγα να αγόραζα το Sony Smartwatch 3 που ήταν και αδιάβροχο και φτηνό. Θα το έπαιρνα μάλιστα κάτω από 100€ λόγω δουλειάς. Αλλά έχω να βάλω ρολόι στο χέρι μου σχεδόν 20 χρόνια. Οπότε πως να συνηθίσω το βάλε - βγάλε κάθε βράδυ; Ήμουν σίγουρος πως σε λίγες μέρες θα το χάριζα. Απλά μου ήταν άχρηστο. Αν έδινε εβδομάδα πχ τότε θα το αγόραζα.
    Κάπως έτσι σκέφτομαι κι εγώ. Αλλά τελικά θα μάθω απο πρώτο χέρι μια και μου έκαναν δώρο ένα ASUS Zenwatch 2. Απ' ότι διαβάζω, για περίπου 24-48 ώρες αντέχει ανάλογα την χρήση. Δε το λες και ιδανικό.

  3. #18
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Στο μεταξύ βλέπω και τις δυνατότητες τους και είναι μόνο για τις πολύ μεγάλες αγορές. Δηλαδή να παίζεις με τις δυνατότητες του google now. Οπότε είναι και ένα άλλο μείον τουλάχιστον για εμάς. Αν έπαιζε 100% με ελληνικά τότε ίσως και να έκανες κάποιες παραχωρήσεις. Αλλά με την υποτυπωδη υποστήριξη που έχουμε είναι άχρηστο.

  4. #19
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Τα δικά της μπάζα μάλλον εννοεί η Μοτορφολα...
    Η Nokia αγόρασε την Withings που έχει εκπληκτικά μοντέλα !!
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  5. #20
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ορμώμενος από καθαρά προσωπικές ανάγκες, δεν βρίσκω κανένα λόγο για αγορά ή/και χρήση smartwatch - εκτός από το να έχεις άλλον ένα λόγο για να ταλαιπωρείς την ήδη ανεπαρκή μπαταρία του smartphone σου.
    Κοίτα, έχω πλέον κοντά χρόνο ένα Samsung Gear S2. ΟΚ, μου κόστισε αλλά καμία σχέση με άλλα *γκουχ* μήλορολόγια *γκουχ* και οι εντυπώσεις μου εν συντομία:

    1. Χρήσιμο επαγγελματικά αν είσαι σε meeting και έχεις το κινητό σε silent και διακριτικά (τονίζω το διακριτικά επειδή αν κοιτάς ρολόϊ είναι χειρότερο ) μπορείς να δεις κλήση τηλεφωνική / email header-sender που έχεις

    2. Corollary του 1: Aν είσαι σε γραφείο / χώρο με άλλους είναι πολύ πιο "φιλικό" μιας και μπορείς να έχεις το κινητό διαρκώς στο σιωπηλό και να καταλαβαίνεις (vibration) άμεσα την κλήση. Εκτιμάται από τους τριγύρω σου

    3. Πολύ χρήσιμο σε health monitoring αλλά μπορείς να αγοράσεις φθηνότερα και πολύ ακριβέστερα σε λειτουργία και επιδόσεις wristbands

    Συνοπτικά, το 1 είναι χρήσιμο καθώς και το 2 αλλά και τα 2 δεν είναι δα και ΤΟ disruption

    Το 3 είναι εξαιρετικά χρήσιμο αλλά όχι για τιμή smartwatch καθώς η αγορά έχει πολύ φθηνότερα (και με μεγαλύτερη ακρίβεια) wristbands. Άρα, λίγος χώρος για πολλές συσκευές, λίγες εφαρμογές δυνητικά, συνεπώς έχει (και) τα χαρακτηριστικά μόδας και μόνο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #21
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Απλά η Motorola θεωρεί ότι το μέγεθος του segment που κατέλαβε δεν αξίζει την επένδυση που έχει κάνει.
    Αυτό δεν είναι "μοδα" , είναι οικονομικές αποφάσεις.

    Αλλες εταιρίες (πχ. Apple, Samsung κλπ) δεν το βλέπουν έτσι και συνεχίζουν.

    Προσωπικά δεν έχω πάρει smartwatch και για να πάρω περιμένω να δω διάφορα πράγματα, αλλά δεν λέω ότι πρόκειται για μόδα...


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #22
    Εγγραφή
    17-03-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    21233/1023
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άμα δεν βγάζουν μια καλή αυτονομία, τουλάχιστον 3 μέρες για εμένα, δεν βλέπω λόγο να έχω ένα... Να το κάνω τί, να πηγαίνω για ύπνο και να βάζω κιν+ρολόι για φόρτισμα; άστο καλύτερα

  8. #23
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.736
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    κριμα..ομολογω οτι δεν ημουν φαν τους στην αρχη,αλλα αυτο αλλαξε μετα απο το μοτο 360.ο βασικος λογος?εμοιαζε με κανονικο ρολοι και ηταν πολυ classy
    VAMOS ARIS

  9. #24
    Εγγραφή
    12-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    823
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    Τα smartwatches φαίνεται ότι θα ακολουθήσουν άλλες τεχνολογικές προτάσεις που ενώ στα χαρτιά δείχνουν καλές στην υλοποιήση τους υπάρχουν θέματα. Και για μένα η μπαταρία είναι ο μεγαλύτερος αποτρεπτικός παράγοντας. Αν στο μέλλον οι μπαταρίες βελτιωθούν σημαντικά μπορεί να επανέλθουν με την μία ή την άλλη μορφή.
    Εγώ βάζω μαζί και 3D, κυρτές ή ακόμα (σε λιγότερο ποσοστό) και τις smart τηλεοράσεις. Το ότι τις αγοράζουν κάποιοι δε σημαίνει ότι θα γίνουν ο κανόνας. Η επιτυχία μιας τεχνολογίας αποδεικνύεται για μένα όταν γίνει κυρίαρχη πχ τα smartphones σε σχέση με τα feature phone όπως τα λένε τώρα, τα digital κανάλια διανομής σε σχέση με dvd ή cd, και σταδιακά η προηγούμενη τεχνολογία αποσύρεται.
    Και εγώ είχα στήσει κάποια στιγμή pc με μνήμες rambus οι οποίες απέτυχαν να μειώσουν το κόστος τους και να γίνουν κυρίαρχες στην αγορά. Δεν έχει νόημα να επιμένω ότι ήταν καλύτερες τεχνολογικά.

  10. #25
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Δειτε τα withings .com αλλα και τα Xiomi και αφήστε την μοτορφόλα να λέει
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  11. #26
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από D_J_V Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δειτε τα withings .com αλλα και τα Xiomi και αφήστε την μοτορφόλα να λέει
    Τα withings είναι πράγματι εκπληκτικά αλλά καμία σχέση με αυτό που εννοούν οι apple/samsung/motorola κτλ ως smartwatch.
    Για μένα είναι τα μόνο που έχουν νόημα. Είναι κανονικά ρολόγια με smart λειτουργίες. Μπορούν χαλαρά να αντικαταστήσουν ένα κανονικό ρολόι.
    Τα άλλα είναι απλά μικρότερα smartphones, περιορισμένων δυνατοτήτων, με λουράκι.

  12. #27
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα withings είναι πράγματι εκπληκτικά αλλά καμία σχέση με αυτό που εννοούν οι apple/samsung/motorola κτλ ως smartwatch.
    Για μένα είναι τα μόνο που έχουν νόημα. Είναι κανονικά ρολόγια με smart λειτουργίες. Μπορούν χαλαρά να αντικαταστήσουν ένα κανονικό ρολόι.
    Τα άλλα είναι απλά μικρότερα smartphones, περιορισμένων δυνατοτήτων, με λουράκι.
    Ούτε καν δεν θα τα έλεγα smartphones. Απλά απεικονίζουν κάποια πράγματα και έχουν σένσορες που παρέχουν κάποιες πληροφορίες.

    Όπως έχω πει, η εμπειρία μου με smartwatch μου έχει δώσει 2-3 χρήσιμα πράγματα αλλά τίποτε το disruptive. Αν κάποτε έχουμε κάτι πιο integrated με VR και ξέρω γω τι και το smartwatch μπορεί να επιτελέσει κάποιον ρόλο εκεί να το συζητήσουμε. Ειδάλλως τη σήμερον είναι ένα ωραίο γκατζετάκι στο χέρι αλλά το κομμάτι που έχει την βασική λειτουργία (σένσορες) μπορεί κανείς να το έχει με πολύ μικρότερο κόστος όπως αναφέρατε όλοι
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  13. #28
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε καν δεν θα τα έλεγα smartphones. Απλά απεικονίζουν κάποια πράγματα και έχουν σένσορες που παρέχουν κάποιες πληροφορίες.

    Όπως έχω πει, η εμπειρία μου με smartwatch μου έχει δώσει 2-3 χρήσιμα πράγματα αλλά τίποτε το disruptive. Αν κάποτε έχουμε κάτι πιο integrated με VR και ξέρω γω τι και το smartwatch μπορεί να επιτελέσει κάποιον ρόλο εκεί να το συζητήσουμε. Ειδάλλως τη σήμερον είναι ένα ωραίο γκατζετάκι στο χέρι αλλά το κομμάτι που έχει την βασική λειτουργία (σένσορες) μπορεί κανείς να το έχει με πολύ μικρότερο κόστος όπως αναφέρατε όλοι

    οι χρήσιμες λειτουργίες που περιέγραψες είναι ουσιαστικά ένα pager. Ένα pager που μετράει και βήματα κλτ.
    Για μένα ένα smartwatch πρέπει πρώτα να είναι αυτό που λέει το όνομα του. watch. Φοράω καθημερινά ρολόι, εδώ και χρόνια. Αν είναι να αντικαταστήσω ένα κανονικό ρολόι με ένα έξυπνο, πρέπει να μπορεί να είναι τουλάχιστον ότι είναι το πρώτο. Αυτό δεν μπορεί να γίνει με 1-2 μέρες μπαταρία. Ούτε θα φοράω δύο ρολόγια.

    Το withings είναι έξυπνο ρολόι. Ρολόι που κάνει και άλλα πράγματα.
    Τα smartwatches όπως τα έννουν οι άλλοι είναι οθόνες με λουράκι και sensors.
    Άμα θες ρολόι, πάρε ρολόι. Άμα θες fitness tracker πάρε fitness tracker, άμα θες pager πάρε pager. Τα smartwatches κάνουν λίγο απ' όλα αλλά αυτό ακριβώς, λίγο απ' όλα.

  14. #29
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος που μας σπαει τα ουμπαλα κάθε φορά που συναντά γραμμένο κάτι διαφορετικό από την αποψαρα του, πως ακριβώς λέγεται;
    Gordito
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #30
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Δεν είναι έτοιμη η τεχνολογία ακόμα (οι μπαταρίες κυρίως) για να μπορεί ενα ρολοι να κάνει χρήσιμα πράγματα.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 13:58
  2. Δεν "φορτώνουν" τα windows
    Από kostis38 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-16, 15:57
  3. Εγκάρσιοι μειωτήρες ταχύτητας ή αλλιώς "σαμαράκια"
    Από Nozomi στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-16, 23:12
  4. Bug του iOS 9.3 "κρασάρει" τα iPhone 6s/6s Plus
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-16, 13:23
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 14:21

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας