Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 35
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Android
    Μετά από δύο χρόνια, η έκδοση KitKat του Android (4.4), έπαψε να είναι η ευρύτερα χρησιμοποιούμενη από τις συσκευές με το λειτουργικό της Google, χάνοντας την πρωτιά από την έκδοση 6.0 Marshmallow.

    Συγκεκριμένα η έκδοση 6.0 έχει ποσοστό χρήσης 26,3%, με την 4.4 να πέφτει στο 24%. Η έκδοση 5 μπορεί αθροιστικά να φτάνει το 34%, αλλά τα 2 ξεχωριστά API της -5.0 και 5.1- έχουν ποσοστά χρήσης 10,8% και 23,8% αντίστοιχα. Αξίζει να αναφερθεί,πως η νεώτερη έκδοση 7.x Nougat, βρίσκεται σε μόλις το 0,4% των συσκευών, δείχνοντας την πολύ αργή προώθηση της από τους κατασκευαστές.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  231 
Μέγεθος:  22,6 KB 
ID: 177293


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture1.PNG 
Εμφανίσεις:  225 
Μέγεθος:  84,6 KB 
ID: 177294



    Πηγή : Android Police

  2. #2
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.584
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560

  3. #3
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    3 χρόνια, 7 μήνες και 15 ημέρες με το ίδιο κινητό τηλέφωνο και φυσικά Android 2.3.6 Gingerbread.

    Αν δεν σταματήσει να δουλεύει απο βλάβη που δεν επιδιορθώνεται με λίγα ευρώ δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το αλλάξω.

    Οι υπόλοιποι μπορούν να συναγωνίζονται και να αγχώνονται αν έχουν KitKat, Marshmallow, Nougad και δεν ξέρω εγώ τι άλλο γλύκισμα.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατανοείς όμως πως είσαι ανοικτός σε όλες τις τρύπες ασφαλείας.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοείς όμως πως είσαι ανοικτός σε όλες τις τρύπες ασφαλείας.
    Φυσικά, αλλά το μεγαλύτερο ανέκδοτο στην σημερινή εποχή είναι ότι «αγοράζοντας συνέχεια κάποια νέα συσκευή με νέο λειτουργικό (γιατί αν σου έδιναν συνέχεια ενημερώσεις στην παλιά για αυτούς συσκευή όπως κάνει ηApple, θα έκαναν όλοι χαρακίρι) είσαι εξασφαλισμένος σε ενδεχόμενη υποκλοπή των προσωπικών σου στοιχείων ή των τηλεφωνικών σου κλήσεων»!!!!!!!
    Αν κάποιος θέλει να κοιμάται ήσυχος πολύ απλά δεν πρέπει να έχει κινητό τηλέφωνο, τηλέφωνο σταθερό και σίγουρα να είναι μακριά από οποιοδήποτε δίκτυο!

    Για την χρήση που κάνω εγώ στο κινητό μου τηλέφωνο θεωρώ εντελώς βλακώδες να μπω στο τριπάκι του αγόραζε συνέχεια άχρηστες και πανάκριβες συσκευές για την δική μου τσέπη και για τον κοινό νου μόνο και μόνο για να κοκορεύομαι ότι απόκτησα την τάδε έκδοση android
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bromiaris1gr : 06-12-16 στις 15:41.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Σκληρό ντέρμπι μεταξύ 2.2 & 7.0

  7. #7
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοείς όμως πως είσαι ανοικτός σε όλες τις τρύπες ασφαλείας.
    Και εγώ ανοικτός είμαι με την 4.4.2.
    Τυχόν λύση που δεν απαιτεί να πουλήσω το νεφρό μου ευπρόσδεκτη.
    Περιμένω...;-)
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  8. #8
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bromiaris1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    3 χρόνια, 7 μήνες και 15 ημέρες με το ίδιο κινητό τηλέφωνο και φυσικά Android 2.3.6 Gingerbread.

    Αν δεν σταματήσει να δουλεύει απο βλάβη που δεν επιδιορθώνεται με λίγα ευρώ δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το αλλάξω.

    Οι υπόλοιποι μπορούν να συναγωνίζονται και να αγχώνονται αν έχουν KitKat, Marshmallow, Nougad και δεν ξέρω εγώ τι άλλο γλύκισμα.
    Δυστυχώς σε αντίθεση με πιο απλές συσκευές που εφόσον συνεχίζουν να κάνουν τη δουλειά για την οποία αγοράστηκαν δεν χρειάζονται αλλαγή, η επικαιροποίηση ενός υπολογιστή/κινητού με νεότερο λογισμικό είναι σχεδόν απαραίτητη. Ήδη υπάρχουν κενά ασφαλείας που εντοπίζονται ακόμη και για τις τελευταίες εκδόσεις λειτουργικών συστημάτων. Οι παλαιότερες είναι σαν Ελβετικό τυρί σε θέματα προστασίας.
    Προφανώς εάν χρησιμοποιούμε ένα smartphone μόνο για κλήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά εάν χρησιμοποιούμε δικτυακές υπηρεσίες, είναι σημαντικό να το έχουμε όσο πιο προστατευμένο είναι εφικτό.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-08-2013
    Μηνύματα
    501
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς σε αντίθεση με πιο απλές συσκευές που εφόσον συνεχίζουν να κάνουν τη δουλειά για την οποία αγοράστηκαν δεν χρειάζονται αλλαγή, η επικαιροποίηση ενός υπολογιστή/κινητού με νεότερο λογισμικό είναι σχεδόν απαραίτητη. Ήδη υπάρχουν κενά ασφαλείας που εντοπίζονται ακόμη και για τις τελευταίες εκδόσεις λειτουργικών συστημάτων. Οι παλαιότερες είναι σαν Ελβετικό τυρί σε θέματα προστασίας.
    Προφανώς εάν χρησιμοποιούμε ένα smartphone μόνο για κλήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά εάν χρησιμοποιούμε δικτυακές υπηρεσίες, είναι σημαντικό να το έχουμε όσο πιο προστατευμένο είναι εφικτό.
    Δεν θα διαφωνήσω. Γι αυτό και πρόσθεσα στο επόμενο μήνυμα μου το «Για την χρήση που κάνω εγώ στο κινητό μου τηλέφωνο…»

    Αλλά η αλήθεια είναι ότι όλοι μας κατακρίνουμε την πολιτική των πανάκριβων συσκευών της Apple αλλά στο θέμα υποστήριξη της βγάζω το καπέλο (αν φορούσα), και άσε την Google να κοκορεύεται για το πόσοι έχουν την τάδε ή όχι έκδοση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioetisap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ ανοικτός είμαι με την 4.4.2.
    Τυχόν λύση που δεν απαιτεί να πουλήσω το νεφρό μου ευπρόσδεκτη.
    Περιμένω...;-)
    Είναι ευρέως γνωστό ότι ο ανθρώπινος οργανισμός μπορεί άνετα να έχει μια φυσιολογική ζωή και με έναν νεφρό.

  10. #10
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοείς όμως πως είσαι ανοικτός σε όλες τις τρύπες ασφαλείας.
    Αμα το κατανοουσε δε θα το εκανε.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-06-2015
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bromiaris1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι ευρέως γνωστό ότι ο ανθρώπινος οργανισμός μπορεί άνετα να έχει μια φυσιολογική ζωή και με έναν νεφρό.
    Πέραν της πλάκας ο λόγος που χρησιμοποίησα ενικό ήταν για τυχόν ανταπάντηση· γιατί ΟΚ έστω ότι κάποιος γνωρίζει να συστήσει ένα φθηνό (ή και ακριβό αλλά τότε άπαξ για πολλά πολλά χρόνια) και καλυμμένο από ευπάθειες (ει δυνατόν και με πρόσφατη έκδοση) ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΔΕ ανδροειδές τηλέφωνο/ταμπλέττα. Τί θα γίνει στην επόμενη ευπάθεια που θα βρουν; Το δεύτερο νεφρό; Και μετά; Ποιος μου εγγυάται ότι ο κατασκευαστής θα δώσει μπάλωμα (πολλώ δε μάλλον αναβάθμιση); Κανείς. Η κατάσταση του ανδροειδούς είναι απλά τραγική· παρ'ότι διαφημιζόμενο ως το ανοικτό/ελεύθερο φορητό υπολογιστικό σύστημα για τους πολλούς, αν δεν έχει κάποιος σοβαρά φράγκα να δίνει για ακριβή συσκευή και δη ανά 2 περίπου έτη...
    ΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙΚΙΡΙ

  12. #12
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bromiaris1gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά, αλλά το μεγαλύτερο ανέκδοτο στην σημερινή εποχή είναι ότι «αγοράζοντας συνέχεια κάποια νέα συσκευή με νέο λειτουργικό (γιατί αν σου έδιναν συνέχεια ενημερώσεις στην παλιά για αυτούς συσκευή όπως κάνει ηApple, θα έκαναν όλοι χαρακίρι) είσαι εξασφαλισμένος σε ενδεχόμενη υποκλοπή των προσωπικών σου στοιχείων ή των τηλεφωνικών σου κλήσεων»!!!!!!!
    Αν κάποιος θέλει να κοιμάται ήσυχος πολύ απλά δεν πρέπει να έχει κινητό τηλέφωνο, τηλέφωνο σταθερό και σίγουρα να είναι μακριά από οποιοδήποτε δίκτυο!

    Για την χρήση που κάνω εγώ στο κινητό μου τηλέφωνο θεωρώ εντελώς βλακώδες να μπω στο τριπάκι του αγόραζε συνέχεια άχρηστες και πανάκριβες συσκευές για την δική μου τσέπη και για τον κοινό νου μόνο και μόνο για να κοκορεύομαι ότι απόκτησα την τάδε έκδοση android
    Ποτε δεν θα εισαι εξασφαλισμενος στο 100% εναντι καμιας απειλης.
    Αυτο που (φανταζομαι) οτι εννοουσε ο nnn ειναι οτι πρεπει να λαβεις υποψη σου και τον συγκεκριμενο παραγοντα.

    Απο 'κει και περα, ο καθενας κρινει αναλογα τις αναγκες του, τις προτεραιοτητες του και το budget του.
    Εγω προσωπικα θα προτιμουσα μονο τα κινητα με υποστηριξη απευθειας απο την Google μονο και μονο για τα εγκαιρα updates.
    Και φυσικα την καλυτερη υποστηριξη.

  13. #13
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατανοείς όμως πως είσαι ανοικτός σε όλες τις τρύπες ασφαλείας.
    Αναρωτιέμαι, το security update της Google για τον Δεκέμβριο, πόσοι και ποτέ θα το λάβουν;

  14. #14
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.761
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιέμαι, το security update της Google για τον Δεκέμβριο, πόσοι και ποτέ θα το λάβουν;
    Ελάχιστοι, αλλά εδώ μιλάμε για κινητά που δεν παίρνουν καν αναβάθμιση στα Play Services. Ο καθένας επιλέγει τις ανάγκες του και κρίνει φυσικά.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  15. #15
    Εγγραφή
    12-10-2006
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΒΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Μια που ανοίξατε το θέμα των αναβαθμίσεων να ρωτήσω και εγώ κάτι.
    ένας φίλος μου έχει το Microsoft Lumia 640 XL και το παινεύει γιατί λέει ότι δεν έχει ανάγκη αλλαγής (όπως κάνω εγώ κάθε δύο τρία χρόνια με το android) γιατί έχει συνέχεια δωρεάν αναβαθμίσεις και επιπλέον πολλά προγράμματα ταυτόχρονα ανοιχτά σε πολλά παράθυρα κάτι που δεν το κάνει ούτε το android 6. Ισχύουν οι ισχυρισμοί του;

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-16, 15:49
  2. Σύνθεση οικιακού Η/Υ για απλή χρήση
    Από geotrem στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-16, 18:28
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-16, 19:28
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-16, 22:01
  5. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-16, 22:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας