Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Έχω την ατυχία το υπνοδωματιό μου να είναι τεράστιο (περίπου 30τμ) και να βρίσκεται εκτεθειμένο εξωτερικά σε 4 πλευρές (3 εξωτερικοί τοίχοι + δάπεδο).
    Το πάτωμα είναι εκτεθειμένο, επειδή βρίσκομαι στον 1ο όροφο και απ κάτω έχω πυλωτή. Η δε μόνωση της πολυκατοικίας είναι χάλι μαύρο,πρακτικά ανύπαρκτη
    Κατά συνέπεια το υπνοδωμάτιο, είναι από τα πιο κρύα δωμάτια του σπιτιού. (Έχω δει εωτερική θερμοκρασία μέχρι και 10οC !!!)

    Στην πολυκατοικία έχουμε πάψει να ανάβουμε καλοριφέρ εδώ και 3-4 χρόνια.
    Το air condition αδυνατεί να ζεστάνει ένα τόσο παγωμένο δωμάτιο. Επειδή όμως το κόστος να ανάψω καλοριφέρ είναι απαγορευτικό, αναζητώ ένα τρόπο να το ζεστάνω,σχετικά οικονομικά.

    Ένας φίλος μου πρότεινε αυτήν την λύση: Να βάλω στα καλοριφέρ ηλεκτρικές αντιστάσεις. Ομολογώ πως δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτή η λύση:

    https://www.youtube.com/watch?v=hF785AgS5qY

    http://www.pontikis.com.gr/resistances.html

    Μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα, αλλά έχω κάποια ερωτήματα:

    1) Το κόστος για 2 σώματα διαστάσεων 60 χ 90 χ 15 και 90 χ 90 χ 15 (πλάτος χ ύψος χ πάχος) είναι περίπου 120€/σώμα με 2 αντιστάσεις 1000w και 1500w, αντίστοιχα. Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό το κόστος,αλλά θα ήμουν διατεθειμένος να το πληρώσω αν γίνει δουλειά.
    Ωστόσο, μήπως αγοράζοντας 2 καλοριφέρ λαδιού κάνω την ίδια δουλειά πολύ οικονομικότερα?

    2) Υποτίθεται ότι αυτά λειτουργούν με το νερό του κάθε σώματος. Υπάρχει κίνδυνος να εξατμιστεί το νερό στο κάθε σώμα από την αντίσταση? Εφόσον δεν ανάβω καλοριφέρ με καυστήρα, το νερό ανακυκλώνεται?

    3) Επειδή λειτουργεί με ρεύμα, υπάρχει απόλυτη διασφάλιση στεγανότητας για να μην έχω ιστορίες?

    Ακούω απόψεις/προτάσεις.
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οικονομικα, και ηλεκτρικες αντιστασεις οποιασδηποτε μορφης δεν πανε μαζι.

    Το μονο που προσφερουν εναντι καλοριφερ λαδιου ειναι οτι ειναι βιδωμενα στο τοιχο.
    Τα προβληματα που σε απασχολουν ειναι υπαρκτα, και καλα κανεις και ανυσηχεις.

    Με δυο λεξεις. KAKH ιδεα

  3. #3
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οικονομικα, και ηλεκτρικες αντιστασεις οποιασδηποτε μορφης δεν πανε μαζι.

    Το μονο που προσφερουν εναντι καλοριφερ λαδιου ειναι οτι ειναι βιδωμενα στο τοιχο.
    Τα προβληματα που σε απασχολουν ειναι υπαρκτα, και καλα κανεις και ανυσηχεις.

    Με δυο λεξεις. KAKH ιδεα

    Ok ας πούμε ότι προσπερνάω το θέμα της κατανάλωσης αφού θα τα ανάβω το 1-2 ώρες πριν πάω για ύπνο, απλά για να "σπάσει" λίγο το δωμάτιο.

    Τα καλοριφέρ λαδιού θα έχουν όμως την ίδια απόδοση όντας πολύ μικρότερα?
    Πχ αυτά που έχω δει είναι μεν φθηνότερα (40-50€) αλλά πολύ μικρότερα σε διαστάσεις από τα επιτοίχια και με μεγαλύτερη κατανάλωση (2000w με 2500w).

    Τηλεφωνικά ο τύπος που τα πουλάει μου είπε οτι εφόσον δεν κλείσω την βάνα του καλοριφέρ, το νερό μπορεί να ανακυκλωθεί αν αρχίζει να εξατμίζεται, ακόμα και αν δεν έχω ανάψει καλοριφέρ. Ισχύει ή όχι?

    Για την στεγανότητα μου είπε ότι είναι 100% σίγουρη, αλλά και πάλι δεν πολυ-πείθομαι....
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ok ας πούμε ότι προσπερνάω το θέμα της κατανάλωσης αφού θα τα ανάβω το 1-2 ώρες πριν πάω για ύπνο, απλά για να "σπάσει" λίγο το δωμάτιο.

    Τα καλοριφέρ λαδιού θα έχουν όμως την ίδια απόδοση όντας πολύ μικρότερα?
    Πχ αυτά που έχω δει είναι μεν φθηνότερα (40-50€) αλλά πολύ μικρότερα σε διαστάσεις από τα επιτοίχια και με μεγαλύτερη κατανάλωση (2000w με 2500w).

    Τηλεφωνικά ο τύπος που τα πουλάει μου είπε οτι εφόσον δεν κλείσω την βάνα του καλοριφέρ, το νερό μπορεί να ανακυκλωθεί αν αρχίζει να εξατμίζεται, ακόμα και αν δεν έχω ανάψει καλοριφέρ. Ισχύει ή όχι?

    Για την στεγανότητα μου είπε ότι είναι 100% σίγουρη, αλλά και πάλι δεν πολυ-πείθομαι....

    Μα έχουν μεγαλύτερη απόδοση τα λαδιού, θα σου δώσουν 2000 με 2500w που θα μετατρέψουν σε ζέστη, τα 1000 με 1500 μάλλον δεν θα προλάβουν να ζεστάνουν καν το νερό σε 1 με 2 ώρες που αναφέρεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-11-2008
    Περιοχή
    Earthling
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα έχουν μεγαλύτερη απόδοση τα λαδιού, θα σου δώσουν 2000 με 2500w που θα μετατρέψουν σε ζέστη, τα 1000 με 1500 μάλλον δεν θα προλάβουν να ζεστάνουν καν το νερό σε 1 με 2 ώρες που αναφέρεις.
    Αυτό είναι ακριβώς τα θέματα που με απασχολούν:

    Τα λαδιού μικρότερα μεν σε διαστάσεις, αλλά με περισσότερα Watt θα ζεσταίνουν καλύτερα ή όχι?

    Ο δε τύπος κάπου γράφει ότι οι αντιστάσεις ζεσταίνουν το νερό στους 75οC (και γι'αυτό δεν υπάρχει φόβος εξατμίσεως του νερού). Οι αντιστάσεις των 1000w kai 1500w θα ανεβάσουν όντως σε αυτήν τη θερμοκρασία το νερό? Και αν ναι, επαρκεί για την θέρμανση του χώρου?
    "It is harder to crack a prejudice than an atom." - Albert Einstein

    Irresponsibility: No single raindrop believes it is to blame for the flood...


  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ακριβώς τα θέματα που με απασχολούν:

    Τα λαδιού μικρότερα μεν σε διαστάσεις, αλλά με περισσότερα Watt θα ζεσταίνουν καλύτερα ή όχι?

    Ο δε τύπος κάπου γράφει ότι οι αντιστάσεις ζεσταίνουν το νερό στους 75οC (και γι'αυτό δεν υπάρχει φόβος εξατμίσεως του νερού). Οι αντιστάσεις των 1000w kai 1500w θα ανεβάσουν όντως σε αυτήν τη θερμοκρασία το νερό? Και αν ναι, επαρκεί για την θέρμανση του χώρου?
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω, αυτό που ξέρω είναι πως το είχα δεί κάπου σαν εγκατάσταση πέρυσι, φέτος βάλαν σόμπα υγραερίου

  7. #7
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Με μια σόμπα γκαζιού έλυσες το πρόβλημά σου

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και ενα αφυγραντηρα να μαζευει το παραγομενο νερο.. :P
    Και αν αντεχεις και τη μυρωδια.

    Η ερωτηση σου περι καταναλωσης ειναι ανευ νοηματος.
    Ειτε θα αναψεις 3 kw για 1 ωρα καταναλωνοντας 3Kwh ειτε θα αναψεις 1,5 kw για 2 ωρες καταναλωνοντας ΠΑΛΙ 3kwh.
    Σε ενα τοσο κρυο δωματιο, προφανως με παρα πολλες απωλειες, (οι οποιες δουλευουν "συνεχως") η μεγαλυτερη ισχυς των λαδιου φαινομενικα θα δουλεψει πολυ καλυτερα, μιας και απο οτι καταλαβαινω σε ενδιαφερει η αυξημενη θερμοκρασια για λιγη ωρα.

    Με αλλα λογια, ειτε με καλοριφερ λαδιου, ειτε με αντιστασεις στα σωματα, ειτε με θερμοπομπους, ειτε με αεροθερμο, για να ζεσταθεις θα σου κοστισει το ιδιο σε ρευμα.
    Απλα αν βαλεις πολυ μικρη ισχυ σε αντιστασεις μεσα στα σωματα, απλα θα δουλευει περισσοτερη ωρα και ισως και να μην φτανει να ζεσταθεις ΠΟΤΕ.
    Τα πιθανα προβληματα που αναφερεις υφιστανται, αλλα τελικα ειναι αδιαφορο.

    Επισης ΚΑΠΩΣ θα πρεπει να φτασει ικανη παροχη ρευματος στα σωματα του καλοριφερ.
    Αυτο ειναι απο μονο του προβλημα.
    Εαν ειναι να ξοδεψεις λεφτα προς αυτη τη κατευθυνση, τοτε μια ενισχυμενη παροχη απο το πινακα, για το σωμα λαδιου ειναι σαφως καλυτερη επιλογη.
    Φυσικα ενα μεγαλυτερο inventer κλιματιστικο λιγο καλυτερη, ακομα καλυτερη ομως ειναιι το ντυσιμο της πυλωτης απο κατω με μονωτικο, καθως και η κατασκευη εσωτερικης θερμομονωσης, μιας και το δωματιο ειναι μεγαλο.
    (εαν το σπιτι ειναι δικο σου...)

  9. #9
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι απίστευτο τι σκέφτονται για να βγάλουν χρήματα!!!

  10. #10
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Arkady Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το air condition αδυνατεί να ζεστάνει ένα τόσο παγωμένο δωμάτιο.
    Πόσα BTU?

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οταν έχεις μεγάλες αμόνωτες εξωτερικές επιφάνειες με μεγάλη θερμοχωρητικότητα (τοίχοι, δάπεδο) είναι πολύ δύσκολο να θερμανθούν με οποιαδήποτε μέθοδο. Με το A/C ακόμη χειρότερα, γιατί ακόμη κι αν έχει θερμανθεί ο αέρας στο χώρο, με το που κόβει αισθάνεσαι αμέσως τα κρύα δομικά στοιχεία. Μόνο με inverter και με συνεχή λειτουργία σε μέτρια ισχύ έχεις ελπίδα να ζεσταθούν κάπως μετά από μέρες ( ; ) λειτουργίας. Πρακτικά, οι μόνες σου επιλογές είναι μόνωση εφόσον μιλάμε για ιδιόκτητο διαμέρισμα, ή μετακόμιση αν μιλάμε για νοικιασμένο (περίπτωση ιδιοκτήτη που θα δεχτείνα επενδύσει σε αναβάθμιση του ακινήτου του αυτές τις εποχές μάλλον δεν παίζει).

  12. #12
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Γι' αυτό σε τέτοιες περιπτώσεις εφόσον δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να βελτιώσεις την μόνωση, πας σε μεγαλύτερο A/C από αυτό που χρειάζονται τα τμ για να καλυφθούν οι απώλειες...

  13. #13
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.023
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Πάρε μια θερμαστρα με υγραέριο. Είναι πιο οικονομική από όλα
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  14. #14
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Σε προηγούμενο σπίτι που έμενα,σε εννιαίο κουζίνα/σαλονι, μεταά από πολύ ψάξιμο,πήραμε έναν συγκεκριμένο καλοριφερ λαδιου (ας μην κάνω διαφήμιση).Ο χώρος περίπου 35 τετραγωνικά.Το έβαζα 2 ώρες στο φουλ και υστερα 3-4 στο μισό (ανάλογα με την μέρα) και είμασταν ΟΚ.Η διαφορα στην ΔΕΗ ήταν σχετικά μικρή.Εκτεθιμένη πλευρα είχαμε μονο μία.
    Asus P5Q3-Intel Core2Quad Q9550 @ 3792 MHz- L2-12MB - Patriot 2x4096 - ASUS 9800GT@690/1Gb-SSD Samsung EVO 850 250GB-WD katram 640GB - Seagate 320gb-WD 1.5TB - WD 2.0TB
    The truth is out there.

Παρόμοια Θέματα

  1. Οικονομική θέρμανση
    Από anon στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5679
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-24, 00:24
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-17, 09:29
  3. Πρόβλημα με την ένταση στα ηχεία.
    Από molfakias στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-16, 00:49
  4. Πρόβλημα με το RDP στα Windows 10
    Από Speedwilli στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-16, 13:55
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-16, 12:39

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας