Σελ. 12 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 27101112131417 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 279
  1. #166
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Δεν χρειάζεται τζαμι μια χαρα ειναι ετσι, ζημια θα κανει, ακομα και με PETG που εβαλα και εβγαλα ολα τα κομματια του εκτυπωτη μια χαρα βγήκαν και ξεκολισαν εύκολα, αν "χαλασει το PEI το αλλαζεις ευκολα.
    Ενα καλό παχυμετρο και μεγαλυτερο των 150mm βοηθάει εξαιρετικά στην συναρμολόγηση (και με ενα φτηνο των 150mm κανεις την δουλεια σου.
    Δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο.

  2. #167
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    daywalker06 , σε τι μεγεθους κομματια ηρθε ;

    σε βιδες ας πουμε και σκελετος σε τεμαχια ;

    στην περιπτωση μου , δεν χρειαστηκα μετρο η παχυμετρο για την συναρμολογηση (λετε να φαιει αυτο ;; ) , μονο για δυο οδοντοτες ταινιες που οδηγουν τους αξονες Χ και Υ χρειαστηκε να υπολογισω ποσο χρειαζομαι ,αλλα και αυτο το εκανα τοποθετοντας τις ταινιες και σημαδευοντας .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #168
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Ολα ηταν σε σακουλάκια με ετικέτα με σχεδιο 1:1, δεν ηταν πολλα, πολυ ευκολα αν ακολουθάς τις απίστευτες οδηγίες

    http://manual.prusa3d.com/c/Original...2_kit_assembly

    εχει και ενα εξαιρετικό video στο youtube σε timelapse η συναρμολόγηση, αν το βρω θα το ποστάρω

    EDIT:το βρηκα
    https://www.youtube.com/watch?v=_6JW-gfr6DY&t=193s
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος daywalker06 : 22-02-17 στις 17:47.

  4. #169
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα couplers δεν εχω αντιληφθει να χανεται η επαφη και να στροβιλιζεται το μοτερ χωρις να δινει κινηση στον αξονα .
    εχουν τεσσερις βιδες , δυο για καθε πλευρα της εννωσης , ειναι σφιγμενες ολες .
    Spoiler:
    τα couplers εχω την αισθηση οτι λειτουργουν και σαν ελατηρια .


    για την κινηση στην ραβδο νομιζω οτι ο παρακατω τροπος δειχνει οτι ολα κυλανε ομαλα , εχω ριξει ομως και λιπαντικο .

    https://sendvid.com/atvwwzcl

    https://sendvid.com/92v6s2l2

    εκανα μετρηση στα βολτ , ειναι 0,55-0,56 μεταξυ της βιδας ρυθμισεως και gnd , και 3,30 βολτ GND - VDD , το ιδιο σε ολα .

    στους extruders , εχω μετρησει (μικρες αποστασεις 2 εκατοστα ) οτι οσο του δινω σαν εντολη , τοσο στελνει . βεβαια σε μεγαλυτερες αποστασεις ισως φανουν λεπτομεριες που δεν φαινονται στα 2 εκατοστα (μελεταω και το βιντεο ) .
    τα couplers ειναι για να εξαλειψουν τυχον αποκλισεις απο την ευθυγραμιση του αξονα του servo-moter με τον αξονα Ζ . σωστα το λες οτι μοιαζουν με ελατηρια.

    Δοκιμασε οπως πολυ σωστα ειπε και ο KKGAS να ανεβασεις το Ζ χωρις ομως τα coupler συνδεδεμενα. Μου θυμιζει τις αρχες τις δικες μου που ζεσταινοταν ο "driver" του servo και εκοβε λογω θερμικου.

    Αν μπορεις μετρα και οριζοντια την αποσταση των οδοντωτων αξονων. μια μετρηση στο ψηλοτερο σημειο και αλλη μια στο χαμηλοτερο πανω απο τα coupler. μηπως αρχιζει και στενευει η φαρφαινει οσο ανεβαινει και ζοριζεται.

    Επισης...... αν ολα ειναι φυσιολογικα με τα παραπανω.... δοκιμασε να ξεβιδωσεις τα χρυσαφι παξιμαδια.... και ανεβοκατεβαζε με το χερι ολο το συστημα. μηπως "κολλαει" στους αλλους 2 αξονες καπου και δεν φταιει το συστημα ανυψωσης.
    The gr81 .

  5. #170
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @daywalker06 ωραιο το βιντεακι , μετα απο ενα σημειο τα πραγματα κουμπωνουν μονα τους
    οποτε την ιδια διαδικασια περασαμε με το στησιμο , και εγω το βρηκα απολαυστικο .

    @griniaris & @kkgas &daywalker06 & οποιος μπορει να βοηθησει η του περισσευει καποια ιδεα η αποψη
    Δοκιμασε οπως πολυ σωστα ειπε και ο KKGAS να ανεβασεις το Ζ χωρις ομως τα coupler συνδεδεμενα. Μου θυμιζει τις αρχες τις δικες μου που ζεσταινοταν ο "driver" του servo και εκοβε λογω θερμικου.
    αυτο δεν το καταλαβα , να γυρισω τους αξονες με το χερι αντι για να τους γυριζει το μοτερ ; θα κουνιουνται περα δωθε χωρις το coupler ... οποτε κατι σιγουρα δεν καταλαβα

    Αν μπορεις μετρα και οριζοντια την αποσταση των οδοντωτων αξονων. μια μετρηση στο ψηλοτερο σημειο και αλλη μια στο χαμηλοτερο πανω απο τα coupler. μηπως αρχιζει και στενευει η φαρφαινει οσο ανεβαινει και ζοριζεται.
    εκανα μια μετρηση με ενα απλο μετρο ,δειχνει να ειναι παραλληλοι , αντε να ξεφευγουν μισο χιλιοστο στα 38,45 εκατοστα αποσταση μεταξυ των .

    Επισης...... αν ολα ειναι φυσιολογικα με τα παραπανω.... δοκιμασε να ξεβιδωσεις τα χρυσαφι παξιμαδια.... και ανεβοκατεβαζε με το χερι ολο το συστημα. μηπως "κολλαει" στους αλλους 2 αξονες καπου και δεν φταιει το συστημα ανυψωσης.
    το εχω κανει , δεν βρισκουν πουθενα οι λειοι αξονες , το ενα ομως χρυσαφι παξιμαδι (το αριστερο ) , το εχω με τις βιδες πολυ χαλαρες , γιατι αν τις σφιξω , δεν κουνιεται καθολου και μονο μουγκριζει οπως στο βιντεο .

    και στον αξονα Χ θελω να ριξω μια πιο προσεκτικη ματια , γιατι οι ραβδοι που ενωνουν τα δυο ακρα , δεν περνανε αβιαστα μεσα απο τις τρυπες , ειναι καπως σφιχτοι .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #171
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    για το πρωτο κατάλαβα να ξεσφιξεις τα βιδακια απο το coupler που κρατάνε τα μοτερ ωστε το μοτερ να γυριζει χωρις να περιστρέφετε ο αξονας ωστε να δεις εαν εχει πρόβλημα το μοτερ

  7. #172
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daywalker06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το πρωτο κατάλαβα να ξεσφιξεις τα βιδακια απο το coupler που κρατάνε τα μοτερ ωστε το μοτερ να γυριζει χωρις να περιστρέφετε ο αξονας ωστε να δεις εαν εχει πρόβλημα το μοτερ
    τοσο απλα ... χεχε
    δεν νομιζω να εχουν προβλημα τα μοτερ, ακομη και πιο αδυναμα που ενδεχεται να ειναι , για την ανυψωση , καταλαβαινω οτι ειναι αρκετα αν δεν υπαρχει κατι στραβο

    φυσικα και θα το κανω ομως
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #173
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    δεν ειναι μονο αν ειναι δυνατα τα μοτερ. σκεψου οτι μπορει να ειναι :
    1) bug του firmware.
    2) λαθος ρυθμιση των παραμετρων
    3) ελατωματικη πλακετα
    4) ελατωματικα driver των servo.
    5) ελατωματικα servo.
    6) στραβοι αξονες.
    7) κλπ κλπ κλπ

    οποτε παμε δια του αποκλεισμου να βρουμε τι φταει για αυτην την παραξενη συμπεριφορα.

    Τωρα που θα εχεις ελευθερα τα μοτερ.... δωσε διαφορες κινησεις να δεις πως συμπεριφερονται.
    πχ κουνα τα 10 μμ μετα αλλα 10 μετα δωσε 100μμ συνεχομενα. κλπ κλπ

    Επισης στο κανει και στο κατεβασμα η μονο στο ανεβασμα????? (δεν θυμαμαι αν το εχεις αναφερει πιο πριν)
    The gr81 .

  9. #174
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το κολημα το κανει στο ανεβασμα και μονο στην μεγιστη ταχυτητα , αλλα χανεται η στοιχιση μεταξυ των δυο Ζ αξονων ακομη και αν κανω αργο ανεβοκατεβασμα (δεν εχω κανει αρκετες μετρησεις για να διαπιστωσω σε πια ακριβως φαση δημιουργειται η αποστοιχιση )
    στο κατεβασμα , και μεγιστη ταχυτητα αν ειναι , δεν κανει αυτο το μουγκρισμα . ουτε φαινεται να κολλαει καπου (εκει βασιζω και τις υποψιες μου για την ενδεχομενη αδυναμια των μοτερ )
    αλλα επειδη δεν ειναι σε ολο το φασμα του ανεβασματος το κολλημα, και ειναι σε δυο σχεδον συγκεκριμενα σημεια που παρουσιαζεται το κολλημα , υπολογιζω το οτι κατι ειναι λαθος στην κατασκευη .

    για την πλακετα , αν και ολα φαινονται να λειτουργουν ενταξη , μερικες φορες που εκκινω το μηχανημα (μια στις δεκα ) , μου βγαζει καλικατζαρακια στην οθονη του εκτυπωτη ( ασυναρτητους χαρακτηρες )
    κανω επανεκινηση και συνηθως την δευτερη φορα ερχεται στα συγκαλα του . επειδη ειχα βαλει το repetier server υποψιαστηκα οτι μπορει να επαιζε ρολο αυτο γιατι ανακαλυψα οτι μετα απο αδρανοποιηση του υπολογιστη , επρεπε να σταματησω και να ξεκινησω τον σερβερ στον υπολογιστη για να υπαρξει η συνδεση

    συμφωνω με την μεθοδο του αποκλεισμου

    τις δοκιμες , θα τις κανω ευελπιστω , λιγο πιο μετα γιατι εχω καποιες αλλες εκρεμοτητες απο την πορεια της ημερας .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  10. #175
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    @griniaris το τελικο κοστος ειναι 761,34 μαζι με τα μεταφορικα και 1kgr PLA silver δωρο.
    στο site τους που ρωτησα, μου ειπαν να παρω ενα PEI αλλα αυτοι δεν ειχαν διαθεσιμο. Και γενικοτερα ουτε filament ειχαν, νορμαλ τις βλεπω τις τιμες τους.

  11. #176
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    @BADWEED ριξε και μια ματια εδω.... στο 6.25 και μετα.

    χαλαρωσε τον ιμαντα και κανε παλι δοκιμες... ισως να μην φταιει αυτο... αλλα ποτε δεν ξερεις.


    @NEOFITOS ΑΟΥΤΣ... λιγο τσιμπημενη δεν ειναι η τιμουλα? και το ασχημο ειναι πως αν καπου "κολλησεις" οπως ο badweed δεν υπαρχει "γρηγορο και αποτελεσματικο" support με το εξωτερικο.


    EDIT : @BADWEED Στο ιδιο βιντεο στο 7.22 θα δεις τι εννοουσα να ξειδωσεις τις χρυσαφι βιδες και να κουνησεις ΟΛΟ ΤΟΝ ΑΞΟΝΑ να δεις αν κουνιεται "ελευθερα" .

    - - - Updated - - -

    Για οποιον ενδιαφερεται βρηκα και αλλα 2 μαγαζια στην ΕΛΛΑΔΑ για 3D εκτυπωτες.

    1) Geeetech Premium Prusa i3 Kit + GIFTS εδω στα 375 € + 55 € αν το θελει καποιος συναρμολογημενο. ΑΘΗΝΑ

    2) Prusai3 KIT (χωρίς συναρμολόγηση) 529 EUR +Φ.Π.Α. – χρόνος παράδοσης 1 εβδομάδα. εδω και συναρμολογημενο στα 629 EUR +Φ.Π.Α. – χρόνος παράδοσης 10 μέρες ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

    Βαζω και τα προηγουμενα για να ειναι ευκαιρα. Α) ΕΔΩ Β) ΕΔΩ Γ) ΕΔΩ

    και 2 ακομα για οποιον θελει να το ψαξει γιατι δεν γνωριζω τι παιζει με αυτα. ΕΔΩ και ΕΔΩ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 23-02-17 στις 17:59.
    The gr81 .

  12. #177
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Παλι στον Original θα πηγαινα δεν το μετάνιωσα καθόλου, στα περισσότερα που δείχνεις εχουν πλαστικό πλαισιο καθόλου στιβαρό, τραπεζι με ελατηρια και να παιδεύεσαι με ταινίες και λακ λολ και τιμές παραπλήσιες.

  13. #178
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Εγω απλα προτεινω γιατι πολλοι δεν διαθετουν 700-800 € για να δωσουν. Οποτε μπορουν με τα μισα να παρουν εναν εκτυπωτη.

    Οτι δινεις-παιρνεις συνηθως....

    Εγω βεβαια δεν θα εδινα τοσα λεφτα για original αφου ο prusa i3 ειναι opensource εχουν βγει παρα πολυ καλοι κλωνοι.
    Δεν θυμαμαι που το διαβασα αλλα εχουν παραδεχτει στην εταιρεια οτι η διαφορα 200-300 € δεν εχει να κανει με το οτι ειναι καλυτεροι οι εκτυπωτες τους.
    Απλα η διαφορα καλυπτει τα εξοδα του research-team καθως επισης και το brand-name.
    The gr81 .

  14. #179
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    ποιος ειναι ο κλωνος που εχει αυτά ακριβώς που εχει ο Original με 200-300 φτηνότερος ?

  15. #180
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    εγω τον πηρα απο εδω 487 €.

    Αγορασα την μεγαλη οθονη full graphics με 18€ απο εδω και εκτυπωσα ενα κουτακι απο τα πολλα σχεδια που υπαρχουν.

    και μετα με 7€ πηρα τον proximity sensor απο εδω και απλα ξαναεκτυπωσα την νεα βαση του extruder.

    Συνολο 512 € και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τον original.

    edit: απο οτι ειπε και ο neofitos 761 € κοστιζει ο original.
    βεβαια ειναι με arduino + ramps 1.4 αντι για καποια embedded board ΑΛΛΑ εμενα μου αρεσει πιο πολυ ετσι. γουστα ειναι αυτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 23-02-17 στις 18:59.
    The gr81 .

Σελ. 12 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 27101112131417 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 3d Printers
    Από bapel στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-16, 14:17
  2. Κοινή χρήση usb printer, scanner
    Από tsathoggua στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-16, 12:58
  3. Printer for photos
    Από JOTE στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-16, 13:19
  4. 3D printer. Έχει κανείς προσωπική εμπειρία;
    Από sadako στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-16, 19:48

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας