Σελ. 78 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.156-1.170 από 1859
  1. #1156
    Εγγραφή
    07-01-2018
    Περιοχή
    Lost Highway
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    (dB) / 12.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για το τιπ... Είναι θέμα λοιπόν του συνεργείου εγκατάστασης. Θα το επισημάνω από πριν...

    Ο χώρος είναι ενιαία σαλονοκουζινα περιπου 40μ2 αλλά θέλω να σπάει και μέσα στα υπνοδωμάτια το πολυ το κρυο (αλλά 30μ2 περιπου, Αττική, υπάρχει διπλή τοιχοποιία με ενδιάμεση μόνωση και διπλα τζάμια αλλά επειδή είναι σχετικά παλια συρόμενα θα υπάρχει μια απώλεια από τα κουφώματα... Το θέλω κυρίως για θέρμανση αλλά θα δουλέψει και τις δυσκολες μέρες του καλοκαιριού... Μέχρι τώρα δουλευα ξυλοσομπα με αρκετά καλά αποτέλεσματα αλλά έχουν ακριβύνει τόσο πολυ το ξυλο που πλεον δεν με συμφέρει... (Θέλω περιπου 700€ ξυλα για τον χειμώνα για να ανάβω από το απογευματακι και μετά...)
    Windows 7 64bit-Linux Mint 19.1 Cinnamon 64bit Dual Boot
    Opera v.60

  2. #1157
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dataloss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να εξηγήσεις λίγο αυτό με την αντλία κενου γιατί ψάχνομαι κι εγώ να βάλω ένα 24αρι...

    - - - Updated - - -

    Α πειτε μου και τι γνώμη έχετε για τα Morris γιατί διαβάζω καλές κριτικές...
    Ψυκτικός δέν είμαι , αλλά εκει που το αγόρασα μου ειπε η εγκατάσταση να γίνει με αντλία κενου, άλλωστε το αναφέρει και το εγχειρίδιο κατασκευαστή
    Στή πράξη από οτι κατάλαβα η αντλία κενού : Δημιουργεί κενό στο δίκτυο του ψυκτικού υγρού .
    Πάντως και στα 2 κλιματιστικά έγινε με αυτό το τρόπο
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  αντλία κενου.PNG 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  120,1 KB 
ID: 204226
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

  3. #1158
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bananas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν γίνεται εγκατάσταση του κλιματιστικού , πρέπει να αφαιρεθεί ο αέρας (και η υγρασία που περιέχει) απο το κύκλωμα των σωληνώσεων .Αυτό γίνεται με αντλία κενού ισχύει για όλα τα κλιματιστικά και το αναφέρουν και στο manual οι κατασκευαστές . Η υγρασία του αέρα μειώνει την διάρκεια ζωής του κλιματιστικού δημιουργώντας φθορές με το καιρό στο συμπιεστή . Επίσης μειώνει την απόδοση του κλιματιστικού (μείωση των btu/h αύξηση καταναλώσεων) .
    Έτσι από περιέργεια, υπάρχει κάποιος που έκανε εγκατάσταση χωρίς αντλία κενού και του έβγαλε πρόβλημα;
    Ψάχνοντας online δεν βρήκα εταιρίες που να χρησιμοποιούν αντλία κενού για εγκατάσταση και ταυτόχρονα να έχουν θετικά σχόλια. Οπότε μάλλον σπανίζει η χρήση της και τελικά όταν χρησιμοποιείται από κάποιον εγκαταστάτη, αυτός έχει αλλού προβλήματα.

  4. #1159
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Μου έχουν κάνει εγκατάσταση χωρίς την αντλία ενώ έλεγαν άλλα. Δεν υπήρξε πρόβλημα. Θα ήταν καλύτερα με αντλία όμως.

  5. #1160
    Εγγραφή
    16-06-2018
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meletis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κοιτάξεις να γίνει σωστή εγκατάσταση και με αντλία κενού , που στα πολυκαταστήματα οι περισσότεροι δέν έχουν
    Λοιπον το εβαλα το κλιματιστικο... συνεργειο του κωτσοβολου... αυτο για την αντλια κενου δεν το ηξερα και ειδα οτι συνδεσαν κατι και οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι αφαιρει τον αερα απο το κυκλωμα.. οποτε μια χαρα... σαν κλιματιστικο φαινεται παρα πολυ καλο..εντυπωση μου εκανε το ποσο σιγα γυριζε το ρολοι της δεη σε σχεση με αυτο που εβγαλα που ηταν του 97.. αθορυβο αρκετα.. τωρα μενει να δοκιμαστει σε συνθηκες καλης ζεστης αν και νομιζω μια χαρα θα ειναι... τους ρωτησα σαν εταιρεια στα κλιματιστικα η pitsos τι λεει και μου ειπαν οτι στο μεγαλυτερο ποσοστο βαζουν pitsos και inventor και οτι ειναι αρκετα καλα.. μενει να το διαπιστωσω στην πραξη..

  6. #1161
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πόση ώρα έκαναν να τοποθετήσουν το κλιματιστικό; Η διαδικασία με την αντλία κενού κρατάει αρκετή ώρα αν θυμάμαι καλά.

  7. #1162
    Εγγραφή
    16-06-2018
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόση ώρα έκαναν να τοποθετήσουν το κλιματιστικό; Η διαδικασία με την αντλία κενού κρατάει αρκετή ώρα αν θυμάμαι καλά.
    Εκαναν ενα 2ωρο.. την ειχαν κανα δεκαλεπτο την αντλια...

  8. #1163
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω ότι θέλει πολύ περισσότερο η αντλία. Ας απαντήσουν κάποιοι που έχουν ασχοληθεί τελευταία.

  9. #1164
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Είναι ανάλογα το μήκος του σωλήνα, δεν είναι fixed χρόνος.

  10. #1165
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dataloss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για το τιπ... Είναι θέμα λοιπόν του συνεργείου εγκατάστασης. Θα το επισημάνω από πριν...

    Ο χώρος είναι ενιαία σαλονοκουζινα περιπου 40μ2 αλλά θέλω να σπάει και μέσα στα υπνοδωμάτια το πολυ το κρυο (αλλά 30μ2 περιπου, Αττική, υπάρχει διπλή τοιχοποιία με ενδιάμεση μόνωση και διπλα τζάμια αλλά επειδή είναι σχετικά παλια συρόμενα θα υπάρχει μια απώλεια από τα κουφώματα... Το θέλω κυρίως για θέρμανση αλλά θα δουλέψει και τις δυσκολες μέρες του καλοκαιριού... Μέχρι τώρα δουλευα ξυλοσομπα με αρκετά καλά αποτέλεσματα αλλά έχουν ακριβύνει τόσο πολυ το ξυλο που πλεον δεν με συμφέρει... (Θέλω περιπου 700€ ξυλα για τον χειμώνα για να ανάβω από το απογευματακι και μετά...)
    Ίσως να σε καλύπτει ένα 18άρι αλλά μπορεί να θες και 24άρι . Καλό είναι να συμβουλευτείς ψυκτικό για το μέγεθος της μονάδας .
    Μέχρι πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις;

  11. #1166
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ θα κοίταζα μήπως ήταν καλύτερα να βάλω και 2 μονάδες στον ενιαίο χώρο για ομοιόμορφη κατανομή.

  12. #1167
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι από περιέργεια, υπάρχει κάποιος που έκανε εγκατάσταση χωρίς αντλία κενού και του έβγαλε πρόβλημα;
    Ψάχνοντας online δεν βρήκα εταιρίες που να χρησιμοποιούν αντλία κενού για εγκατάσταση και ταυτόχρονα να έχουν θετικά σχόλια. Οπότε μάλλον σπανίζει η χρήση της και τελικά όταν χρησιμοποιείται από κάποιον εγκαταστάτη, αυτός έχει αλλού προβλήματα.

    Αν δεν κάνεις κενό μειώνεις την διάρκεια ζωής του συμπιεστή . Τα χρόνια ζωής της μονάδας μέχρι να βγάλει πρόβλημα . Επίσης επηρεάζεις τις αποδόσεις της μονάδας . Μειώνεις τις εργοστασιακές προδιαγραφές σε btu/h και αυξάνεις την κατανάλωση της . Το μηχάνημα δεν δουλεύει εντός προδιαγραφών όπως σχεδιάστηκε να δουλεύει. Όλοι οι κατασκευαστές σου λένε υποχρεωτικά κενό κατά την εγκατάσταση. Αυτό το ξέρει ο καθε ψυκτικός και δεν χρειάζεται κάποιον κατασκευαστή να του το πει αλλά το ξέρει από την εκπαίδευση του στη σχολή που ήταν . Οι λόγοι που κάποιοι δεν προτιμάνε να κάνουν κενό ή σου λένε ότι είναι αχρείαστο είναι πολλοί . Όπως σε κάθε επάγγελμα έχουμε καλούς και κακούς επαγγελματίες και το κενό είναι μια διαδικασία χρονοβόρα. Αν επιλέξει κάποιος να μην κάνει κενό στα μηχανήματα που βάζει σκέψου πόσα λεφτά κερδίζει απο το χρόνο που κερδίζει μεσα στην ημέρα . Περισσότερες εγκαταστάσεις θα προλάβει μέσα στην σεζόν .
    Υπάρχουν και αυτοί που πραγματικά πιστεύουν ότι δεν χρειάζεται κενό .....Το μηχάνημα θα δουλέψει και έτσι, αλλά με μειωμένη απόδοση, μεγαλύτερη κατανάλωση και μείωση ζωής.Οπότε ... εσύ δεν θα αντιληφθείς ότι το μηχάνημα καίει περισσότερο απο όσο έπρεπε ή φθείρεται περισσότερο απο όσο είναι το φυσιολογικό .

    Διάβασε την αρχή .
    https://www.trutechtools.com/Vacuum-...ng_c_1100.html

    Σε ακραίες περιπτώσεις παγοφραγμού στο κύκλωμα το κλιματιστικό σταματάει να λειτουργεί.

  13. #1168
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Εχω δει εγχειρίδια εγκατάστασης που περιγράφουν και τους δύο τρόπους.
    Νομίζω είχα ανεβάσει ένα πρό ετών σε αυτό το νήμα.

  14. #1169
    Εγγραφή
    30-06-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    822
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102397/10239
    ISP
    Wind
    Router
    ZTHN H268N
    SNR / Attn
    19.1(dB) / 1.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι θέλει πολύ περισσότερο η αντλία. Ας απαντήσουν κάποιοι που έχουν ασχοληθεί τελευταία.
    Δεν υπάρχει συγκεκριμένη χρονική διάρκεια για το κενό .Ο χρόνος διαφέρει και εξαρτάται απο:

    1) Τα τεχνικά χαρακτηριστικά της αντλίας κενού.

    2) Απο την κατάσταση της αντλίας (π.χ η κατάσταση του λαδιού της)

    3) Πόσο μεγάλο είναι το κύκλωμα .

    Σε κάθε περίπτωση ο τεχνικός χρησιμοποιεί μετρητή κενού για να ξέρει πότε έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία . Δεν εξαρτάται απο το χρόνο .

  15. #1170
    Εγγραφή
    08-07-2012
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    1.403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    D-LINK DSL-2640B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnakis2206 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον το εβαλα το κλιματιστικο... συνεργειο του κωτσοβολου... αυτο για την αντλια κενου δεν το ηξερα και ειδα οτι συνδεσαν κατι και οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι αφαιρει τον αερα απο το κυκλωμα.. οποτε μια χαρα... σαν κλιματιστικο φαινεται παρα πολυ καλο..εντυπωση μου εκανε το ποσο σιγα γυριζε το ρολοι της δεη σε σχεση με αυτο που εβγαλα που ηταν του 97.. αθορυβο αρκετα.. τωρα μενει να δοκιμαστει σε συνθηκες καλης ζεστης αν και νομιζω μια χαρα θα ειναι... τους ρωτησα σαν εταιρεια στα κλιματιστικα η pitsos τι λεει και μου ειπαν οτι στο μεγαλυτερο ποσοστο βαζουν pitsos και inventor και οτι ειναι αρκετα καλα.. μενει να το διαπιστωσω στην πραξη..
    Καλοδούλευτο , μια φορά στο εξάμηνο να καθαρίζεις τα φίλτρα με κρύο νερό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόση ώρα έκαναν να τοποθετήσουν το κλιματιστικό; Η διαδικασία με την αντλία κενού κρατάει αρκετή ώρα αν θυμάμαι καλά.
    Εμένα 3 ώρες συνολική εγκατάσταση και μισή ώρα είχα την αντλία κενού συνδεδεμένη .
    PC
    CPU; Amd Ryzen 5 2400G CPU Cooling HYPER H411R , GPU : Onboard Vega 11 2Gb , PSU : CoolerMaster MasterWatt 450W , RAM:HyperX Predator 3000 MHz 2x4Gb , SSD : Intel 535 120 Gb +HDD WD Blue 1TB ,

Σελ. 78 από 124 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. air condition και θορυβος!!!
    Από ioa_pap στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 269
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 21:04
  2. Μέτρησεις κατανάλωσης Air Condition.
    Από Patentman στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-08, 17:54
  3. ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ AIR-CONDITION
    Από PILALAS στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-08, 20:13
  4. Αντί air-condition
    Από lazar στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-07, 17:02
  5. speedtouch κ΄ air condition
    Από bertsi στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-07, 20:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας