Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν το πίστευα .
    Στο σπίτι μου έχω 3 διαμερίσματα .
    Το κάτω διαμέρισμα έχει σύνδεση ADSL με το HN108NS (subnet 192.168.1.0) .
    Σε μία LAN port είναι συνδεδεμένο με UTP το 7390 σε μία άλλη ένα mikrotik 751 και σε μία άλλη ένα Raspi που τρέχει το τηλ. κέντρο (Raspbx) .
    Το 7390 έχει subnet 192.168.2.0 και ήταν ρυθμισμένο να έχει πρόσβαση απο την LAN1 του και έχει συνδεδεμένα πανω του 3 DECT.
    Πριν απο μερικές μέρες έκανα ένα πείραμα με ένα παλιό Android κινητό που του είχα τοποθετήσει μία κάρτα με 1GB 4G .
    Συνέδεσα το κινητό στη θύρα usb και ρύθμισα και τα 2 για πρόσβαση μέσω usb tethering.
    Εκανα reboot το 7390 και όλα οκ .
    Ειχα ξεχάσει όμως να αποσυνδέσω το utp απο την LAN1 port του 7390.
    Συνδέθηκαν voipmove και megavoip που χρησιμοποιώ για κλήσεις σε κινητά και σταθερά αντίστοιχα (απο τον πάροχό μου δεν έχω χρόνο ομιλίας και τον χρησιμοποιώ μόνο για εισερχόμενες) .
    Κοιτάζοντας το overview στο 7390 είδα πρός μεγάλη έκπληξη ότι "έβλεπε" ότι συσκευή ήταν συνδεδεμένη στο HN108NS οπότε έβαλα και το RAspbx σαν Trunk με την IP που είχε (subnet 192.168.1.0) και συνδέθηκε κανονικά (στο Raspbx έχω την yuboto που δεν δούλευε στο 7390 στις εισερχόμενες που δρομολογούσα σε κάποιο DECT)
    Μεγαλύτερη έκπληξη ήταν oτι το HN108NS δεν βλέπει με τπτ το 7390 .
    Επειδή απενεργοποίησα το WIFI του 7390 για να έχω πρόσβαση στο μενού του πρόσθεσα μία IP στην WAN port του 751 απο το subnet 192.168.2.0 και απέκτησα πρόσβαση απο εκεί.
    Αυτή την στιγμή κάνω μετρήσεις (online meter) να δώ πόσα MB θα καταναλώσει το 7390 για τις τηλεφωνικές υπηρεσίες σε 3 σπίτια.
    Η ποιότητα δεν είναι τέλεια αλλά η δουλειά γίνετα μιά χαρά.
    Το πιό κουφό configuration.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτάζοντας το overview στο 7390 είδα πρός μεγάλη έκπληξη ότι "έβλεπε" ότι συσκευή ήταν συνδεδεμένη στο HN108NS οπότε έβαλα και το RAspbx σαν Trunk με την IP που είχε (subnet 192.168.1.0) και συνδέθηκε κανονικά (στο Raspbx έχω την yuboto που δεν δούλευε στο 7390 στις εισερχόμενες που δρομολογούσα σε κάποιο DECT)
    Μεγαλύτερη έκπληξη ήταν oτι το HN108NS δεν βλέπει με τπτ το 7390 .
    Προφανώς δεν είχες παρατηρήσει προηγουμένως ότι το Fritz έβλεπε κανονικά το άλλο υποδίκτυο.
    To 7390 το έχεις να δουλεύει ως router, οπότε είναι καθόλα λογικό να μην επιτρέπει να περάσουν εξωτερικά πακέτα από την WAN θύρα προς το εσωτερικό του δίκτυο. Όμως όσα πακέτα ξεκινούν από το εσωτερικό δίκτυο προς την WAN, η απάντηση έρχεται κανονικά πίσω.
    Βάζοντας στο Mikrotik και 2η ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με το Fritz, τώρα επιτρέπει τα πακέτα να περάσουν από την WAN, αφού τα θεωρεί φιλικά.
    Το ίδιο μπορείς να πετύχεις και με το ΖΤΕ. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεται κατάλληλος κανόνας static route.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-06-2014
    Περιοχή
    Σκιά του Αθως
    Μηνύματα
    411
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Προφανώς δεν είχες παρατηρήσει προηγουμένως ότι το Fritz έβλεπε κανονικά το άλλο υποδίκτυο.
    To 7390 το έχεις να δουλεύει ως router, οπότε είναι καθόλα λογικό να μην επιτρέπει να περάσουν εξωτερικά πακέτα από την WAN θύρα προς το εσωτερικό του δίκτυο. Όμως όσα πακέτα ξεκινούν από το εσωτερικό δίκτυο προς την WAN, η απάντηση έρχεται κανονικά πίσω.
    Βάζοντας στο Mikrotik και 2η ΙΡ στο ίδιο υποδίκτυο με το Fritz, τώρα επιτρέπει τα πακέτα να περάσουν από την WAN, αφού τα θεωρεί φιλικά.
    Το ίδιο μπορείς να πετύχεις και με το ΖΤΕ. Στην περίπτωση αυτή χρειάζεται κατάλληλος κανόνας static route.
    Μου έκανε εντύπωση γιατί είναι κάπως έξω απο τα συνήθη δεδομένα γιαυτό και το ποστάρισα.
    Οπως και νάχει με βολεύει προς το παρόν να δουλεύει με αυτό το configuration .
    Πάντως αν δεν ήσουνα εσύ τότε που προσπαθούσα να το κάνω international θα το είχα παρατημένο (θυμάσαι?) .

Παρόμοια Θέματα

  1. Γερμανικό Fritz 7390 παίζει στην Ελλάδα?
    Από aster1x στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-18, 12:00
  2. Γενικά θέματα που αφορούν το Raspberry PI 3 με FreePbx 13 και Asterisk 13
    Από Telchinios στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 64
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-18, 15:35
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 20:37
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 03:47
  5. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-16, 16:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας