Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    16-07-2016
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα

    λοιπον θα μπω κατευθειαν στο θεμα

    θελω να στησω ενα vpn για να μπορω να ειμαι στο τοπικο δικτυο του γραφειου μου απο το σπιτι μου

    επειδη ομως εχουνε το speedport του οτε που δεν υποστηριζει vpn

    εψαξα να βρω καποιο third party software και κατεληξα στο hamachi (παρακαλω αν ξερει καποιος καποιο καλυτερο να το προτεινει)

    τελος παντων ο στοχος μου ειναι να μπορω να "βλεπω" (πινγκαρω) εναν σερβερ που εχουμε στο γραφειο
    ο οποιος εχει ip 192.168.1.21

    κατεβασα λοιπον το hamachi το εβαλα στον σερβερ εκανα "create a network"
    πηγα στο λαπτοπ μου απο το σπιτι συνδεθηκα αλλα η ip που μου δινει το hamachi δεν εχει καμια σχεση
    με το dhcp pool που μοιραζει στο γραφειο μου που ειναι 192.168.1.χχχ και μου δινει μια IP κατι σε 25.70.80.187 κατι τετοιιο δεν θυμαμαι καλα και εννοειτε δεν βλεπω τον σερβερ που ειναι ο 192.168.1.21 δεν θα επρεπε να hamachi εφοσον ειμαι με vpn στο γραφειο μου να μου δινει μια ip του τυπου 192.168.1.78 ας πουμε σε αυτο εχω κολλησει

    και τελευταιο αν εχω και γω το ιδιο gateway με το γραφειο που ειναι 192.168.1.1 θα υπαρξει καποιο ειδος conflict ?????? η τι γινεται σε αυτη την περιπτωση

    το ξερω οτι ζηταω πολλα αλλα αμα μπορειτε βοηθηστε παιδια
    ολες οι γνωμες αποδεκτες
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  2. #2
    Εγγραφή
    28-07-2006
    Περιοχή
    Lios Angeles
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    281
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49998
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    951G-2HnD / Entry 2i
    SNR / Attn
    11.8(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρίξε μια ματιά και σε αυτό www.softether.org

  3. #3
    Εγγραφή
    16-07-2016
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    του ριχνω ηδη καλο φαινεται αλλα μηπως ειναι πολυ πολυπλοκο για αυτο που θελω να κανω

    το οποιο ειναι μονο να βλεπω μια εσωτερικη "LAN" ip που βρισκεται στο εσωτερικο δικτυοο του γραφειου μου μονο αυτο θελω

    ευχαριστω παντως

  4. #4
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    περα απο το hamachi για την δημιουργια ενος vpn .




    1)δινεις μια σταθερη ip απο το τοπικο σου δικτυο στον υπολογιστη που θες να συνδεεσαι (για να μην χρειαζεται να σεταρεις απο την αρχη τις παραμετρους σε περιπτωση αλλαγης των ip του τοπικου σου δικτυου .
    2)ανοιγεις μια πορτα στο ρουτερ , την πορτα του vpn (και αντιστοιχεις την πορτα που ανοιξες στον ρουτερ με την ip του υπολογιστη στο τοπικο σου δικτυο μεσω port forwarding ). το ιδιο θα πρεπει να μεριμνησεις και για το firewall
    3)τρεχεις εναν vpn σερβερ εκει που θες να συνδεεσαι .εχουν τα windows προεγκατεστημενη την δυνατοτητα λειτουργιας vpn client και server .
    4)φτιαχνεις ενα dns name για το δυκτιο που θες να συνδεεσαι ( Εκτος αν εχει απο τον παροχο σταθερη ip )
    5)τρεχεις το προγραμμα πελατη ( η και την ενσωματωμενη δυνατοτητα των windows ) για να συνδεθεις στον vpn server σου ,χρησιμοποιωντας τα στοιχεια του λογαριασμου που διαλεξες και την διευθυνση dns .


    τις διευθυνσεις του τυπου 192.168.χ.χ ξεχασε τες για την επιτευξη της συνδεσης, αυτες ειναι για το τοπικο σου δικτυο και το σεταρισμα των παραμετρων στο ρουτερ και στον υπολογιστη

    επισης ο υπολογιστης που θα συνδεθεις , θα πρεπει να ειναι ανοιχτος . υπαρχει δυνατοτητα να τον ανοιγεις απομακρυσμενα , με την χρηση magic packet στο wake on lan , αλλα ας το αφησουμε στην ακρη γιατι γινεται καπως πιο πολυπλοκο χωρις εγγυηση οτι θα δουλευει απροσκοπτα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από outrageous Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα

    λοιπον θα μπω κατευθειαν στο θεμα

    θελω να στησω ενα vpn για να μπορω να ειμαι στο τοπικο δικτυο του γραφειου μου απο το σπιτι μου

    επειδη ομως εχουνε το speedport του οτε που δεν υποστηριζει vpn

    εψαξα να βρω καποιο third party software και κατεληξα στο hamachi (παρακαλω αν ξερει καποιος καποιο καλυτερο να το προτεινει)

    τελος παντων ο στοχος μου ειναι να μπορω να "βλεπω" (πινγκαρω) εναν σερβερ που εχουμε στο γραφειο
    ο οποιος εχει ip 192.168.1.21

    κατεβασα λοιπον το hamachi το εβαλα στον σερβερ εκανα "create a network"
    πηγα στο λαπτοπ μου απο το σπιτι συνδεθηκα αλλα η ip που μου δινει το hamachi δεν εχει καμια σχεση
    με το dhcp pool που μοιραζει στο γραφειο μου που ειναι 192.168.1.χχχ και μου δινει μια IP κατι σε 25.70.80.187 κατι τετοιιο δεν θυμαμαι καλα και εννοειτε δεν βλεπω τον σερβερ που ειναι ο 192.168.1.21 δεν θα επρεπε να hamachi εφοσον ειμαι με vpn στο γραφειο μου να μου δινει μια ip του τυπου 192.168.1.78 ας πουμε σε αυτο εχω κολλησει

    και τελευταιο αν εχω και γω το ιδιο gateway με το γραφειο που ειναι 192.168.1.1 θα υπαρξει καποιο ειδος conflict ?????? η τι γινεται σε αυτη την περιπτωση

    το ξερω οτι ζηταω πολλα αλλα αμα μπορειτε βοηθηστε παιδια
    ολες οι γνωμες αποδεκτες
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Αν είναι και τα δύο στο ίδιο subnet τότε όταν εσύ θα ζητάς μια Ip θα την ψάχνει στο τοπικό σου δίκτυο και δεν θα περνάει απο το κομμάτι του vpn, γιατί δεν αλλάζεις το τοπικό σου δίκτυο στο σπίτι σε άλλο subnet, πχ 192.168.5.χ

  6. #6
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.630
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι και τα δύο στο ίδιο subnet τότε όταν εσύ θα ζητάς μια Ip θα την ψάχνει στο τοπικό σου δίκτυο και δεν θα περνάει απο το κομμάτι του vpn, γιατί δεν αλλάζεις το τοπικό σου δίκτυο στο σπίτι σε άλλο subnet, πχ 192.168.5.χ

    πολυ σωστη η παρατηρηση sdikr

    - - - Updated - - -

    το αλλο που μπορεις να κανεις , ειναι να κανεις login σε καποιον υπολογιστη του γραφειου σου με remote administration ( παλι το εχουν τα windows προεγκατεστημενο )

    Spoiler:
    μαλιστα με καποια "χακια"σε ενα αρχειο των windows μπορουν να συνδεθουν ταυτοχρονα παραπανω απο εναν χρηστη σε εναν υπολογιστη και ο καθε ενας να εχει το δικο του desktop , το εχω κανει σε ενα γραφειο , και εκτος οτι του γλιτωσα κανα διχιλιαρο απο υλικο και λογισμικο , δουλευουν τωρα ολοι απο τα σπιτια τους η οπου βρισκονται χωρις να χρειαζεται η φυσικη τους παρουσια στο γραφειο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος badweed : 30-12-16 στις 03:39.
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  7. #7
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αν υπάρχει σωστό routing και όλο η κίνηση απο τον client μπαίνει στο vpn tunnel καταλήγοντας στον vpn server (που του δίνει ip και κάνει routing, θα πρέπει να δουλεύει χωρίς πρόβλημα). Απο την πλευρά του client χρησιμοποοείτε η ip που πέρνει απο τον vpnserver για να επικοινωνήσει με οποιονδήποτε). Σάν ένα σενάριο Policy Based Routing ας πούμε.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Teamviewer ισως στον Server?

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ios46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπάρχει σωστό routing και όλο η κίνηση απο τον client μπαίνει στο vpn tunnel καταλήγοντας στον vpn server (που του δίνει ip και κάνει routing, θα πρέπει να δουλεύει χωρίς πρόβλημα). Απο την πλευρά του client χρησιμοποοείτε η ip που πέρνει απο τον vpnserver για να επικοινωνήσει με οποιονδήποτε). Σάν ένα σενάριο Policy Based Routing ας πούμε.
    Σαν το αν η γιαγιά μου είχε ρόδες θα ήταν κάρο;

  10. #10
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Προφανός μπερδεύεις site-to-site ipsec vpn όπου το κοινό ip addressing μεταξύ 2 σήμειων θα χρειάζετε κάποιο nat για να επιτευφεχθεί. Μιλάμε για remote access vpn. Είμαι η εταιρία Χ και έχω 100 υπαλλήλους στους οποίους θέλω να δίνω remote access απ όπου και να βρίσκονται (σπίτι/mobile etc). Δεν μπορώ να τους περιορίσω στο τι ip addressing θα έχουν όπου και να βρίσκονται και να προσπαθούν να προσπελάσουν ένα σημείο που βρίσκονται εντός του enterprise. Σου έχει τύχει δλδ ΑΝ ασχολήσε με το αντικείμενο, να σε ρωτάει κάποιος που θέλει να σου φτιάξει έναν λογαριασμό για πρόσβαση μέσω VPN σε πόρους κάποιας εταιρίας ή οργανισμού πχ, ποιό είναι το ip addressing που έχεις ή απο που μπορείς να ανοιξείς ipsec vpn και το αν υπάρχει ip address conflict και μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα....?
    Άν έχεις κάπου πρόσβαση μέσω vpn όπως το παράδειγμα που αναφερόμαστε, θα σου πρότεινα (αν γνωρίζεις ένα πρόγραμμα που λέγεται wireshark/tcpdump) να δοκιμάσεις να κάνεις κάποιο capture για να έχεις μια εικόνα του τι μπορεί να γίνεται (δες και τον τοπικό routing table το λειτουργικό σου και τι προωθείτε προς τα πού).
    Μάλλον έχεις περισσότερο σχέση με κάτι άλλο μιας και τα επιχειρήματά και οι τρόποι σου δεν έχουν καμία λογική και τεχνική υπόσταση για να υποστηρίξουν αυτά που γράφεις.

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ios46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανός μπερδεύεις site-to-site ipsec vpn όπου το κοινό ip addressing μεταξύ 2 σήμειων θα χρειάζετε κάποιο nat για να επιτευφεχθεί. Μιλάμε για remote access vpn. Είμαι η εταιρία Χ και έχω 100 υπαλλήλους στους οποίους θέλω να δίνω remote access απ όπου και να βρίσκονται (σπίτι/mobile etc). Δεν μπορώ να τους περιορίσω στο τι ip addressing θα έχουν όπου και να βρίσκονται και να προσπαθούν να προσπελάσουν ένα σημείο που βρίσκονται εντός του enterprise. Σου έχει τύχει δλδ ΑΝ ασχολήσε με το αντικείμενο, να σε ρωτάει κάποιος που θέλει να σου φτιάξει έναν λογαριασμό για πρόσβαση μέσω VPN σε πόρους κάποιας εταιρίας ή οργανισμού πχ, ποιό είναι το ip addressing που έχεις ή απο που μπορείς να ανοιξείς ipsec vpn και το αν υπάρχει ip address conflict και μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα....?
    Άν έχεις κάπου πρόσβαση μέσω vpn όπως το παράδειγμα που αναφερόμαστε, θα σου πρότεινα (αν γνωρίζεις ένα πρόγραμμα που λέγεται wireshark/tcpdump) να δοκιμάσεις να κάνεις κάποιο capture για να έχεις μια εικόνα του τι μπορεί να γίνεται (δες και τον τοπικό routing table το λειτουργικό σου και τι προωθείτε προς τα πού).
    Μάλλον έχεις περισσότερο σχέση με κάτι άλλο μιας και τα επιχειρήματά και οι τρόποι σου δεν έχουν καμία λογική και τεχνική υπόσταση για να υποστηρίξουν αυτά που γράφεις.

    Καλή χρόνια και σε εσένα, εγώ δεν γνωρίζω τίποτα, τι θα έλεγες εσυ που γνωρίζεις τόσα να γράψεις κάτι που να βοηθάει σχετικά με το hamachi;

  12. #12
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Θα έλεγα σε εσένα καταρχάς πως με ειρωνικά σχόλια, υφάκι και με αντιμετώπιση του στυλ, πετάω και μελάνι να θολώσουν τα νερά δεν άσχολούμε. Είσαι και moderator σε τεχνολογικό site...
    Για τον φίλο που θέλει να έχει πρόσβαση απο το σπίτι του (ή οπουδήποτε αλλού) και δεν βγάζει άκρη (τι θα πρέπει να κάνει με το σενάριο vpn), ας βάλει teamviewer/vnc για να κάνει γρήγορα και αναίμακτα την δουλειά του.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ios46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα σε εσένα καταρχάς πως με ειρωνικά σχόλια, υφάκι και με αντιμετώπιση του στυλ, πετάω και μελάνι να θολώσουν τα νερά δεν άσχολούμε. Είσαι και moderator σε τεχνολογικό site...
    Για τον φίλο που θέλει να έχει πρόσβαση απο το σπίτι του (ή οπουδήποτε αλλού) και δεν βγάζει άκρη (τι θα πρέπει να κάνει με το σενάριο vpn), ας βάλει teamviewer/vnc για να κάνει γρήγορα και αναίμακτα την δουλειά του.
    Εσυ μπαίνεις και αρχίζεις να λες διάφορα τα όποια δεν έχουν σχέση με αυτό που ζητάει ο ts, οταν σου ζητάνε να βοηθήσεις τον ts, την κάνεις με ελαφρά.
    Οκ καταλάβαμε

  14. #14
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Από την στιγμή που κάποιος δεν καταλαβαίνει πως δουλεύουν κάποιοι μηχανισμοί, ή δεν έχει εμπειρία για το τι θα πρέπει να κάνει για αυτό που θέλει, είναι ανωφελο το κάθε himachi,softethervpn,strongswan,forticlient,anyconnect κλπ κλπ το πως θα πρέπει να γίνει configured.
    Σε ένα πρόβλημα συχνά υπάρχουν παραπάνω απο μια λύσεις και επειδή το αποτέλεσμα μετράει στην προκειμένη περίπτωση προτείνετε κάτι απλό που δεν απαιτεί ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις και πραγματοποιείται άμεσα...
    Εύχομαι πως δεν θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις πάλι κάποιο μέλος της οικογένεια σου για να δώσεις ανόητα παραδείγματα και να τους προσβάλεις...

  15. #15
    Εγγραφή
    16-07-2016
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    παιδια νταξει εβγαλα ακρη

    οντως ειχε δικιο ο φιλος δεν ειναι site to site εμενα δηλαδη χαζομαρα μου (για να μου δινει ιδιο dhcp pool)

    το hamachi δημιουργει ενα δικο του subnet μεσα στο LAN αλλα ειναι nated οποτε βλεπεις κανονικα ολο το εσωτερικο δικτυο

    σας ευχαριστω ολους

Παρόμοια Θέματα

  1. Δημιουργία Open VPN Server
    Από dkouskousis στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 22:32
  2. Σύνδεση VPN στο ίδιο υποδίκτυο
    Από jonhh στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-16, 13:32
  3. Site to Site VPN με Dynamic IPs - Πρόβλημα
    Από d.stathopoulos στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 10:28
  4. Ο Opera προσφέρει ενσωματωμένη υπηρεσία VPN
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-16, 13:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας