Καλημέρα.

Samsung Galaxy Trend Plus GT-S7580
Android 4.2.2

Κατέβασα μία εφαρμογή για πρόγνωση καιρού. Η εφαρμογή, φυσικά, όπως το λέει και το όνομά της, έχει πάει στις εφαρμογές, αλλά όχι καί στα widgets.
Αυτό που θέλω να κάνω είναι να την βάλω σαν widget στην lock screen, και όχι στην home screen.
Όταν κάνω τη διαδικασία για την προσθήκη widget στην lock screen, τα κάνω όλα σωστά, αλλά το πρόβλημα είναι πως η λίστα με τα widgets είναι πολύ μικρή (εμφανίζονται λίγα widgets για να προσθέσω στην lock screen), και δυστυχώς σαν widget δεν υπάρχει στη λίστα καί η πρόγνωση καιρού.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπει στη widget λίστα η εφαρμογή της πρόγνωση καιρού;

Ευχαριστώ

υγ Σαν λύση όχι android update.

- - - Updated - - -

Λύση (εν μέρει):κάποιες εφαρμογές καιρού (και μάλιστα πολύ καλές, με ακρίβεια και καλό interface) μπαίνουν στα widgets.
Οπότε, μπορείτε να κάνετε έτσι τη δουλειά σας.
Έχει πάρα πολλές εφαρμογές στο Google Play.

Βέβαια, χωρίς να έχω δοκιμάσει πολλές, ένα πρόβλημα (και μου κάνει εντύπωση) είναι πως, όταν βάζεις την εφαρμογή στη lock screen, σου "τρώει" το πάνω πάνω (συνήθως εκεί βρίσκεται η πόλη/χώρα και η ώρα - οπότε σου τρώει πλήρως τη χώρα και την αρχή της ώρας - ). Πρέπει να σύρεις την οθόνη από πάνω προς τα κάτω (σαν να την κάνεις edit για να προσθέσεις άλλο widget), για να σου φέρει όλα τα στοιχεία τού καιρού στη μέση. Οπότε, εκεί, τα βλέπεις όλα. Απ' ό,τι είδα στα settings της εφαρμογής (αλλά καί του κινητού), δεν έχει κάποια ρύθμιση να σου κεντράρει κάθετα τα στοιχεία. Αν υπήρχε κάτι τέτοιο, όλα θα ήταν ok.

Δεν ξέρω. Αυτό, κάποιες εφαρμογές μπορεί να μην το έχουν. Πάντως, σε δύο πολύ καλές που βρήκα, το κάνουν. Παράξενο.

- - - Updated - - -

Εντόπισα το προβλημα.

Δε φταίει κανένα από τα widgets. Όταν πατάς κουμπί, και εμφανίζεται η lock screen, εμφανίζει το widget στο επάνω μέρος της οθόνης. Ουσιαστικά το τοποθετεί σε ένα μικρό παράθυρο-παραλληλόγραμμο επάνω. Γι' αυτό και όταν σύρεις με το δάχτυλο τη lock screen, για να τη βάλεις σε mode επεξεργασίας, εκεί πια βλέπεις κανονικά όλο το widget.

Οι λύσεις που σκέφτηκα;

α. Λιιιιιίγο μεγάλωμα-διεύρηνση αυτού του μικρού επάνω παραθύρου.

β. Να ανοίγει η lock screen σε edit mode.

Ή κάτι άλλο που έχετε να προτείνετε.

Πάντως, αν γίνεται το α. ή το β., πώς?