Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και κάπου εδώ πέφτει το ερώτημα, πόσο κοστολογείτε την ασφάλεια των δεδομένων σας. Δεν χρειάζεται απάντηση φυσικά είναι τελείως υποκειμενικό το ζήτημα. Απλά δείχνει πόσο επιφανειακή είναι η προσέγγιση μόνο με βάση τα specs του hardware, τα "features" του software και την τιμή.
    .. κι όμως εγώ σου έχω απάντηση με αριθμό και βασισμένη σε αντικειμενικά κριτήρια. Όσες φορές το σκέφτομαι καταλήγω στο ότι καλύτερα να μην έχω ούτε 3310 για κινητό.

  2. #17
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Και νο2 και 3 είναι 2 linux distros. Και ο linux kernel πάνω απο τα win10. Μα το linux δεν είναι τέλειο και 100% χωρίς bugs, ιούς, exploits κλπ; Τι, τα fanboys δεν έχουν δίκιο;

  3. #18
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως αναφέρθηκε ο αριθμός δεν λέει τίποτα. Μπορεί το Α σύστημα να έχει μία ευπάθεια (vulnerability) που όμως το exploitation να είναι πανεύκολο και να δουλεύει πάντα και παντού. Τα windows ειδικά παλαιότερα μας είχαν συνηθίσει σε τέτοια που οδήγησαν σε αρκετά πετυχημένα "σκουλήκια" που μεταδίδοντας αστραπιαία. Οι παλιοί τα θυμούνται (κάτι blasters κλτ).

    Τι να το κάνει ο κακός hacker ένα vulnerability σε android που για να γίνει exploited θέλει να είναι το κινητό κάτω από νερό, να είναι νύχτα με πανσέληνο και ο μήνας να έχει 31. Τα περισσότερα τέτοια είναι.

    Οι εταιρίες antivirus βγάζουν πιο αξιόλογες αναφορές εμπαθειών και μολύνσεων. Εκεί φαίνεται καλύτερα πια συστήματα πάσχουν.
    καλα το ειπες περι εμπαθειων αν και μάλλον καταλάθος :P ...διοτι οι απαντησεις είναι στα όρια της εμπαθειας προς μια εταιρεια και με στόχο -έστω την υποσυνειδητη- υποστήριξη της συσκευης που κατέχει ο καθένας.
    Ακόμα και οι εταιρειες που βγάζουν antivirus (αν και το άρθρο δεν έχει να κάνει άμεσα με virus) αλλα με ευπάθειες και κενα ασφαλείας του ίδιου του λειτουργικού, μπορείς να πεις οτι ευνοούν την τάδε εταιρεία και θάβουν κάποια άλλη.
    Σημασία έχει να καταλάβουμε ότι το τάδε λειτουργικό έχει κενά ασφαλείας, όχι να το υποστηρίξουμε με επιχειρήματα του στυλ "η ms τα patchαρει πιο αργά και ας έχει λιγότερα" αλλά ούτε να αναφέρουμε τι γινόταν πριν μια δεκαετία.

    Ας μην ξεχνάμε την ύπαρξη του SAFE (Samsung for enterprise) με υψηλότερο encryption κτλ το οποίο προώθησε πριν κατι χρονια η samsung για να "μπει" σε enterpsise περιβάλλον...και γιατί να κάνει κάτι τέτοιο αν το android είναι τοσο ασφαλές και τα vulnerabilities πατσαροντε σε 2 μέρες και εμφανίζονται μόνο όταν έχει αντιλιά στις 2 τα ξημερώματα??? καποιος λόγος θα υπάρχει.

  4. #19
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.910
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    (...) πόσο χρόνο παίρνει ανά ευπάθεια και λειτουργικό/εταιρεία να το πατσάρει. Αν πχ (ακολουθούν φανταστικά νούμερα) σε Windows η επιδιόρθωση έρχεται κατά μέσο όρο 1 μήνα μετά και σε Linux σε 2 μέρες, ο αριθμός των ευπαθειών λέει λίγα. (...)
    Συμφωνώ, όμως αν ένα σύστημα είναι γεμάτο τρύπες και έχει κάθε μήνα ευπάθειες, τότε κάθε μήνα θα κλέβουν τα δεδομένα σου για 2 μέρες (μέχρι το patch).

  5. #20
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    @aiolos

    http://www.cvedetails.com/top-50-pro...stribution.php
    ο Linux Kernel έχει 1500 προβλήματα και το ubuntu 800; Πως έγινε αυτό το θαύμα;

    Θα σου λύσω την απορία από άλλη ιστοσελίδα που τραβάει στοιχεία από το cve. Τα δύο αστεράκια δικά μου.
    "Important Note: Linux distributions are often made up of a **large collections of independently developed software** and it is sometimes difficult to determine which software packages should be considered part of the operating system and which should be considered independent but merely included along with the operating system. In addition, some vulnerabilities occur within the Linux kernel and for those vulnerabilities we do not enumerate all of the hundreds of Linux distributions. Thus, the statistics related to Linux must be interpreted carefully. We will be working to provide better statistics for Linux distributions."
    https://web.nvd.nist.gov/view/vuln/statistics

    Έχει σημασία η σοβαρότητα και αν διορθώνεται το πρόβλημα. Το αν το vuln είναι μέρος του λειτουργικό το αναφέρει παραπάνω η αγγλική παράθεση. Το android φουλ αποτυχία αφού είναι abandonware. Τα windows εκτεθειμένα επειδή κανείς δεν αναβαθμίζει προγράμματα και κυριαρχούν τα επίσης abandonware σπασμένα.

    Στο Linux το τελευταίο πρόβλημα που αναφέρθηκε διορθώθηκε σε μία ημέρα και συνήθως τα περισσότερα προβλήματα τα βρίσκουν οι ίδιοι οι προγραμματιστές και τα καταχωρούν ως vuln.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το android ειναι open source os, σε οποιαδηποτε συσκευη εχεις ανα πασα στιγμη αν θελεις τελευταιο os, ακομα σε φτηνες συσκευες των 100€
    Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Καταρχάς πέθανε το cyanogenmod, αλλά και όταν υπήρχε δεν είχες τελευταία έκδοση. Είναι αδύνατο χωρίς drivers.

    Βάλτε Windows XP, εδώ λέει είναι τα καλύτερα.
    http://www.cvedetails.com/top-50-products.php

    Σε άλλα νέα gain priviliges: Windows-10: 82, Debian: 11

    AXAXAXAXAXAXAXAXA

    Εντάξει, μόλις 8 φορές περισσότερες ευκαιρίες για gain priviliges

    Και μπαίνω στην τύχη να διαβάσω για ένα gain privilege στο debian και είναι για το DRUPAL και το δεύτερο για postgresql! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Ως γνωστό ανοίγετε όλοι στο router σας την θύρα για postgresql. ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    http://www.cvedetails.com/vulnerabil...ian-Linux.html

    Πολύ ανοιχτόμυαλη προσέγγιση. Το Open Source μετατράνε το οτιδήποτε και στα Windows μονο τα Windows.

    Και πάλι 82 vs 11! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  6. #21
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Καταρχάς πέθανε το cyanogenmod, αλλά και όταν υπήρχε δεν είχες τελευταία έκδοση. Είναι αδύνατο χωρίς drivers.
    Θα παθεις καμια αγκιλωση απο το πολυ ΧΑΧΑ, να το δεις.

    Κατα τα αλλα, εγω εχω 7.1.1 mokee στο redmi 3 pro, τωρα τι μου λες εσυ για drivers και κουραφεξαλα κλπ.

    Aποτυχια το android δεν θα το ελεγα, οταν εχεις 5000 επιλογες, μαλλον τα αλλα ειναι αποτυχια

  7. #22
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Επιτυχία. Κινητό που κυκλοφόρησε το 2016 έχει το τελευταίο λειτουργικό.

    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

    (και ζήτω η αγκύλωση!)

    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

    Η γελοιότητα στα επιχειρήματα που σπάει κόκαλα από τα γέλια.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  8. #23
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτυχία. Κινητό που κυκλοφόρησε το 2016 έχει το τελευταίο λειτουργικό.

    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

    (και ζήτω η αγκύλωση!)

    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

    Η γελοιότητα στα επιχειρήματα που σπάει κόκαλα από τα γέλια.
    Κατσε εσύ με το τρισαθλιο 4s και το 5s και πες μας για τα Updates, εγώ με τα ίδια λεφτά έχω πάρει 3 Android συσκευές και είμαι 100 χρόνια μπροστά.

    Σαν κάτοχος 5s έχω και άλλα να γράψω που υποτίθεται είναι από τα "ωφελημενα" με τελευταίο IOS μετά από τρία χρόνια στην αγορά.

    Περίμενε το βράδυ να πάω σπίτι, γιατί ξέχασα να πάρω το Android και γράφω μετά βίας στην 4" οθόνη με το άθλιο πληκτρολόγιο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιτυχία. Κινητό που κυκλοφόρησε το 2016 έχει το τελευταίο λειτουργικό.

    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

    (και ζήτω η αγκύλωση!)

    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

    Η γελοιότητα στα επιχειρήματα που σπάει κόκαλα από τα γέλια.
    Mας τα εχεις κανει να με το φανατισμο σου, και ειναι κριμα γιατι διαβαζουν και αλλοι και νομιζουν και πραγματα.



    Εχω οπως ειπα το iphone 5s, απο τα τηλεφωνα που ειναι 3 χρονια στην αγορα, και εχει τελευταιο ios 10.2.
    Ενα τηλεφωνο που εχει αγοραστει υποτιθεται στα 700€ οταν κυκλοφορησε, επεσε στα 500 μετα απο κανα χρονο και σημερα πωλειται στα 260€ ( )

    Kαι πρεπει εγω τωρα να ειμαι χαρουμενος που αυτο το χρεπι εχει παρει πετσοκομενο το ios10, και ας ειναι 500 χρονια πισω;

    Aπο που να ξεκινησω και που να τελειωσω.

    • Απο το μεγεθος οθονης;
    • Απο το power button που ειναι πανω;
    • Απο την ελλειψη back button;
    • Απο την ελειψη πασας προσωποποιησης σε οτιδηποτε; Kαι δεν μιλαω για themes αλλα και για productive πραγματα, πχ customization του control center
    • Απο το αθλιο physical home button;
    • Απο την πιο τρισαθλια υλοποιηση widgets ever?
    • Εχουμε φτασει 2017 και ακομα δεν συνεργαζονται τα apps στο ios;
    • Απο τα αθλια πληκτρολογια;
    • Απο την παναργη φορτιση; (το 1+3 εχει διπλασια μπαταρια και φορτιζει πιο γρηγορα )
    • Απο την απλα αστεια καμερα;
    • Απο την τρισαθλια μπαταρια; Πολυ απλα αν δεν κοψεις animations και location, δεν πας ουτε μεχρι τις 12 η ωρα (και το τηλ που εχω ειναι αγορασμενο πριν 6 μηνες, φαντασου να το ειχα και 3 χρονια)



    Oχι, απλα οχι, θελεις να σου κανω διαχειριση αυτων των 700€ με android συσκευες, να δεις τι τηλεφωνο θα ειχα σημερα, χωρις να εχω βαλει ουτε ενα €;;

    Τα ιδια φυσικα θα ισχυουν και σε 3 χρονια για το σημερινο iphone 7, πολυ απλα θα ειναι μια σακαρακα που δεν θα φτουραει μια ουτε κοντα στα midrange τηλεφωνα της εποχης.

  9. #24
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Από security και abandonware δεν νιώθεις ε;

    Μέγεθος οθόνης, power button, back button, home button, widgets, κ.ο.κ., όλα αφορούν το security και όχι την καγκουρίλα κάποιων!

    Εσύ tablet θέλεις, όχι smartphone.

    Πάρε Redmi για ποιότητα κατασκευής ανώτερη του iPhone. Όλα ανάποδα για την φάση. Και βάλε Windows XP, έχει τα λιγότερα Vulns.

    Κοίτα πως γύρισαν οι καιροί. Κάποτε έλεγαν πρόβατα αυτούς με τα iPhone που τα άλλαζαν κάθε χρόνο, αλλά τώρα οι androids που τα αλλάζουν κάθε χρόνο είναι σοφοί χρήστες.

    Όσο ζω μαθαίνω.

    Κινητάρα το 5S, στα 250€, 500 χρόνια πίσω, αλλά 3 φορές ταχύτερο. ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  10. #25
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από security και abandonware δεν νιώθεις ε;
    Mια χαρα νιωθω αν θελω, με οποιοδηποτε τροπο θελεις.
    Να βαλουμε custom;
    Να εχουμε αγορασει νεοτερη συκευη;

    Εγω εδω ειχα 3 android συσκευες την περασμενη βδομαδα, ολες με update δεκεμβριου.

    Τι να το κανω ομως στο iphone 5s, οταν ειναι 500 πισω σε ολα τα αλλα;

    Μέγεθος οθόνης, power button, back button, home button, widgets, κ.ο.κ., όλα αφορούν το security και όχι την καγκουρίλα κάποιων!

    Εσύ tablet θέλεις, όχι smartphone.
    Ναι, γιατι πχ το 5ιντσο χανει τοσο πολυ. Εργονομικα, το 5s και το se ( ) ειναι 500 χρονια πισω

    Πάρε Redmi για ποιότητα κατασκευής ανώτερη του iPhone. Όλα ανάποδα για την φάση. Και βάλε Windows XP, έχει τα λιγότερα Vulns.
    redmi πηρα για τη φαση οντως, κυριο τηλεφωνο εχω ενα 1+3


    Κοίτα πως γύρισαν οι καιροί. Κάποτε έλεγαν πρόβατα αυτούς με τα iPhone που τα άλλαζαν κάθε χρόνο, αλλά τώρα οι androids που τα αλλάζουν κάθε χρόνο είναι σοφοί χρήστες.

    Όσο ζω μαθαίνω.
    Μην αμολας μπουρδες.

    Και τι εγινε που τα αλλαζω καθε χρονο;

    Πουλαω το προηγουμενο και αγοραζω το επομενο.

    Εσυ που σκας 700ρικα και 1000ρικα καλυτερος εισαι; Λιγοτερα σκαω εγω

    Κινητάρα το 5S, στα 250€, 500 χρόνια πίσω, αλλά 3 φορές ταχύτερο. ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!
    Θες να το συγκρινεις στο ιδιο test με σημερινες android συσκευες;
    Το redmi των 100€ τι το βαζεις;


    πχ 1+3t


    ----

    Αστο φιλε, αστο.
    Δεν εχει σημασια. Mακαρι να ημουν σαν και εσενα και να ευχαριστιομουν με τα λιγα, θα ημουν ευτυχισμενος

    Κατσε εσυ με τα σαπια iphone 5s και iphone SE, και ασε μας εμας με τα "abandonware"

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-16, 00:09
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-16, 16:10
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-16, 12:10
  4. Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-16, 15:05
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 16:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας