Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Συνδρομητής του ΟΤΕ με την υπηρεσία VDSL.

    Το ρούτερ Netgear Nighthawk-AC1900 WiFi-VDSL/ADSL-Modem Router δεν μπορεί να συνδεθεί στο Internet. Πριν γίνω συνδρομητής του VDSL, μπορούσα και συνδεόμουνα στο ADSL και ήμουν ευχαριστημένος.
    Είχα συνδέσει επάνω του κάμερες (DDNS- δωρεάν απο Netgear), συνδεόμουνα στο VPN της δουλειάς μου χωρίς προβλήματα (αφού ρύθμισα κάποια πόρτα του ρούτερ).

    Συνημμένα ορισμένα βασικά στοιχεία των δύο ρούτερ.

    Το ρούτερ του ΟΤΕ είναι Speedport Entry 2i και συνδέει κανονικά στο VDSL.
    Η γραμμή μου είναι PSTN.

    Η Υποστήριξη της NETGEAR με διαβεβαίωσε ότι το συγκεκριμένο μοντέλο συνδέει στο VDSL. (http://www.downloads.netgear.com/fil...t/en/D7000.pdf)

    Η Υποστήριξη της NETGEAR μου ζήτησε να επιστρέψω το ρούτερ στις εργοστασιακές ρυθμίσεις το οποίο έπραξα...χωρίς αποτέλεσμα
    Στο σχόλιό τους όμως μου ανέφεραν χαρακτηριστικά :you should be able to set this up unless this is a bonded dsl connection Netgear modems do not support bonded connections. If not then I would factory reset the modem by holding the reset button for 10 seconds then you should be able to go through setup again."

    Επειδή δεν "κατέχω" το άθλημα του ΙΤ, δεν γνωρίζω σχετικά με το bonded dsl connection.

    Επίσης δεν είμαι σίγουρος για το SERVICE NAME το οποίο έχω αφήσει κενό.

    Προφανώς μου διαφεύγει κάποια βασική ρύθμιση και γι αυτό επικαλούμε τη βοήθειά σας. Εάν χρειαστείτε επιπλέον πληροφορίες από αυτές στο συνημμένο pdf, πείτε μου και θα τις ανεβάσω.

    Σας ευχαριστώ και Καλή σας Χρονιά.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails NETGEAR VS SPEEDPORT.pdf  


  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συχρονιζει η γραμμή σαν vdsl;
    Θα χρείαστει κάπου να δηλώσεις το vlan id το όποιο είναι 835, δοκίμασε να επιλέξεις στο netgear το use vlanid

  3. #3
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Στο internet setup, κάτω από το VDSL2 τσέκαρε το use vlan id και βάλε για το internet το 835. Το priority λογικά θα σου ανοίξει στο 0. Άστο εκεί.
    Αν έχεις και Cosmote TV μέσω ευρυζωνικής σύνδεσης, πρέπει η σύνδεση για την TV να έχει το VLAN 836.

  4. #4
    Αυτό ήτανε! Μπράβο και χαίρομαι που τα ελληνικά μυαλά είναι ξυράφια! Σε ευχαριστώ πολύ!

    - - - Updated - - -

    Σε ευχαριστώ πολύ! Χαίρομαι που τα ελληνικά μυαλά είναι πάντα ξυράφια!

  5. #5
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ήταν κρίμα να έχεις τέτοιο εργαλείο και να κάθεται. Καλοδούλευτο ξανά.

  6. #6
    Εγγραφή
    04-05-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν κρίμα να έχεις τέτοιο εργαλείο και να κάθεται. Καλοδούλευτο ξανά.
    Καλησπέρα,

    Είμαι νέος στο forum και έχω και εγώ το συγκεκριμμένο router/modem. Πρόσφατα ο ΟΤΕ ανανέωσε σε Voip και προσπαθώ να το συνδέσω στο Speedport Entry 2i χωρίς επιτυχία. Στην παραπάνω σύνδεση η γραμμή του ΟΤΕ πάει στο Speedport και απο εκεί στο Wan του Netgear, ή ανάποδα?

    Ευχαριστώ...

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην περίπτωση του φίλου, δεν είχε VoIP αλλά PSTN τηλεφωνία, οπότε το Speedport ήταν εντελώς αχρείαστο και δεν συνδέθηκε πουθενά. Μόνο το Asus ήταν στη γραμμή ως κανονικό modem/router.
    Εσύ λογικά θέλεις να βάλεις το Asus στη γραμμή και πίσω του το Speedport μόνο για την τηλεφωνία.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-05-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση του φίλου, δεν είχε VoIP αλλά PSTN τηλεφωνία, οπότε το Speedport ήταν εντελώς αχρείαστο και δεν συνδέθηκε πουθενά. Μόνο το Asus ήταν στη γραμμή ως κανονικό modem/router.
    Εσύ λογικά θέλεις να βάλεις το Asus στη γραμμή και πίσω του το Speedport μόνο για την τηλεφωνία.
    Ευχαριστώ για τη άμεση απάντηση.
    Το router είναι Netgear, έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα, φαίνεται κάτι κάνω λάθος.
    Σε ένα άλλο foroum βρήκα τις οδηγίες σου, πρώτα το δικό μου και μετά το Speedport, θα δοκιμάσω το βράδυ και ενημερώνω.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-05-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,
    Τελικά δεν έχω καταφέρει να συνδέσω το Netgear D7000 στο Speedport Entry 2i δοκιμάζοντας διάφορους οδηγούς. Αν κάποιος το έχει καταφέρει με το συγκεκριμμένο Modem/Router και μπορεί να βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Βάζεις το Netgear στην γραμμή και πίσω του το Speedport ή το ανάποδο;
    Τι ρυθμίσεις κάνεις, ποιον οδηγό ακολουθείς και τι πρόβλημα ακριβώς σου βγάζει;

  11. #11
    Εγγραφή
    04-05-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω ακολουθήσει τον οδηγό που είχες βάλει στο άλλο site (2ο το speedport) και το άλλο οδηγό που το βάζεις 1ο. Το πρόβλημα απ' οτι φαίνεται είναι οτι δεν συνδέονται καθόλου. Απο τον ΟΤΕ μου είπαν οτι υπάρχει πρόβλημα με κάποια Router και ψάχνουν να βρούν λύση....

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει περίπτωση 2 δικτυακές συσκευές να μην συνδέονται μεταξύ τους. Κάποιο λάθος κάνεις και πιθανότερο στις διευθύνσεις ή στις ρυθμίσεις της δεύτερης συσκευής με τον τρόπο που θα λειτουργεί ως router παίρνοντας σύνδεση από άλλον router.
    Η απάντηση του ΟΤΕ (αν έγινε έτσι), προφανώς αφορά πρόβλημα στον συγχρονισμό των άλλων router με το VDSL και όχι αν μπορούν αυτά να συνδέονται με το Speedport.

  13. #13
    Εγγραφή
    04-05-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το Netgear έχει 192.168.0.1 και το Speedport 192.168.1.1. Θα πρέπει να αλλάξω κάτι ? Δοκίμασα με 192.168.1.1 και τα δύο αλλά δεν...Το Netgear μόνο του δουλεύει τέλεια, όπως και το Speedport μόνο του...

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στη γραμμή το Netgear με ΙΡ 192.168.0.1 και ο DHCP να δίνει διευθύνσεις από 192.168.0.2 - .200.
    Τo Speedport έχει WAN IP 192.168.0.201 και LAN IP 192.168.1.1.

    Πες μου τώρα ποιες ρυθμίσεις έχεις κάνει στο Speedport ώστε να δουλεύει ως router πίσω από το Netgear και πως ακριβώς τα συνδέεις.

  15. #15
    Εγγραφή
    04-05-2018
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,
    Έχω κάνει τις ρυθμίσεις στο Netgear και δίνω την 192.168.0.201 στο speedport με τη mac address, κάνω και port forward στη διεύθυνση αυτή την 5060 και 4000-4009.
    Στο speedport ενεργοποιώ μόνο WAN και σβήνω όλα τα profile στο WAN ethernet connection και φτιάχνω ένα καινούργιο με LINK TYPE IP από DHCP, δεν συνδέεται, WAN Speedport σε LAN1 του Netgear. Μήπως να του βάλω STATIC IP 192.168.0.201, SUBNET 255.255.255.0 Gateway την 192.168.0.1 (Netgaer) και τα DNS του ΟΤΕ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος konstd : 22-05-18 στις 19:31.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. OTE VDSL Configuration
    Από d.stathopoulos στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-16, 15:13
  2. OTE VDSL 50 χαμηλότερες ταχύτητες
    Από rainbow326 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-16, 23:10
  3. [Netgear] Netgear Nighthawk X4S D7800 kai OTE VDSL
    Από Uktena στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-16, 01:34
  4. ote vdsl kai netgear nighthawk x4s D7800
    Από Uktena στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-16, 18:30

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας