Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rejosa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο υπάλληλος που μίλησα μου είπε ότι βάσει ΕΕΤΤ σε VDSL κάτω από 25mbps δικαιούσαι άμεση αποζημίωση.
    Αλήθεια; Δηλαδή αν εσύ μένεις στα 800 μέτρα από το DSLAM κι εγώ στα 1800, θα έχουμε την ίδια ταχύτητα; Και θα έχω δικαίωμα αποζημίωσης;

  2. #17
    Εγγραφή
    11-01-2017
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    αττικη
    DSLAM
    HOL - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Δεν μου το διευκρίνισε αλλά από τη στιγμή που η υπηρεσία είναι διαθέσιμη ο οποιοσδήποτε δικαιούται αποζημίωση. Τώρα αν με αυτό εννοεί απλώς τη δωρεάν υποβάθμηση σε ADSL χωρίς πληρωμή ρήτρας δεν ξέρω.

  3. #18
    Εγγραφή
    11-01-2017
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    αττικη
    DSLAM
    HOL - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Επειδή υπάρχουν εξελίξεις στο θέμα θα ήθελα να ενημερώσω. Εντελώς παραδόξως το πρόβλημα λύθηκε, έπειτα από εργασίες που έγιναν ακριβώς μπροστά στο ΚΑΦΑΟ το πρόβλημα αποκαταστάθηκε και πλέον μετά από τόσο καιρό έχω σταθερά ένα 15αρι χωρίς αποσυνδέσεις.

    Πιστεύω πως αυτό αποδεικνύει τους ισχυρισμούς μου που είχα κάνει για το που ακριβώς ήταν βλάβη.

    Να πω όμως ότι αυτό δεν είναι το χειρότερο. Είχα ζητήσει από τη Vodafone να υποκινήσει η ίδια το συγκεκριμένο έργο, όταν τους πήρα τηλ. όμως δεν είχαν ιδέα γιατί για αυτούς το πρόβλημα είχε κλείσει και η άθλια ταχύτητα μου ήταν normal. Τους ενημέρωσα για το έργο και η απάντηση τους ήταν α ωραία!

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

    Υ.Γ.
    Όσο συμβιβαζόμαστε με το τι λένε οι εταιρείες και με το παραμύθι ότι για όλα φταίει ο ΟΤΕ τόσο αυτοί θα παίρνουν τα λεφτά μας χωρίς να μας παρέχουν τις υπηρεσίες που μας αρμόζουν.

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μα δεν αμφισβήτησε κανείς που ήταν το πρόβλημα, αλλά και ούτε αυτό που αναφέρεις ότι φταίει ο πάροχος είναι αληθές.
    Ήταν θέμα καθαρά του ΟΤΕ, αφού δικό του είναι το χάλκινο δίκτυο και ήσουν τυχερός που έγινε σχετικά γρήγορα η αποκατάσταση. Που να δεις άλλες χρόνιες περιπτώσεις.

  5. #20
    Εγγραφή
    11-01-2017
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    αττικη
    DSLAM
    HOL - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Ε ρε παιδιά αυτές οι περιπτώσεις πως χρονίζουν?
    Αυτός που πληρώνεις οφείλει να σου αποκαταστήσει και τη βλάβη ή έστω να σου πει που ακριβώς είναι και να σε ενημερώσει για το τι πρέπει να κάνεις σαν καταναλωτής.
    Δεν αντέχω τη νοοτροπία του να αισθάνομαι τυχερός για το αυτονόητο. Οι βλάβες οφείλουν να αποκαθίστανται από τους αρμόδιους, τώρα αν ο αρμόδιος είναι ο πάροχος XYZ ή ο κάτοχος του σύρματος ή της οπτικής ίνας κτλ. κτλ. δεν με ενδιαφέρει.

    Οι πάροχοι οφείλουν να μην δέχονται να πληρώνουν για την ενοικίαση ενός εσφαλμένου αντικειμένου ( στην περίπτωση δίκτυο χαλκού με φθορές) και έχουν το δικαίωμα να μηνύσουν τον ΟΤΕ. Το αν και αυτοί με τη σειρά τους δεν πράττουν τα δέοντα πρόβλημα τους.

  6. #21
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε ένα ιδεατό κόσμο θα έπρεπε να γίνεται όπως αναφέρεις. Αλλά ακόμη και σήμερα στην ΕΕ, μόνο η τηλεφωνία είναι καθολική υπηρεσία που σημαίνει ότι μόνο σε αυτή υπάρχει υποχρέωση άμεσης επέμβασης σε αποκατάσταση προβλημάτων.
    Το DSL ακόμη δεν είναι, αλλά πρόκειται για υπηρεσία best effort, που σημαίνει ότι εφόσον πρόκειται για πολλούς χρήστες, ή είναι οικονομικά συμφέρον θα επιληφθεί ο κάτοχος του δικτύου.
    Προφανώς στην περίπτωσή σου είτε για τον έναν είτε με τον άλλο λόγο, έγινε σχετικά γρήγορα η αποκατάσταση.
    Δεν είναι νοοτροπία αλλά πραγματικότητα.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Πολύ χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού
    Από snowtrap στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-17, 02:32
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-16, 17:25
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 00:20
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-16, 13:30
  5. Χαμηλή ταχύτητα και πολλά κολλήματα
    Από spyrosve στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 05:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας