Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Οι χρήστες χωρίς smartphone επηρεάζονται;

  2. #17
    Το avatar του μέλους daywalker06
    daywalker06 Guest
    Αμα ειναι Ελληνες βέβαια

  3. #18
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποια στιγμη πρεπει να ανοιξει η συζητηση για καταργηση του 2G/3G για να ελευθερωθουν οι συχνοτητες για τα νεα ασυρματα προτυπα.
    Ακραια (αλλα σωστη κατα τη γνωμη μου) κινηση, μην εκπλαγειτε αμα το δειτε κι απο αλλους παροχους.
    Κατσε να καταργηθει το FM πρωτα... το GSM ειναι νεουδι μπροστα του.

  4. #19
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.743
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατσε να καταργηθει το FM πρωτα... το GSM ειναι νεουδι μπροστα του.
    Σ'αυτό πρωτοστάτησε απ'ότι βλέπω η Νορβηγία

    Όσο γι'αυτή την tele2, βλέπω με 36 ευρώ το μήνα σου δίνει χωρίς δεσμευτικό συμβόλαιο απεριόριστες κλήσεις/sms και 24giga mobile data. H Cosmote για τα μισά δεδομένα (12GB) και "ας πούμε απεριόριστα" sms/κλήσεις ζητάει ... συμβόλαιο και 200€ το μήνα . Ίσως και ακίνητη περιουσία για υποθήκη και καθαρό τειρεσία, δεν ξέρω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cote2.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  24,0 KB 
ID: 178758Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tele2.JPG 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  103,4 KB 
ID: 178759
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marcus1 : 14-01-17 στις 02:45.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.815
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marcus1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'αυτό πρωτοστάτησε απ'ότι βλέπω η Νορβηγία

    Όσο γι'αυτή την tele2, βλέπω με 36 ευρώ το μήνα σου δίνει χωρίς δεσμευτικό συμβόλαιο απεριόριστες κλήσεις/sms και 24giga mobile data. H Cosmote για τα μισά δεδομένα (12GB) και "ας πούμε απεριόριστα" sms/κλήσεις ζητάει ... συμβόλαιο και 200€ το μήνα . Ίσως και ακίνητη περιουσία για υποθήκη και καθαρό τειρεσία, δεν ξέρω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cote2.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  24,0 KB 
ID: 178758Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tele2.JPG 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  103,4 KB 
ID: 178759
    Συγκρίνεις τιμές αναπτυγμένης χώρας, με τα καρτέλ της τριτοκοσμικής;

    Υ.Γ, Φυσικά και η Ελλάδα είναι η αναπτυγμένη, αφού η Deutsche Telekom Cosmote διαφημίζει 500 Mbps...

  6. #21
    Εγγραφή
    15-11-2007
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50 /5
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Path Level
    Interleaved
    Μια χαρά κίνηση είναι, δεν είναι ο μοναδικός πάροχος κινητής και δεν αφορά παλιούς συνδρομητές.
    Να συνδυαστεί με κανα τρελό πακέτο data θα την προτιμούσα και εγώ στην Ελλάδα, αρκεί να εχει καλό έως και αξιοπρεπές σήμα παντού...

  7. #22
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Η είδηση είναι:

    Εικονικός παροχος υλοποίησε ιδιόκτητες κυψέλες τεχνολογίας 4G και έτσι αποφάσισε για λόγους κόστους να πάψει την ενοικίαση.

    Αυτό.

  8. #23
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατσε να καταργηθει το FM πρωτα... το GSM ειναι νεουδι μπροστα του.
    Σωστο κι αυτο!!
    Βεβαια εχουμε ελπιδες με την ελευση του 5G για μια γενικοτερη ανακαταταξη των συχνοτητων.
    Ειδωμεν.

  9. #24
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποια στιγμη πρεπει να ανοιξει η συζητηση για καταργηση του 2G/3G για να ελευθερωθουν οι συχνοτητες για τα νεα ασυρματα προτυπα.
    Ακραια (αλλα σωστη κατα τη γνωμη μου) κινηση, μην εκπλαγειτε αμα το δειτε κι απο αλλους παροχους.
    Συμφωνώ απόλυτα.
    Λευτεριά στα σταθερά
    Να καταργηθούν εδώ και τώρα gsm/3g/4g

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως ξέρουμε στην Ολλανδία το ποσοστό αυτών με 4G κινητά; Αν είναι η συντριπτική πλειονότητα, τότε δεν είναι τόσο βεβιασμένη η κίνηση όσο φαίνεται.
    Γιατί να έχεις επιλογές ?
    Εμείς αποφασίζουμε για σένα, εσύ δεν ξέρεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κάνει.
    Ξεκίνησε ως τέταρτο δίκτυο σε μία χώρα όπου ο ανταγωνισμός είχε πεθάνει καθώς από 5 εταιρίες είχαν πέσει στις 3 μετά από δύο συγχωνεύσεις.
    Ξεκίνησε με άδεια 4G και αρχικά εθνικό roaming, τώρα που έχει φτιάξει το δίκτυο της γιατί να πληρώνει κερατιατικα για roaming;
    Κι όποιος θέλει, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε.
    Η νεκροψία άλλωστε θα δείξει

    Φίλοι που ζούν στην Ολλανδία, δεν βρίσκουν ν'αγοράσουν κινητά με κουμπάκια, βρίσκουν μόνο smartphones.
    Τους τα στέλνουμε από Ελλάδα.

    Για ν'αυξήσουμε τις εξαγωγές
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #25
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε στην ουσία το 90% των κατόχων κινητών, έχουν 4G.
    Άρα δεν καταλαβαίνω τα σχόλια του τύπου "πείτε μας πότε θα κλείσει", "ποιός το σκέφτηκε αυτό" κλπ.
    επειδή αναφέρεσαι σε ένα κομμάτι του δικού μου σχόλιου πήρα το θάρρος να σου απαντήσω

    δεν με ενδιαφέρει το ποσοστό κάλυψης σε 5G/4G/3G/2G

    καλά κάνει η ολλανδική εταιρεία και εφαρμόζει ότι θέλει στους ολλανδούς πελάτες της είναι δικαίωμα της όπως και των πελατών να αλλάξουν εταιρεία (τώρα αν κλείσει με την τακτική που ακολουθεί θα είναι δική της επιλογή άλλωστε πήρε το ρίσκο της.)

    αλλά αποφάσεις τι Smartphone ή Τablet θα έχω ή τι δίκτυο δεδομένων θα χρησιμοποιώ είναι καθαρά δικής μου επιλογής

    κουμάντο στην δική μου τσέπη κάνω εγώ και μόνο εγώ καμία εταιρεία στο κόσμο δεν θα αποφασίζει για μένα αντί εμένα

    αν εσύ (μην το πάρεις προσωπικά) θέλεις να αποφασίζει π.χ η Samsung ή Apple ή κάποια άλλη εταιρεία τι Smartphone ή Tablet θα έχετε ή εταιρεία που είστε συνδρομητής με συμβόλαιο ή κάρτα είναι δικαίωμα σας και επιλογή σας δεν είναι όμως δική μου επιλογή

    όταν με το καλό το φαινόμενο κατάργησης συχνοτήτων γίνει πανευρωπαικά ή παγκόσμια και αρχίσουν την κατάργηση δικτύων σε 2G/3G και πάμε στα 4G ή 4G+ ή 5G κτλ

    όταν με το καλό η κάλυψη των δικτύων κινητής τηλεφωνίας φτάσει στο 100% και αποφασίσουν οι δικές μας εταιρείες να κάνουν κάτι τέτοιο όπως π.χ με την διαφήμιση για τα 500Mbps γνωστής εταιρείας κινητής τηλεφωνίας (δεν έχει σημασία η επωνυμία της γιατί θα ακολουθήσουν και άλλοι το παράδειγμα της όπως κάνουν πάντα άλλωστε) ας το σκεφτούν καλύτερα...

    τότε το ξανά συζητάμε

  11. #26
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    @Zer0C00L
    Εγώ απάντησα στην "έλλειψη πελατών" με την έννοια πως θα χάσει πελάτες, γιατί οι πελάτες δεν θα έχουν 4G κινητά, κάτι που προφανώς δεν ισχύει.

    Αν το εννοούσες με την έννοια πως οι πελάτες θα φύγουν από μια εταιρεία που τους μειώνει τις επιλογές (ασχέτως αν τους επηρεάζει στην πράξη ή όχι), επίσης δεν ισχύει, γιατί το μεγαλύτερο μέρος του κόσμου δεν έχει τέτοιου είδους καταναλωτική συνείδηση (όχι, ούτε στο εξωτερικό, ασχέτως αν πολλοί θέλουν να νομίζουν πως οι Έλληνες έχουν την παγκόσμια αποκλειστικότητα στη βλακεία).

    Πάντως, αν και προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά συνειδητοποιημένο καταναλωτή, στην προκειμένη περίπτωση δεν συμφωνώ με τον συλλογισμό σου, ούτε στο επίπεδο της καταναλωτικής συνείδησης. Είναι νομοτελειακό ότι οι παλιές τεχνολογίες αντικαθίστανται από τις νεότερες και κάποια στιγμή καταργούνται. Ούτε μπορεί αυτό να γίνει με κάποιον παγκόσμιο συντονισμό, όπως λες.

    Όταν πριν λίγους μήνες η Funai, η τελευταία εταιρεία που κατασκεύαζε ακόμα VCR (!) σταμάτησε την παραγωγή τους, κανενός το αυτί δεν ίδρωσε. Οι περισσότερες εταιρείες είχαν σταματήσει εδώ και δεκαετίες και επίσης οι περισσότεροι δεν το βρήκαν περίεργο. Είμαι σίγουρος όμως πως η εταιρεία που σταμάτησε πρώτη, άκουσε κι αυτή τα εξ'αμάξης περί "δεν θα αποφασίζετε εσείς τί συσκευές θα χρησιμοποιώ εγώ" κλπ. Στην πραγματικότητα όμως η μετάβαση κάποια στιγμή πρέπει να γίνει.

    Το αν μια εταιρεία την κάνει στη σωστή στιγμή ή όχι, είναι θέμα ποσοστών χρήσης και θα έχει εμπορικό αντίκτυπο στην εταιρεία. Δεν είναι όμως θέμα ελευθερίας ή επιλογών. Ό,τι και να κάνει σήμερα η Tele2, γεγονός παραμένει πως σε λίγα χρόνια οι τεχνολογίες αυτές θα καταργηθούν, οπότε εσύ θα πρέπει, νωρίτερα ή αργότερα, να το πάρεις απόφαση.

  12. #27
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Κατανοητή η κίνηση της Tele2 για να κρατήσει χαμηλά τα κόστη. Είμαι συνδρομητής εδώ και πάνω από 4 χρόνια και αρκετά ευχαριστημένος με τη σχέση ποιότητας/τιμής.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pan.nl : 14-01-17 στις 15:32.

  13. #28
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Symos, αυτά που γράφεις έχουν νόημα αλλά δεν ταιριάζουν με το θέμα εδώ. Δεν σβήνει το 2G και το 3G η Tele2. Δεν ήταν αληθινός πάροχος κινητής. Ήταν εικονικός, νοίκιαζε δίκτυο. Απλά λοιπόν σταματάει να νοικιάζει.
    Επίσης δεν είναι απαραίτητο να καταργηθούν πριν περάσουν πολλλλλλλααααααά χρόνια. Τα οφέλη που θα έφερνε μια τέτοια κίνηση υπάρχουν ήδη. Κάποτε τα δίκτυα κινητής ήταν ανεξάρτητα ανά τεχνολογία. Μετά άρχισαν να χρησιμοποιούν κοινά κομμάτια (συχνότητες, φίλτρα, ενισχυτές, φορείς κλπ) και πλέον υπάρχουν μηχανάκια τελείως software defined που το βάζεις και του λες να είναι ότι θες.

  14. #29
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24-Πραγματικη
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    baudtec ote
    Αν δεν ειχε δικο της δικτυο 2G/3G και νοικιαζε ομως εχει δικο της 4G και βλεπει απο τα στατιστικα οτι 70-80% των πελατων της χρησιμοποιει 4G την συμφερει να το κανει αυτο για να σταματησει να πληρωνει ενοικιο
    Οι περισσοτεροι δεν θα δουν καμια αλλαγη και τα λεφτα που θα χασει απο οσους δεν εχουν καταλληλη συσκευη και δεν θελουν να την αλλαξουν θα ειναι λιγοτερα απο οσα θα κερδισει

  15. #30
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Zer0C00L
    Εγώ απάντησα στην "έλλειψη πελατών" με την έννοια πως θα χάσει πελάτες, γιατί οι πελάτες δεν θα έχουν 4G κινητά, κάτι που προφανώς δεν ισχύει.

    Αν το εννοούσες με την έννοια πως οι πελάτες θα φύγουν από μια εταιρεία που τους μειώνει τις επιλογές (ασχέτως αν τους επηρεάζει στην πράξη ή όχι), επίσης δεν ισχύει, γιατί το μεγαλύτερο μέρος του κόσμου δεν έχει τέτοιου είδους καταναλωτική συνείδηση (όχι, ούτε στο εξωτερικό, ασχέτως αν πολλοί θέλουν να νομίζουν πως οι Έλληνες έχουν την παγκόσμια αποκλειστικότητα στη βλακεία).

    Πάντως, αν και προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά συνειδητοποιημένο καταναλωτή, στην προκειμένη περίπτωση δεν συμφωνώ με τον συλλογισμό σου, ούτε στο επίπεδο της καταναλωτικής συνείδησης. Είναι νομοτελειακό ότι οι παλιές τεχνολογίες αντικαθίστανται από τις νεότερες και κάποια στιγμή καταργούνται. Ούτε μπορεί αυτό να γίνει με κάποιον παγκόσμιο συντονισμό, όπως λες.

    Όταν πριν λίγους μήνες η Funai, η τελευταία εταιρεία που κατασκεύαζε ακόμα VCR (!) σταμάτησε την παραγωγή τους, κανενός το αυτί δεν ίδρωσε. Οι περισσότερες εταιρείες είχαν σταματήσει εδώ και δεκαετίες και επίσης οι περισσότεροι δεν το βρήκαν περίεργο. Είμαι σίγουρος όμως πως η εταιρεία που σταμάτησε πρώτη, άκουσε κι αυτή τα εξ'αμάξης περί "δεν θα αποφασίζετε εσείς τί συσκευές θα χρησιμοποιώ εγώ" κλπ. Στην πραγματικότητα όμως η μετάβαση κάποια στιγμή πρέπει να γίνει.

    Το αν μια εταιρεία την κάνει στη σωστή στιγμή ή όχι, είναι θέμα ποσοστών χρήσης και θα έχει εμπορικό αντίκτυπο στην εταιρεία. Δεν είναι όμως θέμα ελευθερίας ή επιλογών. Ό,τι και να κάνει σήμερα η Tele2, γεγονός παραμένει πως σε λίγα χρόνια οι τεχνολογίες αυτές θα καταργηθούν, οπότε εσύ θα πρέπει, νωρίτερα ή αργότερα, να το πάρεις απόφαση.
    αγαπητέ μου φίλε όπως είπα δεν με ενδιαφέρει τι αποφασίζει η ολλανδική εταιρεία "tele2" που εδρεύει και λειτουργεί στην ολλανδία οι κινήσεις της επηρεάζουν την ίδια και τους ολλανδούς πελάτες της κανένας άλλος δεν θα συγκινηθεί αν π.χ κλείσει.

    μπορεί να νομίζεις ότι θες για την καταναλωτική συνείδηση όπως λες των ευρωπαίων ή των ελλήνων πολιτών άποψη σου αλλά θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω με αυτήν για τους λόγους που ήδη ανάφερα σε προηγούμενο μήνυμα μου
    από μένα έχετε το ελεύθερο να αγοράσετε το τελευταίο samsung galaxy ή apple iphone εγώ μια φορά δεν θα το κάνω καθώς όπως πολύ σωστά είπες και είπα είναι δική μου επιλογή και απόφαση.

    για αυτό δεν με ενδιαφέρει το VCR που αναφέρεις ούτε το DVD για αυτό και δεν είμαι πελάτης σε DVD/VIDEO CLUB καθώς χρησιμοποιώ την νέα τεχνολογία που λέγεται Online/Offline Streaming (Netflix κτλ...) έτσι δεν μου χρειάζεται κανένα από τα δύο μέσα εγγραφής αποθηκευτικών μέσων

    μου αρκεί ένας σκληρός δίσκος (εξωτερικός σε USB ή μέσω δικτύου π.χ NAS/CLOUD) ή ένα USB Flash ή μια MicroSD κάρτα με την ανάλογη χωρητικότητα

    ότι αφορά τις τεχνολογίες δικτύων κινητής τηλεφωνίας

    όταν με το καλό καταργηθεί το 2G/3G και έρθει το 4G/4G+/?+ ελπίζω με τις ανάλογες προϋποθέσεις και όχι όπως την διαφήμιση που παίζει τώρα στην ελλάδα για τα 500Mbps όταν στην πρωτεύουσα της χώρας δεν υπάρχει κάλυψη δικτύου...τότε θα δούμε τι συσκευή smartphone/tablet θα πάρουμε...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-16, 09:58
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-16, 01:20
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-16, 22:22
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-16, 01:08
  5. Κλικ σε διαφημισεις φευγει απο την ιστοσελιδα
    Από kontinos στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-16, 20:46

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας