Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 69
  1. #16
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα με μπερδεψες.
    Τι ακριβως ειναι το ad hoc?
    Ονομάζεται η απευθείας ασύρματη σύνδεση 2 συσκευών (π.χ. υπολογιστών), χωρίς την μεσολάβηση κάποιου router ή ΑΡ.
    Η ασύρματη σύνδεση μέσω router ή ΑΡ, ονομάζεται Infrastructure.

    Δηλαδη οσοι εχουν ποιασει vdsl50 στον υπολογιστη τους συνδέονται μονο με καλωδιο ποτε ασυρματα?
    Κυρίως ενσύρματα αν θέλουν σταθερότητα, αξιοπιστία και μεγάλες ταχύτητες. Φυσικά και ασύρματα, αλλά με τους όποιους περιορισμούς του WiFi, που δεν υπάρχουν στο καλώδιο.

    Δηλαδη αν τα αφησω ως εχουν δεν προκειτε να εχω σωστες ταχυτητες κατεβασματος αφου θα συνδεθει με wif mode n στο vdsl cosmote router?
    Τι πρεπει να κανω δηλαδη για να μπορεσω να συνδεθω ασυρματα με το vdsl router και να κατεβαζω κανονικα με 40-50kbps Mbps?
    Όπως εξήγησα προηγουμένως, πρέπει η κάρτα δικτύου του υπολογιστή ή της όποια ασύρματης συσκευής και ο router, να έχουν δυνατότητες 11n. Το Linksys που έχεις τώρα δεν έχει.

  2. #17
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Μα δεν μιλαω για το linksys wag200g που εχω(Αυτο εννοειτε) τωρα αλλα γι' αυτο που θα μου δωσει η cosmote οταν παρω το πακετο vdsl50 που λογικα απ' οτι εχω διαβασει δινουν το "Speedport Entry 2i" που υποθετω υποστηριζει κανονικα wifi mode n και λογικα ακομα και 5ghz που δεν νομιζω να υποστηριζει η καρτα δικτυου που εχω στο netbook αλλα αν με 5ghz αλλαξει κατι μπορω να την αλλαξω με καποια αλλη.

    Υποθετω αν στο οποιοδηποτε vdsl router αν εχεις ενεργο και το 2.4ghz αλλα και το 5ghz δεν θα εχεις προβλημα απο τη στιγμη που ειναι μονο μια συσκευη συνδεδεμενη πανω του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 17-01-17 στις 16:17.

  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με το VDSL router που θα πάρεις, λογικά θα έχεις μεγάλες ταχύτητες. Και λέω "λογικά", διότι εξαρτάται ποιον θα πάρεις και τι δυνατότητες και ρυθμίσεις έχει.

    Π.χ. σε Cosmote θα σου δώσουν το Speedport Entry 2i, μόνο που ατό δεν έχει και τα καλύτερα ασύρματα χαρακτηριστικά.
    Το 11n έχει, ανάλογα τις κεραίες και τις ρυθμίσεις, δυνατότητα να παίξει έως 600Mbps. Το Speedport με την μία κεραία παίζει έως 150Mbps και συνήθως λιγότερο ανάλογα την απόσταση , τα εμπόδια, τον θόρυβο από γειτονικά δίκτυα και πόσες ασύρματες συσκευές είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένες πάνω του.
    Επίσης δεν δουλεύει στην μπάντα των 5GHz.

  4. #19
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ποιο φτηνο vdsl50 modem/router/wifi θα μου προτεινατε ωστε να εχει και dual band 2.4ghz/5ghz που πιστευω βοηθαει ετσι δεν ειναι?
    Τι ακριβως κερδιζεις αν συνδεθεις με το ρουτερ στα 5ghz απ' οτι στα 2ghz?
    Και μπορω να αλλαξω την καρτα mini wifi που εχει το netbook μου σε μια dual band 2.4 & 5 ghz?
    Για να δουλεψει μια mini wifi card σε 5ghz χρειαζεται παραπανω απο τα δυο καλωδια κεραιας που εχει το netbook?

    Τωρα για voip δεν με ενδιαφερει.

    Υπαρχουν καλα linksys vdsl50 router/modem/wifi?


    To netbook θα ειναι διπλα σχεδον το πολυ 10-20 μετρα απο το ρουτερ.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ναι αλλα απο την στιγμη που κανενας, μα κανενας δεν μου εχει απαντησει στο αλλο τοπικ να μην κανω κι εδω την ερωτηση που υπαρχει κοσμος και ολο και καποιος γνωστης του θεματος θα μου προτεινει κατι οικονομικο και καλο.

    Η εταιρια tp-link που την βλεπω πολυ τελευταια μιας και ειναι απο τις φτηνοτερες ειναι καλη ή να την αποφυγω καλυτερα?

  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συνεχίζουμε εδώ

  7. #22
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στο ερωτημα ασυρματου ταχυτητας, σχεδον ποτε (ειτε με ακριβο router) δεν θα παρεις τις ονομαστικες ταχυτητες και οι λογοι ειναι διαφοροι και μεγαλο θεμα... μερικοι λογοι ειναι οτι το router δεν εχει δυνατη μνημη ωστα να αναπεξελθει στις τοσες εργασιες που κανει, drivers wifi, ρυθμισεις, παρεμβoλες, αποσταση κλπ
    Απλα δειχνουν οτι οι adapters & cards (pc, modem) εχουν την δυνατοτητα να πανε τοσο και απλα αναφερουν ονομαστικα σε τι εχουν κλειδωσει
    Εγω εδω με το Asus dsl ac52 αυτα πιανω στα 2,4 σε μεταφορα δεδομενων, απο τα 300 που εχει ο κατασκευαστης (οι καρτες δικτυου ειναι στο default/αυτοματο, αν τις πειραζα μπορει να πηγαινε λιγο πιο πανω
    http://i1167.photobucket.com/albums/...pssammwvwz.png
    και φυσικα 10+ μετρα πιο κατω με το laptop και με τοιχο στη μεση, πιανω ασυρματα και τα 12 mbps που ερχονται στην γραμμη
    Οποτε αν εχει κλειδωσει στα 300 mbps δεν σημαινει οτι θα κατεβαζει τοσο, αν εχει κλειδωσει στα 54 mbps δεν σημαινει οτι θα καταβασει τοσο ...παντως μερικα φτανουν κοντα
    http://www.tomshardware.co.uk/answer...ull-speed.html
    Ενα καλο topic ειναι εδω, αν μπορεις να το μεταφρασεις
    https://www.bhphotovideo.com/explora...our-home-wi-fi

    Το 5G ειναι πιο καθαρη μπαντα απο σηματα, γιατι δεν εχουν πολλοι, αλλα εχει πιο χαμηλο σημα σε μακρυνη αποσταση, το κερδος του 5G ειναι η μεταφορα δεδομενων (αναλογα τι ταχυτητες εχει το καθε router απο 750 εως 1900-2400) αλλα και παλι ΑΝ φτασει τοσο ειναι υπο προυποθεσεις (ρυθμισεις router / pc card / adaptor card)
    https://kb.netgear.com/29396/What-is...etgear_organic
    Mε αλλα λογια ουτε το 5G θα πιασει 2400 mps γιατι δεν υπαρχουν τετοιοι adaptors, ολα ειναι ονομαστικα και σε αυτο

    Για το ερωτημα σε vdsl modem με voip ... δεν ξερω καποιο linksys, νομιζω δεν εχουν ... ξερω ενα vdsl που εχουν, αλλα δεν εχω δει κριτικες και δεν το εχουν πολλοι
    http://www.linksys.com/fi/p/P-X6200/...tByProductRank
    εμενα δεν μου γεμιζει το ματι, γιατι δεν το εχουν πολλοι και δεν ειναι καποια εταιρια να εχει πολλα vdsl και δεν μου φαινεται να εχουν πειρα πανω σε vdsl (αλλοι κατασκευαστες μεχρι σημερα εχουν πολλα) φαινεται σε αυτον το τομεα vdsl η linksys εχει μεινει πισω, μονο στα σκετα routers τους κοβω αλανια

    Για vdsl με ενσωματωμενο voip (μελλοντικα) κοιτα τα fritzbox (πχ 7490 - 7390) και μερικα draytek (2760/2860) ... διαβαζω οτι ηδη παιζουν το voip οτε (ηδη δινονται τα κωδικα σε μερικους χρηστες)

    Για απλα vdsl και με καλο ασυρματο πολλα δοκιμασμενα απο πολλους φιλους εδω στο forum ... ετσι ονομαστικα να ξεκινησεις ψαξιμο
    Αsus dsl ac52, dsl ac56, dsl ac68
    Fritzbox (δεν θυμαμαι ολα τα μοντελα τους γιατι εχω καιρο να τα κοιταξω και υπαρχουν και μερικα με voip)
    tp link vr 200, vr600, vr900 (υπαρχουν και 2 voip)
    netgear D6400 / D7000 / D7800
    Draytek 2760 (υπαρχει και με voip) draytek 2860 (και με voip)

    Σχεδον σε ολα οσα ανεφερα εχουμε αναλογα topic στα αναλογα sections ... και σου βαζω και 2 links, οταν διαλεξεις απλο vdsl και ερθει τηλεφωνια στην περιοχη σου, πως να τα σεταρεις με του παροχου (μιας και δεν εχουv δικες τους νoip θυρες)
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...21#post5880121
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...93#post5880693
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...03#post6071403

  8. #23
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αν τελικά αγοράσω ρουτερ θα πρότμησω ένα asus παρά tplink.
    Δεν ξέρω αν τα tplink είναι καλά γιατι παλιότερα δεν υπήρχε καν σαν εταιρία, τουλάχιστον δεν ήταν γνωστή στην ελλάδα.

    Μπορεί να εχω άδικο και να είναι τρομερή εταιρία αυτό εσείς θα μου το πείτε.

    ποιο all in one router θα προτείνατε και γιατί;

    Δεν θέλω να μου πείτε ένα κάρο μοντέλα απλά δύο τρία.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    VDSL και VoIP, παίζουν μόνο τα Asus DSL-AC87VG και TP-LINK Archer Vr200v.
    Από Fritz, ότι ξεκινά με 7 και από Draytek όποιο έχει V μετά τον αριθμό του μοντέλου.

  10. #25
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    τι λέτε;;;;;;; θα πρέπει να δώσω μια περιουσία για να εχω απλά και voip ;;;;;;;

    Πότε του.

    Ακου εκει 1... και ευρώ για ένα ρουτερ.

  11. #26
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανείς δεν σε υποχρεώνει. Μπορείς να μείνεις με του παρόχου, που μια χαρά κάνει την δουλειά του.
    Οι έξτρα δυνατότητες, χαρακτηριστικά, επεξεργαστική ισχύς και μάλιστα από μεγάλες εταιρείες με καλογραμμένο λογισμικό, πληρώνονται.
    Όμως για συσκευές όλα σε ένα, με VoIP + dual WiFi + VDSL + λοιπά, δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.

  12. #27
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Οσο αφορα την tp-link σαν εταιρια τι παιζει?

    Ειναι καλη στο χωρο ή αστα να πανε και απλα ειναι μια φτηνη λυση?

    Γιατι τωρα τελευταια βλεπω να την προτιμάει ολο και περισσοτερος κοσμος ακριβως γι' αυτο το λογο.

  13. #28
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είναι κινέζικη μεγάλη εταιρεία με παρουσία 10ετίας στον χώρο. Γενικά οι συσκευές της είναι καλές και Value For Money, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση με τις άλλες που ανέφερα παραπάνω.

  14. #29
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Δηλαδη εσυ σε καποιον που δεν εχει να διαθεσει κοντα στο διακοσαευρω θα του προτεινες να παει σε ενα tp-link?

  15. #30
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, αν ντε και καλά θέλει όλα-σε-ένα και οικονομικά.
    Προσωπικά θα πήγαινα σε άλλη λύση, που όμως μπορεί να μην βολεύει τους περισσότερους. Modem, router και VoIP σε ξεχωριστές συσκευές.

    - - - Updated - - -

    Αα, ξέχασα να αναφέρω ότι και σε TP-LINK υπάρχει το ακριβότερο Archer VR900v.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. vdsl modem router σε adsl γραμμη
    Από netstorm στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-16, 10:29
  2. [Other] VDSL MODEM/ROUTER ANNEX B
    Από ilvou στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-16, 06:23
  3. [Other] Αναζητηση adsl/vdsl modem/router για Forthnet
    Από No_spoon στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-16, 13:12
  4. [Other] Αγορά VDSL modem/router και λοιπές οδύσσειες.
    Από Orbiter στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-16, 00:30
  5. VDSL modem router σε ΑDSL γραμμη
    Από BigMen2007 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 364
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-16, 14:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας