Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλησπέρα παίδες!

    Επειδή το παλιό pc από το 2005 έχει παροπλιστεί και είμαι μόνο με 1 λαπτοπ 5ετίας, θα ήθελα προτάσεις για αγορά νέου PC. Το μηχάνημα θα χρησιμοποιείται για gaming, OC αλλά και απαιτητικές εργασίες.

    Θα ήθελα να είναι όσο το δυνατόν πιο future-proof (5-10 χρόνια+) οπότε χρειάζονται ποιοτικά υποσυστήματα τελευταίας γενιάς, χωρίς υπερβολές και άσκοπες δαπάνες που δεν προσφέρουν καμία βελτίωση.

    Το μόνο που υπάρχει ήδη είναι σκληροί (πχ SSD 860 Evo) - μπορεί να αγοραστεί αργότερα NVME SSD αφού δεν υπάρχει άμεση ανάγκη. Το budget δεν είναι αυστηρά ορισμένο, μπορεί να γίνει split στα δύο.

    Διαβάζοντας το σχετικό νήμα στο φόρουμ, έφτιαξα ένα configuration (eshop) το οποίο χρησιμοποιείται ως αναφορά μόνο, δεν υπάρχει περιορισμός από που θα αγοραστεί. Περιμένω τις όποιες συμβουλές σας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pc_config_eshop.jpg 
Εμφανίσεις:  128 
Μέγεθος:  114,9 KB 
ID: 179106
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Σπαταλάς χρήματα εκεί που δεν χρειάζεται τόσο πολύ (μητρική) και δεν δίνεις εκεί που πρέπει (RAM).

    Π.χ. δες εδώ:

    http://www.adslgr.com/forum/threads/...=1#post6098848

    Για μια εξαιρετική πρόταση, βγάζοντας μόνο τον SSD και την οθόνη, και προσθέτοντας μια κάρτα γραφικών της αρεσκείας σου και ένα case..

    Ήδη έχω προτείνει πολύ πιο καλά, και πιο balanced πράματα, στα ίδια λεφτά.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Οι μόνες διαφορές είναι στην μητρική κ στις μνήμες, αν κ δε νομίζω ότι είναι απαραίτητα πιο καλά αυτά που πρότεινες.

    Η μεν μητρική είναι πιο τούμπανο η gaming αν και συμφωνώ ότι κάνω τη δουλειά μου μια χαρά και με την SLI. Η δε μνήμη είναι 2πλασια αλλά στα 2400 ενώ η δική μου στα 3600. Οπότε στο δικό μου το μυαλό μου κάθεται καλύτερα να ανέβω σε συχνότητα όσω μπορώ παραπάνω στα 16GB ενώ αργότερα κολλάω ακόμη ένα σετ οπότε σύνολο 32GB. Βέβαια στο σενάριο αυτό απλά χάνω χώρο (32 αντί 64) ή στην άλλη περίπτωση χάνω κάποια χρήματα αντικαθιστώντας τις 8αρες με 16αρες σε δεύτερο χρόνο.

    Τέλος για την υδρόψυξη δεν έχω άποψη αφού δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Θα προτιμούσα ψύκτρα χωρίς να απορρίπτω τη λύση σου βεβαίως βεβαίως απλά μου είναι κάτι άγνωστο.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και συμφωνώ ότι κάνω τη δουλειά μου μια χαρά και με την SLI.
    Καταρχήν έχει Intel Gigabit LAN που είναι η μέρα με τη νύχτα με οποιοδήποτε άλλο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ενώ αργότερα κολλάω ακόμη ένα σετ οπότε σύνολο 32GB. Βέβαια στο σενάριο αυτό απλά χάνω χώρο (32 αντί 64) ή στην άλλη περίπτωση χάνω κάποια χρήματα αντικαθιστώντας τις 8αρες με 16αρες σε δεύτερο χρόνο.
    Future proof σύστημα, που ενώ υπάρχουν 16άρια DIMMs, του βάζεις εξαρχής 8άρια, δεν είναι.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Καταρχήν έχει Intel Gigabit LAN που είναι η μέρα με τη νύχτα με οποιοδήποτε άλλο.
    1 x Intel® GbE LAN chip (10/100/1000 Mbit)(LAN1)
    1 x Killer E2500 LAN chip (10/100/1000 Mbit) (LAN2)
    * Teaming is not supported.
    Οπότε με καλύπτει και η Gaming 7 αυτό το θέμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Future proof σύστημα, που ενώ υπάρχουν 16άρια DIMMs, του βάζεις εξαρχής 8άρια, δεν είναι.
    Ναι οκ δεκτόν. Οπότε αντί για "ευ" εσύ προτείνεις "πολλώ". Γιατί το μπάτζετ δεν είναι απεριόριστο (100€+) για να συγκεραστούν και τα δύο άπαξ.

    Ίσως να έπεφτα στην κάρτα γραφικών πχ MSI GeForce GTX1070 8GB Gaming X και σε δεύτερο χρόνο να έπαιρνα ακόμη μία ώστε να παίξω σε SLI.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  6. #6
    Εγγραφή
    30-10-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παίδες!

    Επειδή το παλιό pc από το 2005 έχει παροπλιστεί και είμαι μόνο με 1 λαπτοπ 5ετίας, θα ήθελα προτάσεις για αγορά νέου PC. Το μηχάνημα θα χρησιμοποιείται για gaming, OC αλλά και απαιτητικές εργασίες.

    Θα ήθελα να είναι όσο το δυνατόν πιο future-proof (5-10 χρόνια+) οπότε χρειάζονται ποιοτικά υποσυστήματα τελευταίας γενιάς, χωρίς υπερβολές και άσκοπες δαπάνες που δεν προσφέρουν καμία βελτίωση.

    Το μόνο που υπάρχει ήδη είναι σκληροί (πχ SSD 860 Evo) - μπορεί να αγοραστεί αργότερα NVME SSD αφού δεν υπάρχει άμεση ανάγκη. Το budget δεν είναι αυστηρά ορισμένο, μπορεί να γίνει split στα δύο.

    Διαβάζοντας το σχετικό νήμα στο φόρουμ, έφτιαξα ένα configuration (eshop) το οποίο χρησιμοποιείται ως αναφορά μόνο, δεν υπάρχει περιορισμός από που θα αγοραστεί. Περιμένω τις όποιες συμβουλές σας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  pc_config_eshop.jpg 
Εμφανίσεις:  128 
Μέγεθος:  114,9 KB 
ID: 179106
    Βγαλε αυτο το βαριδιο απο ψυκτρα και βαλε μια Corsair H45 με παρα πολυ καλη τιμη και αποδοση μονου ψυγειου και 5ετη εγγυηση
    Προτιμοτερο να παρεις την GTX1070 για να μην χασεις πολλα λεφτα μελλοντικα και με τα λεφτα που θα εξοικονομησεις και την πωληση της στο μελλον να κανεις ενδιαμεση αναβαθμιση
    Η Μητρικη ειναι λιγο extreme σε αυτα τα λεφτα μπορεις να βρεις και φθηνοτερη εξισου καλη

  7. #7
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οχι υδροψυξη.Αν υπαρξει διαρροη και ειναι εντος εγγυησης γινεται αντικατασταση τα υπολοιπα ομως τα παιρνεις στο χερι.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι υδροψυξη.Αν υπαρξει διαρροη και ειναι εντος εγγυησης γινεται αντικατασταση τα υπολοιπα ομως τα παιρνεις στο χερι.
    Ναι σκέφτομαι να την αποφύγω αν και εντύπωση μου κάνει δλδ τόσοι OCers που χρησιμοποιούν τέτοιες λύσεις για αποτελεσματικότερη ψύξη έχουν πάρει τα μηχανάκια τους το χέρι;

    Συνεπώς άλλη καλή επιλογή αερόψυξης εκτός από Cryorig H7;

    Άλλη επιλογή τροφοδοτικού πχ μεταξύ των παρακάτω:
    1) SEASONIC G-650 GOLD 650W
    2) CORSAIR RMI Series RM650I - 650W 80 PLUS GOLD
    3) XFX XTR Series 80PLUS GOLD 650W
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι υδροψυξη.Αν υπαρξει διαρροη και ειναι εντος εγγυησης γινεται αντικατασταση τα υπολοιπα ομως τα παιρνεις στο χερι.
    Έχω πραγματικά μία απορία:

    Τα τελευταία π.χ. 8 χρόνια, έχουν ακουστεί και πόσα τέτοια κρούσματα, για έτοιμες κλειστές υδροψύξεις, π.χ. της Corsair;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    [QUOTE=GeorgeH;6099901]Ναι σκέφτομαι να την αποφύγω αν και εντύπωση μου κάνει δλδ τόσοι OCers που χρησιμοποιούν τέτοιες λύσεις για αποτελεσματικότερη ψύξη έχουν πάρει τα μηχανάκια τους το χέρι;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω πραγματικά μία απορία:

    Τα τελευταία π.χ. 8 χρόνια, έχουν ακουστεί και πόσα τέτοια κρούσματα, για έτοιμες κλειστές υδροψύξεις, π.χ. της Corsair;
    Δεν ξερω τι εχει ακουστει εγω ξερω τι εχω δει πχ προβληματα με ραγισμενο water block σε υδροψυξεις της RAIJINTEK.Εγω δεν τα εμπιστευομαι ουτε θεωρω πολυ ανωτερα σε σχεση με μια καλη ψυκτρα,αλλα αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη και ως εκ τουτου δεν θελω να επηρεασω κανεναν οσον αφορα τις αγορες του.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-10-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι υδροψυξη.Αν υπαρξει διαρροη και ειναι εντος εγγυησης γινεται αντικατασταση τα υπολοιπα ομως τα παιρνεις στο χερι.
    Μιλαμε για κλειστα ετοιμα συστηματα καθως επισης οταν την βαζεις δεν τραβας τους σωληνες προσεχεις. Δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραματα ειπαμε

  12. #12
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Techs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλαμε για κλειστα ετοιμα συστηματα καθως επισης οταν την βαζεις δεν τραβας τους σωληνες προσεχεις. Δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραματα ειπαμε
    Σε αυτα αναφερομαι.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτα αναφερομαι.
    Ε δεν αναφέρεσαι.

    Απλά λες.

    Έχεις να παραθέσεις κάποια περίπτωση διαρροής;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Εν προκειμένω, υπάρχει καμιά άλλη πρόταση; Οι υπόλοιποι υπολογιστάρχες που πήγαν; Μάικ, Κράνκυ, Ιάκωβος;

    To μόνο που έχει κλείσει atm είναι η CPU σε όλα τα υπόλοιπα είμαι ανοιχτός. RAM μπορεί να ακολουθήσω τη συμβουλή του Wan σε συνδυασμό με τη "σωστή" συχνότητα ώστε να μην ξοδέψω μια περιουσία. Μητρική θα προτιμούσα Z270 chipset και vendor Gigabyte. Αντιλαμβάνομαι λοιπόν ότι ακόμα είναι νωρίς (Rev.1) οπότε θα διορθωθούν τα όποια θεματάκια σύντομα. Τα έξτρα καλούδια που έχει η Gaming 7 με αποπροσανατολίζουν ώστε να την επιλέξω, ενώ σίγουρα θα μπορούσα πχ τα 100 ευρώ διαφοράς της μητρικής να τα δώσω σε RAM ή τέλος πάντων σε κάτι άλλο που μου διαφεύγει τώρα.

    Για κουτί μάλλον θα πάω στο Phanteks Enthoo Pro που διάβασα καλές κριτικές γενικά. Υπάρχει κάτι άλλοαντίστοιχο ή καλύτερο ίσως πιο wow που να συνδυαζεί ευχρηστία, καλό airflow και όμορφο design;

    Για τροφοδοτικό είμαι ανάμεσα στα παρακάτω:
    1) SEASONIC G-650 GOLD 650W
    2) CORSAIR RMI Series RM650I - 650W 80 PLUS GOLD
    3) XFX XTR Series 80PLUS GOLD 650W

    Για ψύκτρα δεν είμαι σίγουρος, βρήκα αυτή σαν καλή επιλογή Noctua NH U12S. Πώς σας φαίνεται;
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



  15. #15
    Εγγραφή
    30-10-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    746
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν προκειμένω, υπάρχει καμιά άλλη πρόταση; Οι υπόλοιποι υπολογιστάρχες που πήγαν; Μάικ, Κράνκυ, Ιάκωβος;

    To μόνο που έχει κλείσει atm είναι η CPU σε όλα τα υπόλοιπα είμαι ανοιχτός. RAM μπορεί να ακολουθήσω τη συμβουλή του Wan σε συνδυασμό με τη "σωστή" συχνότητα ώστε να μην ξοδέψω μια περιουσία. Μητρική θα προτιμούσα Z270 chipset και vendor Gigabyte. Αντιλαμβάνομαι λοιπόν ότι ακόμα είναι νωρίς (Rev.1) οπότε θα διορθωθούν τα όποια θεματάκια σύντομα. Τα έξτρα καλούδια που έχει η Gaming 7 με αποπροσανατολίζουν ώστε να την επιλέξω, ενώ σίγουρα θα μπορούσα πχ τα 100 ευρώ διαφοράς της μητρικής να τα δώσω σε RAM ή τέλος πάντων σε κάτι άλλο που μου διαφεύγει τώρα.

    Για κουτί μάλλον θα πάω στο Phanteks Enthoo Pro που διάβασα καλές κριτικές γενικά. Υπάρχει κάτι άλλοαντίστοιχο ή καλύτερο ίσως πιο wow που να συνδυαζεί ευχρηστία, καλό airflow και όμορφο design;

    Για τροφοδοτικό είμαι ανάμεσα στα παρακάτω:
    1) SEASONIC G-650 GOLD 650W
    2) CORSAIR RMI Series RM650I - 650W 80 PLUS GOLD
    3) XFX XTR Series 80PLUS GOLD 650W

    Για ψύκτρα δεν είμαι σίγουρος, βρήκα αυτή σαν καλή επιλογή Noctua NH U12S. Πώς σας φαίνεται;
    Ψυκτρα παρε αυτην που ειναι ολοκληρη απο χαλκο και πολυ καλυτερη σε βαρος χωρις να προσπαθεις να ξεπατωσεις την μητρικη με τους ογκολιθους

    http://www.zalman.com/contents/produ...ew.html?no=340

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προτάσεις για Σύνθεση PC, 700-800€??
    Από Stasispm στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-16, 15:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας