Σελ. 4 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 542
  1. #46
    Εγγραφή
    21-03-2016
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους,

    γνωρίζει κανείς αν θα δουλέψει Asterisk πίσω από το όποιο router; Έτσι ώστε το asterisk να δει κατευθείαν sip trunk, χωρίς να μεσολαβεί PSTN καθόλου.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #47
    Εγγραφή
    06-02-2011
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gmpu94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερωτηση: εχω vdsl 30, και voip τηλεφωνο, εχω το ρουτερ speedport entry 2i. Θελω να βγαλω το speedport, και να βαλω το frits 7490 μονο του, Οχι με αλλο ρουτερ. Θα παρω ξανα τηλεφωνο στο 13888, μια φορα μου ειπαν δεν σου δινουμε το password, την δευτερη φορα ειπαν θα το δωσουν. Εν τω μεταξυ δεν εχω ιδεα πως γινεται η συνδεση του 7490, ειδα ενα βιντεο στο youtube, θα το κοιταξω το βραδυ, να μην αφησω χωρις τηλεφωνο τους ηλικιωμενους γονεις.
    Συνδεσα το frits 7490 στο λαπτοτ, στον υπολογιστη δεν μπορεσα, μαλλον εχει προβλημα, και μπηκα στο μενου του 7490. Το τηλεφωνικο καλωδιο Δεν το συνδεσα. Η ερωτηση: στο σπιτι στο χωλ, υπαρχει τηλεφωνικη πριζα, απο το 1980, στρογγυλο σχημα. Εκει εχω βαλει φιλτρο και εχουν σταθερο τηλεφωνο οι γονεις. Απο εκει, το χωλ, εχω τραβηξει γραμμη,, ενα τηλεφωνικο καλωδιο,, που καταληγει στο δωματιο μου, σε spliter. Απο το spliter τραβηξα δυο καλωδια , ενα για internet, ενα για voip τηλεφωνο, και τα δυο συνδεονται στο speedport entry 2i, και εχω internet, voip τηλεφωνο στο δωματιο μου. Αν επιχειρησω να συνδεσω το τηλεφωνικο καλωδιο του 7490, εχει σχημα Υ, το συνδεω στο spliter στο modem (ετσι γραφει,,, φυσικα οχι στο τηλεφωνικη εξοδο, εχει ενα σχημα ακουστικου),,, Η,,,το συνδεω πριν το spliter κατευθειαν στο καλωδιο. Πως θα εχω voip τηλεφωνο, στο χωλ- στους γονεις,, και στο δωματιο μου. Ειδα εχει εξοδο fon1 , fon2. Κοιτωντας το μενου του ρουτερ, δεν βρηκα, που θα βαλω τους κωδικους που υποτιθεται θα μου στειλουν με sms, οταν το ζητησω. Καποια γνωμη;

  3. #48
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lexam Εμφάνιση μηνυμάτων
    γνωρίζει κανείς αν θα δουλέψει Asterisk πίσω από το όποιο router; Έτσι ώστε το asterisk να δει κατευθείαν sip trunk, χωρίς να μεσολαβεί PSTN καθόλου.
    Δεν είναι απαραίτητο ο Asterisk να είναι συνδεδεμένος σε PSTN τηλεφωνία. Απλά θέλει πρόσβαση στο διαδίκτυο ώστε να δουλέψει το sip trunk.
    Το ποιο απλό είναι να συνδεθεί σε κάποιον router, αλλά κάλλιστα μπορεί να είναι μέσω ασύρματης σύνδεσης σε μεγάλη απόσταση και να βγει στο διαδίκτυο από την άλλη πόλη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gmpu94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδεσα το frits 7490 στο λαπτοτ, στον υπολογιστη δεν μπορεσα, μαλλον εχει προβλημα, και μπηκα στο μενου του 7490. Το τηλεφωνικο καλωδιο Δεν το συνδεσα. Η ερωτηση: στο σπιτι στο χωλ, υπαρχει τηλεφωνικη πριζα, απο το 1980, στρογγυλο σχημα. Εκει εχω βαλει φιλτρο και εχουν σταθερο τηλεφωνο οι γονεις. Απο εκει, το χωλ, εχω τραβηξει γραμμη,, ενα τηλεφωνικο καλωδιο,, που καταληγει στο δωματιο μου, σε spliter. Απο το spliter τραβηξα δυο καλωδια , ενα για internet, ενα για voip τηλεφωνο, και τα δυο συνδεονται στο speedport entry 2i, και εχω internet, voip τηλεφωνο στο δωματιο μου. Αν επιχειρησω να συνδεσω το τηλεφωνικο καλωδιο του 7490, εχει σχημα Υ, το συνδεω στο spliter στο modem (ετσι γραφει,,, φυσικα οχι στο τηλεφωνικη εξοδο, εχει ενα σχημα ακουστικου),,, Η,,,το συνδεω πριν το spliter κατευθειαν στο καλωδιο. Πως θα εχω voip τηλεφωνο, στο χωλ- στους γονεις,, και στο δωματιο μου. Ειδα εχει εξοδο fon1 , fon2. Κοιτωντας το μενου του ρουτερ, δεν βρηκα, που θα βαλω τους κωδικους που υποτιθεται θα μου στειλουν με sms, οταν το ζητησω. Καποια γνωμη;
    Το Fritz θα μπει στη θέση του Speedport, οπότε οι συνδέσεις θα παραμείνουν ως έχουν*.
    Για να δουλέψει η τηλεφωνία στο Fritz κι εφόσον έχεις τους κωδικούς αυτής, ακολουθείς τον οδηγό του deniSun.

    * Το Fritz έχει ένα Υ-καλώδιο. Η μια θύρα (αυτή που είναι στο ένα άκρο) κουμπώνει στη RJ45 θύρα DSL/TEL του Fritz.
    Η άλλη άκρη έχει 2 RJ45 ακροδέκτες. Ο ένας που είναι μαύρος είναι για την τηλεφωνία. Αυτόν δεν τον κουμπώνεις πουθενά μιας και τώρα έχεις VoIP τηλεφωνία.
    Τον άλλο ακροδέκτη (γκρι) πρέπει να τον κουμπώσεις στην έξοδο DSL του splitter. Επειδή είναι RJ45, θα κάνεις χρήση και του γκρι αντάπτορα (από RJ45 σε RJ11) που υπάρχει στο κουτί.
    Τέλος θα συνδέσεις την έξοδο PHONE του splitter με μία θύρα FON του Fritz.

  4. #49
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.182
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bagtzim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο είναι εξαιρετικό! καιρός ήταν...
    Απλά δεν θα έχεις τηλεφωνικό support από τον ΟΤΕ για την τηλεφωνία.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #50
    Εγγραφή
    06-02-2011
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας Ευχαριστω, θα προσπαθησω να το συνδεσω τις επομενες μερες, να εχω πρωτα μια εξικοιωση με το interface του frits 7490.

    - - - Updated - - -

    Πηρα τηλεφωνο στο 13888, Δεν μου δινουν τα " στοιχεια της τηλεφωνιας". Τι κανω ;

    - - - Updated - - -

    Ξαναπηρα τηλεφωνο, δεν μου δινουν τον κωδικο voip, και η συζητηση εγινε, να επιστρεψω στην προηγουμενη κατασταση, χωρις voip. Θα ηθελα μια γνωμη!! μου ειπανε ότι οι κωδικοι voip, αλλαζουνε κάθε λιγο, (παραμυθι.

    - - - Updated - - -

    Πηρα τηλεφωνο στο 13888, τους ειπα να με γυρισουν στην προηγουμενη συνδεση, με παρεπεμψαν σε μια , μαλλον, προισταμενη, και μου ειπαν θα μου τηλεφωνησουν αυριο, για να μου δωσουν τους κωδικούς της voip, πρεπει πρωτα να τους περασω στο speedport. Για να δουμε!

  6. #51
    Εγγραφή
    21-03-2016
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κι εγώ παλεύω να πάρω τους κωδικούς του voip, έχω μιλήσει με αρκετά άτομα από την υποστήριξη της Cosmote μέχρι στιγμής και δεν έχω βγάλει άκρη. Χτες μου έστειλαν με SMS έναν κωδικό που υποτίθεται ότι είναι της ευρυζωνικής τηλεφωνίας, αλλά προσπαθώντας είτε με asterisk (sip trunk), είτε με ένα απλό softphone να συνδεθώ, παίρνω συνεχώς σφάλμα unable to authenticate. Έκανα και μια απόπειρα να περάσω τον κωδικό αυτό στο σχετικό πεδίο του speedport (W724) και από τη στιγμή που τον έβαλα, δεν ξανασυνδέθηκε ούτε αυτό (έβγαζε error στο status της τηλεφωνίας). Όταν πήρα τηλέφωνο στο 13888, κάτι έκαναν και επανήλθε η τηλεφωνία. Υποθέτω ότι ο κωδικός που μου έστειλαν με SMS δεν είναι σωστός ή έχει ήδη αλλάξει (?)... Ιδέες;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lexam : 07-02-17 στις 14:35.

  7. #52
    Εγγραφή
    06-02-2011
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε εμενα, παρατηρησα το πρωι, δεν δουλευε το τηλεφωνο με το speedport. Κοιταξα το sms, εβαλα τον password που μου εστειλαν, και δουλευει το τηλεφωνο με το speedport. Το μεσημερι θα προσπαθησω να συνδεσω το frits 7490, με το password που μου εστειλαν. Ελλειψει γνωσεων , δεν πιστευω οτι θα τα καταφερω με την πρωτη φορα.

  8. #53
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.182
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lexam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ παλεύω να πάρω τους κωδικούς του voip, έχω μιλήσει με αρκετά άτομα από την υποστήριξη της Cosmote μέχρι στιγμής και δεν έχω βγάλει άκρη. Χτες μου έστειλαν με SMS έναν κωδικό που υποτίθεται ότι είναι της ευρυζωνικής τηλεφωνίας, αλλά προσπαθώντας είτε με asterisk (sip trunk), είτε με ένα απλό softphone να συνδεθώ, παίρνω συνεχώς σφάλμα unable to authenticate. Έκανα και μια απόπειρα να περάσω τον κωδικό αυτό στο σχετικό πεδίο του speedport (W724) και από τη στιγμή που τον έβαλα, δεν ξανασυνδέθηκε ούτε αυτό (έβγαζε error στο status της τηλεφωνίας). Όταν πήρα τηλέφωνο στο 13888, κάτι έκαναν και επανήλθε η τηλεφωνία. Υποθέτω ότι ο κωδικός που μου έστειλαν με SMS δεν είναι σωστός ή έχει ήδη αλλάξει (?)... Ιδέες;
    Το πιο πιθανό είναι να σου έδωσαν το κωδικό αλλά για κάποιον λόγο να μην ενεργοποιήθηκε.
    Συνήθως με το που σου το στέλνουν σε 5 το πολύ λεπτά ακυρώνεται ο παλιός και πρέπει να εισάγεις τον νέο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gmpu94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμενα, παρατηρησα το πρωι, δεν δουλευε το τηλεφωνο με το speedport. Κοιταξα το sms, εβαλα τον password που μου εστειλαν, και δουλευει το τηλεφωνο με το speedport. Το μεσημερι θα προσπαθησω να συνδεσω το frits 7490, με το password που μου εστειλαν. Ελλειψει γνωσεων , δεν πιστευω οτι θα τα καταφερω με την πρωτη φορα.
    Μπερδεμένα τα γράφεις:
    1. Γιατί ζήτησες να σε γυρίσουν στην κλασική τηλεφωνία;
    2. Απ όσο ξέρω δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω στην κλασική τηλεφωνία αφού έχεις μεταβεί σε vob.
    Τουλάχιστον όχι με ένα απλό τηλεφώνημα.
    3. Για την ρύθμιση του fritz έχω ολόκληρο οδηγό στο πρώτο μήνυμα του παρόντος θέματος.
    Σου το έγραψα και προηγουμένως.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #54
    Εγγραφή
    21-03-2016
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μου έστειλαν με SMS νέο κωδικό, ο οποίος έπαιξε με την πρώτη στο softphone μου. Επίσης, μετά από μερικά λεπτά, σταμάτησε να δουλεύει το speedport (βγάζει error στην τηλεφωνία), που μάλλον αποδεικνύει ότι ο νέος κωδικός λειτούργησε.

    Τώρα, άντε να δούμε πώς θα δουλέψει ως sip trunk στο asterisk...

  10. #55
    Εγγραφή
    06-02-2011
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Συνδεσα το frits 7490, μονο το internet. Για τηλεφωνο δεν μπορεσα, δεν μπορεσα να βρω που εχει το μενου, ιδε φωτο. Σε εμενα εχει line settings, οπου εβαλα τον αριθμο +30243xxxxxx, και το password, που μου εστειλαν το πρωι,,, μετα ξανασυνδεσα το speedport και εχω voip, internet, αρα το password πρεπει να ισχυει. Μια ερωτηση: στον αριθμο ηθελε ενα display name, που οτι και ναβαζα αριθμο , ονομα δεν το δεχοταν. Επισημαινω δεν μπορεσα να βρω τις ρυθμισεις οπως στην φωτο.

    - - - Updated - - -

    Μια ερωτηση: στο frits 7490, πρεπει να βαλουμε password, 1o για το internet, 2o για τον τηλεφωνικο αριθμο. Και στις δυο περιπτωσεις βαζουμε το password, που μου εστειλε ο ΟΤΕ;;;;;;, με SMS.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20170206_220232.jpg  


  11. #56
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gmpu94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνδεσα το frits 7490, μονο το internet. Για τηλεφωνο δεν μπορεσα, δεν μπορεσα να βρω που εχει το μενου, ιδε φωτο. Σε εμενα εχει line settings, οπου εβαλα τον αριθμο +30243xxxxxx, και το password, που μου εστειλαν το πρωι,,, μετα ξανασυνδεσα το speedport και εχω voip, internet, αρα το password πρεπει να ισχυει. Μια ερωτηση: στον αριθμο ηθελε ενα display name, που οτι και ναβαζα αριθμο , ονομα δεν το δεχοταν. Επισημαινω δεν μπορεσα να βρω τις ρυθμισεις οπως στην φωτο.

    - - - Updated - - -

    Μια ερωτηση: στο frits 7490, πρεπει να βαλουμε password, 1o για το internet, 2o για τον τηλεφωνικο αριθμο. Και στις δυο περιπτωσεις βαζουμε το password, που μου εστειλε ο ΟΤΕ;;;;;;, με SMS.
    Οχι για το ιντερνετ εχεις αλλο password. Αν δεν το γνωριζεις το στλενουν και αυτο με αλλο SMS

  12. #57
    Εγγραφή
    06-02-2011
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οταν ειχα συνδεμενο tp link router , και πισω το speedport , μου ειχαν στειλει ενα password, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ απο του λογαριασμο στο .otenet.gr, και αυτο εβαλα και στο frits 7490, και συνδεθηκε στο internet. Μου ειχαν πει απο το 13888, παλια, οτι οταν συνδεεται ρουτερ εμποριου βαζουμε αυτο το password.

  13. #58
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gmpu94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ειχα συνδεμενο tp link router , και πισω το speedport , μου ειχαν στειλει ενα password, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ απο του λογαριασμο στο .otenet.gr, και αυτο εβαλα και στο frits 7490, και συνδεθηκε στο internet. Μου ειχαν πει απο το 13888, παλια, οτι οταν συνδεεται ρουτερ εμποριου βαζουμε αυτο το password.
    Ακριβως αυτο ειναι το password για το ιντερνετ. Καμια σχεση δεν εχει με της τηλεφωνιας που σου εδωσαν τωρα.

  14. #59
    Εγγραφή
    06-02-2011
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν μπορει καποιος να βοηθησει στις ρυθμισεις,, σκοπιμα κρυβω τον αριθμο μου κλπ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20170207_215417.jpg  

    IMG_20170207_221415.jpg  

    IMG_20170207_220624.jpg  

    IMG_20170207_220751_1.jpg  


  15. #60
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.182
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Τώρα να σου πω να δεις τον οδηγό που έχω... μάλλον θα γίνω γραφικός...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 4 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Cisco SPA303-3Lines με FritzBox7270v3 (σε VoIP γραμμή του ΟΤΕ)
    Από deniSun στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 229
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-23, 20:50
  2. Χρήση Speedport 2i για VoIP Cosmote/ΟΤΕ με Mikrotik
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 390
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-23, 14:21
  3. Απάτη(;) σε βάρος συνδρομητών του ΟΤΕ
    Από athletic στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-17, 13:45
  4. Πόσο upload/download σε 50άρα VDSL του ΟΤΕ?
    Από bobz2335 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-17, 00:23
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-17, 17:56

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας