Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλησπέρα σας,

    Μετά από πρόβλημα στο dslam της περιοχής μου (Ν.Σμύρνη), όπου υπήρξε γενικό πρόβλημα στην ταχύτητα κατεβάσματος και στο browsing, παρά τον φυσιολογικό συγχρονισμό και τα πολύ καλά στατιστικά γραμμής (VDSL50, 49999/4996, 17.5 SNM, 7.8 Att, ελαχιστότατα crc errors), σήμερα το πρωί επανήλθε στα φυσιολογικά (σε speedtest και δοκιμαστικά κατεβάσματα, 41 με 42 Mbps), ξαφνικά μετά από 1 περίπου ώρα παρατηρήθηκε το ίδιο με χθες πρόβλημα, με ταχύτητες να μη ξεπερνούν τα 4-5 Mbps!
    Υπήρξε επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα, όπου ενημερώθηκα ότι το χθεσινό πρόβλημα λύθηκε και δεν έχουν ενημέρωση για νέο σήμερα.
    Έγιναν, διάφορες δοκιμές και μετρήσεις στη γραμμή, μέχρι reset σε default settings στον router (MediaAccess TG788vn v2), δίχως αποτέλεσμα.
    Προτάθηκε να ελέγξει τεχνικός (από Δευτέρα) και στο dslam και στο χώρο μου, παρόλο που η γραμμή φαινεται σε άριστη κατάσταση και είναι εμφανές ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο χώρο μου (δεν έχει σχέση βασικά με τη vdsl καθεαυτή, φαίνεται πρόβλημα στο authentication στο ppp connection). Δέχθηκα να γίνει έλεγχος (αν και ενημερώθηκα ότι αν υπάρξει πρόβλημα σε εμένα θα χρεωθώ 30 ευρώ!), και να παρατηρώ τη συμπεριφορά της γραμμής στο Σαββατοκύριακο, κι αν δω ότι επανήλθε να ακυρώσω την επίσκεψη του τεχνικού...
    Το θέμα μου, είναι ότι μου έχει δημιουργηθεί σοβαρό πρόβλημα στη χρήση internet, και σίγουρα δεν φταίει κάτι από την πλευρά μου, αφού πόσο "διαβολική σύμπτωση" είναι το πρόβλημα να ξεκίνησε χθες, οπου υπήρχε και το γενικό, να έφτιαξε σήμερα το πρωι, και ως δια μαγείας να μου ξαναεμφανίστηκε!
    Επιθυμώ να βρεθεί μία λύση το γρηγορότερο ή ας ενημερωθώ ότι υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα με το κέντρο και όχι "έχει λυθεί το χθεσινό πρόβλημα" αλλά ξέμεινε σε εμένα;
    Είμαι συνδρομητής από το 2012 (adsl αρχικά με full pack nova) και δεν είναι λίγες οι φορές που υπήρξε πρόβλημα (χωρίς δική μου ευθύνη όπως αποδείχθηκε) αλλά παρά την πολύ καλή εξυπηρέτηση από το τεχνικό τμήμα, δεν είμαι ευχαριστημένος ειδικά από τότε που έγινε η μετάβαση σε VDSL. Αρκετά θέματα κατά καιρούς με το dslam, επίλυση προβλημάτων χωρίς εξήγηση κτλ.
    Επίσης θα επιθυμούσα να μου γίνει γνωστή η ακριβής ημερομηνία λήξης του συμβολαίου (τελευταία ανανέωση Σεπτέμβριος 2015, για 18 μήνες) διότι παρά τη διαβεβαίωση ότι η μετάβαση σε vdsl τον Ιούνιο του 2016 δεν επηρέασε τη διάρκεια του συμβολαίου, διάβασα διάφορα που αναφέρουν ότι δεν ισχύει.

    Σας ευχαριστω και στη διάθεση σας για επιπλέον στοιχεία.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2013
    Μηνύματα
    2.345
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα Avesael,

    Θα ήθελες να μας ενημερώσεις σε pm με κάποιο στοιχείο της υπηρεσίας σου ώστε να μπορέσουμε να ελέγξουμε την αναφορά σου;

    Γεωργία, Nova Support

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-17, 23:15
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-16, 17:25
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 00:20
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-16, 13:30
  5. Attenuation 14.5 dB και χαμηλη ταχυτητα download
    Από dad στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-16, 20:07

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας