Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    09-09-2016
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα!
    Αρχικά ελπίζω να το έχω ποστάρει στην σωστή κατηγορία.
    Εδώ και μερικά χρόνια έχω adsl μέσω isdn από τον οτε (2 κανάλια φωνής).
    Η κεντρική γραμμή του τηλεφώνου βρίσκεται στο σαλόνι, και στον ίδιο όροφο βρίσκεται και το δωμάτιο που είναι ο σταθερός.
    Μέχρι πριν από μία βδομάδα είχα το netmod συνδεδεμένο με την κεντρική γραμμή, από εκεί πέρναγε σε ένα σπλιτερ και είχα ένα τηλεφωνικό καλώδιο ~10+ μέτρα για να συνδεθεί στο ρούτερ που είχα δίπλα στον σταθερό. Κακή λύση αλλά δεν ήταν τόσο τρομερό.
    Πλέον, με την αλλαγή σε ευρζυζωνική τηλεφωνία, ο τεχνικός του οτε πήρε το netmod και το router και το αντικατέστησε με το speedport entry 2i.
    Αυτό επίσης συνδέεται στην κεντρική γραμμή, μόνο που τώρα αναγκάστηκα να βάλω ένα ~10μετρο καλώδιο ethernet μέχρι το pc...
    Δεν ξέρω αν σχετίζεται βέβαια, αλλά παρατήρησα ότι ενώ κατέβαζα με περίπου 8.8 mbps πλέον στο speedtest βγάζει έως ~7.7 mbps.
    Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην χρειάζεται να συνδέεται με καλώδιο το pc μέχρι την κεντρική γραμμή ή μόνη λύση το powerline;
    Σε αυτή την περίπτωση, υπάρχει κάποιο μειονέκτημα, μικρότερη ταχύτητα κλπ;

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έτσι όπως το έχεις τώρα είναι και το σωστό, κοντό καλώδιο για την τηλεφωνική γραμμή και μακρύ καλώδιο για τα δεδομένα. Κάνε το speedtest με αυτόν τον τρόπο.
    Αφού έχεις καλώδιο που είναι η ιδανική λύση μην σκέφτεσαι για powerline, καμία σχέση.
    Έχεις καλώδιο DATA έτοιμο προεκτάσεως (πολύκλωνο) ή έχεις φτιάξει μονόκλωνο;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    09-09-2016
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν είμαι και πολύ σχετικός, υποθέτω όταν λες πολύκλωνο εννοείς το κλασσικό χοντρό γκρι καλώδιο ethernet, σε αυτό αναφέρομαι πάντως.
    Το θέμα είναι ότι δεν με βολεύει έτσι όπως είναι, περνάει μέσα από το σαλόνι ένα καλώδιο και έχω κάνει και τρύπα στον τοίχο για αυτό, θα ήθελα αν υπήρχε άλλη λύση να φύγει.
    Το powerline είναι κακή ιδέα λόγω απώλειας ταχύτητας ;
    Από το ftp στο 5GB αρχεία κατεβάζω με μία διακύμανση 50kBps : 900-950 kBps, και στο τορρεντ είναι γύρω στο 925 με την ίδια διακύμανση, θα το ξανατσεκάρω μήπως δεν το είχα κλείσει αρκετή ώρα το modem.
    Στο μενου λέει τα εξής :
    Actual Rate(Up/Down) 1022/9147 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 1169/9236 kbps

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για την διαφορά των καλωδίων ρίξε μια ματιά εδώ.
    Θα πρότεινα να κάνεις μόνιμη την εγκατάσταση του καλωδίου με 2 πριζάκια δικτύου και καλώδιο μονόκλωνο, την κατηγορία (CAT 5e, CAT 6) την επιλέγεις εσύ. Μπορείς να το βάλεις μέσα σε καναλάκι πάνω από το σοβατεπί και να μην φαίνεται τίποτα, ιδέες λέω γιατί δεν ξέρω την διαμόρφωση του χώρου.
    Nα ξέρεις ότι οποιαδήποτε άλλη λύση και να διαλέξεις δεν θα έχει την σταθερότητα και την ποιότητα της καλωδιακής σύνδεσης.

    Για το κατέβασμα που ξέχασα να γράψω, μια χαρά είναι, όχι με torrent τέτοια τέστ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2016
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Απλά το ανέφερα επειδή θυμάμαι ξεκάθαρα να πιάνει τα 1.1 mBps στο τορρεντ και έλεγα μήπως φταίει το μεγάλο μήκους του καλωδίου. Να επικοινωνήσω με τον πάροχο για αυτό;
    (Μιας και η μόνο αλλαγή ήταν το μοντεμ και η αλλαγή του ποιο από τα δύο καλώδια (τηλεφώνου ή ethernet) είναι 10μετρο)

    Άρα το καλώδιο παραμένει αναγκαστικα... Ήθελα να το αποφύγω μιας και δεν μπορεί να καλυφθεί πλήρως γιατί μεταξύ άλλων περνάει από μία πόρτα μπαλκονιού (δεν έχει σοβατεπί).
    Το καλώδιο που έχω γράφει UTP άρα υποθέτω είναι το πολύκλωνο. Είναι εύκολο να μου εξηγήσεις την διαδικασία που προτείνεις γιατί δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς κάνουν τα πριζάκια.
    Πρακτικά θα πετάξω το μακρύ UTP και θα το αντικαταστήσω με το μονόκλωνο;
    Το έμπλεξα, το μονόκλωνο έχω. :P
    (Να προσθέσω, αν έχει σημασία, ότι η διαδρομή έχει πολλές γωνίες, επειδή είδα να αναφέρεται πως δεν είναι τόσο εύκαμπτο το μονόκλωνο)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iasonas96 : 08-02-17 στις 18:58.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iasonas96 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά το ανέφερα επειδή θυμάμαι ξεκάθαρα να πιάνει τα 1.1 mBps στο τορρεντ και έλεγα μήπως φταίει το μεγάλο μήκους του καλωδίου. Να επικοινωνήσω με τον πάροχο για αυτό;
    (Μιας και η μόνο αλλαγή ήταν το μοντεμ και η αλλαγή του ποιο από τα δύο καλώδια (τηλεφώνου ή ethernet) είναι 10μετρο)

    Άρα το καλώδιο παραμένει αναγκαστικα... Ήθελα να το αποφύγω μιας και δεν μπορεί να καλυφθεί πλήρως γιατί μεταξύ άλλων περνάει από μία πόρτα μπαλκονιού (δεν έχει σοβατεπί).
    Το καλώδιο που έχω γράφει UTP άρα υποθέτω είναι το πολύκλωνο. Είναι εύκολο να μου εξηγήσεις την διαδικασία που προτείνεις γιατί δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς κάνουν τα πριζάκια.
    Πρακτικά θα πετάξω το μακρύ UTP και θα το αντικαταστήσω με το μονόκλωνο;
    (Να προσθέσω, αν έχει σημασία, ότι η διαδρομή έχει πολλές γωνίες, επειδή είδα να αναφέρεται πως δεν είναι τόσο εύκαμπτο το μονόκλωνο)
    Μήπως συγχρόνιζες και παραπάνω τότε που κατέβαζες τόσο;; κάνε την δοκιμή και κάποια άλλη ώρα της ημέρας.
    Στην μπαλκονόπορτα μπορείς να το πας και γύρω-γύρω από το κούφωμα με αυτοκόλλητο κανάλι, έτσι το έχω κι' εγώ.
    UTP είναι και τα δύο, η διαφορά είναι στους πόσους αγωγούς έχει μέσα ο κάθε ένας από τους 8 μονωμένους αγωγούς που έχει το UTP, το ένα έχει έναν αγωγό και το άλλο περισσότερους με πιο μικρή διατομή ο καθένας.
    Το μονόκλωνο είναι θεωρητικά για 100 μέτρα απόσταση χωρίς απώλειες, οπότε δεν υπάρχει θέμα απώλειας στα 10 ή και 20 μέτρα που μπορεί να βάλεις.
    Τα πριζάκια θα μπούνε για να τερματίζει το καλώδιο και μετά θα δίνεις με patch cord μικρού μήκους στις συσκευές, πιο σίγουρη και ευέλικτη λύση.
    Δεν υπάρχει πρόβλημα με τις γωνίες, αρκεί να το προσέξεις στην τοποθέτηση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2016
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι, θυμάμαι έγραφε 1100κάτι το μενού.
    Σε αυτό συμπεριλαμβάνονται οι απώλειες από καλώδια ή είναι το ιδανικό που βλέπει το pc ότι μπορεί να δώσει το ρούτερ;

    Ααα, άρα για να είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα : θα ξεκινάει και από το μόντεμ και από το pc ένα πολύκλωνο και θα παρεμβάλεται μεταξύ τους ένα μονόκλωνο, για αποφυγή όποιας πιθανής απώλειας, μέσω των πριζών.
    Θα το τσεκάρω για το γύρω γύρω από την μπαλκονόπορτα μιας και είναι αρκετά περίεργος ο χώρος (κάτι γωνίες που κάνει από ένα ύψος ο τοίχος + κλιματισμός), στην τελική απλά θα διατηρήσω την διαδρομή και θα βάλω τα καλώδια όπως ανέφερες.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τον συγχρονισμό και γενικά για την κατάσταση της εσωτερικής εγκατάστασης μπορείς να κάνεις έλεγχο. Για τα υπόλοιπα στο σχήμα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Eνσύρματη σύνδεση.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  49,9 KB 
ID: 179830
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    09-09-2016
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τέλεια, κάτι τέτοιο είχα καταλάβει πως εννοούσες, σε ευχαριστώ πάρα πολύ
    Κάτι τελευταίο (να μου φύγει κάθε ελπίδα :P ) , σε περίπτωση που δεν βολέψει το προηγούμενο, δεν υπάρχει καμία πατέντα που μπορεί να γίνει από ηλεκτρολόγο (εκτός της μεταφοράς της κεντρικής γραμμής βέβαια) για να έχω το μόντεμ κοντά στο pc, έτσι;

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν υπάρχει τηλεφωνική πρίζα και στις δύο πλευρές δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Δεν ξέρω αν σε βολεύει περισσότερο να γίνει ξετρύπημα στον τοίχο και από τις δύο πλευρές και να πάει το καλώδιο εξωτερικά. Σε αυτή την περίπτωση αν δεν χρησιμοποιήσεις κανάλι θα πρέπει να πάρεις UTP για εξωτερικούς χώρους.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    09-09-2016
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Υπάρχει τηλεφωνική πρίζα (μία παλιά με 2 κάθετες τρύπες που μέσω ενός μετατροπέα καταλήγει στην κλασσική τρύπα για τηλεφωνικά καλώδια).

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και γιατί δεν χρησιμοποιείς αυτή;; πέφτει ο συγχρονισμός;; θα πρέπει να την αλλάξεις με καινούργια (RJ 11) και να καταργήσεις τους αντάπτορες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2016
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Είχα καταλάβει πως το μόντεμ πρέπει να συνδεθεί στην κεντρική γραμμή, αυτό μου έδωσε να καταλάβω και ο τεχνικός που ήρθε για την ευρυζωνική.
    Εκεί (στην κεντρική γραμμή) είναι και η μία συσκευή που χρησιμοποιεί την δεύτερη γραμμή φωνής.

    Επισυνάπτω και μία εικόνα για το πως είναι περίπου όλη η διάταξη.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nethome.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  8,6 KB 
ID: 179832
    (τα : phone 1, 2 dsl και lan1 αναφέρονται στις θύρες του ρούτερ)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iasonas96 : 08-02-17 στις 20:43. Αιτία: ΠροσθήκηΕικόνας

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να κάνεις όποια πρίζα θέλεις κεντρική απλά γεφυρώνοντας τα καλώδια πίσω από την πρώτη πρίζα και φυσικά να μείνει ανενεργή η πρώτη, η μόνη επιβάρυνση είναι τα επιπλέον μέτρα μέχρι την δεύτερη πρίζα, αμελητέο το κακό για τέτοιες αποστάσεις. Επίσης αν υπάρχει ζευγάρι διαθέσιμο μπορείς να κάνεις επιστροφή του σήματος του τηλεφώνου στην πρώτη πρίζα και να συνδέσεις εκεί τηλέφωνο. Στο σχήμα θα τα καταλάβεις πιο καλά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Γέφυρα-επιστροφή.jpg 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  77,8 KB 
ID: 179835
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    09-09-2016
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μπορείς να κάνεις όποια πρίζα θέλεις κεντρική απλά γεφυρώνοντας τα καλώδια πίσω από την πρώτη πρίζα και φυσικά να μείνει ανενεργή η πρώτη, η μόνη επιβάρυνση είναι τα επιπλέον μέτρα μέχρι την δεύτερη πρίζα, αμελητέο το κακό για τέτοιες αποστάσεις.
    Επειδή δεν έχω την παραμικρή ιδέα περί του θέματος, αυτό είναι κάτι που γίνεται απλά από έναν ηλεκτρολόγο πειράζοντας απλά τις πρίζες ;

    Άρα κάνοντας αυτό που λες πρακτικά το κόκκινο μπλε πάει κατευθείαν στην νέα διπλή πρίζα.
    Πως επιστρέφω όμως την έξοδο phone 1 από το ρούτερ πίσω στην πρώτη πρίζα (για το τηλ. 2ου καναλιού) αφού έχω χρησιμοποιήσει και τις 2 θύρες της νέα κεντρικής;
    (και όλα αυτά υποθέτω δεν επηρεάζουν τα υπόλοιπα τηλέφωνα του 1ου καναλιού φωνής)

    Γενικά αν υπάρχε κανένα guide που τα εξηγεί όλα αυτα (τι είναι κεντρική πρίζα, τι έρχεται από τον οτε, που πάει κλπ) θα βοηθούσε για να μην σε κουράζω, απλά κάθε φορά που έψαχνα στα ελληνικά κάτι σχετικό με πέταγε σε forums.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 782
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-24, 18:25
  2. Amarok: πρόβλημα με ogg αρχεία μουσικής
    Από divinesheet στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 18:22
  3. Προβλημα με port forwarding
    Από deadlord στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-17, 22:10
  4. UTP RJ45 ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ
    Από petalouditsa στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-16, 00:39
  5. Φώτα επαγγελματικού χώρου
    Από zio21 στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-16, 12:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας