Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 57
  1. #16
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις δοκιμασει με αλλο ρουτερ?Σκεφτομαι μηπως γινεται κατι με καποια ρυθμιση των fritz και το setup του @otenet.gr
    Μέχρι στιγμής όχι, σήμερα αργότερα θα δοκιμάσω, έχω ένα ZTE ZXHN H108NS του ΟΤΕ.

    Πριν παλιά όμως δούλευε κανονικά το Fritz 7390 σε @otenet.gr, άρα μάλλον θα έχει γίνει κάποια αλλαγή από την μεριά του ΟΤΕ. Είμαι περίπου 8 χρόνια σε Fritz, πριν το 7390 είχα το 7140, ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα...

  2. #17
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24-Πραγματικη
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    baudtec ote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι στιγμής όχι, σήμερα αργότερα θα δοκιμάσω, έχω ένα ZTE ZXHN H108NS του ΟΤΕ.

    Πριν παλιά όμως δούλευε κανονικά το Fritz 7390 σε @otenet.gr, άρα μάλλον θα έχει γίνει κάποια αλλαγή από την μεριά του ΟΤΕ. Είμαι περίπου 8 χρόνια σε Fritz, πριν το 7390 είχα το 7140, ποτέ δεν είχα τέτοια προβλήματα...
    Ναι λογικα καποια αλλαγη του οτε ειναι αλλα μου φαινεται περιεργο αν γινεται γενικα και οχι μονο με τα συγκεκριμενα ρουτερ να μην εχει παραπονεθει κανενας

  3. #18
    Εγγραφή
    07-02-2017
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το που μόλις είδα την είδηση ότι καταργείτε το suffix @ipv6ote.gr το άλλαξα σε @otenet.gr και από τότε και σε μένα άρχισαν τα ίδια προβλήματα...

    Μέχρι τώρα δεν έχω βρει ακόμη ακριβός σε πια περίπτωση χάνει την σύνδεση, έχω δοκιμάσει να κατεβάζω και torrent και https, το μονό που παρατήρησα είναι ότι όταν είμαι σε @otenet.gr και την ώρα που κατεβάζω κάτι, τότε σε ping test έχει 100% packet loss, στο @ipv6ote.gr την ώρα που κατεβάζω στην φουλ ταχύτητα έχει 0% packet loss και περίπου 590ms, ενώ και στα δυο εάν δεν κατεβάζω τίποτε, έχω γύρο στα 22ms και 0% packet loss.

    Spoiler:

    @otenet.gr + download:
    Συνημμένο Αρχείο 179858

    @ipv6ote.gr + download:
    Συνημμένο Αρχείο 179859

    Και στα δυο χωρίς download:
    Συνημμένο Αρχείο 179860


    Επίσης παρατήρησα ότι και το routing του @ipv6ote.gr είναι διαφορετικό από το @otenet.gr.

    Το modem/router μου είναι Fritz 7390, έχω δοκιμάσει να κλείσω το ipv6 εντελώς, άλλα και πάλι αποσυνδέεται... Συνδέομε στο BRAS: alex-asr9ka παλιότερα πριν πολλά χρόνια όταν χρησιμοποιούσα το suffix @otenet.gr θυμάμαι πως ήμουν στο bras της Καβάλας.
    Δώσε βλάβη στον ΟΤΕ εγώ έδωσα βλάβη Πεστου το το έχω ψάξει παρά πολύ
    Ο ΟΤΕ φταίει !!!!!

  4. #19
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ALEXKAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δοκιμάσει με άλλο ρουτερ;
    Σχεδόν όλα της αγοράς
    Σίγουρα;;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ALEXKAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δώσε βλάβη στον ΟΤΕ εγώ έδωσα βλάβη Πεστου το το έχω ψάξει παρά πολύ
    Ο ΟΤΕ φταίει !!!!!
    ΝΑΙ ΝΑΙ!!!


    Δοκίμασα λοιπόν το ρουτερ του ΟΤΕ, κατέβαζα συνεχόμενα για περισσότερο από 5 ώρες χωρίς καμιά αποσύνδεση! Τώρα τα έχω συνδυάσει μαζί, του ΟΤΕ δουλεύει σαν μόντεμ μόνο, ενώ το Fritz σαν ρουτερ και τηλέφωνο.

    Το μονό αρνητικό που έμεινε είναι, όταν κατεβάζω φουλ με το @otenet.gr δεν μου κάνει ping test, συνεχεία timeout, με το @ipv6ote.gr δεν κάνει τέτοια, άλλα ένταξη δεν με πειράζει, η ιστοσελίδες όλες νορμάλ ανοίγουν(ίσος μερικές φορές λίγο αργεί).

    Πιστεύω ότι ο ΟΤΕ δεν θα ασχοληθεί καν, επειδή με το μόντεμ τους δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
    Άρα το μονό που μπορούμε να κάνουμε είναι να γράψουμε ticket στην AVM, μπας και αυτοί ψάξουν το πρόβλημα, αλλά έτσι οπός αυτοί βγάζουν καινούρια firmware, θα περιμένουμε κανένα χρόνο και αν...

    - - - Updated - - -

    Κατάφερα και βρήκα τι φταίει, την ώρα που κατεβάζω με φουλ ταχύτητα και κάνω ping test, όπως έδειξα και πιο πριν ότι βγάζει timeout, έβαλα λοιπόν ένα μέγιστο όριο στην ταχύτητα του download, π.χ. το ADSL συγχρόνισε στα 15400, και εγώ στο torrent έβαλα μεγίστη ταχύτητα 1450kB/s, στην συνεχεία ξανά έκανα ping test και όλα μια χαρά, βγάζει λιγότερα timeout(όσο πιο κάτω η ταχύτητα τόσο και καλύτερο το ping - λιγότερα timeout) και ούτε αποσυνδέσεις κάνει, με το που μόλις βγάζω το όριο τότε αρχίζουν τα συνεχόμενα timeout και η αποσυνδέσεις!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sania : 10-02-17 στις 00:24.

  5. #20
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24-Πραγματικη
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    baudtec ote
    Αρα υπαρχει καποιο θεμα στον συνδιασμο @otenet.gr-fritzbox που οταν κατεβαζει με φιυλ ταχυτητα το ρουτερ σαν να μπουκωνει και το προβλημα δεν παρουσιαζεται με το @ipv6ote.gr
    Πραγματικα εχω περιεργεια να δω τι μπορει να ειναι

  6. #21
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα υπαρχει καποιο θεμα στον συνδιασμο @otenet.gr-fritzbox που οταν κατεβαζει με φιυλ ταχυτητα το ρουτερ σαν να μπουκωνει και το προβλημα δεν παρουσιαζεται με το @ipv6ote.gr
    Πραγματικα εχω περιεργεια να δω τι μπορει να ειναι
    Και το ΖΤΕ σαν να μπουκώνει έτσι, όταν κατεβάζω σε φουλ ταχύτητα με το @otenet.gr, και αυτό όλα τα ping timeout μου βγάζει, χωρίς όμως να χάνει την σύνδεση όπως μου το κάνει το Fritz.

    Έγραψα ήδη ticket στην AVM, μόνο που δεν πρόλαβα να γράψω αυτές της λεπτομέρειες διότι της είχα ανακάλυψη αργότερα, τώρα μάλλον θα περιμένω μέχρι να μου απαντήσουν για να μπορέσω να τους προσθέσω πληροφορίες...

  7. #22
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Τα log θα θέλουν από το fritz οπωσδήποτε.

  8. #23
    Εγγραφή
    07-02-2017
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το ΖΤΕ σαν να μπουκώνει έτσι, όταν κατεβάζω σε φουλ ταχύτητα με το @otenet.gr, και αυτό όλα τα ping timeout μου βγάζει, χωρίς όμως να χάνει την σύνδεση όπως μου το κάνει το Fritz.

    Έγραψα ήδη ticket στην AVM, μόνο που δεν πρόλαβα να γράψω αυτές της λεπτομέρειες διότι της είχα ανακάλυψη αργότερα, τώρα μάλλον θα περιμένω μέχρι να μου απαντήσουν για να μπορέσω να τους προσθέσω πληροφορίες...
    Έστειλα κ γω γράψε ξανά στη AVM με τις τελευταίες λεπτομέρειες
    Αν έχεις νέα πες μας !

  9. #24
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Το κάνει και σε μένα με Speedport 2i σε μια VDSL 30 Business κα δεν έχω βρει ακόμα λύση.
    Όποιος έχει το πρόβλημα ας δοκιμάσει με το ιδιο username του me suffix @otevpn.gr και πειτε μου αν αλλάζει κάτι...

  10. #25
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Σχετικά με τα αρχεία που λες...
    πόσο μεγάλα είναι;
    και σου το κάνει από την αρχή ή σε κάποιο ποσοστό;
    ή σε κάποιον αριθμό bytes;

    Επίσης όταν λες πέφτει το internet αλλά το dsl μένει οκ...
    εννοείς ότι σου κάνει disconnect/connect ο pppoeς;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #26
    Εγγραφή
    07-02-2017
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κάνει και σε μένα με Speedport 2i σε μια VDSL 30 Business κα δεν έχω βρει ακόμα λύση.
    Όποιος έχει το πρόβλημα ας δοκιμάσει με το ιδιο username του me suffix @otevpn.gr και πειτε μου αν αλλάζει κάτι...
    Me do IPv6 δεν έπεφτε τελικά το πρόβλημα ήταν η πόρτα του ΟΤΕ στο dslam το speedport entry 2 πολύ καλύτερο για τις γραμμές του ΟΤΕ συγχρονίζει ποιο πάνω

  12. #27
    Εγγραφή
    19-04-2010
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15000~/1000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠΑΛΛΟ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κάνει και σε μένα με Speedport 2i σε μια VDSL 30 Business κα δεν έχω βρει ακόμα λύση.
    Όποιος έχει το πρόβλημα ας δοκιμάσει με το ιδιο username του me suffix @otevpn.gr και πειτε μου αν αλλάζει κάτι...
    Το suffix @otevpn.gr είναι μάλλον μόνο για business πακέτα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ALEXKAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Me do IPv6 δεν έπεφτε τελικά το πρόβλημα ήταν η πόρτα του ΟΤΕ στο dslam το speedport entry 2 πολύ καλύτερο για τις γραμμές του ΟΤΕ συγχρονίζει ποιο πάνω
    Σου άλλαξαν την πόρτα στο DSLAM; Μετά την αλλαγή έχεις ξανά δοκιμάσει το Fritz 7270 και δεν πέφτει πια η μόνο με το speedport έχεις κάνει δοκιμές;

  13. #28
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    oτι πριν απο κανα χρονο πολλοι ειχαν προβλημα με pings kai timeouts σε βαθμο που δεν ανοιγαν καν αρκετες σελιδες η παιχνιδια, και λυνοταν με @ipv6 ισχυει. υπαρχει σχετικο thread αρκετων σελιδων να ναι καλα ο assvas που το ποσταρε,
    γιατι πολλοι ειχαμε σοβαρο θεμα απο τοτε το αφησα σε ipv6.
    εδω και 2 μηνες που εχω vdsl και νεο router εχω αφησει το οτενετ.gr χωρις κανενα προβλημα. καποιες γραμμες/ περιοχες ωστοσο μπορει να δουν διαφορα με διαφορετικα suffixes
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 16-02-17 στις 15:46.

  14. #29
    Εγγραφή
    07-02-2017
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το suffix @otevpn.gr είναι μάλλον μόνο για business πακέτα...


    Σου άλλαξαν την πόρτα στο DSLAM; Μετά την αλλαγή έχεις ξανά δοκιμάσει το Fritz 7270 και δεν πέφτει πια η μόνο με το speedport έχεις κάνει δοκιμές;
    Μετά την αλλαγή δε έκανα δοκιμή με το fritz γιατί το speedport έχει πολύ καλύτερες τιμές κ ping όταν είχε χαλασμένη πόρτα με το fritz έπεφτε στο 1 λεπτό ενώ με το speedport μετά από μια ώρα και έτσι το άφησα να ξέρεις το speedport δουλεύει καλύτερα στις γραμμές του ΟΤΕ παρά τα fritz το fritz είναι λίγο καλομαθημένο είχα πολλά μοντέλα fritz από dialup και μετά και τώρα adsl + plus όλα θέλουν πολύ καλές συνθήκες γραμμής

  15. #30
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ALEXKAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά την αλλαγή δε έκανα δοκιμή με το fritz γιατί το speedport έχει πολύ καλύτερες τιμές κ ping όταν είχε χαλασμένη πόρτα με το fritz έπεφτε στο 1 λεπτό ενώ με το speedport μετά από μια ώρα και έτσι το άφησα να ξέρεις το speedport δουλεύει καλύτερα στις γραμμές του ΟΤΕ παρά τα fritz το fritz είναι λίγο καλομαθημένο είχα πολλά μοντέλα fritz από dialup και μετά και τώρα adsl + plus όλα θέλουν πολύ καλές συνθήκες γραμμής
    Αν θυμάμαι καλά το speedport έχει broadcom οπότε λογικό να παίζει καλύτερα στα dslam του ΟΤΕ.
    Όχι βέβαια ότι τα fritz έχουν κάποιο πρόβλημα με τα dslam του ΟΤΕ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ήχο
    Από kostass στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-17, 21:00
  2. προβλημα με scroll σε ποντικι
    Από apostatis στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 17:51
  3. Amarok: πρόβλημα με ogg αρχεία μουσικής
    Από divinesheet στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 18:22
  4. Προβλημα με port forwarding
    Από deadlord στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-17, 22:10
  5. Πρόβλημα με passport.gov.gr
    Από bill2003 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-17, 14:47

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας