Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21

Θέμα: Powerline conflict

  1. #1
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται το ζευγάρι powerlines που έχω, να κάνει ζεύξη με του διαμερίσματος του πάνω ορόφου;

    Η ιστορία ξεκίνησε πριν απο κάποιες μέρες όταν ο από πάνω έβαλε powerlines. Στην αρχή είχε τη μια συσκευή στην ιδια πρίζα με τη μια δικιά μου(εννοώ κατακόρυφα στα διαμερίσματα). Μπορουσα να μπω στο router του και να επεξεργαστώ κανονικά ενώ δεν είχα Internet γιατί έχω static xxx.xxx.1.1 στο pc Μου ίδια με το router του(gateway). Όταν έβαζα dhcp είχα δίκτυο κανονικά. Του είπα να το αλλάξει πρίζα και σταμάτησε το πρόβλημα.

    Σήμερα κοιτουσα κάτι στο δίκτυό μου και διαπίστωσα οτι βλέπω άλλη μια συσκευή με ip την οποία δεν αναγνώρισα και μπορύσα να την κάνω ping, την έβλεπα επίσης με το ipscanner. Εγκατέστησα λοιπόν το TPLink PLC utility και διαπίστωσα οτι βλέπω 3 powerlines(Τη 2η δικιά του δεν την είχε στο δίκτυο και γι αυτό δεν την έβλεπα. Κάναμε δοκιμή βγάλαμε τη δικιά του και σταμάτησε να εμφανίζεται στο TPLink PLC utility. ¨Οταν την ξανάβαλε την έβλεπα πάλι κανονικά. Την έκανα διαγραφή απο το πρόγραμμα, το απεγκατέστησα το ξαναεγκατέστησα και πλεον δε τη βλέπω. Ούτε στο network interface του router μου, ΟΜΩΣ με το ipscanner εξακολουθώ να βλέπω και μπορώ να κάνω ping μια άλλη συσκυή του xxx.xxx.1.253 αυτή τη φορά(έχει dhcp γι αυτό αλλάζουν ip οι συσκευές του). Έχω σε όλες τις δικές μου static.

    Έχω γράψει σε λάθος παράρτημα το φόρουμ οπότε παρακαλώ τους mods να το βάλουν στο σωστό.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Τα PowerLine παίζουν στον ουδέτερο και προφανώς ο ηλεκτρολόγος την έχει κάνει την πατατιά του.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως γίνεται το ζευγάρι powerlines που έχω, να κάνει ζεύξη με του διαμερίσματος του πάνω ορόφου;

    Η ιστορία ξεκίνησε πριν απο κάποιες μέρες όταν ο από πάνω έβαλε powerlines. Στην αρχή είχε τη μια συσκευή στην ιδια πρίζα με τη μια δικιά μου(εννοώ κατακόρυφα στα διαμερίσματα). Μπορουσα να μπω στο router του και να επεξεργαστώ κανονικά ενώ δεν είχα Internet γιατί έχω static xxx.xxx.1.1 στο pc Μου ίδια με το router του(gateway). Όταν έβαζα dhcp είχα δίκτυο κανονικά. Του είπα να το αλλάξει πρίζα και σταμάτησε το πρόβλημα.

    Σήμερα κοιτουσα κάτι στο δίκτυό μου και διαπίστωσα οτι βλέπω άλλη μια συσκευή με ip την οποία δεν αναγνώρισα και μπορύσα να την κάνω ping, την έβλεπα επίσης με το ipscanner. Εγκατέστησα λοιπόν το TPLink PLC utility και διαπίστωσα οτι βλέπω 3 powerlines(Τη 2η δικιά του δεν την είχε στο δίκτυο και γι αυτό δεν την έβλεπα. Κάναμε δοκιμή βγάλαμε τη δικιά του και σταμάτησε να εμφανίζεται στο TPLink PLC utility. ¨Οταν την ξανάβαλε την έβλεπα πάλι κανονικά. Την έκανα διαγραφή απο το πρόγραμμα, το απεγκατέστησα το ξαναεγκατέστησα και πλεον δε τη βλέπω. Ούτε στο network interface του router μου, ΟΜΩΣ με το ipscanner εξακολουθώ να βλέπω και μπορώ να κάνω ping μια άλλη συσκυή του xxx.xxx.1.253 αυτή τη φορά(έχει dhcp γι αυτό αλλάζουν ip οι συσκευές του). Έχω σε όλες τις δικές μου static.

    Έχω γράψει σε λάθος παράρτημα το φόρουμ οπότε παρακαλώ τους mods να το βάλουν στο σωστό.
    Δεν είναι σωστό να μπορείς να μπεις σε άλλο δίκτυο powerlines χωρίς να προσθέσεις την συσκευή με συγκεκριμένη διαδικασία και ούτε έχει σχέση με τα καλώδια της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης.

    http://www.tp-link.com/us/faq-258.html
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι σωστό να μπορείς να μπεις σε άλλο δίκτυο powerlines χωρίς να προσθέσεις την συσκευή με συγκεκριμένη διαδικασία και ούτε έχει σχέση με τα καλώδια της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης.

    http://www.tp-link.com/us/faq-258.html
    Αυτό λέω κι εγώ, άρα κάτι συμβαίνει. Τι εννοείς ότι δεν δεν έχει σχέση με τα καλώδια, όμως;

  5. #5
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Εχεις κοινο ρολοι με τον απο πανω?

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αναφέρθηκε από συμφορουμίτη για πρόβλημα από τον ουδέτερο, σε κάθε κτήριο υπάρχει ένας ουδέτερος που έρχεται από την ΔΕΗ μαζί με τις 3 φάσεις, επομένως όλοι οι χώροι του κτηρίου έχουν κοινό ουδέτερο, δεν έχει κάνει κάποια "πατάτα" ο ηλεκτρολόγος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tripkaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις κοινο ρολοι με τον απο πανω?
    Δεν έχει σχέση ούτε αυτό, δεν είναι σωστό να βλέπονται ούτε στην ίδια εγκατάσταση χωρίς pair.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    Αυτο ειναι κατι νεο για μενα δεν το ηξερα για κοινο ουδετερο,ευχαριστω για την πληροφορια

  8. #8
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως γίνεται κάτι και συνδέομαι ηλεκτρολογικά με τον πάνω. Οπότε έλεγα να έκλεινα το γενικό μου και να πήγαινα να δω το ρολόι αν γυρνάει. Ακραίο αλλά ξέρω και γω...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρθηκε από συμφορουμίτη για πρόβλημα από τον ουδέτερο, σε κάθε κτήριο υπάρχει ένας ουδέτερος που έρχεται από την ΔΕΗ μαζί με τις 3 φάσεις, επομένως όλοι οι χώροι του κτηρίου έχουν κοινό ουδέτερο, δεν έχει κάνει κάποια "πατάτα" ο ηλεκτρολόγος.

    - - - Updated - - -
    Υπάρχει αντίστοιχο thread στο φόρουμ;

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως γίνεται κάτι και συνδέομαι ηλεκτρολογικά με τον πάνω. Οπότε έλεγα να έκλεινα το γενικό μου και να πήγαινα να δω το ρολόι αν γυρνάει. Ακραίο αλλά ξέρω και γω...

    - - - Updated - - -



    Υπάρχει αντίστοιχο thread στο φόρουμ;
    Απάντησα πιο πάνω για την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του κτηρίου και αν υπάρχει πρόβλημα από αυτό, αν ήταν έτσι δεν θα μπορούσε να πάρει κανένας powerlines γιατί θα τον έβλεπαν οι διπλανοί, οι εταιρίες το έχουν προβλέψει.

    Αντίστοιχο thread για ποιο πράγμα;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απάντησα πιο πάνω για την ηλεκτρολογική εγκατάσταση του κτηρίου και αν υπάρχει πρόβλημα από αυτό, αν ήταν έτσι δεν θα μπορούσε να πάρει κανένας powerlines γιατί θα τον έβλεπαν οι διπλανοί, οι εταιρίες το έχουν προβλέψει.

    Αντίστοιχο thread για ποιο πράγμα;;
    Φίλε μου προφανώς και όλοι ξέρουμε οτι δε θα έπρεπε να επικοινωνούν τα powerlines από 2 διαφορετικές ηλεκτρολογικές συνδέσεις. Το ζήτημα είναι τι συμβαίνει σε αυτές και επικοινωνούν.

    Είπες για κάποιον συμφορουμίτη που είχε το ίδιο πρόβλημα και σε ρώτησα αν υπάρχει αντίστοιχο thread.

    Το καλό είναι οτι από την ώρα που διέγραψα τα powerlines του από πάνω μέσα από το powerline utility δεν έχω κάποιο θέμα.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Eίπα για τον συμφορουμίτη στο post #2 που ανέφερε τον ουδέτερο.
    Μέσα στο support λέει τι πρέπει να κάνεις για να ασφαλίσεις το δικό σου ζευγάρι, για να λειτουργούν δύο ζευγάρια ανεξάρτητα στην ίδια εγκατάσταση κ.λ.π.
    Δεν έχω δουλέψει TP-LINK για να σού πω τι ακριβώς χρειάζεται να κάνεις με την κρυπτογράφηση .κ.λ.π. αλλά διαβάζοντας τις απαντήσεις από το support θα βγάλεις άκρη. Το σίγουρο είναι ότι δεν φταίει η ηλεκτρική εγκατάσταση γιατί έτσι είναι η τεχνολογία PLC, δεν περιορίζεται μόνο στους αγωγούς του δικού σου σπιτιού, ταξιδεύει σε όλη την ηλεκτρική εγκατάσταση του κτιρίου μέχρι να εξασθενήσει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.653
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    πολυ πιθανο να τα εβαλες σε ξεχωριστο groupaki απο το default powerAV /powerAV2 , αλλα να εχετε το ιδιο range σε ips , οποτε ακομη και αν δεν βλεπονται softwareικα απο τα προγραμματα της εταιριας των συσκευων powerline , βλεπονται οι συσκευες δυκτιακα μεσω ip .
    προταση μου να αλλαξεις το dhcp address pool ,δηλαδη , βαλε για δυκτιο αν ειναι δεσμευμενο το 192,168,1,1 στο 192,168,6,1 πχ
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  13. #13
    Εγγραφή
    26-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Cosmote
    Router
    RT-86U/Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολυ πιθανο να τα εβαλες σε ξεχωριστο groupaki απο το default powerAV /powerAV2 , αλλα να εχετε το ιδιο range σε ips , οποτε ακομη και αν δεν βλεπονται softwareικα απο τα προγραμματα της εταιριας των συσκευων powerline , βλεπονται οι συσκευες δυκτιακα μεσω ip .
    προταση μου να αλλαξεις το dhcp address pool ,δηλαδη , βαλε για δυκτιο αν ειναι δεσμευμενο το 192,168,1,1 στο 192,168,6,1 πχ
    Αυτό σκεφτόμουν να κάνω. Θα δω τις επόμενες μέρες πως θα πάει.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε έλεγα να έκλεινα το γενικό μου και να πήγαινα να δω το ρολόι αν γυρνάει.
    Την έκανες αυτή τη δοκιμή ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έφτιαξα ένα πρόχειρο σχέδιο που δείχνει την ηλεκτρική εγκατάσταση ενός κτιρίου από την εισαγωγή του καλωδίου της ΔΕΗ μέχρι την πρίζα κάποιου χώρου.
    Έχω παραλείψει την γείωση για να μην μπερδεύεται περισσότερο το σχέδιο (είναι κοινή για όλους τους μετρητές/χώρους/πίνακες).
    Η ΔΕΗ σε όλα τα κτίρια φέρνει καλώδιο που έχει 4 αγωγούς, τις 3 φάσεις (R-S-T) και έναν ουδέτερο. Αυτό πάει στο μπαροκιβώτιο και από εκεί γίνεται η διανομή στους μετρητές και κατ' επέκταση στους πίνακες των χώρων και στις πρίζες.
    Ο ουδέτερος είναι κοινός για όλους τους μετρητές (χώρους/πίνακες) και οι 3 φάσεις μοιράζονται ανάλογα στους μετρητές (χώρους/πίνακες).
    Όπως λοιπόν φαίνεται στο σχήμα όλοι οι αγωγοί, φάσεις και ουδέτερος καταλήγουν σε κοινές συνδέσεις μέσα στο μπαροκιβώτιο, άρα και επικοινωνούν μεταξύ τους.
    Επειδή λοιπόν η τεχνολογία PLC στηρίζεται στην επαγωγή μεταξύ των αγωγών και εφόσον οι αγωγοί επικοινωνούν μεταξύ τους, είναι και απολύτως φυσιολογικό να επικοινωνούν και τα powerlines της μιας εγκατάστασης με της άλλης, γι' αυτό άλλωστε μπορούμε να κάνουμε και ζεύξη μεταξύ διαφορετικών χώρων και διαφορετικών μετρητών.
    Για να αποφεύγουμε λοιπόν την ανεπιθύμητη επικοινωνία ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες τις κάθε εταιρίας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Mπαροκιβώτιο-Μετρ&#95.jpg 
Εμφανίσεις:  103 
Μέγεθος:  115,7 KB 
ID: 179950
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορα Powerline
    Από lfc1969 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 78
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-22, 10:08
  2. PowerLines
    Από Gzarafon στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 14:21
  3. Παράξενο πρόβλημα με powerline.
    Από peragialos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-16, 11:19
  4. WiFi extender VS Powerline?
    Από Lysandros στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-16, 17:12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας