Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Μάλλον εσύ κάπου τα έχεις μπερδέψει.. Σε φορητότητα είτε γίνει η αίτηση τηλεφωνικά είτε online είτε σε κατάστημα, ακύρωση/υπαναχώρηση μπορείς να κάνεις 3 μέρες πριν την ημερομηνία ενεργοποίησης που θα δώσει η Cosmote από κατάστημα ή με φαξ στέλνοντας την ταυτότητα σκαναρισμένη και τα συναφή. Οι 14 μέρες ισχύουν σε αίτηση ΑνΤοΒ από την στιγμή που θα υπογράψεις και μπορείς να ακυρώσεις μέσα στις 14 μέρες..

    Φιλικά

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakislarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον εσύ κάπου τα έχεις μπερδέψει.. Σε φορητότητα είτε γίνει η αίτηση τηλεφωνικά είτε online είτε σε κατάστημα, ακύρωση/υπαναχώρηση μπορείς να κάνεις 3 μέρες πριν την ημερομηνία ενεργοποίησης που θα δώσει η Cosmote από κατάστημα ή με φαξ στέλνοντας την ταυτότητα σκαναρισμένη και τα συναφή.
    Και γράφω επί λέξη "Τρεις (3) μέρες πριν την ενεργοποίηση των υπηρεσιών, μπορείς να ακυρώσεις την φορητότητα, είτε από κατάστημα είτε εκτός (π.χ. τηλέφωνο ή online)". Προφανώς εννοώ ότι η αίτηση έχει γίνει με οποιονδήποτε τρόπο (διότι αυτή είναι η διαφωνία) και όχι πως θα γίνει η ακύρωσή της.

    Οι 14 μέρες ισχύουν σε αίτηση ΑνΤοΒ από την στιγμή που θα υπογράψεις και μπορείς να ακυρώσεις μέσα στις 14 μέρες..
    Κι όμως, οι 14 μέρες ισχύουν σε οποιαδήποτε περίπτωση σύνδεσης και όχι μόνο σε νέα γραμμή. Φυσικά με τους 2 περιορισμούς που αναφέρει ο νόμος και τους έγραψα παραπάνω.

    Και δεν έχω μπερδέψει τίποτα. Ισχύουν απόλυτα αυτά που γράφω.

  3. #18
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Δηλαδή αν κάνεις αίτημα φορητότητας από wind σε vodafone αύριο 14/2 και ο ΟΤΕ δώσει ημερομηνία ενεργοποίησης 17/2 και εσύ πας να κάνεις 16/2 ακύρωση θα μπορέσεις; Αυτό εννοείς; ( Τυχαίες ημερομηνίες τυχαίοι πάροχοι)
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  4. #19
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakislarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν κάνεις αίτημα φορητότητας από wind σε vodafone αύριο 14/2 και ο ΟΤΕ δώσει ημερομηνία ενεργοποίησης 17/2 και εσύ πας να κάνεις 16/2 ακύρωση θα μπορέσεις; Αυτό εννοείς; ( Τυχαίες ημερομηνίες τυχαίοι πάροχοι)
    Αν κάνεις φορητότητα απο wind σε vodafone, πού κολλάει ο ΟΤΕ ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  5. #20
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Και ποιος θα κάνει την αλλαγή στον ΓΚ; Ο τεχνικός του παρόχου ή ο εργολάβος που συνεργάζεται ο πάροχος;
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  6. #21
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  7. #22
    Εγγραφή
    10-05-2015
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    322
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Η Cosmote αυτοί που ειναι στον ΓΚ. Και αν ήταν από ΓΚ που δεν είναι μόνιμοι καποιοι μέσα στον ΓΚ, ο εκάστοτε τεχνικός πεδίου που αναλαμβάνει το ΑΚ..
    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  8. #23
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostakislarisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν κάνεις αίτημα φορητότητας από wind σε vodafone αύριο 14/2 και ο ΟΤΕ δώσει ημερομηνία ενεργοποίησης 17/2 και εσύ πας να κάνεις 16/2 ακύρωση θα μπορέσεις; Αυτό εννοείς; ( Τυχαίες ημερομηνίες τυχαίοι πάροχοι)
    Στο παράδειγμα, έχω δικαίωμα ακύρωσης της φορητότητας μέχρι 14/2, διότι είναι 3 εργάσιμες από την ημερομηνία ενεργοποίησης.
    Όμως διατηρώ στο ακέραιο το δικαίωμα* υπαναχώρησης από τη σύμβαση με τον νέο πάροχο (επιστρέφοντας στον προηγούμενο πάροχο), έως 14 μέρες από την υπογραφή του συμβολαίου.

    * Ο κανονισμός είναι ξεκάθαρος. Το δικαίωμα υπαναχώρησης ισχύει εφόσον συντρέχουν 2 προϋποθέσεις:
    α. Σύναψη σύμβασης εξ αποστάσεως ή εκτός εμπορικού καταστήματος.
    β. Δεν υπάρχει ρητή πρόβλεψη στο συμβόλαιο, ότι χάνεται το δικαίωμα υπαναχώρησης μόλις ενεργοποιηθεί η υπηρεσία.

    Σήμερα, αυτή την στιγμή που γράφω, από τους 5 παρόχους της χώρας μόνο σε Cyta και Vodafone υπάρχει τέτοια πρόβλεψη στα συμβόλαια. Σε Cosmote, Nova και Wind δεν υπάρχει αντίστοιχη αναφορά.

    Και για να είμαι δίκαιος, στο παράδειγμα που δίνεις, δηλαδή φορητότητα από Wind σε Vodafone, δεν υπάρχει δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών, αφού στο συμβόλαιο που υπογράφω ρητά αναφέρεται ότι θα το χάσω.
    Όμως στο συγκεκριμένο θέμα που αναφερόμαστε, δηλαδή φορητότητα από Nova σε Cosmote, ισχύει στο ακέραιο το δικαίωμα υπαναχώρησης εντός 14 ημερών από την υπογραφή του συμβολαίου, αφού δεν υπάρχει σχετική αναφορά από την Cosmote.
    Μάλιστα ο κανονισμός ορίζει αναλυτικά και τον τρόπο που θα γίνει η επιστροφή του πελάτη, στον προηγούμενο πάροχο σε τέτοια περίπτωση.

  9. #24
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως παίζει και ρόλο αν πρόκειται για φορητότητα ή νέα γραμμή/αριθμό/βρόχο ;
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχει καμία απολύτως σημασία. Το δικαίωμα υπαναχώρησης ισχύει σε κάθε περίπτωση. Το μόνο που πληρώνουμε είναι το κόστος των υπηρεσιών αναλογικά για τις μέρες που τις είχαμε.

  11. #26
    Εγγραφή
    25-07-2005
    Περιοχή
    Internet
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.208
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Στις 18.08.2017 ενεργοποιήθηκε η γραμμή σε cosmote μετά από φορητότητα (τηλεφωνική αίτηση αρχές Αυγούστου).
    Ρωτώντας σήμερα στο 13888 για τη διαδικασία υπαναχώρησης, μου είπαν ότι πρέπει να κάνω νέο αίτημα φορητότητας στον προηγούμενο πάροχό μου και ταυτόχρονα να τους στείλω έγγραφη την υπαναχώρηση, αλλά θα πρέπει ο παλιός μου πάροχος να τραβήξει τη γραμμή πρίν τις 14 ημέρες. Αυτό το άκουσα πρώτη φορά. Εάν δηλαδή καθυστερήσει ο ΟΤΕ να επιστρέψει την γραμμή, θα χάσω τον αριθμό;

    Επίσης, με την διαδικασία της υπαναχώρησης, θα χρεωθώ στον ΟΤΕ φαντάζομαι αναλογικά ΜΟΝΟ το πάγιο των ημερών που είμαι συνδεδεμένος με ΟΤΕ; Δεν υπάρχει κάποια άλλη χρέωση για την υπαναχώρηση; (στο 13888 πλέον δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στις πληροφορίες που δίνουν)
    I can't tell you what the Cuore Sportivo is...
    You have to see it for yourself.

  12. #27
    Εγγραφή
    26-01-2014
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΞΟΧΗ
    καλημερα και απο εμενα ειναι παλιο το θεμα αλλα εχω και εγω μια ερωτηση ειμαι στην νοβα και εκανα να παω στον οτε προτου με ενεργοποιεισουν με πηραν απο οτε να κανονισουμε ραντεβου με τεχνικο αλλα εχει λαθοs η αιτηση την διευθηνση και πρεπει να παω να δωσω την κανονικη απο το μαγαζι που εκανα την αιτηση και μετα απο λιγο με πηρε η νοβα και μου εκανε αλλη προσφορα και δεχτηκα.πηρα στον οτε και μου ειπαν δεν μπορω να κανω αιτηση υπαναχωρηση γιατι εκανα το συμβολαιο σε καταστημα .τωρα τι ισχυει αφου δεν με εχουν ενεργοποιοιση και αν δεν παω να δωσω την κανονικη διευθηνση δεν μπορουν να κανουν τιποτα .

  13. #28
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pol71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα και απο εμενα ειναι παλιο το θεμα αλλα εχω και εγω μια ερωτηση ειμαι στην νοβα και εκανα να παω στον οτε προτου με ενεργοποιεισουν με πηραν απο οτε να κανονισουμε ραντεβου με τεχνικο αλλα εχει λαθοs η αιτηση την διευθηνση και πρεπει να παω να δωσω την κανονικη απο το μαγαζι που εκανα την αιτηση και μετα απο λιγο με πηρε η νοβα και μου εκανε αλλη προσφορα και δεχτηκα.πηρα στον οτε και μου ειπαν δεν μπορω να κανω αιτηση υπαναχωρηση γιατι εκανα το συμβολαιο σε καταστημα .τωρα τι ισχυει αφου δεν με εχουν ενεργοποιοιση και αν δεν παω να δωσω την κανονικη διευθηνση δεν μπορουν να κανουν τιποτα .
    Καλημέρα,χρόνια πολλά.
    Φυσικά και δεν μπορείς να κάνεις υπαναχώρηση αφού έχει αλλάξει ο κανονισμός από την ΕΕΤΤ.

  14. #29
    Εγγραφή
    26-01-2014
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΞΟΧΗ
    ο κανονισμοs αν δεν κανω λαθοs λεει 3 μερεs προτου με κανουν ενεργοποιοιση μπορω η κανω λαθοs και δεν καταλαβα

  15. #30
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pol71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κανονισμοs αν δεν κανω λαθοs λεει 3 μερεs προτου με κανουν ενεργοποιοιση μπορω η κανω λαθοs και δεν καταλαβα
    Αυτό ισχύει σε περίπτωση που κάνεις αίτηση τηλεφωνικά ή μεσω φαξ ή email ή με κουριερ (απομακρυσμένα) όχι από το κατάστημα....

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-17, 13:02
  2. Μηνύματα: 120
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-17, 14:52
  3. προβλημα με email απο fax cosmote (no PTR record)
    Από dpdt1 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-16, 20:04
  4. Δώρα επικοινωνίας από την COSMOTE
    Από nnn στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-16, 15:02
  5. Μεταφορα απο συμβολαιο σε Q - προσωπικα στοιχεια
    Από tzelen στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας