Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Τα intellectual property rights και τα copyright κλπ έχουν φτάσει να μας απασχολούν πιο πολύ απο τα τεχνικά θέματα. Ας μαζέψουμε εδώ:
    a. τι ισχύει,
    b. τι είναι παράνομο,
    c. τι είναι νόμιμο,
    d. και το τι μπορεί να μας βάλει σε μπελάδες.

    Ξεχώρισα τις εξής περιπτώσεις:
    1. έχω δικό μου site και δημοσιεύω links σε προστατευμένο ή σπασμένο υλικό.
    2. έχω δικό μου site και κάπου (πχ στο φόρουμ) κάποιος ποστάρει links σε προστατευμένο ή σπασμένο υλικό.
    3. σε pm σε γνωστό μου στέλνω links σε προστατευμένο ή σπασμένο υλικό.
    4. σε e-mail σε γνωστό μου στέλνω links σε προστατευμένο ή σπασμένο υλικό.
    5. έχω ftp server και κάποιος ανεβάζει links σε προστατευμένο ή σπασμένο υλικό.
    6. έχω ftp server και κάποιος ανεβάζει προστατευμένο ή σπασμένο υλικό.
    7. ......
    8. ......
    (Αν υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις πέστε μου για να τις συμπεριλάβω στην λίστα.)

    στις περιπτώσεις 2,3,4,5,6 που εμπλέκεται και δεύτερος ποιός απο τους 2 είναι υπεύθυνος? αν υποτεθεί ότι υπάρχει κάπου παρανομία.
    Κάμποσα μας έχουν απασχολήσει στο παρελθόν και έχουν ήδη απαντηθεί, ας ταξινομήσουμε τις απαντήσεις εδώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    για το 1 και 2, έχεις την ευθύνη απο την στιγμή που θα σε ενημερώσουν ότι είναι παράνομα να "κατεβάσεις" αυτά τα Link
    3 και 4, είναι προσωπική επικοινωνία όποτε δεν μπορούν να ξέρουνε τι κάνεις εκεί
    5 και 6 ισχύει ότι και στο 1 και 2.

    Αν σε όλα αυτά βγάζεις απο κάπου κέρδος αλλάζει το πράγμα.

    Σε όλα αυτά για να σου κάνουν μήνυση κλπ πρέπει να έχουν τα στοιχεία σου, αν δεν τα έχεις κάπου στην σελίδα σου ή στο whois, τότε πολύ δύσκολα θα μπορέσουν να τα βρούνε απο την στιγμή που δεν υπάρχει κέρδος απο αυτά τα λινκ.

  3. #3
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Ευχαριστώ για την ταχεία απάντηση. Ενημερωμένος και κατατοπιστικότατος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το 1 και 2, έχεις την ευθύνη απο την στιγμή που θα σε ενημερώσουν ότι είναι παράνομα να "κατεβάσεις" αυτά τα Link ...
    θα με ενημερώσει ποιός? κάποιο δικηγορικό γραφείο, ΑΕΠΙ, ό δημιουργος, άλλος?
    Μετά απο πόσες μέρες είμαι υποχρεωμένος να σβήσω τα link?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... 3 και 4, είναι προσωπική επικοινωνία όποτε δεν μπορούν να ξέρουνε τι κάνεις εκεί ...
    ναι, σύμφωνοι προσωπική, αλλά τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος κάνει forward το pm ή το e-mail στην ΔΔΗΕ, FBI κλπ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... 5 και 6 ισχύει ότι και στο 1 και 2. ...
    ok, απολύτως ξεκάθαρος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Αν σε όλα αυτά βγάζεις απο κάπου κέρδος αλλάζει το πράγμα. ...
    κάπως πολύπλοκο. Μπορείς να εξηγήσεις το 'κάπου' και το 'κέρδος'?
    πχ αν έχω μπαννεράκια με διαφήμιση 'Σουβλατζίδικο ο Χοντρός' θεωρείται κέρδος?
    πάντως οι περισσότεροι όλο και κάτι έχουν, doubleclick και άλλα, εκτός και αν εννοείς τίποτα συνδρομές για να βλέπεις και τα links οπότε αλλάζει το πράμα.
    Σε περιπτώσεις που το site hosting είναι επι πληρωμή, (άσχετα αν υπάρχουν ή δεν υπάρχουν διαφημίσεις) θεωρείται αυτόματα ότι υπάρχει κέρδος?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όλα αυτά για να σου κάνουν μήνυση κλπ πρέπει να έχουν τα στοιχεία σου, αν δεν τα έχεις κάπου στην σελίδα σου ή στο whois, τότε πολύ δύσκολα θα μπορέσουν να τα βρούνε απο την στιγμή που δεν υπάρχει κέρδος απο αυτά τα λινκ.
    τι έχουν ανάγκη τα στοιχεία, εφ'όσον η ip φαίνεται με ένα τηλέφωνο (ή άντε και 10€ μπουναμά στο παιδί που έχουν στην database) στον ISP δεν μαθαίνεις τα πάντα όλα?
    και όλα αυτά άσχετα αν έχω κέρδος ή δεν έχω κέρδος απο διαφημίσεις (ψησταριών και μανάβικων) ή έχω κέρδος από την πώληση links.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την ταχεία απάντηση. Ενημερωμένος και κατατοπιστικότατος.


    θα με ενημερώσει ποιός? κάποιο δικηγορικό γραφείο, ΑΕΠΙ, ό δημιουργος, άλλος?
    Μετά απο πόσες μέρες είμαι υποχρεωμένος να σβήσω τα link?


    κάπως πολύπλοκο. Μπορείς να εξηγήσεις το 'κάπου' και το 'κέρδος'?
    πχ αν έχω μπαννεράκια με διαφήμιση 'Σουβλατζίδικο ο Χοντρός' θεωρείται κέρδος?
    πάντως οι περισσότεροι όλο και κάτι έχουν, doubleclick και άλλα, εκτός και αν εννοείς τίποτα συνδρομές για να βλέπεις και τα links οπότε αλλάζει το πράμα.
    Σε περιπτώσεις που το site hosting είναι επι πληρωμή, (άσχετα αν υπάρχουν ή δεν υπάρχουν διαφημίσεις) θεωρείται αυτόματα ότι υπάρχει κέρδος?

    τι έχουν ανάγκη τα στοιχεία, εφ'όσον η ip φαίνεται με ένα τηλέφωνο (ή άντε και 10€ μπουναμά στο παιδί που έχουν στην database) στον ISP δεν μαθαίνεις τα πάντα όλα?
    και όλα αυτά άσχετα αν έχω κέρδος ή δεν έχω κέρδος απο διαφημίσεις (ψησταριών και μανάβικων) ή έχω κέρδος από την πώληση links.
    Θα σε ενημερώσει κάποιος που θα μπορεί να αποδείξει ότι μπορεί να το κάνει, συνήθως κάποια νομική υπηρεσία
    Το πόσες μέρες δεν μπορώ να στο απαντήσω, συνήθως ζητάνε άμεσα

    Αν κάποιος το κάνει forward τότε ισχύει πάλι το ότι με το 1 και 2

    Κέρδος, ναι ακόμα και adwords να έχεις, δηλώνουνε οτι λόγω των links αυτών εσύ έχεις κέρδος μεσώ της διαφήμισης, αν έχεις συνδρομή είναι ακόμα χειρότερα.
    Αν πληρώνεις το Hosting όχι δεν είναι κέρδος.

    Για το τελευταίο, δεν γίνεται κάτι τέτοιο, κανένας δεν θέλει να χάσει την δουλειά του για 10 ευρώ.
    Οι isp τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα δεν δίνουνε τέτοια στοιχεία χωρίς να υπάρχει εντολή απο εισαγγελέα, για να δώσει τέτοια εντολή ο εισαγγελέας πρέπει να υπάρχει κέρδος και να μπορούν να αποδείξουν οτι είναι κάποιο σεβαστό πόσο.

  5. #5
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    ok, πιο ξεκάθαρα τώρα, ευχαριστώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Για το τελευταίο, δεν γίνεται κάτι τέτοιο, κανένας δεν θέλει να χάσει την δουλειά του για 10 ευρώ.
    Οι isp τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα δεν δίνουνε τέτοια στοιχεία χωρίς να υπάρχει εντολή απο εισαγγελέα, για να δώσει τέτοια εντολή ο εισαγγελέας πρέπει να υπάρχει κέρδος και να μπορούν να αποδείξουν οτι είναι κάποιο σεβαστό πόσο.
    ...

Παρόμοια Θέματα

  1. Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά
    Από lewton στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 8098
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-24, 14:53
  2. Dashcams / Προστασία ΠΔ - Τι ισχύει νομικά;
    Από kourampies στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 341
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-19, 18:08
  3. Υπαναχώρηση - Τι ισχύει?
    Από jimger στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-16, 08:57
  4. Τέλος ενεργοποίησης-τι ισχύει;
    Από giannakaten στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-16, 13:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας