Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    08-02-2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/3
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    -(dB) / 17.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, είναι απαραίτητο να αλλάξω με καινούριο το φίλτρο που έχω στην τηλεφωνική συσκευή στην κεντρική πρίζα του σπιτιού; Θα βελτιωθεί καθόλου η γραμμή ίντερνετ μου με τον τρόπο αυτό;
    Η συνδεσμολογία έχει ως εξής:

    Υπάρχει 1 τηλεφωνική συσκευή ( ασύρματο τηλέφωνο ) στην πρίζα κοντά στην πόρτα του σπιτιού ( αυτή αν δεν κάνω λάθος είναι η κεντρική σωστά ; ) , εκεί έχω ένα splitterάκι το οποίο έχω συνδέσει στην τηλ. πρίζα, και έχω συνδέσει πάνω της ( από τις 2 επιλογές, modem, phone ) στην υποδοχή PHONE το τηλέφωνο.

    Το μόντεμ υπάρχει στο διπλανό δωμάτιο ( λόγω χώρου δεν είναι δυνατό να μπει το μόντεμ στη πρίζα που είναι και το τηλέφωνο ) συνδεδεμένο απευθείας στην πρίζα μόνο του. Δεν υπάρχει κάποια άλλη συσκευή τηλεφώνου στο σπίτι ή στο δωμάτιο αυτό.

    Και ερωτώ, χρειάζεται να μπει φιλτράκι και στην γραμμή που συνδέεται το μόντεμ ; Επίσης καλό θα ήταν να αλλάξω το φιλτράκι στην κεντρική πρίζα επειδή το έχω εδώ και περίπου 5 χρόνια;

    Ευχαριστώ

    Η γραμμή είναι ADSL ( χάλια μαύρα )

    Δεν υπάρχει κάποιος συναγερμός στο σπίτι.

    Ευχαριστώ

    Μodem ( zte H108NS - forthnet ο πάροχος )

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστά έχεις βάλει το ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα, τα φίλτρα με τον καιρό χαλάνε (υπερτάσεις δικτύου, κ.λ.π.) πάρε κάποιο επώνυμο και άλλαξε το.

    Αν θέλεις κάνεις και έναν έλεγχο στην εσωτερική σου εγκατάσταση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    08-02-2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/3
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    -(dB) / 17.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ πολύ!

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για τα φιλτρα μερικοι τα εχουν χρονια και λενε οτι δεν εχουν προβλημα (ξερω γνωστο που δεν τα εχει αλλαξει 4-5 χρονια, αλλά ειναι διπλα στο ΑΚ) ... τυχαινει σε μερικα να παρουσιασουν βλαβη ή φθορα με την παροδο του χρονου, ισως σε περιοχες που οι κεραυνοι ειναι πιο συχνοι να εχουν θεμα στην λειτουργεια τους

    Εαν εχει θορυβο η γραμμη ή ειναι μακρυνη, δοκιμαζεις και 2 φτηνα σε σειρα (απο την μερια του τηλεφωνου)
    http://www.adslgr.com/forum/attachme...3&d=1443701246

    Επισης ενα σημαντικο που δεν το προσεχουν πολλοι, σε περιοχες με πολυ υγρασια κοιταμε και τις μικρες χαλκινες επαφες για σκουρια (πρασινιλα) εδω απο εμενα παθων
    http://i1167.photobucket.com/albums/...psu2x1olvp.jpg


    και ενα link με πληροφοριες για τα φιλτρα
    http://www.knowhow.com/article.dhtml...025&country=uk

  5. #5
    Εγγραφή
    08-02-2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/3
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    -(dB) / 17.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    [/url]

    Γενικά η γραμμή μου είναι χάλια μαύρα. Είμαι σε Forthnet και με έχουν συνδεδεμένο στο ΑΚ το οποίο απέχει περίπου 6-7 χιλιόμετρα, θέλω να πάω σε ΟΤΕ καθώς έχει νέο καφάο στην περιοχή μου VDSL ( το οποίο δεν έχει μεν ενεργοποιηθεί ακόμα ) αλλά επειδή είμαι σε νησί πιστεύω θα έχω καλύτερη αντιμετώπιση από τον ΟΤΕ.

    Στατιστικά:
    Bandwide Down/Up(kbps)
    :
    4778 kbps / 735 kbps

    SNR Margin Down/Up(db)
    :
    3.9 dB / 5.8 dB

    Ξεκινάει με snr margin 6 και πέφτει εκεί στο 3 κόμμα κάτι, ειμαι interleaved. Πριν λίγους μήνες ήμουν fastpath στα 4 mbps αλλά ξαφνικά περίπου κατά την περίοδο των χριστουγέννων έπεσε στα 2 mbps και τελικά έφταιγε δυστυχώς το fast path ( κατι που μου έχει στοιχίσει ακριβά καθώς παίζω πολύ online fps παιχνίδια ).

    Αυτό που μου προτείνατε με την καλωδίωση δεν πολυκατάλαβα το πώς θα το ελέγξω γιατι αν δεν κάνω λάθος από κολόνα του ΟΤΕ παίρνω γραμμή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eptanhsios : 15-02-17 στις 03:19.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το line attenuation δεν φαινεται, που δειχνει την αποσταση ... και αποκλειεται να εισαι 6-7 χιλομετρα, δεν δινεται σε τετοια αποσταση adsl ... μαλλον στα 3+ εισαι απο οσο καταλαβα απο την ταχυτητα, αλλα δεν μπορω να σου πω σιγουρα χωρις line attenuation γιατι το εχεις κοψει απο τα στατιστικα

  7. #7
    Εγγραφή
    08-02-2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/3
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    -(dB) / 17.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    το line attenuation δεν φαινεται, που δειχνει την αποσταση ... και αποκλειεται να εισαι 6-7 χιλομετρα, δεν δινεται σε τετοια αποσταση adsl ... μαλλον στα 3+ εισαι απο οσο καταλαβα απο την ταχυτητα, αλλα δεν μπορω να σου πω σιγουρα χωρις line attenuation γιατι το εχεις κοψει απο τα στατιστικα
    Ωχ, έφυγε στο copy paste. Bρε συ τώρα το είδα, Κέρκυρα είσαι κι εσύ Μπάμπη; ( συντοπίτης
    Κοντά στα Κανάλια μένω στο στενάκι μετά το ΥπερΔήμητρα και πριν τον φούρνο , αν σε βοηθάει σαν απόσταση να καταλάβεις

    Line Attenuation
    :
    DOWN UP
    49.0 dB 20.9 dB

    *Νομίζω πριν 3 χρόνια ήμουν κοντά στο 40DB, το σπίτι είναι χτισμένο κοντά το 90κάτι οπότε δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα εγκατάστασης, αν και δεν το αποκλείω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eptanhsios : 15-02-17 στις 04:59.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eptanhsios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που μου προτείνατε με την καλωδίωση δεν πολυκατάλαβα το πώς θα το ελέγξω γιατι αν δεν κάνω λάθος από κολόνα του ΟΤΕ παίρνω γραμμή.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eptanhsios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω πριν 3 χρόνια ήμουν κοντά στο 40DB, το σπίτι είναι χτισμένο κοντά το 90κάτι οπότε δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα εγκατάστασης, αν και δεν το αποκλείω.
    Aν το σπίτι είναι μονοκατοικία και παλιό μπορεί το καλώδιο του ΟΤΕ να πηγαίνει κατευθείαν σε κάποια πρίζα ή σε κάποιο κουτί εσωτερικά του σπιτιού και να γίνεται η διακλάδωση.

    Δεν υπάρχει τίποτα απόλυτο στις εσωτερικές εγκαταστάσεις, μπορεί καινούργια εγκατάσταση να είναι χάλια και παλιά να λειτουργεί σωστά, θέλει έλεγχο.

    Κοίταξε προσεκτικά και αυτό που λέει ο Mπάμπης για τις οξειδώσεις αφού είσαι και σε νησί.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    08-02-2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/3
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    -(dB) / 17.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν το σπίτι είναι μονοκατοικία και παλιό μπορεί το καλώδιο του ΟΤΕ να πηγαίνει κατευθείαν σε κάποια πρίζα ή σε κάποιο κουτί εσωτερικά του σπιτιού και να γίνεται η διακλάδωση.

    Δεν υπάρχει τίποτα απόλυτο στις εσωτερικές εγκαταστάσεις, μπορεί καινούργια εγκατάσταση να είναι χάλια και παλιά να λειτουργεί σωστά, θέλει έλεγχο.

    Κοίταξε προσεκτικά και αυτό που λέει ο Mπάμπης για τις οξειδώσεις αφού είσαι και σε νησί.
    Είναι 2οροφο το σπίτι ( στο 2ο μένω ) κάτω μένουν συγγενείς και πάνω εγώ. Δεν βλέπω να καταλήγει σε κάποιο κουτί κάτι καλώδια είναι κοντά στην εξώπορτα του σπιτιού τα οποία μπαίνουν σε τοίχο αν δε κάνω λάθος.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάπου υπάρχει κουτί διακλαδώσεως, μπορεί να είναι έξω στον τοίχο ή χωνευτό μέσα στο σπίτι (κάπου στο διάδρομο) και να μην είναι εύκολα ορατό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eptanhsios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχ, έφυγε στο copy paste. Bρε συ τώρα το είδα, Κέρκυρα είσαι κι εσύ Μπάμπη; ( συντοπίτης
    Κοντά στα Κανάλια μένω στο στενάκι μετά το ΥπερΔήμητρα και πριν τον φούρνο , αν σε βοηθάει σαν απόσταση να καταλάβεις

    Line Attenuation
    :
    DOWN UP
    49.0 dB 20.9 dB

    *Νομίζω πριν 3 χρόνια ήμουν κοντά στο 40DB, το σπίτι είναι χτισμένο κοντά το 90κάτι οπότε δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα εγκατάστασης, αν και δεν το αποκλείω.
    Ελα συμπατριωτη Δεν ξερω εκει κατω που ειναι το ΑΚ, πριν χρονια δουλευα στην Φαρμα οταν ήταν στο Βοσκοπουλο (λιγο πιο κατω) οταν πρωτο ανοιξε ... αλλα τοτε δεν ειχαν internet να τα κοιταζα αυτα ... Προς μερια Σκριπερου ειμαι εγω, απο Γαρδελανγκουες παιρνω Internet

    Βαλε το 49 attenuation εδω
    http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
    3+ χιλομετρα οπως το καταλαβα, μαλλον η καλωδιωση ειναι οκ γιατι παιρνεις οτι ερχεται στην γραμμη, αλλα επιβαλετε ελενχος οταν εχεις ευκαιρια (ειδικα αν αρχισουν αποσυνδεσεις και προβληματα κοιτας και τα φιλτρα στις χαλκινες επαφες, ειμαι παθων, εδω η υγρασια μας διαλυσε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 15-02-17 στις 10:42.

  12. #12
    Εγγραφή
    08-02-2017
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/3
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    -(dB) / 17.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα συμπατριωτη Δεν ξερω εκει κατω που ειναι το ΑΚ, πριν χρονια δουλευα στην Φαρμα οταν ήταν στο Βοσκοπουλο (λιγο πιο κατω) αλλα τοτε δεν ειχαν internet να τα κοιταζα αυτα ... Προς μερια Σκριπερου ειμαι εγω, απο Γαρδελανγκουες παιρνω Internet

    Βαλε το 49 attenuation εδω
    http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php
    3+ χιλομετρα οπως το καταλαβα, μαλλον η καλωδιωση ειναι οκ γιατι παιρνεις οτι ερχεται στην γραμμη, αλλα επιβαλετε ελενχος οταν εχεις ευκαιρια (ειδικα αν αρχισουν αποσυνδεσεις και προβληματα κοιτας και τα φιλτρα στις χαλκινες επαφες, ειμαι παθων, εδω η υγρασια μας διαλυσε
    Από υγρασία άστα να πάνε. Θα κοιτάξω πρώτα αυτό με το φίλτρο και την καλωδίωση. Από την πόλη μου είπε ότι παίρνω η Forthnet, βέβαια αν ενεργοποιήσει ο ΟΤΕ εδώ δίπλα το καφάο που έχει πρέπει να πάω στον ΟΤΕ για να πάρω από κει γραμμή να με συνδέσουν; Υπάρχει σωτηρία ; Δεν παλεύετε με τα 4 mbps πια η κατάσταση

  13. #13
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μαλλον αν εχουν καινουρια vdsl καμπινα κοντα, και πας σε οτε αργοτερα να ζητησεις vdsl, μπορει να σου αλλαξουν την γραμμη σε αυτην (υπομονη) αλλα αν κανεις καποια κινηση αλλαγης τωρα οσο εισαι σε adsl δεν νομιζω να σε αλλαξουν, ισως σε κουπμωσουν στη ιδια αποσταση σε δικο τους κεντρο για να μην χασουν το πελατη ... αλλα ξανα λεω δεν ξερω την περιοχη εκει που εχει ο οτε ΑΚ ... εδω η οπτικη ινα εχει παει μεχρι πανω / κατω Κορακιανα (απο τον δρομο που παει στα Γαζάτικα στην Εθνικη Παλαιοκαστρίτσας - πριν Γιατρώνες) και ειμαι Δουκάδες (απο τη μερια προς Σκριπερό) ακομα ειναι μακρυα

    Θα ρωτησεις τον τοπικο τεχνικο ή αν καποια μερα δεις κανα αυτοκινητο του οτε σταματημενο στην περιοχη να φτιαχνουν κατι, ρωτα τους τι παιζεται... εγω ετσι εκανα οταν ήμουν Αγγλια

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-16, 17:20
  2. Μηνύματα: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-16, 22:31
  3. Αλλαγή τηλεφωνικής πρίζας
    Από kevin14141414 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-16, 01:07
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-16, 23:07
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-16, 00:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας