Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα σας,
    Έχω VDSL 50αρα γραμμή με Speedport Entry 2 και υπηρεσία voip. Το πρόβλημα είναι ότι λόγω διαμόρφωσης του σπιτιού δεν έχω καλή κάλυψη wifi.
    Το Speedport είναι στο σαλόνι και με χρήση powerline στέλνω τη γραμμή και στο γραφείο μου για το desktop pc. Εκεί έχω τοποθετήσει και ένα παλιό modem-router που είχα και το έχω σετάρει ως access point για να βελτιώσω την κάλυψη. Το πρόβλημα είναι ότι δεν γίνονται τα handovers μεταξύ των 2 wifi ιδανικά όπως θα ήθελα (δηλαδή ανά πάσα στιγμή να συνδέεται στο πιο δυνατό, αλλά μόνο όταν χάσει το σήμα από το ένα).
    Οπότε σκέφτομαι να αγοράσω ένα router με πιο μεγάλη εμβέλεια για να καλύπτει όλο το σπίτι μόνο του.
    Εδώ τώρα θέλω την βοήθεια σας για το τι να πάρω. Να αγοράσω router που θα το συνδέσω με το Speedport για να έχω εκεί μόνο το voip ή υπάρχει και η επιλογή να αγοράσω modem-router που να παίρνει πάνω του και το voip ώστε να έχω μόνο μια συσκευή??
    Ή υπάρχει κάποια άλλη λύση να μου προτείνετε?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved


    Το πρόβλημα μπορεί να δημιουργείται από διαφορετικές ρυθμίσεις των AP ή από την κάρτα δικτύου της συσκευής, έχεις βάλει στα AP το ίδιο SSID και τις ίδιες ρυθμίσεις κρυπτογράφησης;; έχεις δοκιμάσει με διαφορετικές συσκευές αν συμβαίνει το ίδιο;;

    Σε Speedport Entry 2 με AP ZTE H108NS η μετάβαση σε ορισμένα τηλέφωνα (Lumia-iPhone) γίνεται σωστά, ενώ με ένα Samsung πιο παλιό μοντέλο θα πρέπει να κλείσεις το WI-FI και να το ανοίξεις πάλι για να συνδεθεί στο πιο κοντινό AP.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    καλημέρα!!
    έχω δοκιμάσει και με ίδιο ssid και είδος κρυπτογράφησης αλλά και πάλι τα ίδια θέματα σε δίαφορες συσκευές (το a.p. έιναι ένα παλιο belkin modem-router, ίσως φταιει και αυτό)
    γιαυτό σκέφτομαι την αγορά νέας συσκευής, γιατί με ενδιαφέρει να έχω και υψηλό bw επειδή κανω πολύ streaming με plex και άλλες εφαρμογες σε tv, tablet κλπ.
    Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως!!

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλύτερη κάλυψη θα έχεις σίγουρα με 2 συσκευές και όχι με μία όσο καλό Wireless και να έχει, είναι θέμα φυσικών εμποδίων, παρεμβολών από την απόσταση, κ.λ.π., άλλο να έχεις το AP δίπλα σου και άλλο σε άλλο δωμάτιο.
    Σε ποιο χώρο θέλεις καλύτερη ταχύτητα, κ.λ.π. εκεί που είναι το Speedport ή εκεί που είναι το AP;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πριν κανεις αγορα, για το θεμα
    θα ήθελα (δηλαδή ανά πάσα στιγμή να συνδέεται στο πιο δυνατό, αλλά μόνο όταν χάσει το σήμα από το ένα).
    κοιτα και την καρτα των συσκευων, υπαρχει ρυθμιση συνηθως με το ονομα roaming και απο εκει κανονιζεις (αν πιασει) την ευαισθησία

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    την καλυτερη ταχυτητα την θέλω εκει που εχω βάλει το speedport
    το ξερω οτι καλυτερη καλυψη θα εχω με 2 συσκευές. απλα και με το speedport κάλυπτα ολο το σπιτι απλα σε ενα δομάτιο το σημα ηταν πολύ ασθενές. και επειδη εχω διαβασει οτι το speedport δεν εχει και το πιο δυνατο σημα συν οτι δεν εχει 5Ghz αρα δυνατο bw που θέλω, γιαυτό σκεφτομαι την αγορά νέας συσκευης.
    και εδω θέλω την βοηθεια σας για το τι να παρω, οπως γραφω και στο αρχικό μηνυμα

  7. #7
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κοιτα καποιο με εξωτερικες κεραιες, (αν πας για μια συσκευη) που ισως βοηθησει το δυρισμα κεραιων να φερει λιγο καλυτερο σημα στο δωματιο με το προβλημα ... τι τιμη δινεις αν πας για ολε σε ενα ... αλλα αν πας για μια συσκευη στο δωματιο που εχει πολυ ασθενες σημα υπολογιζω να ειναι απλα λιγο καλυτερα

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα καποιο με εξωτερικες κεραιες, (αν πας για μια συσκευη) που ισως βοηθησει το δυρισμα κεραιων να φερει λιγο καλυτερο σημα στο δωματιο με το προβλημα ... τι τιμη δινεις αν πας για ολε σε ενα ... αλλα αν πας για μια συσκευη στο δωματιο που εχει πολυ ασθενες σημα υπολογιζω να ειναι απλα λιγο καλυτερα
    το φαντάζομαι οτι δε θα βελτιωθεί τρελά η κατάσταση στο δωμάτιο με το πιο ασθενές σημα, αλλά πιστελυω οτι θα είναι καλύτερα και σε συνδυασμό οτι θα έχω καλυτερο throughput στα άλλα δωμάτια που έχω τηλεοραση κλπ.
    απο λίγο που χάζεψα μου αρεσουν 2-3 της asus. θέλω να δοσω γυρω στα 100 ευρώ.
    το θέμα είναι: κοιτάω για modem-router που θα δουλεύει μόνο του ή router σκετο που θα είναι συνδεδεμένο με το speedport που θα το χω σαν modem και για το voip??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος john87 : 19-02-17 στις 14:15.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συνηθως οι πιο ειδικοι περνουν σκετο router γιατι εχουν την δυνατοτητα να παρουν και τριτο λογισμικο (πιο λιγα bugs, πιο πολλες ρυθμισεις) ειναι λιγο φτηνα )σε σχεση με ενα του ιδιου ειδους γιατι δεν εχουν το modem) και ειναι πιο καλυτερα επειδη βγανουν απο το modem δινονται πιο πολλοι συνδιασμοι
    Επισης συνηθως τα modem παροχων στις πιο πολλες περιπτωσεις πανε καλα απο γραμμη, αν μπει αλλο modem μπορει να υπαρχει μικρη ασταθεια και πιο μικρο κλειδωμα σε μερικες περιπτωσεις
    Το αλλο ειναι οτι με του παροχου παιζει την τεηλφωνια απροβληματιστα, ισως με καποιο αλλο μπορει να εχεις θαμα ειδικα τωρα ειναι αρχη και μερικα δεν ειναι 100% ετοιμα για οτε voip, μπορει να σε παιδεψει μεχρι να το κανεις να δουλεψει

    Mερικοι θελουν ολα σε ενα γιατι ειναι πιο λιγα καλωδια, τροφοδοτικο, και πιο λιγο φασαρια να σεταρουμε 2 συσκευες

    Οτι νομιζεις εσυ

    ΑΝ πας για router παρα πολλα στη τιμη αυτη ... αν πας για modem εγω λεω το asus dsl ac52 με μολις 80 ευρω οταν ειναι προσφορα
    Για το voip παλι θα εχεις του οτε για την τηλεφωνια επειδη δεν εχει voip θυρες με τον τροπο εδω
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...21#post5880121

    Η κοιτας το tp link v200v σε αυτη τη τιμη που εχει και voip

    αλλα και με τα 2 μπορει να δεις ενα πιο χαμηλο κλειδωμα, το asus εχει snr tweak να το φερεις στα ισια του ή λιγο πιο πανω, αλλα δεν ειναι καλη η γραμμη δεν θα βοηθησει

  10. #10
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Ευχαριστώ πολύ Μπάμπη για τις χρήσιμες συμβουλές!!! βοηθάς πολύ!!
    απότι καταλα καλύτερη λύση είναι με ρουτερ σκέτο. Εσύ πιο θα μου πρότεινες? το Asus RT-AC58U πως σου φαίνεται? το θεωρείς ακριβό?

  11. #11
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξερω να σου πω απο σκετα ραάουτερς, υπαρχουν τοσα πολλα που εχασα την μπαλα ακομα και με τα Asus, μονο με τα modem ασχολουμαι, υπαρχουν και αλλα καλα πλην των Asus, πχ μερικα microtik, σε αυτο θα κανεις καλο ψαξιμο επειδη υπαρχουν παρα πολλα
    Συνηθως τα περισσοτερα ειναι οκ γιατι οπως ειπα υποστηριζουν και τριτο λογισμικο που συνηθως εχει πιο πολλα πλεονεκτηματα και λιγοτερα προβληματα απο οτι των εργοστασιακων λογισμικων

  12. #12
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Έψαξα λίγο και κατεληξα σε μερικά:
    Asus RT-AC58U
    Asus RT-AC66U
    TP-LINK Archer C7
    αυτά παίζουν γύρω στα 100ευρώ ενώ τα επόμενα 2 ανεβαίνουν στα 160-170
    TP-LINK Archer C9
    Asus RT-AC68

    Έχει καποιος κάποιο απο αυτά για να μου πει άποψη-γνώμη ή οι υπόλοιποι να μου προτείνετε πιο αξιζει πιο πολύ απο αυτά??

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Αγορά νέου modem-router PSTN για ADSL Vodafone
    Από takisx στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-16, 22:05
  2. Αγορά νέου modem-router PSTN για ADSL Vodafone
    Από takisx στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-16, 23:02
  3. Προτάσεις για αγορά νέου switch/router
    Από Cuore Sportivo στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-16, 08:32
  4. [Other] Αγορά νέου Router
    Από oasis21 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-16, 21:29
  5. [Other] Δίλημμα για αγορά νέου VDSL Modem - Router
    Από rafa1919 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-16, 02:25

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας