Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Περιοχή
    SKG
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΜΗ
    Router
    TG585 v8
    Καλησπέρα, να ρωτήσω κι εγω κάτι σε πληροφοριακό επίπεδο. Σήμερα, ενεργοποιήθηκε η adsl γραμμή μου σε συννενόηση με τον τοπικό ΟΤΕτζη. Κανονικά ήταν να γίνει τη Δευτέρα βάση του ραντεβού, αλλά έγινε σήμερα προς διευκόλυνση. Το πρωί κλείδωσα κοντα στα 12.000 kbps με Modulation Type καρφωμένο στο ADSL2_Plus και κανένα θέμα γενικότερα με αποσυνδέσεις και τα σχετικά! Ξαφνικά, το απογευματάκι (λιγο πριν δηλαδή) είχαμε την πρώτη αποσύνδεση και στην επαναφορά της σύνδεσης μου, ως δια μαγείας το Speedport κλείδωσε σε G.DMT και λίγο πάνω από τα 5.000 kbps.

    Σε τηλεφωνική συνομιλία με την τεχνική υποστήριξη της Cosmote, πήρα απαντήσεις τύπου οτι επειδή δεν έχει περάσει ακόμα η γραμμή στο όνομα σας (επειδή ηταν να γίνει τη Δευτέρα η ενεργοποίηση) γίνονται κάποιες ενέργειες - διαδικασίες που προφανώς θα διαμορφώνουν και ανάλογα τη γραμμή σας μέχρι να πάρει την τελική της μορφή, όπως και κάποιες άλλες οτι μπορει να έγινε για λόγους σταθεροποίησης της γραμμής και πως καλό θα ήταν να το δούμε είτε άυριο είτε απο Δευτέρα που θα έχει ολοκληρωθεί και τυπικά το σετάρισμα.

    Οι δικές μου ερωτήσεις είναι οι εξής: Τίθεται θέμα λαμογιάς στο θέμα της ταχύτητας; Κανονικά δε θα έπρεπε να κλειδώνει κατευθείαν σε ADSL2_Plus και να τελειώνει εκεί το θέμα; Είναι θέμα μεταφοράς σε άλλο dslam; Όντως γίνονται κάποιες ενέργειες τέτοιου τύπου μέχρι να ενεργοποιηθεί ολοκληρωτικά απο το κέντρο η γραμμή μου; Τι θα μπορούσα να κάνω απο εδώ και στο εξής μιας και είμαι αρκετά απογοητευμένος με τη μεγάλη αυτή μείωση χωρίς να εχω στην ουσία κάποιο πρόβλημα. Μπορώ να δηλώσω βλάβη; Μπορώ να απευθυνθώ κάπου συγκεκριμένα ώστε να αλλάξει ξανά το Modulation Type;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Με συγχωρείτε για τις πολλαπλές ερωτήσεις, αρκέι και μια μόνο απάντηση αν έχει τυχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο κατά τις πρώτες μέρες της ενεργοποίησης του!

    EDIT: Πείραξα τα Modulation Types και το ξανακλείδωσα στο ADSL2_plus αυτή τη φορά λίγο κοντά στα 7000 kbps, τελικά τι γίνεται; παίζει κόφτης με το που μπάινεις στο δίκτυο του ΟΤΕ με το καλημέρα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ArisV : 17-02-17 στις 21:02.
    "Tic Tac Toe"

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού σου είπαν να περιμένεις γιατί ακόμη γίνονται διάφορες ενέργειες (ρυθμίσεις, κ.λ.π.) από την πλευρά τους, περίμενε να τελειώσουν και μετά το παρακολουθείς πάλι.
    Δεν είναι απαραίτητο να γίνονται σε όλους τα ίδια ακριβώς πράγματα στην φάση νέας ενεργοποίησης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Περιοχή
    SKG
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΜΗ
    Router
    TG585 v8
    Ναι, εννοείται πως θα περιμένω και δε θα τρελαθώ κιόλας με την όλη κατάσταση, απλά απο περιέργεια είπα να ρωτήσω. Πάντως, σίγουρα πρέπει να παίζει κόφτης πλέον σε όλες τις adsl γραμμές, δεν εξηγείται το πρωι να κλειδώνει στα 12.000 και το βράδυ με το ζόρι στα 7.000, όταν πειράζεις κάτι το πειράζεις για κάποιον λόγο. Δεν είναι τελικά όλα θέμα απόστασης, θορύβου και τα σχετικά. Πλέον μπάινει χέρι κανονικότατα, με προφανή διάθεση να σε πάνε στη VDSL για παραπάνω φράγκα. Fair enough.
    "Tic Tac Toe"

  4. #4
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    ZTE H108NS
    SNR / Attn
    6(dB) / 40(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ισχύει αυτό που λες. Δεν παίζει "κόφτης" για να βάλεις VDSL. Μπορεί να έχεις μπει αυτόματα σε κάποιο προφίλ, το οποίο μπορεί να αλλαχθεί. Αλλά αν μας στείλεις τα στατιστικά της γραμμής σου θα μπορούμε να σου πούμε περισσότερα.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Περιοχή
    SKG
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΜΗ
    Router
    TG585 v8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ισχύει αυτό που λες. Δεν παίζει "κόφτης" για να βάλεις VDSL. Μπορεί να έχεις μπει αυτόματα σε κάποιο προφίλ, το οποίο μπορεί να αλλαχθεί. Αλλά αν μας στείλεις τα στατιστικά της γραμμής σου θα μπορούμε να σου πούμε περισσότερα.
    Ευχαρίστως θα δεχόμουν οτι δεν ισχύει χωρίς δέυτερη κουβέντα, αν δεν τσέκαρα το πρωι το κλείδωμα κοντά στα 12Mbps. Μια αποσύνδεση κατά τις 4 το μεσημέρι και όλα άλλαξαν, πως ακριβώς μπήκε ΑΥΤΟΜΑΤΑ αυτό το προφίλ και πως μπορεί να αλλαχθεί; Τα στατιστικά μπορεί να προδιαθέτουν το τωρινό μου κλείδωμα, αλλά πρέπει να εξηγήσουμε και το προγενέστερο κλείδωμα. Τι ακριβώς έγινε; "Χάλασαν" τα στατιστικά μέσα σε 4 ώρες; Δεν το παίζω έξυπνος φυσικά, απλά ψάχνω να καταλάβω πως πάει αυτό το θέμα συνεχώς και έχουμε συζήτηση να κάνουμε.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl1.jpg 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  69,2 KB 
ID: 180222Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl2.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  60,0 KB 
ID: 180223
    "Tic Tac Toe"

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArisV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαρίστως θα δεχόμουν οτι δεν ισχύει χωρίς δέυτερη κουβέντα, αν δεν τσέκαρα το πρωι το κλείδωμα κοντά στα 12Mbps. Μια αποσύνδεση κατά τις 4 το μεσημέρι και όλα άλλαξαν, πως ακριβώς μπήκε ΑΥΤΟΜΑΤΑ αυτό το προφίλ και πως μπορεί να αλλαχθεί; Τα στατιστικά μπορεί να προδιαθέτουν το τωρινό μου κλείδωμα, αλλά πρέπει να εξηγήσουμε και το προγενέστερο κλείδωμα. Τι ακριβώς έγινε; "Χάλασαν" τα στατιστικά μέσα σε 4 ώρες; Δεν το παίζω έξυπνος φυσικά, απλά ψάχνω να καταλάβω πως πάει αυτό το θέμα συνεχώς και έχουμε συζήτηση να κάνουμε.



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl1.jpg 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  69,2 KB 
ID: 180222Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adsl2.jpg 
Εμφανίσεις:  37 
Μέγεθος:  60,0 KB 
ID: 180223
    Mε 38.5 Downstream Attenuation που έχεις (εγώ σου βάζω 38) και με την γραμμή σε FastPath θα πρέπει να ξεπεράσεις κατά πολύ και το μέγιστο θεωρητικό για να συγχρονίσεις στα 12Mbps, λογικά θα σε είχανε συνδέσει σε καμπίνα και μετά σε συνδέσανε κανονικά στο κέντρο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Kitz.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  185,5 KB 
ID: 180241
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2016
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    45(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημερα αν δεν παιζεις παιχνιδια και δεν σε ενδιαφερει και τοσο το Ping πες τους να στο γυρισουν σε interleave μπας και τσιμπησεις κανα 1mbit παραπανω
    Arvanitis Garage



  8. #8
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Περιοχή
    SKG
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΜΗ
    Router
    TG585 v8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε 38.5 Downstream Attenuation που έχεις (εγώ σου βάζω 38) και με την γραμμή σε FastPath θα πρέπει να ξεπεράσεις κατά πολύ και το μέγιστο θεωρητικό για να συγχρονίσεις στα 12Mbps, λογικά θα σε είχανε συνδέσει σε καμπίνα και μετά σε συνδέσανε κανονικά στο κέντρο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Kitz.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  185,5 KB 
ID: 180241
    ΟΚ. Και αυτή η μετακίνηση απο την καμπίνα στο κέντρο, δε γίνεται να αντιστραφεί; Με συγχωρείς αν η ερώτηση μου είναι χαζή. Γιατί προφανώς αυτό θα έγινε. Βέβαια, από το θεωρητικό 10άρι που μου δείχνεις μέχρι το 7άρι, έχει κάποια διαφορά πάλι, έτσι δεν είναι; Πιθανότητες να γίνει καλύτερη η κατάσταση παίζει πέρα του interleave που λέει ο αρχηγός πιο πάνω; Ευχαριστώ και πάλι.
    "Tic Tac Toe"

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArisV Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ. Και αυτή η μετακίνηση απο την καμπίνα στο κέντρο, δε γίνεται να αντιστραφεί; Με συγχωρείς αν η ερώτηση μου είναι χαζή. Γιατί προφανώς αυτό θα έγινε. Βέβαια, από το θεωρητικό 10άρι που μου δείχνεις μέχρι το 7άρι, έχει κάποια διαφορά πάλι, έτσι δεν είναι; Πιθανότητες να γίνει καλύτερη η κατάσταση παίζει πέρα του interleave που λέει ο αρχηγός πιο πάνω; Ευχαριστώ και πάλι.
    Η μετακίνηση μπορεί να αντιστραφεί μόνο αν πας σε VDSL.

    To θεωρητικό είναι θεωρητικό, απαιτεί άψογη γραμμή παρόχου και άψογη εσωτερική εγκατάσταση, κάτι που όπως καταλαβαίνεις είναι λίγο απίθανο.
    Επίσης η τιμή στο screenshot είναι με SNR Margin στο 6. Με κατέβασμα του SNR Margin θα έχεις αύξηση αλλά υπάρχει περίπτωση να έχεις και αστάθεια στην γραμμή αν δεν είναι σε καλή κατάσταση.
    Μπορείς να ζητήσεις να σου κατεβάσουν το SNR Margin, αν και σε γραμμή σε FastPath το αποφεύγουν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    08-06-2005
    Περιοχή
    SKG
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    118
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΘΕΡΜΗ
    Router
    TG585 v8
    Άρα έχοντας την καμπίνα σε απόσταση 300m έπρεπε να παω VDSL καρφί, καλώς. Τώρα μπήκα στο κλίμα, σε κάθε περίπτωση μιλάμε για νησί και για εγκατάσταση από άλλες εποχές οπότε όλα κατανοητά, μάλιστα έχω πέσει πάλι λίγο μόλις τώρα που τσέκαρα ξανά. Γύρω στο 6άρι. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση, με συγχωρείτε αν έγινα λίγο προκαταληπτικός αλλά ήλπιζα να με "ξεχάσουν" στην καμπίνα που με κούμπωσε πρωτίστως ο αγαπητός νησιώτης ΟΤΕτζής. Να είστε καλά.
    "Tic Tac Toe"

Παρόμοια Θέματα

  1. LG G Pad 7.0 κόλλησε σε Fastboot Mode
    Από sadako στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-17, 11:16
  2. Μείωση ταχύτητας VDSL;
    Από blugosi στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-17, 10:32
  3. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 14:57
  4. VDSL 30 Λαμία - Ξαφνική μείωση στα 15!
    Από Polter στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-16, 20:34
  5. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-16, 02:06

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας