Σελ. 65 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 45556063646566 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 961-975 από 983
  1. #961
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    468
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα δωσει ipv6 σε sim ? (ρωταω, δεν ξερω)
    Ούτε και εγώ ξέρω. Το γράφω άλλωστε...

  2. #962
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπερα προσπαθησα να βαλω εναν εξωτερικο σκληρο δισκο στο nas μου (ds920+) και ενω το αναγνωριζει μου βγαζει ενα μυνημα usb storage io error
    το usb drive ειναι wd και το εχω ξαναχρησιμοποιησει με το συγκεκριμενο nas εχει καποιος καποια ιδεα τι του φταιει?
    το παιρνω το βαζω σε υπολογιστη και δουλευει κανονικα

  3. #963
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Τι φορματ ειναι ?

    Μηπως αλλαξες το φορματ απο την προηγουμενη φορα ?

    δεν το σκαναρεις στα windows για bad sectors ?

  4. #964
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.314
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Μια ερώτηση αν ξέρει κανείς.

    Εχω εναν 120j (εναν δίσκο). Αν χαλάσει ο synology, μπορώ να πάρω ένα ίδιο μοντελο synology 120j και απλα να βαλω μεσα τον σκληρο και να δουλευουν ολα κανονικα;

    Αλλιως, πως μπορω να δω τα αρχεια μου μεσα στον σκληρο;

  5. #965
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.840
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από balander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση αν ξέρει κανείς.

    Εχω εναν 120j (εναν δίσκο). Αν χαλάσει ο synology, μπορώ να πάρω ένα ίδιο μοντελο synology 120j και απλα να βαλω μεσα τον σκληρο και να δουλευουν ολα κανονικα;

    Αλλιως, πως μπορω να δω τα αρχεια μου μεσα στον σκληρο;
    Εφόσον ο δίσκος είναι εντάξει, με άλλο ίδιο Synology (ή κάποιο κοντινό) θα δουλέψει.
    Μπορείς να κάνεις mount και το δίσκο σε υπολογιστή για να διαβάσεις τα αρχεία, ανάλογα με το filesystem που έχεις επιλέξει.

  6. #966
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    οχι δεν ειχα αλλαξει κατι δεν ξερω τι του συμβαινει μολις το βαλω στα windows τρεχει κανονικα
    το φορμαρα στα windows και το ειδε παλι κανονικα το synology

  7. #967
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Καλησπέρα,

    Την τελευταία εβδομάδα, το ds420j κολλάει συννεχως, μένουν τα λαμπάκια των δίσκων σταθερά πορτοκαλί και δεν με αφήνει να συνδεθώ.
    Καμμία καλή ιδέα?

  8. #968
    Εγγραφή
    19-12-2006
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    370
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 ΦΟΥ.Τ.Τ.ΕΙ?
    ISP
    πΟΤΕ
    Router
    Η1600
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα σε ολους.

    Επισημος εισαγωγεας εδω της Synology ποιος ειναι?

    Επισης, καποιος που να εχει εντυπωσεις απο ds923+? Αξιζει η μεταβαση μου απο εναν qnap ts-453A?
    Βασικη χρηση σαν file server, καταγραφικο, media center/αναπαραγωγη 4Κ, καθως επισης για μελλοντικο home assistant κ ισως καποια vms.

  9. #969
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.840
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jpcupra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους.

    Επισημος εισαγωγεας εδω της Synology ποιος ειναι?

    Επισης, καποιος που να εχει εντυπωσεις απο ds923+? Αξιζει η μεταβαση μου απο εναν qnap ts-453A?
    Βασικη χρηση σαν file server, καταγραφικο, media center/αναπαραγωγη 4Κ, καθως επισης για μελλοντικο home assistant κ ισως καποια vms.
    File server και καταγραφικό θα έχεις την ίδια χρηστικότητα.
    Το DS923+ έχει καλύτερη CPU και virtualization.
    Από την άλλη, εάν για την αναπαραγωγή 4K χρειάζεσαι και hardware decoding/transcoding ή απευθείας έξοδο από HDMI, το Qnap είναι καλύτερο.

  10. #970
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    468
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jpcupra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους.

    Επισημος εισαγωγεας εδω της Synology ποιος ειναι?

    Επισης, καποιος που να εχει εντυπωσεις απο ds923+? Αξιζει η μεταβαση μου απο εναν qnap ts-453A?
    Βασικη χρηση σαν file server, καταγραφικο, media center/αναπαραγωγη 4Κ, καθως επισης για μελλοντικο home assistant κ ισως καποια vms.
    Έχω το DS923+ ήδη λίγο πάνω από ένα χρόνο. Εξαιρετικό στην κατηγορία του.
    Η δύναμη της Synology δεν είναι το hardware είναι το DSM το οποίο πραγματικά είναι κορυφαίο.
    Έχω τεράστια βιβλιοθήκη 4Κ ταινιών και σειρών σε Plex. Κανένα προβλήμα. Το hardware transcoding θα σε απασχολήσει μόνο εάν οι clients ΔΕΝ υποστηρίζουν αναπαραγωγή 4Κ ή εάν έχεις εξαιρετικά μικρό bandwidth. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία οι σύγχρονες συσκευές παίζουν 4Κ χωρίς πρόβλημα.
    Σε εμένα όλες οι τηλεοράσεις του σπιτιού αλλά και οι συσκευές (tablets κλπ) αναπαράγουν 4Κ. Επίσης δίνω σε λίγους συγγενείς και φίλους των οποίων οι συσκευές επισης αναπαράγουν 4Κ περιεχόμενο. Όλοι έχουμε σύνδεση με αρκετό bandwidth όμως που παίζει το ρόλο του.

    Συνοπτικά, ναι, αξίζει ως αγορά και είναι άψογο. Ωστόσο, αν έχεις σκοπό να μοιράζεις ταινίες 4Κ εκτός σπιτιού τότε θα πρέπει να είσαι προσεκτικός αλλά σε αυτή την περίπτωση έτσι και αλλιώς το να τρέξεις τον server σε οτιδήποτε άλλο εκτός από ένα pc είναι κακή ιδέα εξ αρχής...

  11. #971
    Εγγραφή
    19-12-2006
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    370
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 ΦΟΥ.Τ.Τ.ΕΙ?
    ISP
    πΟΤΕ
    Router
    Η1600
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστω κ τους δυο για την ανταποκριση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    File server και καταγραφικό θα έχεις την ίδια χρηστικότητα.
    Το DS923+ έχει καλύτερη CPU και virtualization.
    Από την άλλη, εάν για την αναπαραγωγή 4K χρειάζεσαι και hardware decoding/transcoding ή απευθείας έξοδο από HDMI, το Qnap είναι καλύτερο.
    Ουσιαστικα σε ενα nvidia shield θα δινουν καθως κ σε μια lg c3 oled 65", οποτε φανταζομαι δεν παιζει καποιο θεμα με decoding/transcoding. Ισως δωσω κ στα παιδια να βλεπουν σε ενα galaxy a7 lite
    αλλα ουτως 'η αλλως οι ταινιες τους ειναι σε νορμαλ ποιοτητα xvid/dvdrip κλπ.
    Με φοβιζει λιγο το γεγονος οτι ναι μεν πιο παλια cpu αλλα 4c το qnap, σε αντιθεση με τα 2c - με 4 threads σε μεγαλυτερη ταχυτητα - νεοτερη γενια το synology,
    οπως επισης κ αν θα την παλευει με 4 καμερες που ειναι 24/7/365.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimfil.sat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το DS923+ ήδη λίγο πάνω από ένα χρόνο. Εξαιρετικό στην κατηγορία του.
    Η δύναμη της Synology δεν είναι το hardware είναι το DSM το οποίο πραγματικά είναι κορυφαίο.
    Έχω τεράστια βιβλιοθήκη 4Κ ταινιών και σειρών σε Plex. Κανένα προβλήμα. Το hardware transcoding θα σε απασχολήσει μόνο εάν οι clients ΔΕΝ υποστηρίζουν αναπαραγωγή 4Κ ή εάν έχεις εξαιρετικά μικρό bandwidth. Στη συντριπτική τους πλειοψηφία οι σύγχρονες συσκευές παίζουν 4Κ χωρίς πρόβλημα.
    Σε εμένα όλες οι τηλεοράσεις του σπιτιού αλλά και οι συσκευές (tablets κλπ) αναπαράγουν 4Κ. Επίσης δίνω σε λίγους συγγενείς και φίλους των οποίων οι συσκευές επισης αναπαράγουν 4Κ περιεχόμενο. Όλοι έχουμε σύνδεση με αρκετό bandwidth όμως που παίζει το ρόλο του.

    Συνοπτικά, ναι, αξίζει ως αγορά και είναι άψογο. Ωστόσο, αν έχεις σκοπό να μοιράζεις ταινίες 4Κ εκτός σπιτιού τότε θα πρέπει να είσαι προσεκτικός αλλά σε αυτή την περίπτωση έτσι και αλλιώς το να τρέξεις τον server σε οτιδήποτε άλλο εκτός από ένα pc είναι κακή ιδέα εξ αρχής...
    Με κουρασε πολυ το QTS κ βλεποντας ποσο smooth κ ποσο ευκολη μπορει να κανει κανεις την ζωη του με το DSM, ειπα να δοκιμασω. Ταινιες εκτος σπιτιου δεν προκειται να δωσω, αν κ μου εβαλες ιδεες ειναι η αληθεια για το εξοχικο.
    Δουλευω jellyfin κ ειμαι πολυ ικανοποιημενος, να περιμενω κατι καλυτερο απο plex? Επισης απο θορυβο πως τα πηγαινει? Το εχεις με 4-8gb ή παραπανω?

  12. #972
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    468
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Καλό και χρυσό το Jellyfin αλλά βρίσκω το Plex πολύ ευκολότερο και σταθερότερο, ενώ επίσης δουλεύει σωστά με τα ελληνικά metadata ενώ το Jellyfin πολλές φορές μου βρίσκει μόνο αγγλικά ή ακόμα κάνει και λάθος την ταινία.
    Επισης, δεν υπάρχει official και stable client για Tizen που είναι βασικό γιατί έχω TVs της Samsung. Για την ακρίβεια, υπάρχει unofficial client αλλά δεν τη βρίσκω σωστή λύση. Δεν λειτουργούσε πάντα σωστά όταν δοκίμασα.
    Χρησιμοποιώ επίσης πολύ και το Plexamp για μουσική, οπότε τελικά το Plex κάνει τη δουλειά που θέλω και όπως τη θέλω.

    Έχω τον Plex server σε docker container και τον τροφοδοτώ με το συνδυασμό Sabnzbd/Qbittorent/Prowlarr/Radarr/Sonarr/Overseer, όλα σε docker containers.

    Το DS923+ "τα σπάει", δεν θα σε προβληματίσει πουθενά ο επεξεργαστής.
    Το έχω με 32GB (2x16gb Kingston ecc) αλλά δεν θα έχεις κανέναν πρόβλημα και με τη stock. Αν αρχίσεις να ασχολείσαι με docker και VMM τότε μόνο θα σκεφτείς να πας στα 16 ή στα 32gb και θα είσαι άψογος.

  13. #973
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.840
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Λίγο άσχετο με το θέμα, αλλά εάν είσαι σχετικά ευχαριστημένος με το jellyfin, το κοντινότερο που μπορείς να δουλέψεις είναι emby (του οποίου fork είναι το jellyfin).
    Ειδικά για Samsung πρέπει να έχει δωρεάν client. Ένα πλεονέκτημα (εκτός την ομοιότητα) είναι ότι δεν χρειάζεται online λογαριασμό όπως το Plex.

  14. #974
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.958
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Αν καποιος ειναι ευχαριστημενος με jellyfin δεν εχει λογο να παει σε plex. Απεναντιας, δεν ξερουμε τι περιοριορισμους θα φερουν παλι στο μελλον.

  15. #975
    Εγγραφή
    27-12-2021
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    468
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 5530 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καποιος ειναι ευχαριστημενος με jellyfin δεν εχει λογο να παει σε plex. Απεναντιας, δεν ξερουμε τι περιοριορισμους θα φερουν παλι στο μελλον.
    Ακριβώς αυτό, αλλά ισχύει φυσικά και ανάποδα.
    Προσωπικό, δεν έχω κανένα λόγο να αφήσω το Plex.
    Κάποτε πριν αποφασίσω οριστικά εγκατέστησα σε docker containers και τα τρία (Plex, Jellyfin και Emby) και έμεινα τελικά σε αυτό που με βόλεψε και δούλεψε εύκολα και άμεσα. Υπάρχει αυτή η ευκολία και αυτό προτείνω σε όλους, να δοκιμάσουν τι τους εξυπηρετεί

Σελ. 65 από 66 ΠρώτηΠρώτη ... 45556063646566 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νήμα του Gentoo, version 1.0
    Από GoofyX στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 7212
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-24, 22:49
  2. Μηνύματα: 15818
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-24, 18:01
  3. Synology Nas SSD cache
    Από darisg στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 22:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας