Σελ. 11 από 154 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 2308
  1. #151
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εγκατάσταση FTTH θέλει μηχανάκι και παροχή ρεύματος σε κοινόχρηστο, επισκέψιμο από τον πάροχο χώρο
    Ανεβαίνει στα διαμερίσματα μέσω του κατανεμητή
    Πιθανά να χρειαστεί σκάψιμο και στο πεζοδρόμια/πρασιά.

    Αυτά ζήτησε ο ΟΤΕ σε κτήριο γραφείων δήθεν για αναβάθμιση, ήθελε δωρεάν του ζητήσαμε ενοίκιο, εξαφανίστηκε.

    Τώρα πως θα το δουλέψει η vodafone χωρίς ρεύμα και πως θα ανεβάσει οπτικές μέσα από τα κουτιά, σε κάθε διαμέρισμα, αν ξέρεις ενημέρωσέ μας

    Ακόμα και UTP να ανεβάσεις από τον κατανεμητή σε διαμέρισμα πχ στον 4ο όροφο, είσαι υποχρεωμένος να αποκαταστήσεις βλάβες και βάψιμο στους από κάτω ορόφους, αν στο ζητήσουν
    Εκτός κι αν η ατσαλίνα σου κατεβαίνει 4 ορόφους και δεν σκαλώνει.

    Κι αν μούρθει η vodafone σε κοινόχρηστο χώρο στην πολυκατοικία μου, θα απαιτήσω ενοίκιο ώστε να μειωθεί το κόστος κοινοχρήστων. Δεν θα επεκτείνει ο κάθε πάροχος το δικτυό του δωρεάν.
    Το passive FTTH (που ειναι η νορμα) δεν απαιτει ενεργο εξοπλισμο. Με πρισμα διαιρει/μοιραζει το φασμα στα PON. Ετσι κανει και η Inalan.

    Επισης, γιατι να ζητησεις ενοικιο και οχι μειωμενο παγιο? Ποσο μειωμενο? Οσο το κοστος του ρευματος (ΑΝ βαλουν ενεργο εξοπλισμο, π.χ. VDSL2/G.Fast DSLAM για FTTB). Παντως αλλοι στην θεση σου θα παρακαλουσαν να ειχαν 50αρια και 100αρια upload... το down δεν ειναι θεμα.

  2. #152
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα-Κόρινθος
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000Mbps/1000Mbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧ. ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    ZTE 670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εγκατάσταση FTTH θέλει μηχανάκι και παροχή ρεύματος σε κοινόχρηστο, επισκέψιμο από τον πάροχο χώρο
    Ανεβαίνει στα διαμερίσματα μέσω του κατανεμητή
    Πιθανά να χρειαστεί σκάψιμο και στο πεζοδρόμια/πρασιά.

    Αυτά ζήτησε ο ΟΤΕ σε κτήριο γραφείων δήθεν για αναβάθμιση, ήθελε δωρεάν του ζητήσαμε ενοίκιο, εξαφανίστηκε.

    Τώρα πως θα το δουλέψει η vodafone χωρίς ρεύμα και πως θα ανεβάσει οπτικές μέσα από τα κουτιά, σε κάθε διαμέρισμα, αν ξέρεις ενημέρωσέ μας

    Ακόμα και UTP να ανεβάσεις από τον κατανεμητή σε διαμέρισμα πχ στον 4ο όροφο, είσαι υποχρεωμένος να αποκαταστήσεις βλάβες και βάψιμο στους από κάτω ορόφους, αν στο ζητήσουν
    Εκτός κι αν η ατσαλίνα σου κατεβαίνει 4 ορόφους και δεν σκαλώνει.

    Κι αν μούρθει η vodafone σε κοινόχρηστο χώρο στην πολυκατοικία μου, θα απαιτήσω ενοίκιο ώστε να μειωθεί το κόστος κοινοχρήστων. Δεν θα επεκτείνει ο κάθε πάροχος το δικτυό του δωρεάν.
    Είναι τραγικά αυτά που διαβάζω...μου θυμίζει την παροιμία "Του χαρίζανε γάιδαρο & αυτός τον κοίταγε στα δόντια!!!" Έλεος απλά!!
    ΔΕΝ αποτελεί επέκταση δικτύου η διέλευση για να ζητήσεις ενοίκια κτλ. Δλδ πως περιμένεις να συνδεθείς εσύ ασύρματα, με το οπτικό δίκτυο του εκάστοτε παρόχου.
    Τώρα όσο για την εγκατάσταση FTTH ΔΕΝ θέλει απολύτως τπτ, ούτε μηχανάκι, ούτε & παροχή ρεύματος...Η οπτική από το δίκτυο κορμού "κουμπώνει" σε ένα κουτί-κατανεμητή που εγκαθιστάτε έξω από την πολυκατοικία-οικία-μαγαζί-εργοστάσιο κτλ. Από εκεί μετά φεύγει ένα οπτικό καλώδιο σε μέγεθος μικρότερο από utp προς το κάθε διαμέρισμα-πελάτη μέσα σε σωλήνα σπιράλ & εξωτερικά από την πολυκατοικία ανεβαίνει στο κάθε διαμέρισμα. Ούτε σκαψίματα-βαψίματα & άδειες θέλει!!!
    ~SurvivaL~

  3. #153
    Εγγραφή
    14-02-2017
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι άμα έρθει οπτική μέχρι την πολυκατοικία σιγά μη ρωτήσουμε τους υπόλοιπους άμα θα βάλουμε η όχι λολ
    Έτσι μπράβο!



    Είναι τραγικά αυτά που διαβάζω...μου θυμίζει την παροιμία "Του χαρίζανε γάιδαρο & αυτός τον κοίταγε στα δόντια!!!" Έλεος απλά!!
    Αυτό ακριβώς. Ακόμα και αύξηση να υπήρχε στην δεή των κοινοχρήστων, θα ήμουν διατεθειμένος να βάλω την διαφορά από την τσέπη μου, προκειμένου να γλυτώσω από τις αισχρές ταχύτητες τύπου "εώς 24mbps".

  4. #154
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα-Κόρινθος
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000Mbps/1000Mbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧ. ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    ZTE 670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dreamkid Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Αυτό ακριβώς. Ακόμα και αύξηση να υπήρχε στην δεή των κοινοχρήστων, θα ήμουν διατεθειμένος να βάλω την διαφορά από την τσέπη μου, προκειμένου να γλιτώσω από τις αισχρές ταχύτητες τύπου "έως 24mbps".
    Ακριβώς!!!! Δυστυχώς όμως η ημιμάθεια είναι πολλές φορές χειρότερη από την αμάθεια!!! Για αυτό καλό πριν πούμε κάτι να το ψάχνουμε πρώτα κτλ...
    ~SurvivaL~

  5. #155
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    η forthnet αποσυρεται δηλαδη απο τις υπηρεσιες ιντερνετ? θα γινει εικονικος παροχος σε ολα αποτι φαινεται
    Οχι, το bitstream access δεν ειναι θεμα παροχου.
    Ειναι θεμα της εταιριας που το παρεχει, δεν αλλαζει απο τον παροχο που χρησιμοποιει το access.

  6. #156
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το passive FTTH (που ειναι η νορμα) δεν απαιτει ενεργο εξοπλισμο. Με πρισμα διαιρει/μοιραζει το φασμα στα PON. Ετσι κανει και η Inalan.

    Επισης, γιατι να ζητησεις ενοικιο και οχι μειωμενο παγιο? Ποσο μειωμενο? Οσο το κοστος του ρευματος (ΑΝ βαλουν ενεργο εξοπλισμο, π.χ. VDSL2/G.Fast DSLAM για FTTB). Παντως αλλοι στην θεση σου θα παρακαλουσαν να ειχαν 50αρια και 100αρια upload... το down δεν ειναι θεμα.
    Μειωμένο πάγιο μπορεί να ζητήσει μόνο αυτός που ζήτησε την οπτική. Οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες/ενοικιαστές?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SurvivaL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι τραγικά αυτά που διαβάζω...μου θυμίζει την παροιμία "Του χαρίζανε γάιδαρο & αυτός τον κοίταγε στα δόντια!!!" Έλεος απλά!!
    ΔΕΝ αποτελεί επέκταση δικτύου η διέλευση για να ζητήσεις ενοίκια κτλ. Δλδ πως περιμένεις να συνδεθείς εσύ ασύρματα, με το οπτικό δίκτυο του εκάστοτε παρόχου.
    Τώρα όσο για την εγκατάσταση FTTH ΔΕΝ θέλει απολύτως τπτ, ούτε μηχανάκι, ούτε & παροχή ρεύματος...Η οπτική από το δίκτυο κορμού "κουμπώνει" σε ένα κουτί-κατανεμητή που εγκαθιστάτε έξω από την πολυκατοικία-οικία-μαγαζί-εργοστάσιο κτλ. Από εκεί μετά φεύγει ένα οπτικό καλώδιο σε μέγεθος μικρότερο από utp προς το κάθε διαμέρισμα-πελάτη μέσα σε σωλήνα σπιράλ & εξωτερικά από την πολυκατοικία ανεβαίνει στο κάθε διαμέρισμα. Ούτε σκαψίματα-βαψίματα & άδειες θέλει!!!
    Και εξωτερικά περνάς από άλλες ιδιοκτησίες. Αν κάποιος αρνηθεί, απλά δεν περνάς.
    Και στην Γαλλία, η france telecom έτσι δούλευε, όπως μας ζήτησε ο ΟΤΕ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dreamkid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι μπράβο!



    Αυτό ακριβώς. Ακόμα και αύξηση να υπήρχε στην δεή των κοινοχρήστων, θα ήμουν διατεθειμένος να βάλω την διαφορά από την τσέπη μου, προκειμένου να γλυτώσω από τις αισχρές ταχύτητες τύπου "εώς 24mbps".
    Εσύ ναι, αν μένεις σε μονοκατοικία κάνεις ότι θέλεις. Αν μένεις σε πολυκατοικία πρέπει να σεβαστείς τον κανονισμό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SurvivaL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς!!!! Δυστυχώς όμως η ημιμάθεια είναι πολλές φορές χειρότερη από την αμάθεια!!! Για αυτό καλό πριν πούμε κάτι να το ψάχνουμε πρώτα κτλ...
    1. Πριν αρχίσεις τους χαρακτηρισμούς, διάβασε
    Υπάρχουν στο adslgr πολλές περιπτώσεις που κάποιος ήθελε να συνδέσει ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ με UTP δύο διαμερίσματα και δεν τον αφήσανε.

    2. Ακόμα και το εξωτερικό κουτί στην πολυκατοικία μπορούν να το απαγορεύσουν εφ'οσον δεν ωφελούνται όλοι οι ιδιοκτήτες/ενοικιαστές (τουλάχιστον στο % που απαιτείται από γενική συνέλευση)

    3. Πολλοί δεν επιθυμούν να γεμίσουν κουτιά. Αν κάπου υπάρχουν και οι 3 (ή 4 ή 5 ή..)πάροχοι θα μπούνε 3 κουτιά? Κάποιο χρησιμοποιούν ασύρματες ζεύξεις από ταράτσες. Και αυτοί τραβάνε ότι καλώδια θέλουνε ?

    Αμα έχεις συμμετρική μισθωμένη ασύρματη γραμμή με όποιον πάροχο (από την ταράτσα), γιατί να παραχωρήσεις δωρεάν χώρο και πρόσβαση στον ΟΤΕ ? Μιλάμε για κτήριο γραφείων.
    Οταν βέβαια η Wind προσφέρθηκε να βάλει αλεξικέραυνο σε όλο το κτήριο με δικά της έξοδα, γιατί να αρνηθούμε?

    Περίμενε να ξεκινήσει η vodafone και εδώ θα διαβάζεις τι θα γίνει στις πολυκατοικίες.
    Πιθανότατα σου λείπει η εμπειρία από προσπάθειες διαφόρων να εγκαταστήσουν δορυφορικές κεραίες τηλεόρασης σε ταράτσες.

    Και κάποιοι ΚΟΨΑΝΕ το καλώδιο της δορυφορικής που περνούσε από την ιδιοκτησία τους. Και επειδή είναι καλοί άνθρωποι τα κόψανε Σάββατο απόγευμα.

    Εχω και άλλα παραδείγματα πχ κλήση της πολεοδομίας για τοποθέτηση κλιματιστικού σε ιδιοκτησία σου (θέλει άδεια), αλλά δεν είναι του παρόντος
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 25-02-17 στις 08:45.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #157
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εγκατάσταση FTTH θέλει μηχανάκι και παροχή ρεύματος σε κοινόχρηστο, επισκέψιμο από τον πάροχο χώρο
    Ανεβαίνει στα διαμερίσματα μέσω του κατανεμητή
    Πιθανά να χρειαστεί σκάψιμο και στο πεζοδρόμια/πρασιά.

    Αυτά ζήτησε ο ΟΤΕ σε κτήριο γραφείων δήθεν για αναβάθμιση, ήθελε δωρεάν του ζητήσαμε ενοίκιο, εξαφανίστηκε.

    Τώρα πως θα το δουλέψει η vodafone χωρίς ρεύμα και πως θα ανεβάσει οπτικές μέσα από τα κουτιά, σε κάθε διαμέρισμα, αν ξέρεις ενημέρωσέ μας

    Ακόμα και UTP να ανεβάσεις από τον κατανεμητή σε διαμέρισμα πχ στον 4ο όροφο, είσαι υποχρεωμένος να αποκαταστήσεις βλάβες και βάψιμο στους από κάτω ορόφους, αν στο ζητήσουν
    Εκτός κι αν η ατσαλίνα σου κατεβαίνει 4 ορόφους και δεν σκαλώνει.

    Κι αν μούρθει η vodafone σε κοινόχρηστο χώρο στην πολυκατοικία μου, θα απαιτήσω ενοίκιο ώστε να μειωθεί το κόστος κοινοχρήστων. Δεν θα επεκτείνει ο κάθε πάροχος το δικτυό του δωρεάν.
    Εκτός και αν ψηφιστεί το νομοσχέδιο που θα σου κάνει το FTTH ίδιο με το αέριο οποτε δεν θα μπορείς να κανεις τίποτα.
    mac rulez

  8. #158
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα-Κόρινθος
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000Mbps/1000Mbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧ. ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    ZTE 670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Εσύ ναι, αν μένεις σε μονοκατοικία κάνεις ότι θέλεις. Αν μένεις σε πολυκατοικία πρέπει να σεβαστείς τον κανονισμό.ς
    Εδώ έχει ξεκινήσει η Inalan προ πολλού σε πολυκατοικίες εγκαταστάσεις κτλ... Σε ερώτηση προς τον τεχνικό που έκανε την δικιά μου εγκατάσταση μου είπε πως ΠΟΤΕ δεν είχαν θέμα πουθενά, μιας & ο κανονισμός έχει αλλάξει & για εγκατάσταση τηλ/κών καλωδίων σε πολυκατοικίες ΔΕΝ απαιτείται καμία άδεια από την γενική συνέλευση κτλ..Μάλλον εσύ δεν έχεις διαβάσει-ενημερωθεί σωστά...

    Δηλαδή για να καταλάβουμε...Υποθετικά ότι το εν λόγω κτήριο σου καλύπτεται με FTTH από την Χ εταιρεία. Ένας ένοικος εκδηλώνει ενδιαφέρον. Εσύ δλδ θα απαιτήσεις τέλη διέλευσης από την Χ για να περάσει (ένα οποιοδήποτε) καλώδιο, από το κουτί έως το διαμέρισμα του πελάτη; Το κουτί είναι τοποθετημένο ας πούμε σε τοίχο εκτός της πολυκατοικίας...

    Τώρα ότι άλλο μας λες είναι υποθέσεις της χαλιμάς...Και την οπτική μπορεί να κόψει ο άλλος, αλλά εδώ άμα αρχίσουμε & λέμε για υποθετικά κοψίματα κτλ ξεφεύγουμε...
    ~SurvivaL~

  9. #159
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός και αν ψηφιστεί το νομοσχέδιο που θα σου κάνει το FTTH ίδιο με το αέριο οποτε δεν θα μπορείς να κανεις τίποτα.
    Πάντα υπάρχουν τρόποι

    Μόνο που για το αέριο χρειάζεται απόφαση συνέλευσης με τα ποσοστά που λέει ο κανονισμός.
    Δεν προβλεπόταν άλλοι να χρησιμοποιούν αέριο και άλλοι πετρέλαιο στην ίδια πολυκατοικία.
    Και το αέριο το προμηθεύει ένας (μονοπώλειο)

    Υπάρχουν και πιό δύσκολες καταστάσεις όπου επειδή δεν πληρώνονται κοινόχρηστα (ακόμα και αν υπάρχει αέριο), έχει διακοπεί η θέρμανση και κάποιοι ιδιοκτήτες δεν μπορούν να νοικιάσουν τα διαμερίσματα επειδή είναι χωρίς θέρμανση.

    Πρόσφατα που βγάλανε νόμο όπου ένας ιδιοκτήτης μπορεί να βάλει αέριο χωρίς να ρωτήσει τους άλλους, υπάρχει αντίδραση της ΠΟΜΙΔΑ και προσφυγές στο συμβούλιο επικρατείας

    Ολοι στη πολυκατοικία που θέλουν οπτική, είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν vodafone ? (εμμέσως αν είναι από άλλο πάροχο ο οποίος πληρώνει την voda ή αμέσως αν επιλέξεις πάροχο την voda ?)
    Κι αν έρθει η voda και εγώ θέλω την xyz inalan ? Βάζω ελεύθερα?

    Με τον ΟΤΕ ήταν διαφορετικά γιατί είναι ο "ιστορικός πάροχος" όπου το Ελληνικό Δημόσιο παραχωρούσε δωρεάν άνευ αποζημιώσεων, στον Δημόσιο ΟΤΕ, ραχούλες (και το τελευταίο μίλι είναι ιδιοκτησία του)
    Οποιος πάροχος ιδιωτικός πήγε μετά, πληρώνει ενοίκιο σε κοινότητα/δήμο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SurvivaL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ έχει ξεκινήσει η Inalan προ πολλού σε πολυκατοικίες εγκαταστάσεις κτλ... Σε ερώτηση προς τον τεχνικό που έκανε την δικιά μου εγκατάσταση μου είπε πως ΠΟΤΕ δεν είχαν θέμα πουθενά, μιας & ο κανονισμός έχει αλλάξει & για εγκατάσταση τηλ/κών καλωδίων σε πολυκατοικίες ΔΕΝ απαιτείται καμία άδεια από την γενική συνέλευση κτλ..Μάλλον εσύ δεν έχεις διαβάσει-ενημερωθεί σωστά...

    Δηλαδή για να καταλάβουμε...Υποθετικά ότι το εν λόγω κτήριο σου καλύπτεται με FTTH από την Χ εταιρεία. Ένας ένοικος εκδηλώνει ενδιαφέρον. Εσύ δλδ θα απαιτήσεις τέλη διέλευσης από την Χ για να περάσει (ένα οποιοδήποτε) καλώδιο, από το κουτί έως το διαμέρισμα του πελάτη; Το κουτί είναι τοποθετημένο ας πούμε σε τοίχο εκτός της πολυκατοικίας...

    Τώρα ότι άλλο μας λες είναι υποθέσεις της χαλιμάς...Και την οπτική μπορεί να κόψει ο άλλος, αλλά εδώ άμα αρχίσουμε & λέμε για υποθετικά κοψίματα κτλ ξεφεύγουμε...
    Συνεχίζεις τους χαρακτηρισμούς
    Τελευταία φορά που ασχολούμαι μαζί σου

    Οι υποθέσεις της χαλιμάς είναι πραγματικά παραδείγματα
    Τα κοψίματα είναι πραγματικά
    Από το κουτί στο διαμέρισμα του "πελάτη" αν μεσολαβεί ιδιοκτησία μου μπορώ να κάνω ότι θέλω

    Εσύ να πιστεύεις τον τεχνικό της ιναλαν (απ'ότι φαίνεται αυτό εννοείς "διάβασμα")
    Ακόμα κι όταν σου πεί ότι για όλα φταίει ο ΟΤΕ
    Ακόμα κι όταν σου λέει ότι ο κανονισμός ( της πολυκατοικίας ?) έχει αλλάξει
    Εδώ δάκρυσα

    Είσαι βαθειά νυχτωμένος (ας κάνω κι εγώ ένα χαρακτηρισμό)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #160
    Εγγραφή
    12-09-2013
    Περιοχή
    χανια νεα χωρα
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    SNR / Attn
    11(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από τι βλέπω μάλλον οι μονοί τυχεροί θα είναι αυτοί που περνούν από υπαίθρια καμπίνα τώρα για όσους περνούν κατευθείαν από το αστικό κέντρο όπως εγώ 3 είναι τα πιθανά σενάρια η θα καλυτερέψουν τα πράγματα η θα χειροτερέψουν η θα μείνουν όπως είναι

  11. #161
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από derma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τι βλέπω μάλλον οι μονοί τυχεροί θα είναι αυτοί που περνούν από υπαίθρια καμπίνα τώρα για όσους περνούν κατευθείαν από το αστικό κέντρο όπως εγώ 3 είναι τα πιθανά σενάρια η θα καλυτερέψουν τα πράγματα η θα χειροτερέψουν η θα μείνουν όπως είναι
    Κι εγώ μαζί μ'εσένα (και πολλοί άλλοι)
    Τουλάχιστον εσύ πας μέχρι 50? ( με το ανάλογο up)
    Γιατί εγώ πάω μέχρι 40 λόγω "σαπακίου" ΟΤΕ (220 μ από ΑΚ)
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #162
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24-Πραγματικη
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    baudtec ote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα υπάρχουν τρόποι

    Μόνο που για το αέριο χρειάζεται απόφαση συνέλευσης με τα ποσοστά που λέει ο κανονισμός.
    Δεν προβλεπόταν άλλοι να χρησιμοποιούν αέριο και άλλοι πετρέλαιο στην ίδια πολυκατοικία.
    Και το αέριο το προμηθεύει ένας (μονοπώλειο)

    Υπάρχουν και πιό δύσκολες καταστάσεις όπου επειδή δεν πληρώνονται κοινόχρηστα (ακόμα και αν υπάρχει αέριο), έχει διακοπεί η θέρμανση και κάποιοι ιδιοκτήτες δεν μπορούν να νοικιάσουν τα διαμερίσματα επειδή είναι χωρίς θέρμανση.

    Πρόσφατα που βγάλανε νόμο όπου ένας ιδιοκτήτης μπορεί να βάλει αέριο χωρίς να ρωτήσει τους άλλους, υπάρχει αντίδραση της ΠΟΜΙΔΑ και προσφυγές στο συμβούλιο επικρατείας

    Ολοι στη πολυκατοικία που θέλουν οπτική, είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν vodafone ? (εμμέσως αν είναι από άλλο πάροχο ο οποίος πληρώνει την voda ή αμέσως αν επιλέξεις πάροχο την voda ?)
    Κι αν έρθει η voda και εγώ θέλω την xyz inalan ? Βάζω ελεύθερα?

    Με τον ΟΤΕ ήταν διαφορετικά γιατί είναι ο "ιστορικός πάροχος" όπου το Ελληνικό Δημόσιο παραχωρούσε δωρεάν άνευ αποζημιώσεων, στον Δημόσιο ΟΤΕ, ραχούλες (και το τελευταίο μίλι είναι ιδιοκτησία του)
    Οποιος πάροχος ιδιωτικός πήγε μετά, πληρώνει ενοίκιο σε κοινότητα/δήμο
    Οπου και να εχει προσφυγει η πομιδα,και στο συμβουλιο της επικρατειας και στον παππα και στον θεο τον ιδιο η προσπαθεια της ειναι καταδικασμενη οπως ειναι και το σωστο.Γιατι αν εγω στο διαμερισμα μου θελω να βαλω αεριο να πρεπει να πληρωνω και πετρελαιο?Με ενα νομο γειωσαν τις συνελευσεις της πολυκατοικιας οπως επρεπε για να αντιμετωπιστουν διαφοροι διαχειριστες-κομαντο που νομιζαν οτι ελεγχουν τα παντα και καποιοι αμαθεις συνηθως ηλικιωμενοι που φοβοντουσαν οτι ο λεβητας αεριου θα εκραγει
    Και για τον λεβητα αεριου περνανε σωληνες απο ιδιοκτησιες αλλων αλλα κανεις δεν μπορει να βγαλει αχνα

    Ετσι και με το τηλεπικοινωνιακο.Αλλοιμονο αν επρεπε να παρακαλεσουμε να μας εγκρινει η συνελευση της πολυκατοικιας για να βαλουμε ιντερνετ
    Ο καθενας βαζει οτι θελει.Αν στην πολυκατοικια σου εγω βαλω πχ FTTH OTE στο διαμερισμα μου εσενα δεν σε εμποδιζει κανενας να βαλεις FTTH Vodafone

    Οπως ειπαν παιδια πιο πανω υπαρχει ηδη ρυθμιση για τα τηλεπικοινωνιακα καλωδια οτι δεν χρειαζεται αποφαση συνελευσης κτλ

    Η inalan και η hcn που περνανε οπτικες στα διαμερισματα σε αθηνα και θεσσαλονικη αντιστοιχα δεν εχουν αντιμετωπισει μια φορα θεμα,περνανε τα καλωδια και δεν ρωτανε κανεναν και οταν διαμαρτυρηθει καποιος απο την πολυκατοικια του λεει το νομικο τμημα τι ισχυει

    Υ.Γ.1)Οι νομοι του κρατους υπερισχυουν οποιουδηποτε κανονισμου πολυκατοικιας
    Υ.Γ2)Το να κοψεις τηλεπικοινωνιακο καλωδιο δεν ειναι σαν να κοβεις καλωδιο δορυφορικης.Μεχρι να μπει η οπτικη ινα στο σπιτι σου(γιατι ετσι την περνανε παρακαμπτοντας τον κατανεμητη) ή μεχρι να φτασει το καλωδιο στον κατανεμητη(σε περιπτωσει χαλκινου παραδοσιακου δικτυου) το καλωδιο ανηκει στον παροχο, ειναι δικτυο κοινης ωφελειας και φθορα του ειναι κακουργημα και ισχυει το αυτοφωρο.Και το καλωδιο ρευματος του απο πανω διαμερισματος μπορει να περναει μεσα απο τον τοιχο σου(βασικα σιγουρα περναει αν εχει οροφοδιαμερισμα) που ειναι ιδιοκτησια σου αλλα δεν μπορεις να κανεις το παραμικρο

  13. #163
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Περιοχή
    Αθήνα-Κόρινθος
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000Mbps/1000Mbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΧ. ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    ZTE 670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Από το κουτί στο διαμέρισμα του "πελάτη" αν μεσολαβεί ιδιοκτησία μου μπορώ να κάνω ότι θέλω...
    Ναι μπορείς να κάνεις ότι θέλεις, μέχρι & πυραυλικό σύστημα να βάλεις άμα γουστάρεις...Ρε δουλευόμαστε με αυτόν & πως θα βγάλουμε άκρη!!!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Είσαι βαθειά νυχτωμένος (ας κάνω κι εγώ ένα χαρακτηρισμό)
    Το ποιος είναι βαθιά νυχτωμένος φαίνεται με τα απίστευτα & τραγικά πράγματα που γράφεις...Είμαι σίγουρος ότι θα ζήτησες τέλη διέλευσης & από τον ΟΤΕ για να σου βάλει τηλέφωνο ε, πες το μας μην το αρνείσαι!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Με ενα νομο γειωσαν τις συνελευσεις της πολυκατοικιας οπως επρεπε για να αντιμετωπιστουν διαφοροι διαχειριστες-κομαντο που νομιζαν οτι ελεγχουν τα παντα και καποιοι αμαθεις συνηθως ηλικιωμενοι που φοβοντουσαν οτι ο λεβητας αεριου θα εκραγει
    Και για τον λεβητα αεριου περνανε σωληνες απο ιδιοκτησιες αλλων αλλα κανεις δεν μπορει να βγαλει αχνα

    Ετσι και με το τηλεπικοινωνιακο.Αλλοιμονο αν επρεπε να παρακαλεσουμε να μας εγκρινει η συνελευση της πολυκατοικιας για να βαλουμε ιντερνετ
    Ο καθενας βαζει οτι θελει.Αν στην πολυκατοικια σου εγω βαλω πχ FTTH OTE στο διαμερισμα μου εσενα δεν σε εμποδιζει κανενας να βαλεις FTTH Vodafone

    Οπως ειπαν παιδια πιο πανω υπαρχει ηδη ρυθμιση για τα τηλεπικοινωνιακα καλωδια οτι δεν χρειαζεται αποφαση συνελευσης κτλ

    Η inalan και η hcn που περνανε οπτικες στα διαμερισματα σε αθηνα και θεσσαλονικη αντιστοιχα δεν εχουν αντιμετωπισει μια φορα θεμα,περνανε τα καλωδια και δεν ρωτανε κανεναν και οταν διαμαρτυρηθει καποιος απο την πολυκατοικια του λεει το νομικο τμημα τι ισχυει...
    Δυστυχώς η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια στις μέρες μας & δυστυχώς κάποιοι επιμένουν στα ίδια & ίδια & δεν λένε να το καταλάβουν.
    Λες και τόσες συνδέσεις που έχει κάνει η Inalan σε πολυκατοικίες να πέρασαν από γενική συνέλευση....Είναι να γελάς & να κλαις με το σκεφτικό κάποιον!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SurvivaL : 25-02-17 στις 10:47.
    ~SurvivaL~

  14. #164
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pan24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπου και να εχει προσφυγει η πομιδα,και στο συμβουλιο της επικρατειας και στον παππα και στον θεο τον ιδιο η προσπαθεια της ειναι καταδικασμενη οπως ειναι και το σωστο.Γιατι αν εγω στο διαμερισμα μου θελω να βαλω αεριο να πρεπει να πληρωνω και πετρελαιο?Με ενα νομο γειωσαν τις συνελευσεις της πολυκατοικιας οπως επρεπε για να αντιμετωπιστουν διαφοροι διαχειριστες-κομαντο που νομιζαν οτι ελεγχουν τα παντα και καποιοι αμαθεις συνηθως ηλικιωμενοι που φοβοντουσαν οτι ο λεβητας αεριου θα εκραγει
    Και για τον λεβητα αεριου περνανε σωληνες απο ιδιοκτησιες αλλων αλλα κανεις δεν μπορει να βγαλει αχνα

    Ετσι και με το τηλεπικοινωνιακο.Αλλοιμονο αν επρεπε να παρακαλεσουμε να μας εγκρινει η συνελευση της πολυκατοικιας για να βαλουμε ιντερνετ
    Ο καθενας βαζει οτι θελει.Αν στην πολυκατοικια σου εγω βαλω πχ FTTH OTE στο διαμερισμα μου εσενα δεν σε εμποδιζει κανενας να βαλεις FTTH Vodafone

    Οπως ειπαν παιδια πιο πανω υπαρχει ηδη ρυθμιση για τα τηλεπικοινωνιακα καλωδια οτι δεν χρειαζεται αποφαση συνελευσης κτλ

    Η inalan και η hcn που περνανε οπτικες στα διαμερισματα σε αθηνα και θεσσαλονικη αντιστοιχα δεν εχουν αντιμετωπισει μια φορα θεμα,περνανε τα καλωδια και δεν ρωτανε κανεναν και οταν διαμαρτυρηθει καποιος απο την πολυκατοικια του λεει το νομικο τμημα τι ισχυει

    Υ.Γ.1)Οι νομοι του κρατους υπερισχυουν οποιουδηποτε κανονισμου πολυκατοικιας
    Υ.Γ2)Το να κοψεις τηλεπικοινωνιακο καλωδιο δεν ειναι σαν να κοβεις καλωδιο δορυφορικης.Μεχρι να μπει η οπτικη ινα στο σπιτι σου(γιατι ετσι την περνανε παρακαμπτοντας τον κατανεμητη) ή μεχρι να φτασει το καλωδιο στον κατανεμητη(σε περιπτωσει χαλκινου παραδοσιακου δικτυου) το καλωδιο ανηκει στον παροχο, ειναι δικτυο κοινης ωφελειας και φθορα του ειναι κακουργημα και ισχυει το αυτοφωρο.Και το καλωδιο ρευματος του απο πανω διαμερισματος μπορει να περναει μεσα απο τον τοιχο σου(βασικα σιγουρα περναει αν εχει οροφοδιαμερισμα) που ειναι ιδιοκτησια σου αλλα δεν μπορεις να κανεις το παραμικρο
    Απ'ότι φαίνεται είσαι οπαδός του "ο καθένας ότι θέλει κάνει"
    Επειδή εσύ θέλεις να βάλεις αέριο/οπτική κλπ οι υπόλοιποι πρέπει να κάνουν κωλοτούμπες
    Συγκατοικείς δεν ζεις εγωιστικά μόνος σου.
    Και κρίνεις και ποιό είναι σωστό και ποιό όχι σύμφωνα με τα δικά σου θέλω. Εχεις κάνει στο δικαστικό ?

    Η άχνα δεν βγαίνει όταν αποφασίζει γενική συνέλευση

    Τα παιδιά πιό πάνω ήταν ένας που το "διάβασμά" του ήταν τα λεγόμενα ενός τεχνικού της ιναλαν

    Το καλώδιο ανήκει στον πάροχο που καταπατά ιδιοκτησία μου ?
    Κοινή ωφέλεια ο ένας "πελάτης"?
    Κάτι σου ξεφεύγει.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #165
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα υπάρχουν τρόποι

    Μόνο που για το αέριο χρειάζεται απόφαση συνέλευσης με τα ποσοστά που λέει ο κανονισμός.
    Δεν προβλεπόταν άλλοι να χρησιμοποιούν αέριο και άλλοι πετρέλαιο στην ίδια πολυκατοικία.
    Και το αέριο το προμηθεύει ένας (μονοπώλειο)

    Υπάρχουν και πιό δύσκολες καταστάσεις όπου επειδή δεν πληρώνονται κοινόχρηστα (ακόμα και αν υπάρχει αέριο), έχει διακοπεί η θέρμανση και κάποιοι ιδιοκτήτες δεν μπορούν να νοικιάσουν τα διαμερίσματα επειδή είναι χωρίς θέρμανση.

    Πρόσφατα που βγάλανε νόμο όπου ένας ιδιοκτήτης μπορεί να βάλει αέριο χωρίς να ρωτήσει τους άλλους, υπάρχει αντίδραση της ΠΟΜΙΔΑ και προσφυγές στο συμβούλιο επικρατείας

    Ολοι στη πολυκατοικία που θέλουν οπτική, είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν vodafone ? (εμμέσως αν είναι από άλλο πάροχο ο οποίος πληρώνει την voda ή αμέσως αν επιλέξεις πάροχο την voda ?)
    Κι αν έρθει η voda και εγώ θέλω την xyz inalan ? Βάζω ελεύθερα?

    Με τον ΟΤΕ ήταν διαφορετικά γιατί είναι ο "ιστορικός πάροχος" όπου το Ελληνικό Δημόσιο παραχωρούσε δωρεάν άνευ αποζημιώσεων, στον Δημόσιο ΟΤΕ, ραχούλες (και το τελευταίο μίλι είναι ιδιοκτησία του)
    Οποιος πάροχος ιδιωτικός πήγε μετά, πληρώνει ενοίκιο σε κοινότητα/δήμο

    - - - Updated - - -



    Συνεχίζεις τους χαρακτηρισμούς
    Τελευταία φορά που ασχολούμαι μαζί σου

    Οι υποθέσεις της χαλιμάς είναι πραγματικά παραδείγματα
    Τα κοψίματα είναι πραγματικά
    Από το κουτί στο διαμέρισμα του "πελάτη" αν μεσολαβεί ιδιοκτησία μου μπορώ να κάνω ότι θέλω

    Εσύ να πιστεύεις τον τεχνικό της ιναλαν (απ'ότι φαίνεται αυτό εννοείς "διάβασμα")
    Ακόμα κι όταν σου πεί ότι για όλα φταίει ο ΟΤΕ
    Ακόμα κι όταν σου λέει ότι ο κανονισμός ( της πολυκατοικίας ?) έχει αλλάξει
    Εδώ δάκρυσα

    Είσαι βαθειά νυχτωμένος (ας κάνω κι εγώ ένα χαρακτηρισμό)
    Το νομοσχέδιο που ετοιμάζεται είναι απλό. Αν θέλω να βαλω υψιρυθμο internet μπορω και περνά απο τους κοινόχρηστους χώρους χωρίς να χρειαζεται έγκριση συνέλευσης. Αρκεί η αίτηση μου.

    Απο εκεί και πέρα δεν μπορεί να με σταματήσει κανένας να βάλω ftth στο διαμέρισμα μου.
    mac rulez

Σελ. 11 από 154 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-20, 21:49
  2. Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 19:19
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 13:30
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-16, 13:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας