Σελ. 15 από 154 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 211-225 από 2308
  1. #211
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Ισχύει κάτι τέτοιο ?
    Θα πέσει κλάμα

    My VDSL2-ISP is introducing vectoring at the moment. They are putting all modems that have not been sold through that ISP (the modem producer is called Sagem, a French company) on a fallback profile (which means my upper speed limit decreases from 50 mbit to just 7 mbit). They have told me that I would have to buy one of their official modems in order to be able to still enjoy the full speeds.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #212
    Εγγραφή
    26-01-2009
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γραμμές πρέπει να είναι vectored. Δεν υπάρχουν ακόμη τα πακέτα χονδρικής αν και λογικά θα υπάρξουν και υπο-πακέτα. Εάν θέλει κάποιος πάροχος να αγοράσει πακέτο μέσω FTTC για να το δώσει σε ''ADSL'' υπηρεσία 24Mbps κάλλιστα θα μπορούσε όπως και 30,50 ή ότι άλλο αποφασίσει στη λιανική.
    Στο 2 παραρτημα γραφει VDSL-VECTORING
    διαλεγεις οποιο θελεις,σιγα μη κανει τετοια επενδυση ο ΟΤΕ για τους λιγους που θα χρειαζονται και θα εχουν και οικονομικη δυνατοτητα να βαλουν VECTORING

  3. #213
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει κάτι τέτοιο ?
    Θα πέσει κλάμα

    My VDSL2-ISP is introducing vectoring at the moment. They are putting all modems that have not been sold through that ISP (the modem producer is called Sagem, a French company) on a fallback profile (which means my upper speed limit decreases from 50 mbit to just 7 mbit). They have told me that I would have to buy one of their official modems in order to be able to still enjoy the full speeds.
    Εάν δεν υποστηρίζει G.VECTOR,35b ή ότι άλλο χρησιμοποιείται καλά κάνουν. Στο vectoring για να έχεις αποτελέσματα χρειάζεται όλες οι γραμμές να είναι σε G.VECTOR.

  4. #214
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Όντως αλλάζουν και τις περιοχές γύρω από την Κατερίνη που το περίεργο είναι, ότι υπάρχουν πολλές μονοκατοικίες και είμαι σίγουρος ότι δεν θα υπάρχει και μεγάλη ζήτηση. Άλλωστε φαίνεται και τα wifi που δεν είναι αρκετά, και κάτοικοι σε μεγάλη ηλικία που δεν ξέρουν τι είναι το ίντερνετ. Αλλά πάλι καλά!!!! Να ξεφύγω από τα 12-13 ταχύτητα. Ήδη έχουν ξεκινήσει τις εργασίες αλλαγής καμπίνες απέναντι από το σπίτι!!!
    Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν κάποιος μπορει να βάλει vdsl 50 ή 30 , ανεξάρτητα αν έχει παροχο ΟΤΕ ή κάποιον άλλο.

  5. #215
    Εγγραφή
    26-01-2009
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν δεν υποστηρίζει G.VECTOR,35b ή ότι άλλο χρησιμοποιείται καλά κάνουν. Στο vectoring για να έχεις αποτελέσματα χρειάζεται όλες οι γραμμές να είναι σε G.VECTOR.
    Εγω δεν εχω γνωσεις τεχνικες αλλα η λογικη ρωταει ποσοι θελουν και μπορουν VECTORING και ποσοι vdsl, κανε υπολογισμο,πρεπει στον ΟΤΕ να το υπολογισαν.Telekom Malaysia αναπτυχθεί ( FTTx -Υπηρεσίες) και ( VDSL2 -Υψηλή Rise) με το εμπορικό σήμα Unifi Μάρτη 2010 προσφέρει συμμετρικές ταχύτητες 5, 10 και 20 Mbit / s & ασύμμετρη ταχύτητα 30, 50 και 100 Mbit / s.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kotsis : 26-02-17 στις 00:52.

  6. #216
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    8-9(dB) / 15.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    είναι να απορείς με κάποια πράγματα ενώ θα δώσει VECTORING στην Ν.Μάκρη
    στον Μαραθώνα δεν κάνουν κανένα έργο
    από φίλο που δουλεύει στον ΟΤΕ που ρώτησα δεν υπάρχει να κάνουν στο Μαραθώνα τίποτα ούτε vdsl ούτε καν adsl έστω για καλύτερα

  7. #217
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν δεν υποστηρίζει G.VECTOR,35b ή ότι άλλο χρησιμοποιείται καλά κάνουν. Στο vectoring για να έχεις αποτελέσματα χρειάζεται όλες οι γραμμές να είναι σε G.VECTOR.
    Λογάριασε ότι και κάποια modem δεν είχαν καλή υλοποίηση που να ταιριάζει με τα dslam του παρόχου (πχ κάποια fritz) μπορεί να σου πεί ο πάροχος ή αγοράζεις το δικό μου ή μείνε στα 7.

    Ακόμα καλύτερο μου ακούγεται το να είσαι σε ένα πάροχο, να πάρει ο ΟΤΕ το vectoring στην καμπίνα σου και να κλειδώσεις στα φοβερά και τρομερά 7. Είδωμεν

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kotsis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω δεν εχω γνωσεις τεχνικες αλλα η λογικη ρωταει ποσοι θελουν και μπορουν VECTORING και ποσοι vdsl, κανε υπολογισμο,πρεπει στον ΟΤΕ να το υπολογισαν.
    Θα δείξει

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LEONTAS21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι να απορείς με κάποια πράγματα ενώ θα δώσει VECTORING στην Ν.Μάκρη
    στον Μαραθώνα δεν κάνουν κανένα έργο
    από φίλο που δουλεύει στον ΟΤΕ που ρώτησα δεν υπάρχει να κάνουν στο Μαραθώνα τίποτα ούτε vdsl ούτε καν adsl έστω για καλύτερα
    Στην Νέα Μάκρη κατοικούν επώνυμοι
    Στον Μαραθώνα τέλειωσαν οι Ολυμπιακοί
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 26-02-17 στις 00:36.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #218
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν κάνω λάθος διορθώστε με αλλά για ολόκληρη δυτική Θεσσαλονίκη έχει μόνο τις περιοχές της Ευκαρπίας και του Ωραιοκάστρου;
    Τόσο ξεχασμένοι από το Θεό; Μιλάμε ουσιαστικά για την μισή Θεσσαλονίκη.
    Μαζί σου και εγώ. Και συγκεκριμένα για Νεάπολη που είχα ρωτήσει προ μηνών τεχνικό του ΟΤΕ μου απάντησε οτι δεν υπάρχει σχέδιο σε βάθος 5αετίας. Υποθέτω στις περιοχές αυτές επειδή είναι αραιοκατοικημένες και οι αποστάσεις απο το κέντρο μακρινές δίνουν μεγαλύτερη προτεραιότητα σε τέτοιου είδους έργα.
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

  9. #219
    Εγγραφή
    17-02-2017
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    8-9(dB) / 15.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογάριασε ότι και κάποια modem δεν είχαν καλή υλοποίηση που να ταιριάζει με τα dslam του παρόχου (πχ κάποια fritz) μπορεί να σου πεί ο πάροχος ή αγοράζεις το δικό μου ή μείνε στα 7.

    Ακόμα καλύτερο μου ακούγεται το να είσαι σε ένα πάροχο, να πάρει ο ΟΤΕ το vectoring στην καμπίνα σου και να κλειδώσεις στα φοβερά και τρομερά 7. Είδωμεν



    Θα δείξει

    - - - Updated - - -



    Στην Νέα Μάκρη κατοικούν επώνυμοι
    Στον Μαραθώνα τέλειωσαν οι Ολυμπιακοί
    Μαζί σου

  10. #220
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογάριασε ότι και κάποια modem δεν είχαν καλή υλοποίηση που να ταιριάζει με τα dslam του παρόχου (πχ κάποια fritz) μπορεί να σου πεί ο πάροχος ή αγοράζεις το δικό μου ή μείνε στα 7.

    Ακόμα καλύτερο μου ακούγεται το να είσαι σε ένα πάροχο, να πάρει ο ΟΤΕ το vectoring στην καμπίνα σου και να κλειδώσεις στα φοβερά και τρομερά 7. Είδωμεν
    Και βέβαια κάπως έτσι θα γίνεται εφόσον οι γραμμές θα περνάνε από ενεργό εξοπλισμό του ΟΤΕ (ή όποιου άλλου στήσει δίκτυο), είναι υποχρέωση του να διαφυλλάξει με κάθε τρόπο την επένδυση που γίνεται. Η ΕΕΤΤ αποφάσισε ότι όλες οι γραμμές από FTTC καμπίνες που συμμετέχουν θα είναι vectored, εάν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει δικό του CPE και βέβαια μπορεί αρκεί να υποστηρίζει τα annexes και προφιλ που χρησιμοποιούνται στο δίκτυο.

  11. #221
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.130
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Να με συμπαθάτε αλλα επειδή μετα απο τόσες σελίδες δεν εχω καταλάβει τι θα ισχύσει τελικά σε διάφορα θέματα, θα ρωτήσω φιλο ΟΤΕτζή να με κατατοπίσει και θα σας τα γράψω αναλυτικά ...
    Resistance is futile
    You will be accumulated by the Borg
    Apple will prevail

  12. #222
    Εγγραφή
    02-08-2012
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    99995/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    9(dB) / 6,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ξερουμε ποια modem - router υποστηριζουν vectoring;

  13. #223
    Εγγραφή
    27-11-2008
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα ευχαριστω τα παιδια που βαλανε το αρχειο και μπορουμε να το δουμε ολοι.Οι αποριες μου τωρα ειναι:1 Στη πρωτη φαση αν μια περιοχη δε την εχει διαλεξει ο οτε εχει δικαιωμα να τη διαλεξει πρωτος παλι ο οτε στη δευτερη φαση;;Οι εναλλακτικοι για οικονομια χρονου δε θα πρεπε να τους δωσουν ενα ποσοστο περιοχων να φτοιαχνουν βαζουν καμπινες ωστε να μη καθονται απραγοι να κοιτανε το οτε;;Αναφερομαι παντα σε περιοχες που ειναι εκτος πρωτη φασης απο οτε.Ο οτε και οι εναλλακτικοι μαζευτηκαν σ ενα δωματιο και εχουν μοιρασει ολη τη ελλαδα;;Ειναι Ενημερωμενοι οι εναλλακτικοι για το τι επιλογες εκανε ο οτε;;Ποτε θα δουμε τις δικες τους επιλογες;;

  14. #224
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν δεν υποστηρίζει G.VECTOR,35b ή ότι άλλο χρησιμοποιείται καλά κάνουν. Στο vectoring για να έχεις αποτελέσματα χρειάζεται όλες οι γραμμές να είναι σε G.VECTOR.
    Ο κανονισμός σήμερα προβλέπει Vectoring σε G.Vector 17a και 30a (G.993.5).
    Μετά υπάρχει το V.Plus 35b (G.993.2) και κατόπιν το G.Fast 106 (G.9700 και G.9701).
    Είναι πολύ νωρίς ακόμη, αλλά πιστεύω ότι θα δούμε το V.Plus σε καμπίνες κάτω από τα 550 μέτρα, που προς το παρόν μένουν έξω από το vectoring.

  15. #225
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Δεν νομίζω να δούμε 30a, υπάρχει ασυμβατότητα με το 17a όσον αφορά το tone spacing για το vectoring. Επιπλέον, δεν λέει κάτι το σχήμα που έστειλες, οι καμπίνες αντικαθίστανται όταν υπάρχει μεγαλύτερη καλωδιακή απόσταση από τα 550μ από το ΑΚ, δεν έχει καμία σχέση με το V.Plus. Οι παρουσιάσεις των εταιριών δεν έχουν σχέση με την υλοποίηση στην Ελλάδα που στα αστικά κέντρα και δη την Αθήνα έχουμε KV το πολύ ανά 100-150m στις περισσότερες περιοχές.

Σελ. 15 από 154 ΠρώτηΠρώτη ... 5101314151617202535 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-20, 21:49
  2. Μηνύματα: 101
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 19:19
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 13:30
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-16, 13:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας