Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    15-05-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΔΟΜΟΚΟΣ
    Γειας σας,
    θα ηθελα μια βοηθεια ωστε να μπορω να μπαινω στο δημοτικο wifi internet στο πατρικο μου.
    Το πατρικο ειναι σε να χωριο μικρο, ενω το wifi προερχεται απο το κεντρο του Δημου που ειναι σε αλλη πολη. Στην ακρη του οικοπεδου πιανω το wifi με το κινητο οχι πολυ δυνατα βεβαια αλλα ικανοποιητικα, αλλα εκει που ειναι το σπιτι δεν πιανω καθολου. Υπαρχει εμποδιο. Ετσι θελω να ανακατευθυνω το σημα να πηγαινει κ στην πλευρα του οικοπεδου που ειναι το σπιτι.
    Σημειωση: Το σημα λογικα στελνεται απο το δημαρχειο σε ενα δημοτικο κτηριο, σχεδον στη μεση της αποστασης του χωριου μου και του δημαρχειου. Μετα απο το κτηριο αυτο, το σημα, στελνεται σε ενα αλλο δημοτικο κτηριο που ειναι στο χωριο μου και εχω οπτικη επαφη, στην ακρη του οικοπεδου δηλ. οπου πιανω το σημα.
    Αυτο που εχω σκεφτει να κανω, με οσο το δυνατον λιγοτερο κοστος, ειναι να παρω ενα repeater http://www.skroutz.gr/s/8133051/TP-L...A830RE-v3.html και μια omni directional κεραια εξωτερικη http://www.skroutz.gr/s/398399/TP-LINK-TL-ANT2412D.html ωστε να ανακατευθυνω το σημα wifi.
    Κατ αρχην με αυτα θα μπορεσω να κανω την δουλεια μου; Η χρηση θα ναι περιστασιακη για ενα αντε 2 σαβ/κα το μηνα.
    Η ταχυτητα του ιντερνετ θα μειωθει στο μισο λογω του repeater;
    Η κεραια ειναι η σωστη; Επισης στο συγκεκριμενο repeater σε ποια κεραια πρεπει να την συνδεσω;
    Ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-05-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΔΟΜΟΚΟΣ
    Tο παραπανω wifi extenter δεν κανει γιαυτο που θελω, χρειαζομαι εξωτερικου χωρου. Οποτε προσανατολιζομαι σε αυτο http://www.skroutz.gr/s/3563359/TP-L...ase=TL-WA7210N. Μπορω να το χρησιμοποιησω σαν repeater με μια επιπλεον πολυκατευθυντικη κεραια; Η θα χρειαστω ενα 2ο ωστε το ενα να παιρνει το σημα κ το 2ο να το στελνει προς το σπιτι;
    Σας παραθετω και ενα προχειρο σχεδιαγραμμα πως ειναι το οικοπεδο, επειδη στην περιγραφη δεν το χω!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails MemoDraw_JPEG_20170226_220839_.png  


  3. #3
    Εγγραφή
    15-05-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΔΟΜΟΚΟΣ
    Κανείς? Καμια βοήθεια;

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με 2 Nanostations M2 Loco θα κανεις τη δουλεια σου, ενα να παιρνει ιντερνετ απο του δημου και το αλλο να στελνει σε σενα Wifi ανεξαρτητο με κωδικο κλπ

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To 7210 που μνημονεύεις έχει μεν δυνατότητα να παίρνει και εξωτερική κεραία, αλλά δεν δουλεύει παράλληλα με την εσωτερική.
    Θεωρητικά θα παίξει ως repeater, βάζοντας μια εξωτερική Omni κεραία και ρυθμίζοντας κατάλληλα, αλλά πόσο καλά θα παίξει μόνο με δοκιμή θα το δεις.
    Θεωρώ κι εγώ καλύτερη (αλλά ακριβότερη) λύση την χρήση 2 ΑΡ.

    Σε οποιαδήποτε περίπτωση υπάρχει δυνατότητα παροχής από την ΔΕΗ στο σημείο που θα δουλεύει το όποιο ΑΡ;
    Αν όχι πως σκοπεύεις να το λύσεις;

  6. #6
    Εγγραφή
    15-05-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΔΟΜΟΚΟΣ
    Υπαρχει δυνατοτητα αλλα θα πρεπει να βαλω αδιαβροχο κουτι. Το αλλο που εχω σκεφτει ειναι να παρω το 7210 η καποιο αλλο ΑΡ και με ethernet να το συνδεσω σε powerline και απο το powerline σε ενα modem router που εχω spare για να γινει AP. Το θεωρω πιο safe λυση για να πιανω σε ολα τα μερη του σπιτιου, ακομα κ στα πιο πισω δωματια.
    Τι θα προτεινατε περα απο το TP Link TL-WA7210N v2;
    Ubiquiti LocoM2 NanoStation;
    MikroTik RBwAP2nD, wAP, 1xLAN, 2.4GHz, Outdoor AP, RouterOS L4;
    MikroTik RBSXT-2nDr2 SXT Lite2 2x10dBi, 2GHz dual chain, 600MHz CPU, RouterOS L3;
    TP-LINK CPE210 V1 2.4GHz 300Mbps 9dBi Outdoor CPE;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fyb82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει δυνατοτητα αλλα θα πρεπει να βαλω αδιαβροχο κουτι. Το αλλο που εχω σκεφτει ειναι να παρω το 7210 η καποιο αλλο ΑΡ και με ethernet να το συνδεσω σε powerline και απο το powerline σε ενα modem router που εχω spare για να γινει AP. Το θεωρω πιο safe λυση για να πιανω σε ολα τα μερη του σπιτιου, ακομα κ στα πιο πισω δωματια.
    Τι θα προτεινατε περα απο το TP Link TL-WA7210N v2;
    Ubiquiti LocoM2 NanoStation;
    MikroTik RBwAP2nD, wAP, 1xLAN, 2.4GHz, Outdoor AP, RouterOS L4;
    MikroTik RBSXT-2nDr2 SXT Lite2 2x10dBi, 2GHz dual chain, 600MHz CPU, RouterOS L3;
    TP-LINK CPE210 V1 2.4GHz 300Mbps 9dBi Outdoor CPE;
    Υπαρχει στα 2-3 μετρα αποθηκη, οποτε μπορω να εχω κοντα στο AP ρευμα απο ΔΕΗ ή να χρησιμοποιησω τo ethernet με Poe injector.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fyb82 : 03-03-17 στις 22:35.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ωραία, από την στιγμή που υπάρχει ρεύμα έστω και παραδίπλα, μπορεί να δουλέψει το όποιο ΑΡ. Αυτό ούτως ή άλλως παίρνει τροφοδοσία μέσω του PoE στο ίδιο καλώδιο UTP, άρα δεν υπάρχει θέμα για έξτρα αδιάβροχη προστασία.
    Προσωπικά προτιμώ συσκευές της Ubiquti, άρα σου κάνει το LocoM2, αλλά και άλλη από αυτές που έγραψες να χρησιμοποιήσεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά τα Mikrotik απαιτούν περισσότερες γνώσεις δικτύων για να ρυθμισθούν.

    Όσον αφορά πως θα φέρεις την σύνδεση στο σπίτι, προσωπικά θα προτιμούσα να περάσω 50 μέτρα εξωτερικό καλώδιο UTP και αν δεν γίνεται μέσω powerline. Η πρώτη περίπτωση είναι μακράν η καλύτερη και οικονομικότερη, αλλά καταλαβαίνω ότι πολλές φορές δεν είναι επιθυμητή.

    Τέλος, δεν γνωρίζω πως ακριβώς έχει η περίπτωση και τι εμπόδια υπάρχουν, αλλά θα δοκίμαζα πρώτα το ΑΡ σε κάποια θέση στο σπίτι (μπαλκόνι, ταράτσα κλπ) αν είναι εφικτή η ασύρματη ζεύξη και σε αρνητικό αποτέλεσμα θα προχωρούσα στην άλλη λύση.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-05-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΔΟΜΟΚΟΣ
    Θα πρεπει να μετρησω ακριβως ποσο καλωδιο θα χρειαστει, αλλα νομιζω να τα ξεπερασει τα 50μ. Γιατι δεν μπορει να παει κατευθειαν απο το σπιτι στο σημειο με το ΑΡ, για λογους εναεριας στηριξης. Το μονο εμποδιο γενικα ειναι ενα δεντρο. Αν το παω περιμετρικα του οικοπεδου σιγουρα το μηκος θα φτασει 120+ μετρα, αλλα θα 'ναι και προστατευμενο, το καλωδιο, λογου οτι περιμετρικα υπαρχουν αποθηκες. (με το σπιτι κανουν ενα Γ)
    Να σε ρωτησω, μπορω να βαλω μονο Ethernet, περιμετρικα; Αν ναι τι χρειαζεται να παρω επιπλεον;

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κανονικά το Ethernet δίκτυο παίζει μέχρι 100 μέτρα. Το έχω δει να παίζει και λίγο παραπάνω, αλλά δεν είναι σίγουρο.

    Αν πάρεις εξωτερικού χώρου δεν χρειάζεται τίποτα άλλο, μόνο να είναι μονόκλωνο σαν αυτό που έδειξα.
    Φυσικά θα χρειαστεί βύσματα RJ45 και τα υλικά στήριξης καλωδίου και ΑΡ.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Για να ξεπερασεις το οριο των μετρων στο καλωδιο δικτυου μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα switch στα 60-70 μετρα οποτε μπορεις να φτασεις ανετα τα 140 μετρα.
    μπορεις και παραπανω αν τον βαλεις στα 100 μετρα οποτε πας μετα στα 200 μετρα συνολο. (απλα ειναι ολα οριακα)

    Θα βαλεις ενδιαμεσα ενα τετοιο το οποιο τροφοδοτειται με ΡοΕ.
    Δουλευει στα 6ν - 31ν οποτε και πτωση τασης να εχεις λογω αποστασης παλι θα δουλευει.
    Το τροφοδοτικο του ειναι στα 24ν οποτε ειναι ετοιμο για την περιπτωση σου.

    Το βαζεις λοιπον περιμετρικα το καλωδιο οπως ειπες απλα θα χρειαστεις και ενα στεγανο κουτι για να το βαλεις μεσα.
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    15-05-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΔΟΜΟΚΟΣ
    Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Προς το παρον θα παρω το ΑΡ, μαλλον το Loco m2, και θα δοκιμασω να το βαλω και σε αλλες θεσεις και ισως γλιτωσω το μεγαλο μηκος καλωδιου.
    Μια τελευταια ερωτηση. Εχω καποια modem/router απο παροχους ιντερνετ και το ενα σκεφτομαι να το κανω access point μεσω ethernet απο το Ubiquti. Μπορω να συνδεσω και 2ο modem/router ως access point; Γινεται, μονο, μεσω της 2ης θυρας του Ubiquti; Μπορω να εκμεταλευτω μια κενη θυρα του 1ου modem/router;

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Τα Loco έχουν μόνο μία θύρα LAN. Θα το κάνεις καλύτερα μέσω άλλης θύρας LAN κάποιου modem/router που θα το βάλεις να δουλεύει ως απλό switch και εσωτερικό ΑΡ.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-05-2010
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΔΟΜΟΚΟΣ
    Α ναι, δε το προσεξα. Μπερδευτηκα με το Nanostation M2. Ευχαριστω για τη βοηθεια!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 249
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-22, 11:19
  2. [TP-Link] Repeater ή Καινούργιο Router για καλύτερο wifi???
    Από Reith στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-18, 23:37
  3. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-17, 11:36
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 22:07
  5. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-16, 15:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας