Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Δεν είμαι σίγουρος αν είναι θέμα Windows ή hardware, ίσως είναι ευσεβής πόθος να είναι θέμα κάποιας ρύθμισης και να μην μπλέξω με αντικατάσταση μητρικής κλπ.

    Στήνω σήμερα νέο μηχάνημα, με Asrock X99 Extreme4. Περνάω Windows 10 64-bit και δεν έχω ethernet. Έχει ένα θαυμαστικό στο εικονίδιο του network και στο network status γράφει:
    Your device is connected and can access other devices on your local network, but may not be able to reach the internet. Στο troubleshooting δεν διορθώνει κάτι, το μόνο που προτείνει είναι reset το router ή τον network adapter.

    Πήγα από το site της μητρικής και κατέβασα τους τελευταίους drivers για τον lan adapter, πέρασα και ό,τι drivers βρήκα εκεί, δεν διορθώθηκε. Πήγα μέχρι και στην σελίδα του network adapter όπως αναγνωρίζεται στο device manager
    https://downloadcenter.intel.com/pro...nection-I218-V
    , και κατέβασα τον τελευταίο network adapter driver για τα windows 10.

    Ανοιγόκλεισα το router πόσες φορές, δοκίμασα το ίδιο καλώδιο σε άλλη συσκευή (netbook με windows 7) και δουλεύει κανονικά, δοκίμασα άλλες θύρες στο router (Thomson TG585 v7), τίποτα.

    Υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να φταίει; Υπάρχει τίποτα άλλο έστω που να μπορώ να δοκιμάσω; Το μόνο που μου έχει μείνει είναι να δοκιμάσω με windows 7.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    δοκίμασε με άλλο λειτουργικό όπως είπες
    μια γρήγορη διαδικασία είναι να δοκιμάσεις με linux live cd απευθείας βλέπεις αν δουλεύει το ethernet

    δοκίμασες να κάνεις σύνδεση με το ίδιο router σε άλλον υπολογιστή ?
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Μα το ίδιο router είχα για το προηγούμενο PC, και όπως είπα δοκίμασα με το ίδιο ακριβως καλώδιο σε netbook και δουλεύει κανονικά..

    Δεν μου βγάζει κανένα θαυμαστικο στο device manager ή κάτι τέτοιο.

    Κατεβάζω τελευταία διανομή Ubuntu...

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    1. Καρφωτή IP, δήλωση των 2 DNS servers του ISP σου.

    2. Gigabit switch δεν έχεις;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Με live Ubuntu πάλι δεν συνδέεται. Δεν είναι καλό αυτό..

    Πάνω σε Thompson TG585v7 το έχω συνδέσει...

  6. #6
    Εγγραφή
    13-01-2012
    Μηνύματα
    295
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δοκίμασε να κάνεις και BIOS update. Αν ακόμα έχεις πρόβλημα καλύτερα να επιστρέψεις τη μητρική αν είναι σε εγγύηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Την γλίτωσα την ταλαιπωρία τελικά. Πήγα και έβαλα χειροκίνητα IP και DNS Servers (μπήκα από το netbook βασικά στην σελίδα του router και είδα από εκεί τι είχα δηλωμένο, διαφορετικά δεν θυμόμουν με την καμία τι είχα βάλει) και συνδέθηκε. Γιατί έγινε όμως αυτό; Δηλαδή κάθε συσκευή που θα θέλω να συνδέσω με ethernet θα πρέπει να κάνω αυτήν την διαδικασία; Είναι επειδή τα έχω δηλώσει χειροκίνητα router; Στο netbook τώρα που τσέκαρα, το έχω να παίρνει αυτόματα IP και DNS servers και συνδέεται χωρίς πολλά πολλά.

    Απλά βλέπω τώρα στο ipconfig ότι εκτός από τον ethernet adapter μου βγάζει κι έναν tunnel adapter isatap και από κάτω έναν tunnel adapter Teredo Tunnelling Pseudo-Interface. Τι είναι αυτά;

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγα και έβαλα χειροκίνητα IP και DNS Servers (μπήκα από το netbook βασικά στην σελίδα του router και είδα από εκεί τι είχα δηλωμένο, διαφορετικά δεν θυμόμουν με την καμία τι είχα βάλει) και συνδέθηκε. Γιατί έγινε όμως αυτό; Δηλαδή κάθε συσκευή που θα θέλω να συνδέσω με ethernet θα πρέπει να κάνω αυτήν την διαδικασία;
    Γιατί αυτή είναι η σωστή και προβλεπέ διαδικασία για τις σταθερές συσκευές. Για αυτές, ναι θα πρέπει να την κάνεις.

    Αφού είναι σταθερές, θα την κάνεις μια φορά για μια ζωή.



    ΥΓ: Επίσης να περιορίσεις στο router το DCHP pool range. Π.χ. βάλτο 201-249 (θεωρώ ότι το subnet σου είναι της μορφής 192.168.1.0/24).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αυτή είναι η σωστή και προβλεπέ διαδικασία για τις σταθερές συσκευές. Για αυτές, ναι θα πρέπει να την κάνεις.

    Αφού είναι σταθερές, θα την κάνεις μια φορά για μια ζωή.



    ΥΓ: Επίσης να περιορίσεις στο router το DCHP pool range. Π.χ. βάλτο 201-249 (θεωρώ ότι το subnet σου είναι της μορφής 192.168.1.0/24).
    Οχι δεν είναι η σωστή και η προβλεπέ

    είναι απλά ενας απο τους τρόπους που μπορείς να το ρυθμίσεις

Παρόμοια Θέματα

  1. Επεξεργασία βίντεο και φωτογραφίας στα Windows 10
    Από thourios στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-17, 11:43
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-17, 21:33
  3. Format και εγκατάσταση Windows 10 από Windows 7
    Από grsaint13 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-16, 16:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας