Σελ. 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 58910
Εμφάνιση 136-149 από 149
  1. #136
    Εγγραφή
    02-02-2010
    Μηνύματα
    704
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17234/1024
    ISP
    ΟΤΕnet
    Συγγνώμη κι όλας αλλά γιατί δεν προχωράς σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ ;
    Μιας και έχεις αποφασίσει να πληρώσεις,πάτα τους μια καταγγελία. Δε φαντάζομαι ότι δεν το έχεις σκεφτεί,απορώ γιατί δεν το κάνεις.

  2. #137
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έτοιμη την έχω (ολόκληρο το ιστορικό κλπ), αλλά ας πούμε πως δεν έχω ασχοληθεί τόσο καιρό για δικούς μου λόγους.

    Με αφορμή τα τελευταία, λογικά αύριο θα το στείλω το ραβασάκι.

    Παρεμπιπτόντως, μισή ώρα αφού πλήρωσα κι έγραψα εδώ μου ήρθε ένα "μυστηριώδες" μήνυμα στο κινητό από Cosmote ότι "το αίτημά σας με κωδικό χχχ ολοκληρώθηκε επιτυχώς".

    Ποιό ακριβώς είναι αυτό το αίτημα, οι ίδιοι το ξέρουν μόνο.

    Στο MyCosmote, φαίνονται απλήρωτοι λογαριασμοί Δεκέμβρη 16, Γενάρη 17 (έχουν εξοφληθεί πολύ πριν ξεκινήσει όλη αυτή η ιστορία).

    Ανάθεμα κι αν ξέρουν τί τους γίνεται εκεί μέσα.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #138
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είτε εγώ κάτι έχω καταλάβει λάθος, είτε με δουλεύουν.

    Κλήση από εξ.πελ. Cosmote, μόλις τώρα, σχετικά με την αμφισβήτηση χρεώσεων που είχα στείλει με αίτηση από κατάστημα ΟΤΕ πριν 2 περίπου μήνες (για την επιστολή διαμαρτυρίας, κουβέντα ακόμα...και είναι προγενέστερη).

    Με ενημέρωσαν κατηγορηματικά πως το "δικαίωμα καταγγελίας αζημίως..." αφορά σε ποινή αποσύνδεσης, επιδότηση παγίου κλπ και όχι στο "τέλος αποσύνδεσης" που είναι η διαδικασία που ακολουθούν για να διακοπεί-μπλα-μπλα-μπλα η σύνδεση και χρεώνεται ως "εργασία".

    Αυτό το τελευταίο, δεν περιλαμβάνεται στο "δικαίωμα καταγγελίας".

    Ζήτησα να μου το στείλουν γραμμένο-υπογεγραμμένο, να δω ακριβώς τί υποστηρίζουν.

    Η άποψή σας?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  4. #139
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είτε εγώ κάτι έχω καταλάβει λάθος, είτε με δουλεύουν.

    Κλήση από εξ.πελ. Cosmote, μόλις τώρα, σχετικά με την αμφισβήτηση χρεώσεων που είχα στείλει με αίτηση από κατάστημα ΟΤΕ πριν 2 περίπου μήνες (για την επιστολή διαμαρτυρίας, κουβέντα ακόμα...και είναι προγενέστερη).

    Με ενημέρωσαν κατηγορηματικά πως το "δικαίωμα καταγγελίας αζημίως..." αφορά σε ποινή αποσύνδεσης, επιδότηση παγίου κλπ και όχι στο "τέλος αποσύνδεσης" που είναι η διαδικασία που ακολουθούν για να διακοπεί-μπλα-μπλα-μπλα η σύνδεση και χρεώνεται ως "εργασία".

    Αυτό το τελευταίο, δεν περιλαμβάνεται στο "δικαίωμα καταγγελίας".

    Ζήτησα να μου το στείλουν γραμμένο-υπογεγραμμένο, να δω ακριβώς τί υποστηρίζουν.

    Η άποψή σας?
    Σύλλεξε γραπτές απαντήσεις και καταγγελία ΕΕΤΤ. Τηλεφωνικά ό,τι και να πουν είναι αδιάφορο.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  5. #140
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύλλεξε γραπτές απαντήσεις και καταγγελία ΕΕΤΤ. Τηλεφωνικά ό,τι και να πουν είναι αδιάφορο.
    Για αυτό το ζήτησα.

    Θα πάει πακέτο με την αρχική καταγγελία, μόλις ξεμπερδέψω από τα τωρινά ζόρια μου.

    - - - Updated - - -

    Λογαριασμός Απρίλη/Μάη...

    Χρέωση εκτός παγίου: Άρση φραγής (αυτή που έγινε Δευτέρα 22/05, στο κατάστημα ΟΤΕ, επειδή το σύστημά τους δεν είχε ενημερωθεί για την πληρωμή...).

    Χρέωση εκτός παγίου: Οφειλόμενο ποσό από επιδότηση εξοπλισμού!!! Ναι, την επιδότηση εξοπλισμού που ποτέ δεν έχω πάρει. Επιδότηση παγίου έχω πάρει.

    Τηλέφωνο 13888...

    Είπα στην εκπρόσωπο πέντε (5) φορές πως όταν κατέβηκα στον ΟΤΕ έδωσα στο ταμείο όλα τα παραστατικά για το τί έχω πληρώσει και τί όχι και πως από εκεί έγινε η άρση φραγής επειδή δεν είχε ενημερωθεί το σύστημα για τις πληρωμές. Στην ερώτησή μου, άλλες πέντε φορές, γιατί έγινε η άρση φραγής χωρίς (όπως με ενημέρωσαν) να έχει γίνει η σωστή αποπληρωμή και πώς το "σύστημα" επέτρεψε την επανασύνδεση, μου απάντησε έξι (6) φορές πως προφανώς δεν είχα ενημερώσει τον υπάλληλο στο κατάστημα πως δεν είχα εξοφλήσει όλο το ποσό...είτε εγώ είμαι ηλίθιος, είτε πλέον η εξ. πελ. έχει εντολή να συμπεριφέρεται στους πελάτες γενικά σαν να είναι (οι πελάτες) κρετίνοι.

    Με τα πολλά, καταλήξαμε ότι αν στον επόμενο λογαριασμό έχουν χρεώσει πάλι επανασύνδεση (αυτή που έγινε στις 27/05, γιατί δεν ξέρει αν θα το κάνουν...) να ξανακαλέσω για να γίνει από εκεί αμφισβήτηση πλέον. Κάτι άλλο, δεν μπορούσε να κάνει.

    Για το θέμα της "επιδότησης εξοπλισμού", ενώ φάγαμε 20' για το τέλος επανασύνδεσης, απάντησε πως δεν είναι αρμόδια (εκεί που ήταν αρμόδια, διέπρεψε) και πως πρέπει να με συνδέσει με το τμήμα αποσυνδέσεων.

    Με συνέδεσε...με Κάιρο! Το τμήμα λειτουργεί μέχρι τις 21:30 (όπως έμαθα από το ηχογραφημένο μήνυμα που ακολούθησε), ενώ ήταν ήδη 21:45 όταν με έστειλε στον αγύριστο, για να με ξεφορτωθεί προφανώς (μην ακούσω πως δεν ήξερε το ωράριο του τμήματος).

    Θα καταντήσω υπερτασικός με σπασμένο στομάχι από την Cosmote!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με τον Οδηγό Καταναλωτή της ΕΕΤΤ:

    8. Έχει δικαίωμα η εταιρία να τροποποιήσει μονομερώς τους συμβατικούς όρους, παρόλο που δεν έχει λήξει η σύμβασή μου; Ποια είναι τα δικαιώματά μου;

    
Η εταιρία διατηρεί αυτό το δικαίωμα, ωστόσο οφείλει να σας ενημερώσει τουλάχιστον 1 μήνα πριν ισχύσουν οι αλλαγές. Επίσης, πρέπει να σας ενημερώσει για το δικαίωμά σας να καταγγείλετε τη σύμβαση αζημίως λόγω αλλαγής των όρων της (βλ. και Ερ. 39). 

    (...)
    
Μπορείτε να καταγγείλετε τη σύμβαση (ορισμένης ή αορίστου διάρκειας) αζημίως εντός 1 μηνός από την ενημέρωσή σας. Σημειώνεται ότι εξακολουθούν να ισχύουν οι υποχρεώσεις που ορίζει η σύμβασή σας σχετικά με τυχόν οφειλές για την επιδότηση συσκευών ή τερμα- τικού εξοπλισμού, αλλά δεν ισχύουν για επιδότηση παγίου.
    Βλέπω αυτό, το bold, και παίρνω ανάποδες με του γελοίους.

    Αυτό που παρέλειψα να γράψω, είναι πως το βράδυ η εξ.πελ. με ενημέρωσε πως το "Οφειλόμενο ποσό από επιδότηση εξοπλισμού" είναι το ποσό που προκύπτει από την επιδότηση παγίου και πως αυτό πρέπει να το πληρώσω αφού δεν περιλαμβάνεται στο "αζημίως".

    Γιατί να πάω πάλι στον ΟΤΕ?

    Γιατί να ξαναχαλάσω τα νεύρα μου στο τηλέφωνο (πληρώνοντας αναμονή κλπ, κιόλας, για δικά τους "λάθη").

    Συγγνώμη, αλλά πλέον αρνούμαι να δεχτώ πως πρόκειται για λάθη. Είναι πολλά μαζεμένα πλέον.

    Απάτη είναι, ξεκάθαρα, κι όποιος την πατήσει.

    - - - Updated - - -

    Συνεχίζω να γράφω εγώ, μέχρι να βγει κάποια άκρη.

    08:01, τηλέφωνο στο "τμήμα ακυρώσεων".

    Μετά την περίληψη, αναμονή 5' μέχρι να βρουν τί έχει γίνει.

    Τ.Α.:"Επειδή ζητήσατε εσείς(!!!) τη διακοπή γραπτώς και όχι με κωδικό από το τμήμα μας, δεν δικαιούστε να διακόψετε αζημίως", ήταν η απάντηση!

    Π:"Τίποτα δεν ζήτησα, είχε πρόβλημα το σύστημά σας, ο υπάλληλος μέσα από το κατάστημα του ΟΤΕ όπου είχα πάει προσφέρθηκε να διεκπεραιώσει ο ίδιος τη διαδικασία από εκεί και πέρα"

    Τ.Α.:"Ναι, αλλά έτσι, επειδή δεν πήρατε κωδικό από εμάς, δεν δικαιούστε..."

    Π:"Ποιός το λέει αυτό? Η διαδικασία ξεκίνησε μέσα από το κατάστημά σας. Μίλησα με το τμήμα σας μέσα από το κατάστημα, τους ανέφερα ότι θέλω να διακόψω αζημίως λόγω αύξησης των χρεώσεων. Από εκεί και πέρα, είναι δικό σας πρόβλημα το ότι δεν είχατε "σύστημα" ή οτιδήποτε, όχι του πελάτη".

    Τ.Α.:"Όχι, αυτή είναι η διαδικασία που ακολουθεί η Cosmote, έτσι γίνεται"

    Π:"Δικό σας πρόβλημα η διαδικασίες σας. Τα φυσικά καταστήματα, για αυτό το λόγο υπάρχουν."

    Τ.Α.:"Όχι...μπλα..μπλα...μπλα..."

    Π:"Έχουν περάσει τρεις μήνες από την αίτησή μου. Έχει εκδοθεί εκκαθαριστικός-εξοφλητικός, με διάφορες χρεώσεις. Έχει εκδοθεί ο επόμενος. Έχω στείλει γραπτό αίτημα σχετικά με το "αζημίως", έχω επικοινωνήσει με το τμήμα σας δεκάδες φορές. Τώρα ήρθε ο μεθεπόμενος και ξαφνικά ανακαλύπτετε πως χρωστάω "επιδότηση εξοπλισμού"? Από πού κι ως πού?"

    Τ.Α.:"Ο εξοφλητικός λογαριασμός κάνει από 6 μήνες(!!!) μέχρι 12 να εκδοθεί"

    Π:"Ο εξοφλητικός λογαριασμός, ήρθες σε 4 ημέρες σπίτι μου! Σε αυτόν, αναγράφονταν διάφορες χρεώσεις και τίποτα για "επιδότηση εξοπλισμού". Επιπλέον, "εξοπλισμό", δεν έχω πάρει από εσάς."

    Τ.Α.:"Επιδότηση εξοπλισμού εννοούμε την επιδότηση παγίου"¨

    Π:"Ποίος σας το είπε αυτό? Εξοπλισμός=συσκευή/router/τηλέφωνο/οτιδήποτε. Πάγιο=Πάγιο. Είναι σαφέστατη η ελληνική γλώσσα. Αν η Cosmote άλλα γράφει κι άλλα εννοεί, δικό της πρόβλημα, όχι του πελάτη."

    Τ.Α.:"Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να καταθέσετε γραπτό αίτημα, να διερευνηθεί..."

    Π:"Το έχω ήδη κάνει αυτό, το αποτέλεσμα είναι ξαφνικά να ανακαλύπτετε νέες αυθαίρετες χρεώσεις"

    Τ.Α.:"Ενημερωθήκατε ότι έπρεπε να καλέσετε ξανά..." (λούπα, προφανώς)

    Π:"Θέλω να μιλήσω με τον προϊστάμενό σας, με τον προϊστάμενο του τμήματος"

    Τ.Α.:"Εγώ είμαι η υπεύθυνη για τη γραμμή σας"

    Π:"Δεν με ενδιαφέρει αυτό. Θέλω να μιλήσω με τον προϊστάμενο του τμήματός σας"

    Τ.Α.:"Σας ενημέρωσα ήδη, τα ίδια θα σας πει και αυτός, την ίδια ενημέρωση έχει"

    Π:"Δεν με ενδιαφέρει. Θέλω να μιλήσω με τον προϊστάμενό σας. Είναι η τρίτη φορά που το ζητάω και σας θυμίζω ότι η κλήση καταγράφεται, όπως με ενημερώσατε"

    Τ.Α."Τί πιστεύετε πως θα σας πει?"

    Π:"Απαιτώ να μιλήσω με τον προϊστάμενό σας. Αρνείστε να με συνδέσετε? Απαντήστε μου ξεκάθαρα, παρακαλώ"

    Σιωπή, αρκετή ώρα.

    Τ.Α.:"Σε ποιό τηλέφωνο να σας καλέσει?"

    Π:"210...."

    Πόσο ακόμα?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #141
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Πέτρο, πόσο είναι το παραπανήσιο ποσό που σου ζητάνε;
    Μήπως να το έδινες και να πάνε στην γενέτειρα του εξαποδώ, για να ξεμπερδεύεις και να βρεις την ησυχία σου;

    Θα μου πεις/πείτε, ότι έχουμε δικαιώματα, δεν πρέπει να αφήνουμε πράγματα να πέφτουν έτσι κτλ κτλ κτλ, αλλά κάπου υπάρχει και μια ζυγαριά, στης οποίας το ένα σκέλος έχει την ψυχική ηρεμία μας...

  7. #142
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο, πόσο είναι το παραπανήσιο ποσό που σου ζητάνε;
    Μήπως να το έδινες και να πάνε στην γενέτειρα του εξαποδώ, για να ξεμπερδεύεις και να βρεις την ησυχία σου;

    Θα μου πεις/πείτε, ότι έχουμε δικαιώματα, δεν πρέπει να αφήνουμε πράγματα να πέφτουν έτσι κτλ κτλ κτλ, αλλά κάπου υπάρχει και μια ζυγαριά, στης οποίας το ένα σκέλος έχει την ψυχική ηρεμία μας...
    Δες εδώ, αν θέλεις.

    Αυτό ακριβώς έκανα, πλήρωσα και είπα στο "καλό".

    Μερικές μέρες μετά, νέες χρεώσεις. Επιπλέον χρεώσεις, καινούριες χρεώσεις.

    Μόλις με πήρε η προϊσταμένη του τμ. Αποσυνδέσεων/Διακοπής συμβολαίων.

    Από τη στιγμή που με άκουσε και δεν με έβγαλε τρελό, κύλησαν κάπως ομαλά τα πράγματα.

    Εξηγούμαι:

    Μου ξεκαθάρισε, κατηγορηματικά, επώνυμα, ότι ούτε τέλος αποσύνδεσης αλλά ούτε φυσικά και τέλος απομείωσης (aka "οφειλόμενο ποσό από επιδότηση εξοπλισμού", όπου εξοπλισμός=πάγιο) οφείλω να χρεωθώ-πληρώσω.

    Μου επισήμανε με τη σειρά της πως το όλο "πρόβλημα" δημιουργήθηκε επειδή μέσα από το κατάστημα του ΟΤΕ που έκανα την αρχική αίτηση αλλά και από το τμήμα Ακυρώσεων που κάλεσαν μέσα από το κατάστημα και μίλησα εκείνη τη μέρα, για κάποιο λόγο ποτέ δεν άκουσαν/σημείωσαν πως επιθυμώ διακοπή αζημίως λόγω των γνωστών.

    Δεν αμφισβήτησε πως το ζήτησα-είπα (όπως μου είπαν κατάμουτρα οι προηγούμενοι), απλά το έθεσε ως "λάθος" και "παρανόηση στη διαδικασία".

    Μου ζήτησε να καταθέσω νέα αίτηση αμφισβήτησης κλπ στο κατάστημα του ΟΤΕ, και δήλωσε σίγουρη πως το θέμα θα λυθεί έτσι.

    Βέβαια, για την τύχη της προηγούμενης αίτησής μου αλλά και για τα τρελά που μου είπαν πριν 2-3 μέρες που με πήραν από την εξ.πελ. για ακριβώς αυτό το θέμα (θυμίζω: ναι, δικαιούστε αζημίως διακοπή, αλλά χρεώνεστε με τέλος διακοπής) δεν μπόρεσε να μου απαντήσει (για την ακρίβεια, μου είπε πως τόσο η αίτηση όσο και η επικοινωνία δεν φαίνονται πουθενά στο "σύστημα").

    Θα την κάνω την αίτηση, με αντίγραφο, με αρ. πρωτοκόλλου, με τα πάντα.

    Να δω που θα καταλήξω.

    Έτσι κι αλλιώς, τα ποσά τα έχω πληρώσει και θα πληρώσω και τα αυτά τα νέα, αφού με κάθε διακοπή άκρη δεν βγάζω και χρεώνομαι και την επανασύνδεση (διπλή, κιόλας).

    Ελπίζω να πάρω μια απάντηση που να στέκει κάποια στιγμή.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #143
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Τί να πω ρε 'συ...έμπλεξες για τα καλά. Μακάρι να είχα κάτι πιο...too the point να σου πω.Καλή δύναμη...

  9. #144
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί να πω ρε 'συ...έμπλεξες για τα καλά. Μακάρι να είχα κάτι πιο...too the point να σου πω.Καλή δύναμη...
    Ευχαριστώ!

    Έγινε και η αίτηση, κανονικά με αριθμό αιτήματος κλπ.

    Άντε να δούμε.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  10. #145
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.500
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Κουράγιο και καλή τύχη. Ευτυχώς εμένα δεν με ενοχλήσαν ποτέ, και δεν πλήρωσα κάτι. Ο εκκαθαριστικός βγήκε μηδενικός.

  11. #146
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κλαίω...

    Με παίρνει πάλι η ίδια υπεύθυνη για τα γραπτά αιτήματα που με είχε καλέσει την προηγούμενη εβδομάδα (και δεν φαινόταν πουθενά η επικοινωνία μας στο "σύστημα, όπως τις επόμενες ημέρες με ενημέρωσαν).

    Υ: Ναι, είχαμε μιλήσει, σας είχα ενημερώσει, βλέπω πως καταθέσατε νέο αίτημα.

    Π: Ναι, μίλησα με την προϊσταμένη του τμήματος ακυρώσεων, με ενημέρωσε πως δεν υπάρχει καμμία χρέωση την οποία οφείλω να πληρώσω και η ίδια μου πρότεινε να ξαναστείλω γραπτό αίτημα ώστε να διευθετηθεί.

    Υ: Ναι, να σας διευκρινίσω κάποια πράγματα σχετικά με την προηγούμενη επικοινωνία μας...

    Π: Να μου διευκρινίσετε γιατί η προηγούμενη επικοινωνία μας δεν φαίνεται πουθενά στο σύστημά σας.

    Υ: Φαίνεται! Απλά το νούμερο τότε ήταν σε συμβόλαιο (όταν ξεκίνησε το θέμα και για το οποίο έγιναν τα αιτήματα) αλλά τώρα είναι σε κάρτα.

    Π: Ενημέρωσα την προϊσταμένη, της έδωσα όλα τα πιθανά νούμερα, δεν τη βρήκε πουθενά την επικοινωνία μας.

    Υ: Όχι, όχι, φαίνεται. Τέλος πάντων, να σας ενημερώσω πως όταν κάνατε την αίτηση διακοπής-μετατροπής, δεν είχατε ακόμα ενημερωθεί επίσημα από εμάς για τη δυνατότητα αζημίως μπλα-μπλα-μπλα παρά μόνο(!!!) από το site μας, ο λογαριασμός όπου αναφέρεται η συγκεκριμένη μεταβολή των χρεώσεων είναι η επίσημη επικοινωνία-ενημέρωση από εμάς.

    Π: Θέλετε να μου πείτε πως η επίσημη ανακοίνωση της εταιρείας σας στο site σας δεν είναι επίσημη ενημέρωση?

    Υ: Όχι, είναι, αλλά επίσημη-γραπτή είναι η ενημέρωση μέσω του λογαριασμού. Επίσης, στην αρχική σας αίτηση διακοπής-μετατροπής, δεν αναφέρετε αυτό το λόγο.

    Π: Σας εξήγησα την προηγούμενη φορά που επικοινωνήσαμε και το αναφέρω σαφώς και στις 3 συνολικά γραπτές μου αιτήσεις προς την εταιρεία σας, πως μίλησα με το τμήμα ακυρώσεων μέσα από το κατάστημα ΟΤΕ, ανέφερα το ζήτημα, υπήρξε πρόβλημα με το "σύστημα" και δεν μπορούσε να μου δώσει "κωδικό", ανέλαβε το κατάστημα να διεκπεραιώσει τη διαδικασία. Από εκεί και πέρα, δεν μπορώ εγώ να είμαι υπεύθυνος για το λάθος στη συνεννόηση και τις διαδικασίες σας. Ακόμα και αν το θεωρήσουμε λάθος, έχω ήδη δύο φορές επικοινωνήσει γραπτώς, μετά από υπόδειξη του τμήματος Ακυρώσεων, ακριβώς για να λάβει τέλος αυτή η ιστορία. Σας υπενθυμίζω, τέλος, πως την προηγούμενη φορά που μιλήσαμε μου ξεκαθαρίσατε πως δικαιούμαι την διακοπή-μετατροπή αζημίως, αλλά μου χρεώνεται τέλη (και όχι ποινή) διακοπής ως "εργασία", κάτι που η προϊσταμένη του τμήματος ακυρώσεων στην τελευταία μας επικοινωνία προχτές μου δήλωσε κατηγορηματικά πως δεν πρέπει σε καμμία περίπτωση να συμβεί.

    Υ: Α, ναι, τώρα βλέπω πως το αναφέρετε (τί σκ@τά έκανες πριν, τότε? δεν είχες διαβάσει την αίτησή μου και πήρες να μου πεις τί ακριβώς?). Μου κάνει εντύπωση που σας είπαν τέτοιο πράγμα. Εμείς, για να μη συνεχίζεται ατέρμονα αυτή η διαδικασία με τις αιτήσεις από εσάς, έχουμε τη διάθεση να σας πιστώσουμε το τέλος διακοπής, αλλά όχι το τέλος απομείωσης. Δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι θέμα της διαδικασίας η οποία δεν ακολουθήθηκε.

    Π: Δεν το δέχομαι, αυτό, η προϊσταμένη που μίλησα....ξεκαθάρισε πως τίποτα.

    Υ: Μα, ποιός σας το είπε αυτό?

    Π: Η κα Τάδε-ΧΧΧ.

    Υ: Δώστε μου λίγο χρόνο να την ψάξω για να μου ξεκαθαρίσει, δεν βλέπω κάτι στην καρτέλα σας. Θα σας καλέσω εντός ολίγου πάλι.

    Π: Περιμένω.

    Ούτε 10' μετά:

    Υ: Ναι, μπλα μπλα μπλα, δεν μπόρεσα να επικοινωνήσω με την κα Τάδε-ΧΧΧ για να επιβεβαιώσω, θα γίνει κι άλλη προσπάθεια. Εν τω μεταξύ, όμως, θα σας πιστώσουμε το συνολικό ποσό, τέλη διακοπής και ποσό απομείωσης. Μην πληρώσετε τον λογαριασμό που έχει ήδη εκδοθεί με αυτά τα ποσά, λογικά στον επόμενο με ημερομηνία 24/06 θα έχει αφαιρεθεί το ποσό και θα πληρώσετε το υπόλοιπο.

    Π: Μάλιστα, ευχαριστώ, γεια σας.

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Οπότε γύρω στις 30/06 θα περιμένω να δω τί έχουν τελικά χρεώσει και ακόμα περισσότερο γύρω στις 30/07 (γιατί εμπιστοσύνη στο σύστημά τους, δεν έχω καμμία).
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #147
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.500
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    WTF, ό,τι νάναι!

    Εγώ διέκοψα μέσα απο κατάστημα απροβλημάτιστα, μιλώντας στο τμήμα ακυρώσεων και αναφέροντας την αναρτημένη ανακοίνωση στο site!

    Ο λογαριασμός μου που είχε εκδοθεί τότε δεν είχε την ανακοίνωση, αλλα δεν δημιουργήθηκε θέμα!

  13. #148
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γυρίζοντας από τα μπάνια του λαού, βρήκα το νέο λογαριασμό, όπου μου έχει πιστωθεί/αφαιρεθεί το συνολικό ποσό των χρεώσεων.

    Εννοείται πως φραγές κλπ, χρεώσεις στην αναμονή και πάει λέγοντας, παραπάνω μου έχουν στοιχίσει, αλλά ας το καταπιώ.

    Θα πληρώσω κανονικά κι ελπίζω στον επόμενο λογαριασμό να μη βρω κανένα νέο "λάθος".

    Συμπερασματικά, από 20+ τηλέφωνα/αιτήσεις/συνομιλίες, βρήκα 3 ανθρώπους οι οποίοι ήξεραν τη δουλειά τους και ήταν σε θέση να με κατευθύνουν ή να δώσουν λύση στο θέμα μου.

    Λυπηρό έως φαιδρό.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  14. #149
    Εγγραφή
    21-05-2007
    Περιοχή
    όπου νά'ναι
    Μηνύματα
    142
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    SNR / Attn
    11(dB) / 7,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγω σήμερα το απόγευμα είχα πάρει την απόφαση μου.....
    μετα απο 18 ετη στην cosmote ηρθε η ωρα να φύγω....οχι γιατι ειχα πρόβλημα με το δίκτυο αλλα δεν μου αρέσει να κάνω μια συμφωνία και μετα να μου την αλλάζεις με διάφορα κολπάκια.
    τους πηρα τηλέφωνο για διακοπή και επειδη ειχα πάρει την απόφαση να φύγω το γενικότερο ύφος μου ήταν αρκετά πειστικό ωστε να καταλάβει ο υπάλληλος οτι δεν "παίζω"....
    στο τέλος μου έδωσε 10% έκπτωση επιπλέον απ αυτό που είχα .... την πήρα και καθάρισα....
    οχι μόνο την αύξηση δεν έφαγα αλλα κέρδισα και κάτι ψιλά!!!

Σελ. 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 58910

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-16, 10:23
  2. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-16, 20:02
  3. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-16, 16:09
  4. Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-16, 22:08
  5. Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 21:49

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας