Σελ. 444 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 424434439442443444445446449454464 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.646-6.660 από 8895
  1. #6646
    Εγγραφή
    09-05-2018
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 550 / ↑ 55
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7590 ONT: Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototypegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω: πως τα βλέπετε τα στατιστικά της γραμμής μου? CRC errors 0. Παίρνω από Α/Κ δυστυχώς ακόμα. Εν αναμονή οπτικής ίνας, ευελπιστώ μέσα στο έτος.
    Συνημμένο Αρχείο 238130
    Και εγω απο Αστικο Κεντρο παιρνω 17a με αυτα τα στατιστικα: (χωρις το tweak). Απο την χωνευτη του σπιτιου και μεσα, καλωδιο external cat5e UTP και μια μονο πριζα Central στο σπιτι οπου κουμπωνει το FRITZ!Box 7590.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7590 dsl stats.jpg 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  208,3 KB 
ID: 238133

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -

    "Να ρωτήσω: πως τα βλέπετε τα στατιστικά της γραμμής μου? CRC errors 0. Παίρνω από Α/Κ δυστυχως ακόμα."

    Βλεπω line branching 1, κοιταξε το. Εχουμε περιπου την ιδια αποσταση απο το Α/Κ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TT_01 : 23-05-22 στις 15:23.

  2. #6647
    Εγγραφή
    07-01-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ
    Router
    AVM FRITZ! 7590
    Μάλλον θέλει να καλέσω το φιλαράκι που είναι τεχνικός στον ΟΤΕ να μετρήσουμε την γραμμή πάνω στις ρεκλέτες στην οικοδομή. Και μετά βλέποντας και κάνοντας.

  3. #6648
    Εγγραφή
    09-05-2018
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 550 / ↑ 55
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7590 ONT: Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototypegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον θέλει να καλέσω το φιλαράκι που είναι τεχνικός στον ΟΤΕ να μετρήσουμε την γραμμή πάνω στις ρεκλέτες στην οικοδομή. Και μετά βλέποντας και κάνοντας.
    Και ισως να χρειαστει, εκτος απο εξωτερικο καλωδιο, να "κοψεις" ολες τις επιστροφες απο την κεντρικη πριζα, καλυτερα, κατα την γνωμη μου καταργηση.
    Παραπανω σε προηγουμενο post περιγραφω την συνδεσμολογια στο σπιτι μου. (μονοκατοικια).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TT_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ισως να χρειαστει, εκτος απο εξωτερικο καλωδιο, να "κοψεις" ολες τις επιστροφες απο την κεντρικη πριζα, καλυτερα, κατα την γνωμη μου καταργηση.
    Παραπανω σε προηγουμενο post περιγραφω την συνδεσμολογια στο σπιτι μου. (μονοκατοικια).
    Πες στον τεχνικο να μην μετρησει με το Argus αλλα με τον αλλο μετρητη για πιο σωστα νουμερα.

  4. #6649
    Εγγραφή
    07-01-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ
    Router
    AVM FRITZ! 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TT_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ισως να χρειαστει, εκτος απο εξωτερικο καλωδιο, να "κοψεις" ολες τις επιστροφες απο την κεντρικη πριζα, καλυτερα, κατα την γνωμη μου καταργηση.
    Παραπανω σε προηγουμενο post περιγραφω την συνδεσμολογια στο σπιτι μου. (μονοκατοικια).

    - - - Updated - - -



    Πες στον τεχνικο να μην μετρησει με το Argus αλλα με τον αλλο μετρητη για πιο σωστα νουμερα.
    Αν χρειαστεί καινούργια καλωδίωση από ρεκλέτα στο σπίτι, δύσκολα να γίνει, λόγω πολυκατοικίας και μη αρκετού χώρου δίευσης νέου καλωδίου από την υπάρχουσα εγκατάσταση. Επειδή, το ρούτερ είναι συνδεδεμένο στην πρώτη πρίζα του σπιτιού και λόγω μη ύπαρξης άλλης τηλεφωνικής συσκευής συνδεδεμένης, θέλω να πιστεύω ότι δεν επηρεάζεται.
    Τώρα σχετικά με τον μετρητή, θα μάθω τι έχει και αν μπορεί να βρει άλλον.

  5. #6650
    Εγγραφή
    09-05-2018
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 550 / ↑ 55
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7590 ONT: Nokia
    "λόγω μη ύπαρξης άλλης τηλεφωνικής συσκευής συνδεδεμένης, θέλω να πιστεύω ότι δεν επηρεάζεται."

    Διαφωνω, αν απο την κεντρικη πριζα υπαρχει μεσα στον τοιχο καλωδιο επιστροφης, ειτε εχεις συσκευη επανω ειτε οχι, το vdsl επηρεαζεται/"μοιραζεται", για αυτο ισως βλεπεις line branching 1.
    Πρεπει μεσα στον τοιχο, στην κεντρικη πριζα, να αποσυνδεθει το καλωδιο/καλωδια επιστροφης και να ειναι "στον αερα".
    Δυσκολο να σε αφησει ο ΟΤΕ απο το box μεχρι το σπιτι να βαλεις καλωδιο. Πρεπει να γινει απο την χωνευτη μεχρι τον χωρο σου. Αν αντι για χωνευτη υπαρχει εισαγωγη στην πολυκατοικια τοτε ειναι πολυ δυσκολο λογω σκαψιματος...
    Κοιτα πρωτα την κεντρικη πριζα.
    Ο τεχνικος του ΟΤΕ, αμα ειναι "γατος", θα σε βοηθησει μια χαρα για την οποια δυνατη βελτιστοποιηση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototypegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν χρειαστεί καινούργια καλωδίωση από ρεκλέτα στο σπίτι, δύσκολα να γίνει, λόγω πολυκατοικίας και μη αρκετού χώρου δίευσης νέου καλωδίου από την υπάρχουσα εγκατάσταση. Επειδή, το ρούτερ είναι συνδεδεμένο στην πρώτη πρίζα του σπιτιού και λόγω μη ύπαρξης άλλης τηλεφωνικής συσκευής συνδεδεμένης, θέλω να πιστεύω ότι δεν επηρεάζεται.
    Τώρα σχετικά με τον μετρητή, θα μάθω τι έχει και αν μπορεί να βρει άλλον.
    Α, και πες του να σε βαλει σε κανενα καλυτερο υπογειο ζευγος, αν ειναι δυνατον, εγω το εκανα με φιλο τεχνικό στον ΟΤE, και ειδα 25 Μbps διαφορα στο attainable rate. (Θελει ομως χρονο και ψαξιμο στο ΚΑΦΑΟ και δηλωμενη βλαβη.).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TT_01 : 23-05-22 στις 16:09.

  6. #6651
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.426
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Inalan
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη μιλαω και μετα απο 2 λεπτα η κληση πεφτει. Στο επομενο τηλεφωνημα μπορει να διαρκεσει 10 λεπτα η 20 η 12. Ειναι τυχαιο.
    Επικοινωνησα με τον voip provider μου και μου ειπε να αλλαξω sip port απο το 5060 σε κατι αλλο.
    Παρεπιπτωντως εχω δυο voip Providers.
    Για αυτο ρωταω πως μπορω να αλλαξω το default sip Port του ενα απο τους δυο
    Απλά προσθέτεις πόρτα στην επιλογή SIP Server
    πχ γράφεις voips.modulus.gr:5070
    Αν δεν βάλεις καθόλου πόρτα από προεπιλογή χρησιμοποιεί την 5060

  7. #6652
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ηταν τοσο απλο. Εψαχνα για αλλου την επιλογη
    Μπορουμε και να επιλεξουμε και για RTP port

  8. #6653
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι, δεν γίνεται αυτό (να έχεις διαφορετικές RTP ανά σύνδεση) σε κανέναν συσκευή.
    Δυνατότητα υπάρχει (μέσω του αρχείου ρυθμίσεων) όσον αφορά ποιες πόρτες θα χρησιμοποιεί το Fritz για όλες τις συνδέσεις. Εξαρχής είναι ενεργές 32 (7078-7109) που υπερκαλύπτουν τις 2 ταυτόχρονες συνδέσεις.

  9. #6654
    Εγγραφή
    07-01-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    76
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ
    Router
    AVM FRITZ! 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TT_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    "λόγω μη ύπαρξης άλλης τηλεφωνικής συσκευής συνδεδεμένης, θέλω να πιστεύω ότι δεν επηρεάζεται."

    Διαφωνω, αν απο την κεντρικη πριζα υπαρχει μεσα στον τοιχο καλωδιο επιστροφης, ειτε εχεις συσκευη επανω ειτε οχι, το vdsl επηρεαζεται/"μοιραζεται", για αυτο ισως βλεπεις line branching 1.
    Πρεπει μεσα στον τοιχο, στην κεντρικη πριζα, να αποσυνδεθει το καλωδιο/καλωδια επιστροφης και να ειναι "στον αερα".
    Δυσκολο να σε αφησει ο ΟΤΕ απο το box μεχρι το σπιτι να βαλεις καλωδιο. Πρεπει να γινει απο την χωνευτη μεχρι τον χωρο σου. Αν αντι για χωνευτη υπαρχει εισαγωγη στην πολυκατοικια τοτε ειναι πολυ δυσκολο λογω σκαψιματος...
    Κοιτα πρωτα την κεντρικη πριζα.
    Ο τεχνικος του ΟΤΕ, αμα ειναι "γατος", θα σε βοηθησει μια χαρα για την οποια δυνατη βελτιστοποιηση.

    - - - Updated - - -



    Α, και πες του να σε βαλει σε κανενα καλυτερο υπογειο ζευγος, αν ειναι δυνατον, εγω το εκανα με φιλο τεχνικό στον ΟΤE, και ειδα 25 Μbps διαφορα στο attainable rate. (Θελει ομως χρονο και ψαξιμο στο ΚΑΦΑΟ και δηλωμενη βλαβη.).
    Για ποιο λόγο να μην με αφήσει ο ΟΤΕ να αλλάξω καλώδιο από τις ρεκλέτες της οικοδομής μέχρι το σπίτι μου; Αν δεν κάνω λάθος, αυτοί έχουν το κομμάτι μέχρι και τις ρεκλέτες της οικοδομής.
    Όσον αφορά την πρίζα, σκεφτόμουν να βάλω διπλή ώστε να απομονώσω την κεντρική και να μπορώ να δώσω τηλέφωνο και στις άλλες πρίζες αν χρειαζόταν. Οπότε ένας λόγος παραπάνω να το κάνω νωρίτερα.
    Τώρα όσον αφορά την αλλαγή ζεύγους, δεν νομίζω να μπω σε τέτοια διαδικασία. Ας δούμε πρώτα τι θα δείξει η υπάρχουσα γραμμή.

  10. #6655
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Ρε παιδιά, υπάρχει έτοιμο καλώδιο rj45 σε rj11 στο eshop; η μόνο εγώ δε μπορώ να το βρω; θέλω συγκεκριμένα eshop

  11. #6656
    Εγγραφή
    09-05-2018
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 550 / ↑ 55
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7590 ONT: Nokia
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prototypegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λόγο να μην με αφήσει ο ΟΤΕ να αλλάξω καλώδιο από τις ρεκλέτες της οικοδομής μέχρι το σπίτι μου; Αν δεν κάνω λάθος, αυτοί έχουν το κομμάτι μέχρι και τις ρεκλέτες της οικοδομής.
    Όσον αφορά την πρίζα, σκεφτόμουν να βάλω διπλή ώστε να απομονώσω την κεντρική και να μπορώ να δώσω τηλέφωνο και στις άλλες πρίζες αν χρειαζόταν. Οπότε ένας λόγος παραπάνω να το κάνω νωρίτερα.
    Τώρα όσον αφορά την αλλαγή ζεύγους, δεν νομίζω να μπω σε τέτοια διαδικασία. Ας δούμε πρώτα τι θα δείξει η υπάρχουσα γραμμή.
    Απο την οικοδομη και μεσα κανεις ο,τι θες. Το πιθανο προβλημα ειναι απο την οικοδομη και εξω γιατι εμπιπτει στην αρμοδιοτητα του ΟΤΕ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, υπάρχει έτοιμο καλώδιο rj45 σε rj11 στο eshop; η μόνο εγώ δε μπορώ να το βρω; θέλω συγκεκριμένα eshop
    Δεν το γνωριζω, παρε ενα cat6/cat7 rj-45 to rj-45 και βαλε τον γκρι ανταπτορα.



    "σκεφτόμουν να βάλω διπλή ώστε να απομονώσω την κεντρική και να μπορώ να δώσω τηλέφωνο και στις άλλες πρίζες αν χρειαζόταν."

    Αυτο ισως και να κανει ξανα line branching στο FRITZ!Box.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TT_01 : 23-05-22 στις 19:50.

  12. #6657
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Με τον αντάπτορα και με rj45 καλώδιο παίζω πιο χαμηλά από ότι με το καλώδιο που είχε από μέσα μόνο του το fritz... Περίεργο;

  13. #6658
    Εγγραφή
    09-05-2018
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 550 / ↑ 55
    ISP
    COSMOTE
    Router
    FRITZ!Box 7590 ONT: Nokia
    Θελεις, maybe, καλυτερης ποιτητας rj45, σου ειχα στειλει links σε προηγουμενο post.
    Eγω, με το καλωδιο του Fritzbox εχω attainable rate 77 Mbps, Downstream, με rj-45 cat6 Panduit, κοιτα το post #6646.

  14. #6659
    Εγγραφή
    07-09-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    2.980
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    AVM FRITZ 7590
    SNR / Attn
    9,1(dB) / 6,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πράγματα είναι απλά. Αν έχεις VoIP τηλεφωνία, χρησιμοποιείς όποια λύση σου είναι εύκολη. Δεν υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους.
    Αν από την άλλη δεν έχεις VoIP τηλεφωνία, αναγκαστικά κάνεις χρήση του Υ-καλωδίου και των 2 ανταπτόρων που έρχονται μαζί με την συσκευή ή φτιάχνεις ένα τέτοιο εσύ σύμφωνα με το παρακάτω σχέδιο.
    Συνημμένο Αρχείο 238122
    Voip τηλεφωνια έχω όποτε λέω να δοκιμάσω καλώδια 6α sftp με rg45 και να καταλήξω στον αντσπτορα σε rg11 για δοκιμή καθαρά
    όσο για την ερώτηση φίλου υπάρχει καλώδιο rg11 σε rg 45 κάπου το είχα βρει αν το ξαναβρώ θα το βάλω εδώ

    https://www.allaboutpellet.com/produ...11-l-2-00-mt/?

    https://www.computerserv.gr/kalodia-...le-detail.html

  15. #6660
    Εγγραφή
    04-09-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM FRITZ! Box 7590
    Σας παραθέτω τα στατιστικά στοιχεία της γραμμής μου, καθώς τον τελευταίο καιρό παρουσιάζει κάποιες αποσυνδέσεις η γραμμή μου.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5452B27E-ED84-403D-9FFE-7911B6ABDE3F.jpeg 
Εμφανίσεις:  96 
Μέγεθος:  262,6 KB 
ID: 238152

Σελ. 444 από 593 ΠρώτηΠρώτη ... 424434439442443444445446449454464 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γερμανικο AVM Fritz!Box 7490 (20002584)
    Από The Byte Healer στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 210
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-22, 05:36
  2. AVM Fritz!Box 7490 από amazon.de
    Από hipath στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-17, 19:56
  3. Fritz!Box 7170 σύνδεση σε OTE ISDN
    Από Panagioths στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-17, 02:54
  4. FRITZ!BOX 7340 και αδυναμία πρόσβασής του από IP telephone apk
    Από aprilmaria στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-16, 19:44

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας