Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Ποιά τράπεζα σας αφήνει ικανοποιημένους στο e-banking?

Ψήφισαν
24. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Αλλη τράπεζα

    0 0%
  • Εγναντία

    0 0%
  • Citibank

    1 4,17%
  • Λαϊκή

    0 0%
  • Novabank

    3 12,50%
  • Εμπορική

    0 0%
  • Εθνική

    2 8,33%
  • Eurobank

    4 16,67%
  • Winbank - Πειραιώς

    5 20,83%
  • Alpha Bank

    9 37,50%
Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    καταρχήν με σύντομη αναζήτηση βρήκα τρία threads* τα οποία δεν ασχολούνται με αυτό που θέλω.
    1.Community > ADSL Γενικά > adsl και εμπορικη ebanking
    2.Community > Γενικά > ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ : ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΛΗΡΩΝΩ
    3.Community > Vivodi ADSL > Vivodi & Alpha Bank Web Banking

    Επειδή είμαι γενικότερα απογοητευμένος από συγκεκριμένη τράπεζα στο θέμα του e-banking και πριν αρχίσω να δοκιμάζω με demo μία προς μία τις υπηρεσίες e-banking των τραπεζών σκέφτηκα να ξεκινήσω ένα thread, μία συζήτηση δλδ, για το e-banking στην Ελλάδα.
    Να σχολιάσουμε τα +/- των σημερινών προσφερόμενων υπηρεσιών, έτσι ώστε να μπρούμε να επιλέξουμε καλύτερα.

    Στην ψηφοφορία το ζητούμενο είναι να αναδείξουμε την τράπεζα που προσφέρει αυτή τη στιγμή την πιο ολοκληρωμένη υπηρεσία e-banking.
    Οι επιλογές της ψηφοφορίας βασίστηκαν σε Ελληνικές τράπεζες που γνωρίζω ότι αυτή τη στιγμή προσφέρουν υπηρεσίες e-banking. Μερικές τράπεζες δεν τις περιέλαβα για το λόγο ότι δεν χωρούσαν σαν επιλογές ή δεν τις ήξερα, δηλώνω όμως ότι δεν το έκανα σκόπιμα. Επίσης, οι τράπεζες εμφανίζονται αλφαβητικά (Λατινικά/Ελληνικά).

    Ξεκινώ αρχίζοντας με σχολιασμό της υπηρεσίας e-banking της τράπεζας που χρησιμοποιώ, δλδ της Εμπορικής:

    1.Interface: Καλό.
    2.Ενημέρωση υπολοίπων: Μέτρια έως απαράδεκτη.
    3.Ενημέρωση Κινήσεων: Απαράδεκτη.

    Παρακαλώ να μην αποπροσανατολίσουμε το θέμα, αλλά να παραμείνουμε στο σχολιασμό των προσφερόμενων υπηρεσιών e-banking.

    ευχαριστώ.
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.907
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Εγω χρησιμοποιώ την Nova και ειμαι ευχαριστημένος.
    Αν και εχω λογαριασμό και στη eurobank, θεωρώ οτι της Nova ειναι πολύ καλύτερο.
    Το μόνο μου παράπονο, οτι υποστηρίζει μονο ΙΕ και ετσι δεν μπορω απο το σπίτι που εχω linux να κανω τιποτα...

  3. #3
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Που να ξέρει κάποιος ποιά είναι χειρότερη; Η ψηφοφορία θα είναι word-of-mouth? Μήπως θα ήταν καλύτερο να γίνει "ποιά χρησιμοποείτε" να δεις ποιά είναι η πιο δημοφιλής;
    "What is faith then but a persistent hope in the face of relentless doubt."

  4. #4
    Εγγραφή
    27-06-2002
    Περιοχή
    ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    90972 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    SPEEDPORT
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 10.4(dB)

  5. #5
    Εγγραφή
    27-06-2002
    Περιοχή
    ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    751
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    90972 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    SPEEDPORT
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 10.4(dB)
    Συμφωνω απολυτα με τον aesir. Για να πεις ποια e-bank ειναι η χειροτερη πρεπει τις να εχεις δοκιμασειολες για να εχεις ασφαλη αποτελεσματα. Εγω εχω winbank και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

  6. #6
    Το avatar του μέλους kalm
    kalm Guest
    Συμφωνώ με τον aesir. Πρέπει να έχεις χρησιμοποιήσει αρκετές για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Καλύτερα να γράψει ο καθένας τις δικές του εμπειρίες.

    Όσο αφορά εμένα, χρησιμοποιώ Winbank (Πειραιώς) και Alpha. Είμαι πολύ ικανοποιημένος και από τις δύο. Η Alpha έχει ένα επιπλέον πλεονέκτημα (δεν ξέρω αν το έχει άλλη τράπεζα) οτι μπορείς να καταθέσεις λεφτά σε οποιοδήποτε λογαριασμό άλλης τράπεζας στην Ελλάδα (με επιβάρυνση 2,9 € αν θυμάμαι καλά). Έχω γλιτώσει πολλές φορές την ουρά στο ταμείο έτσι....

  7. #7
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Vodafone Power Station
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ανάμεσα από Eurobank και WinBank αρκετα καλύτερη και χωρίς σχεδόν καμία χρέωση η Eurobank. Μπορείς να κάνεις τα πάντα.

  8. #8
    Εγγραφή
    19-06-2003
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    849
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΥ
    Router
    585
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 9(dB)
    Καλύτερη η Eurobank με διαφορά! Και από θέμα ασφάλειας. Είναι και η μόνη που πληκτρολογείς κωδικό σε pop-up για να αποφύγει τα key logger, και όλα αυτά χρόνια πριν. H winbank δεν ενημερώνει άμεσα τους λογαριασμούς από pos μηχανήματα. Η alpha καλή αλλά πιο πολύπλοκο μενού.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    5.279
    Downloads
    924
    Uploads
    141
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    Cisco Meraki/Zyxel
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 19.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ Πειραιώς και Eurobank χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    "What is faith then but a persistent hope in the face of relentless doubt."

  10. #10
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Και εγω Alphabank χρησιμοποιω και ειμαι ευχαριστημενος. Το μονο μου προβλημα ειναι οτι οταν γραφω το νουμερο του λογαριασμου που θα καταληξουν τα χρηματα, δεν ξερω αν ειναι το σωστο αφου δε μου λεει σε ποιον ανηκει. Για να ξερω οτι τα λεφτα μου πανε εκει που θελω και οχι καπου αλλου
    Δεν ξερω αν γινεται ή οχι αλλα πολυ θα το ηθελα.

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και εγώ aplhabank, το ποιό ασφαλές είναι της eurobank (private key) το πρόβλημα με αυτό είναι οτι δεν μπορείς να μπείς απο όπου θέλεις.
    Πρόσφατα είδα απο εναν γνωστό που έχει απο ελβετική τράπεζα λογαριασμό, τους δίνουν εναν υπολογιστή παλάμης ο οποίος πέρνει την κάρτα της τραπεζας μέσα και όταν κάνει Login σου δίνει ενα νούμερο που πρέπει να περάσεις σε αυτόν τον υπολογιστή παλάμης και να δώσεις την απάντηση, now this is what i call security!

    Σε γενικές γραμμές και απο ένα περιοδικό που διάβασα είναι όλα λίγο πολύ το ίδιο, άλλο λίγο ποιο δύσκολο αλλά με πολλές επιλογές/δυνατότητες, αλλό ποιο απλό αλλά του λοίπουν μερικές.
    Ακόμα για την eurobank θα πρέπει να ξέρετε οτι δουλέυει μόνο με ΙΕ (λόγο Private key)

  12. #12
    Το avatar του μέλους nevian
    nevian Guest
    Στην Ελλάδα έχω χρησιμοποιήσει τα ακόλουθα:

    1) Citibank - Απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ! Μιλάμε για τραγικό interface που μοιάζει να φτιάχτηκε από μαθητή λυκείου... Εγώ παρα το γεγονός ότι έχω γραφτεί εδώ και μήνες αδυνατώ να το χρησιμοποιήσω... Καλύτερα να το κατεβάσουν...

    2) Εθνική - Σχετικά καλό, έχει αρκετά πράγματα που μπορείς να κάνεις online αλλα (α) Είναι σπαστικό που ανοίγει 3 παράθυρα με το τελευταίο που κάνεις login και συναλαγές αναγκαστηκά σε Full Screen (δεν ξέρω ποιο σαϊνι της τράπεζας το σκέφτηκε αυτό ότι ΟΛΟΙ γύρω πρεπει να δουν οτι μπαινεις στο τραπεζικό σου λογαριασμό ιδιαίτερα αν είσαι στο γραφείο και με ανάλυση 1280x1024 σε 21'' monitor) (β) Αυτό το αποστολή κατω δεξια δεξια ψάχνεις να το βρεις ορισμένες φορες... (γ) Το άλλο σπαστικό feature... για να κάνεις μια οποιαδοίποτε συναλλαγή πρέπει να κουβαλάς την λίστα με τους κωδικούς (ΤΑΝ και σουξου μουξου) με αποτέλεσμα αν δε τα έχεις πάρει μαζί σου να τα παίρνεις στο κρανίο γιατί μόνο ευκολία δεν σου παρέχει το σύστημα!

    3) Alpha - Το καλύτερο που έχω δει μέχρι τώρα αλλά πολυ μινιμαλιστικό βρε παιδάκι μου... Μανία που έχουν να τα κάνουν όλα μικρά μικρα... Οι διαθέσιμες online υπηρεσίες είναι πλούσιες και χρείαζεσε μόνο 1 κωδικό εξτρα να θυμάσε για να κάνεις κάποιες ειδικές συναλλαγές. Βολικό που μπορείς να μεταφέρεις χρήματα και στο εξωτερικό! Εμένα πάντως μου θυμίζει περισσότερο ΑΤΜ μεσω internet παρά e-banking...

    Για μένα πάντως κορυφή είναι το e-banking της HSBC UK που έχει 4 χρόνια statements μέσα και ένα κορφαίο και πολύ επεξηγηματικό interface. Όταν και αν αποκτήσει μεγαλύτερο μερίδιο και στην Ελλάδα να το δούμε και εδω... Μακάρι δηλαδή...

  13. #13
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Εγω εχω Alpha Bank , Εθνικη και Πειραιώς
    Στην Alpha είναι τσαμπα, στην Πειραιώς πληρωνεις €5.
    Το πιο ασφαλες είναι της Εθνικής που σου δίνει μια λίστα με κλειδιά τα οποία χρησιμοποιούνται μονο μια φορά, σε συνεργασία με το username + password.
    Της Αλφα είναι όμως αρκετα φιλικό και εύχρηστο, και ασφαλές.

    Αυτό που θα ήθελα είναι ενα SMS να μου έρχεται σε περίπτωση οποιασδήποτε συναλλαγής. Το έχω ήδη προτείνει στην τράπεζα.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-08-2002
    Περιοχή
    Jamaica...θά'θελα
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.117
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εγώ χρησιμοποιώ ΕΤΕ και Alpha, σε γενικές γραμμές καλές είναι αλλά όπως όλες οι τράπεζες, κάργα απατεώνες...
    Ακου εκεί να χρεώνουν 1,2 (αν δεν κάνω λάθος) ευρώ για μεταφορά μέσω του διατραπεζικού συστήματος ΔΙΑΣ, κάνοντας την συναλαγή online , είναι δυνατόν; αριθμούς μεταφέρουν ρε γμτ, η μιά τραπεζα με την άλλη, ή μήπως στέλνουν κάποιον τύπο που πάει με τα πόδια και κάνει την μεταφορά; , απαράδεκτον...
    Και ένα ακόμη μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορείς να βλέπεις online την κίνηση μιάς πιστωτικής κάρτας που έβγαλες απο την ίδια τράπεζα (εκτός αν γίνεται και δεν το έχω βρεί ακόμη).

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και ένα ακόμη μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορείς να βλέπεις online την κίνηση μιάς πιστωτικής κάρτας που έβγαλες απο την ίδια τράπεζα (εκτός αν γίνεται και δεν το έχω βρεί ακόμη).
    Στην alpha γίνεται τουλάχιστον, καθώς και τα δάνεια απλά πρέπει να τα συνδέσεις με τον λογαριασμό σου

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καταγγελία για web-banking της eurobank
    Από bablyk στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-07, 23:05
  2. Προσπάθεια απάτης για το web-banking της Εθνικής Τράπεζας
    Από psyXos στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-06, 05:23
  3. Προσπάθεια ΑΠΑΤΗΣ για το Web banking της Alpha
    Από yiapap στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 131
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-05, 20:52
  4. Προσπάθεια απάτης και για το Web Banking της Bank Of America
    Από rozak στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-05, 19:01
  5. ΕΡΩΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ
    Από stayrosl στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-04, 22:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας