Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    12-07-2006
    Μηνύματα
    390
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11865/960
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    SNR / Attn
    11(dB) / 31(dB)
    Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

    1) Τι γίνεται εάν κάποιος υποψήφιος πελάτης δεν θέλει να χρησιμοποιήσει τον εξοπλισμό που του παρέχει η ΝΕΤΟΝΕ, αλλά θέλει να βάλει άλλο router/modem ή/και κάποια άλλη συσκευή ΑΤΑ; Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Γιατί κάποιοι έχουν πληρώσει για να αγοράσουν εξοπλισμό (που τους ανήκει). Θα μου δώσετε τις ρυθμίσεις που χρειάζονται για την σωστή ρύθμιση του εξοπλισμού; Προφανώς δεν θέλω τεχνική υποστήριξη ή βοήθεια για τον εξοπλισμό (αναλαμβάνω εγώ πλήρως την ευθύνη αυτή). Θα δεχόμουν πχ. έναν όρο στο συμβόλαιο ότι δεν μπορείτε να μου εγγυηθείτε την καλή λειτουργία του εξοπλισμού με το δίκτυο σας καθώς και ότι δεν θα μου παρέχετε τεχνική υποστήριξη (για τον εξοπλισμό).

    2) Εάν κάποιος θέλει να απενεργοποιήσει την απομακρυσμένη διαχείριση, με ότι αυτό συνεπάγεται, είναι εφικτό; Θα δεχόμουν ενδεχομένως όταν έχω πρόβλημα να σας ανοίξω την απομακρυσμένη σύνδεση, αλλά δεν θέλω να είναι always-on.

    3) Θέλω, αν χρησιμοποιήσω τον εξοπλισμό σας, να τον διαχειρίζομαι εγώ, θέλω δηλαδή admin username & password.

    Όπως καταλαβαίνετε θέλω να διαχειρίζομαι μόνος μου τον εξοπλισμό και κανείς (ούτε η ΝΕΤΟΝΕ) να έχει πρόσβαση σε αυτόν. Καταλαβαίνω ότι για το 99,9% των χρηστών η λύση που προτείνετε εσείς είναι η καλύτερη καθώς σχεδόν κανείς δεν έχει λόγο και γνώσεις ή/και τη διάθεση να αλλάξει τις ρυθμίσεις του εξοπλισμού. Όμως επειδή χρόνια ασχολούμαι επαγγελματικά με τα δίκτυα, δεν μπορώ να συμφιλιωθώ με την ιδέα ότι δεν θα διαχειρίζομαι εγώ τον εξοπλισμό. Είμαι σε φάση αναζήτησης εναλλακτικού παρόχου και η ΝΕΤΟΝΕ είναι για μένα η καλύτερη λύση (είναι και το 1Μbps upload), αλλά δεν θα κάνω αυτό το βήμα αν δεν έχω τουλάχιστον ένα εκ των 1 ή 3.

  2. #2
    Το avatar του μέλους Netone3
    Netone3 Guest
    Αγαπητέ jtsop,

    Το θέμα που αφορά στην χρήση τερματικού εξοπλισμού άλλου από αυτόν που παρέχει η Net One έχει αναλυθεί και απαντηθεί ποικιλοτρόπως μέσα στο forum από τους ίδιους τους χρήστες και συμμετέχοντες. Επιπλέον, για τους λόγους που εσείς αναφέρετε (1,2,3) η Net One δεν είναι σε θέση να παρέχει την δυνατότητα πλήρους διαχείρησης του τερματικού εξοπλισμού για λόγους που αφορούν την ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών.
    Οπως και ο ίδιος αναφέρετε, η συγκεκριμένη πολιτική είναι κατάλληλη για το 99,9% των χρηστών και ως εκ τούτου μόνο αμοιβαία οφέλη μπορεί να προσφέρει για τον τελικό χρήστη αλλά και την εταιρία.

    Επιπλέον, θεωρούμε ότι μια φιλοσοφία που βασίζεται στην ξεκάθαρη πολιτική, δημιουργεί και τις κατάλληλες προϋποθέσεις προς τον καταναλωτή έτσι ώστε ο ίδιος να έχει όλα τα αντικειμενικά κριτήρια να αποφασίσει για την αγορά ή την απόρριψη ενός συγκεκριμένου προϊόντος ή υπηρεσίας.

    Πληροφοριακά, μπορείτε να διαβάσετε περισσότερα σχετικά με το τι μπορείτε να ρυθμίσετε ή τι δεν μπορείτε να ρυθμίσετε στον τερματικό εξοπλισμό που προσφέρει η Net One εδώ

    Φιλικά,

    Net One

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-10, 17:48
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-07, 14:07
  3. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-06, 21:31
  4. Απομακρυσμένη διαχείριση LinuxPC
    Από dinap1 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 86
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-06, 23:01
  5. USR9106 και απομακρυσμενη διαχειριση
    Από dracula στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-04, 23:02

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας