Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    01-06-2017
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας παιδια!η συνδεση μου ειναι οτε isdn!Στο netmod συνδεονται 2 τηλεφωνικες συσκευες.Πριν απο λιγες ημερες μου ειχε χαλασει το ρουτερ κ εγινε αντικατασταση απο τον οτε!ολα καλα μεχρι εδω..για μια εβδομαδα απολαμβανα και ιντερνετ και σταθερο,μεχρι σημερα.Απο το πρωι και μετα εχω ιντερνετ αλλα δεν εχω καθολου γραμμη τηλεφωνιας.Οταν παει καποιος να με καλεσει η γραμμη πεφτει κατευθειαν κ οταν σηκωνω το ακουστικο:ακρα του ταφου σιωπη!Στο ιντρακομ που εχω αναβουν οι ενδειξεις m.p. και r.p μονο και η ενδειξη λινκ ειναι σβηστη.κοινως δεν πιανω γραμμη.Πηρα τηλεφωνο στον οτε κ μου ειπαν οτι δν βλεπουν καποιο προβλημα με την γραμμη και οτι θα στειλουν τεχνικο.οποτε αναμενω αλλα επειδη με τρωει γνκ εσεις τι πιστευετε οτι μπορει να εχει συμβει? εκανα ενα τυπου reset στο netmod τιποτα παλι...Ειναι θεμα γραμμης ή συσκευης netmod?

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλτερναρκ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια!η συνδεση μου ειναι οτε isdn!Στο netmod συνδεονται 2 τηλεφωνικες συσκευες.Πριν απο λιγες ημερες μου ειχε χαλασει το ρουτερ κ εγινε αντικατασταση απο τον οτε!ολα καλα μεχρι εδω..για μια εβδομαδα απολαμβανα και ιντερνετ και σταθερο,μεχρι σημερα.Απο το πρωι και μετα εχω ιντερνετ αλλα δεν εχω καθολου γραμμη τηλεφωνιας.Οταν παει καποιος να με καλεσει η γραμμη πεφτει κατευθειαν κ οταν σηκωνω το ακουστικο:ακρα του ταφου σιωπη!Στο ιντρακομ που εχω αναβουν οι ενδειξεις m.p. και r.p μονο και η ενδειξη λινκ ειναι σβηστη.κοινως δεν πιανω γραμμη.Πηρα τηλεφωνο στον οτε κ μου ειπαν οτι δν βλεπουν καποιο προβλημα με την γραμμη και οτι θα στειλουν τεχνικο.οποτε αναμενω αλλα επειδη με τρωει γνκ εσεις τι πιστευετε οτι μπορει να εχει συμβει? εκανα ενα τυπου reset στο netmod τιποτα παλι...Ειναι θεμα γραμμης ή συσκευης netmod?
    Μηπως σε γυρισαν σε voip και δεν σου ειπαν τιποτα? Μηπως αναψε στο ρουτερ σου κανενα λαμπακι "Telephony"

  3. #3
    Εγγραφή
    01-06-2017
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    δε νομιζω..ρουτερ του οτε εχω κ δεν εχει αναψει καποια νεα ενδειξη!

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γνωστη τακτικη του ΟΤΕ ειναι να πηγαινει σε voip ολους οσους αλλαζουν ρουτερ. Μεχρι τελος του χρονου νομιζω θελει να περασουν ολοι οι συνδρομητες σε voip. Αν δεν εισαι σε voip δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι. Περιμενεις τους τεχνικους.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-06-2017
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    οκ.αλλα αν ισχυε κατι τετοιο δεν θα με ενημερωναν απο τη στιγμη που τους ειπα τι θεμα προεκυψε?και πως γινεται για μια βδομαδα και, αφου αλλαξα ρουτερ ολα να ηταν κομπλε?δλδ εσυ δεν πιστευεις οτι μπορει να χαλασε το netmod?

  6. #6
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασε να βγάλεις το κάτω καπάκι έχει ένα μικροδιακόπτη reset για ρίξε μια ματιά.
    Αλλοίμονο στον οδηγό που πάει γρήγορα επειδή έχει γρήγορο αμάξι και όχι επειδή ΑΥΤΟΣ είναι ικανός να κινηθεί γρήγορα!

  7. #7
    Εγγραφή
    01-06-2017
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ναι το εχω κανει,δεν αλλαξε κατι..

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πρωτα απ ολα στην υποστηριξη οι περισσοτεροι ειναι αχρηστοι. Αν οντως σε βαλαν σε voip πολυ πιθανων να μην το πηραν καν χαμπαρι οταν τους πηρες τηλεφωνο. Μπορει επισης (μου εχει τυχει σε γνωστο) να καναν τους Κινεζους και οταν ερθει ο τεχνικος θα βγαλει τελειως το netmod και θα συνδεσει τα τηλεφωνα πανω στο ρουτερ για να παιξει το voip.

    Πιθανων να εχει χαλασει και το netmod αλλα επειδη ειπες για τη 1 βδομαδα να ξερεις οτι η μεταβαση σε voip περιπου τοσο παιρνει.

    Δοκιμασε να κανεις restart το router μπορει τοτε να αναψει το λαμπακι της τηλεφωνιας.

    Επισης αν πιανουν τα χερια σου και εχεις πολυμετρο δοκιμασε να δοκιμασεις την ταση (DC) στην γραμμη. Αν δεν εχεις ~96V και εχεις 0V τοτε μυριζει ακομα περισσοτερο voip.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-06-2017
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ευχαριστω παιδια θα περιμενω και τους τεχνικους να δω τι καλο θα μου πουν..και μια τελευταια ερωτηση με το reset {επειδη δεν τα ξερω και καλα) δεν χανονται οιι ρυθμισεις π ειχα κανει ε?αυτο εχει να κανει με τν οτε οχι με το νετμοντ σωστα?

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλτερναρκ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω παιδια θα περιμενω και τους τεχνικους να δω τι καλο θα μου πουν..και μια τελευταια ερωτηση με το reset {επειδη δεν τα ξερω και καλα) δεν χανονται οιι ρυθμισεις π ειχα κανει ε?αυτο εχει να κανει με τν οτε οχι με το νετμοντ σωστα?
    Εφοσον το πατησες στιγμιαια, σιγουρα οχι. Δεν ξερω τι γινεται αν το κρατησεις για πολυ ωρα αλλα και παλι νομιζω οτι δε χανει τις ρυθμισεις του.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-06-2017
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ευχαριστω!αν δεν παει καλα και οταν ερθει ο τεχνικος,θα μπω να σας κλαφτω.καλη συνεχεια

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οπως και να παει ασε ενα ποστ μετα για να ξερουμε τι εφταιγε και να βοηθηθουν αλλοι χρηστες με το ιδιο προβλημα!

  13. #13
    Εγγραφή
    01-06-2017
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εννοειται,θα ενημερωαω

    - - - Updated - - -

    καλημερα παιδια!ο τεχνικος δε χρειαστηκε να ανεβει καν πανω!απλα εκει που καθομουν και τον περιμενα, χτυπαει το σταθερο μου!θαυμα!κοιταζω το netmod και η ενδειξη του λινκ αναμμενη ξανα!σηκωνω το σταθερο και ηταν ο τεχνικος.και ποιο ηταν το προβλημα?προβλημα στο δικτυο. αυτα τα νεα!σας ευχαριστω για ολα

Παρόμοια Θέματα

  1. Δε λειτουργεί το netmeter
    Από titan1 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 19:11
  2. Αλλαγή router και το σταθερο δεν δουλευει
    Από gsina97 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 22:54
  3. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-16, 14:24
  4. Μετα από αναβάθμιση σε win 10 δεν λειτουργεί το dvd player!
    Από spartacus76 στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-16, 09:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας