Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2003
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    7165/870
    ISP
    Net One
    Router
    Thomosn ST780i
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Εχω κααν δυο ερωτησούλες για σας που εχετε NETONE.

    1) ποσες ταυτόχρονες συνδεσεις σηκώνει πρίν αρχίσει να τα παίζει? Αυτο ειανι κρισιμι χαρακτηριστικο, αν συδνεονται πολλα PC, ειδικα μαλιστα αν εχουν πειραγμενες ρυθμισεις στους broswers, και φυσιικα για τα P2p προγράμματα. Ενδεικτικα εγω καποτε ειχα τρελα προβλήματα με τη γραμμη μου, μεχρι που εβαλα εναν Cisco router, και ως δια μαγειας ολα εφτιαξαν.. ο λόγος ηταν ο παραπάνω. Το φτηνο Zyxel σηκωνε 20-25 συνδεσεις, το cisco 350.....

    2) εχει δοκιμασει κανεις να συνδεσει 2ο router κατω απο αυυτον που δινει η NETONE.
    αν ναι ειδε κανεις προβλήαμτα η ολα δουλευουν κανονικα???

    3) έχει κανει κανεις Shared συνδεση πάνω σε ISDN (με την αντιστοιχη πραλλαγη του router?). Δουλευουν όλα καλά? Σκεφτομαι πολύ σοβαρα αυτη την επιλογή, καθως θελω να κρατησω τα 2 διαφορετικα νουμερα που χρησιμοποιώ στην isdn Μου για διαφορετικοςυσ κοπους και εξετάζω εναλακτικές, Η νετ ONE φαινεται να ειναι η πρωτη που με διαβεβαιωσε οτι μπροει ν αμεταφέρει και τα 2 νουμερα που εχω στην isdn στην νεα γραμμή.

    4) ρωτησα τι ταχύτητες εχω αν εχω μερισζόμενη πρόσβαση ( σκεπτόμενος οτι θα ειναι η φαση πωςε ειναι σε άλλου απρόχους που σου λενε "στο δικό μας δίκτυο 10 ( η 4) στου ΟΤΕ 2 ( ή 1). Απο την ΝΕΤΟΝΕ ειναι οι μονοι που μου ειπαν οτι "κανεν απρόβλημα, θα απολαμβανεται την ιδια ταχυτητα που θα εχουν και οι αλλοι στον πλήρη βρόγχο.... πως γινεται αυτο??

    5) δουλευουν αλλα IP phones/πάροχοι ή ειναι μπλοκαρισμένα?

    6) εκανε κανενας πειρμα αγια το πως παει η τηλεφωνια οταν εχεις αποπίσω τα p2p και τρεχουν nonstop ( αμα εχετε και κανα 2 PC να σερφαρουν ταυτοχρονα και το μικρο αδερφακι να παιζει wowoακομα καλυτερα!)

    =========

    Περισότερα πάνω στον μπελα΄μου με την ISDN.
    εχω εδω και 8 χρονια μια isdn με ενα msn περα απο το κεφαλικό ( το όλλον 2 νουμερα). Χρησιμοποιώ και τα 2 νουμερα , για διαφορετικους λόγους και επειδη τα ξερουν πολλοι δεν θελω να τα "χασω". αυτο μεχρι τώρα με "φρέναρε" και παρ΄'ότι το σκεφτόμουν δεν άλλαξα πάροχο, καθως όλοι μου λεγανε "α δε γινεται, μονο ενα νουμερο μπορείτε να μεταφέρετε". Οποτε γι ανα λειτουργουν 2 γραμμες θα πλήρωνα 2 πάγια οποτε δε θα χα και μεγάλη διαφορα κοστους απο τα 190-2000€ που πληρωνω ανα διμηνο. ( παγιο οτε και κλησεις και παγιο ADSL και ADSL στον ISP).


    τώρ αμ ετην ΝΕΤΟΝΕ φαινεται να εχω τις επιλογές:

    1)πλήρης βρογχος , διατηρω τα 2 νουμερα, ξεφορτώνομαι εντελώς τον ΟΤΕ και πληρώνω 40+40 = 80 το διμηνο. Μονο δυνητικο πρόβλημα η ποιότητα της υπηρεσίας (διαβασα τα γνωστα περι "ηχους" και θορυβων.....). έχω και internet 10/1 "sigoura"

    2) μερικός βρόγχος. κρατάω την ISDN, παίρνω 2 νεα νουμερα απο την NETONE. εγώ καλώ απο τα νεα νουμερα οι γνωστοι/πελάτες με καλουν στα παλιά. θα εχω διπλασιες συσκευες ψιλο-μπελα στο να κουλαντρισω 4 τηλε΄φωνα και μπορεινα μπερδευται ο κοσμςο που αλλου θα με παιρνει ακαι απο αλλου θα βλέπει της κλησεις μου.
    Κόστος 30+30 για ΝΕΤΟΝε +32 το παγιο της ISDN = 92 το διμηνο. (η μηπως και παγιο ADSL)??

    Λιγο παραπάνω μεν αλαλ θα εχω την καβάντζα οτι αν γινει καμαι στραβη πάντα μπορω ν αχρησιμοποιήσω τη γραμμη του ΟΤΕ και να πάρω τηλέφωνο.

    Απο την ΝΕΤΟΝΕ μου ειπαν οτι θα εχω και σε αυτη την περιπτωση 10/1 ιinternet.. αλλα ειναι σίγουρο?? εχω κατι μπλέξει που νομιζω οτι χρειαζομαι παλι παγιο ADSL στον ΟΤΕ??


    γιιααα δωστε τα φωτα σας!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Koumooo : 23-05-07 στις 16:22. Αιτία: ερωτηση νο 6

  2. #2
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedtouch 780(i)WL
    SNR / Attn
    11(dB) / 33(dB)
    Μπορείς να ξεκινήσεις με μεριζόμενο βρόχο (Shared LLU) στη NetONE και αν μείνεις ικανοποιημένος τον μετατρέπεις σε πλήρη (Full LLU). Το κόστος είναι 30ευρώ (γιατί εσύ γράφεις 30+30; ).
    Και ναι μπορείς να μεταφέρεις 2 αριθμούς (κεφαλικός και ένας MSN) στη NetONE.

    Οι υπόλοιπες ερωτήσεις θα απαντηθούν από ενεργοποιημένους

  3. #3
    Εγγραφή
    24-07-2003
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    7165/870
    ISP
    Net One
    Router
    Thomosn ST780i
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κόστος είναι 30ευρώ (γιατί εσύ γράφεις 30+30; ).

    Γιατι το συγκρινω με το δημινιαίο κοστος του ΟΤΕ. Αν συνεκρινα διμηνο λογαριασμο ΟΤ εμε ενος μηνα της ΝΕΤΟΝΕ θα ηταν μηλα με πορτοκάλια...

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να ξεκινήσεις με μεριζόμενο βρόχο (Shared LLU) στη NetONE και αν μείνεις ικανοποιημένος τον μετατρέπεις σε πλήρη (Full LLU). Το κόστος είναι 30ευρώ (γιατί εσύ γράφεις 30+30; ).
    Έχω την αίσθηση ότι πριν λίγες μέρες εκπρόσωπος της Netone είχε αναφέρει ότι μετά το πρώτο 3μηνο το κόστος μετατροπής Shared->Full LLU είναι €50, ενώ στο πρώτο τρίμηνο δωρεάν.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~9412/~700
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    USR9108
    Οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου υπάρχουν ήδη στο forum και στο subforum της netone. Κάνε ένα search... Δεν έχει και πάρα πολλά μηνύματα ακόμη, μη φοβάσαι

  6. #6
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    είναι πλέον οριστικό ότι δεν παίζει άλλο ρουτεράκι εκτός από αυτό που δίνει η ΝΕΤΟΝΕ ?


  7. #7
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~9412/~700
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    USR9108
    ε δε νομίζω πως υπήρχε καμιά αμφοβολιά μέχρι τώρα. Εκτός και αν καταφέρει κανένας να βρει καμιά πατέντα...

  8. #8
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tem Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι πλέον οριστικό ότι δεν παίζει άλλο ρουτεράκι εκτός από αυτό που δίνει η ΝΕΤΟΝΕ ?
    Διόρθωση: οριστικό δε θα είναι ποτέ το ότι δεν παίζει με άλλο εξοπλισμό (γιατί πάντα θα υπάρχει μια επειροελάχιστη πιθανότητα να βρει κάποιος ένα κόλπο).
    Το ανάποδο θα είναι οριστικό όταν και αν βρεθεί αυτό το κόλπο.

    Μπαμπινιώτης OFF

  9. #9
    Εγγραφή
    24-07-2003
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    7165/870
    ISP
    Net One
    Router
    Thomosn ST780i
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    βασικα, εχω διαβασει ολα ( μα όλα ) μεχρι το τελευτάιο post, τα threeads αυτο του φορουμ και ΟΧΙ δεν εχει απαντηθει κατι απο αυτα, επρα απο μια δυο ασαφεις γνωμες. Ολοι μα ολοι κανουν hihgjack threads και ρωτανε ασχετα πράγματα και απαντανε ασχετα πράγματα ( καλη ωρα τοι εγινε και δω....).

    ακυρο το 5 εχει απαντηθει με σαφηνεια.. και το 6 μερικώς ΚΑΝΕΝΑ απο τα υπόλοιπα.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~9412/~700
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    USR9108
    Λοιπόν το 1 για να απαντηθεί πρέπει να κάνεις πειράματα, όσον αφορά τα p2p και τα αποτελέσματα μπορεί να είναι αμφίβολα. Για να συνδέσεις πολλά pc πρέπει να έχεις και πολλά pc. Εγώ έχω μόνο ένα πάντος
    Το δεύτερο δεν το έχω δοκιμάσει γιατί α) Το παλιό router που έχω δεν είναι dsl2+ β) δεν βρίσκω και νόημα να κάνει κανείς κάτι τέτειο. Αν θέλεις επιπλέον θύρες, συνδέεις hub.
    Στο 4: Μα γιατί να μη γίνεται; Προφανώς είναι θέμα επιλογής της κάθε εταιρίας... μαλλον...

  11. #11
    Εγγραφή
    27-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    726
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11500/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Thomson SpeedTouch 780WL
    SNR / Attn
    8(dB) / 33.5(dB)
    ρε παιδιά για μια στιγμή...

    Μεριζόμενος βρόχος = ADSL από εναλλακτικό πάροχο (δικό του δίκτυο) και τηλεφωνία από ΟΤΕ

    FULL LLU = ADSL + τηλεφωνία από τον ίδιο εναλλακτικό πάροχο

    Επομένως, σε ΚΑΘΕ περίπτωση το ADSL δίνεται από το δίκτυο του εναλλακτικού παρόχου, στην περίπτωσή μας της NetONe.

    Οπότε, δεν αντιλαμβάνομαι τι δεν κατανοεί ο φίλος στο αρχικό του ερώτημα 4 ....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rdaniel : 24-05-07 στις 18:02.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~9412/~700
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    USR9108
    Μάλλον ο φίλος μπέρδεψε την shared llu με την dsl από οτε και πρόσβαση από άλλο πάροχο. Και full llu δεν είναι απαραίτητα μέσα και η τηλεφωνία. Απλά αναλαμβάνει τα πάντα ο εναλακτικός πάροχος και σε βάζει στα υποτίθεται δικά τους δίκτυα του.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-07-2003
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    7165/870
    ISP
    Net One
    Router
    Thomosn ST780i
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Για το πρώτο.. για αυτο ρωταω αυτοςυ που εχουν , που "λογικα" θα χρησιμοποιουν P2p για να μα ςπουν ανα οντως επηρεαζεται η ποιοτητα τηλεφωνιας απο τετοια προγράμματα = ποσο τα "σηκώνει " ο router. και άλλοι το ρωτησαν αλλα οι χρηστες ΝΕΤΟΝΕ που απαντησαν ηταν 2-3 το πολυ και δεν ηταν σαφείς. Για μενα ειναι πολυ σημαντικοι σημείο αυτο... και πιστευω γι ατους περισότερους εστω και αν δεν το εχουν απο την αρχη στο μυαλό τους.
    ( = καλο το γρηγορο p2p,ααλλα αν πρεπει να κλείσεις torrent/moylaria κλπ γι αν απαρεις ενα τηλέφωνο ..χεσε μεσα

    και ναι , ξερω τι εγραψε ο υπαλληλος της ΝΕΤΟΝΕ στο suport forum αλλα θα προτιμουσ αμια απαντηση απο πραγματικους χρηστες, ωστε να δουμε πόσο καλα δουλευουν οι Qos ρυθμισεις του router. Αυτά



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από penetrator Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δεύτερο δεν το έχω δοκιμάσει γιατί α) Το παλιό router που έχω δεν είναι dsl2+ β) δεν βρίσκω και νόημα να κάνει κανείς κάτι τέτειο. μαλλον...

    Η ιδεα ειναι οτι αφου τον εχω που τον εχω τον router, τον βαζω "κατω" από τον άλλο και δημιουργώ απ' εξω DMZ και απο μεσα πιο ασφαλες δικτυο με ( ισως καλυτερες ) δυνατοτητες ΝΑΤ κλπ.

    Φυσικα εδω το χασα γιατι σκεφτομουνα τον router που εχω στο γραφειο ο οποιος εχει σαν επιλογη για "εξωτερικο " interface και ethernet, οποτ εμπορει να μπει ακτω απο αλλο router. Ο μικρος Cisco που εσω σπιτι σαν εξωτερικο interface exei to adsl.. οποτε πάπαλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Koumooo : 25-05-07 στις 12:49. Αιτία: κατι ξεχασα

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-08, 12:35
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-07, 22:15
  3. Προγραμμα που "τραβαει" φωτογραφιες σε τακτα διαστηματα
    Από fan123 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-06, 09:35
  4. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-05, 02:37
  5. GPL και "πόσο" δωρεάν είναι.
    Από lazar στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-04, 20:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας