Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Καλησπερα σε ολους!

    Εστω οτι συνδεουμε τον υπολογιστη μας σε ενα wireless lan ή σε ενα ethernet lan το οποιο δεν εχει dhcp server και οι ip διευθυνσεις των υπολογιστων του ειναι στατικες.

    Πως μπορω να μαθω ποιο δικτυο ip χρησιμοποιει (πχ το 192.168.1.0? το 192.168.2.0? κλπ) χωρις να εχω προσβαση στους υπολογιστες του δικτυου που συνδεθηκα και ενω ο δικος μου υπολογιστης εχει αλλη ip, στατικη και ανηκει σε διαφορετικο δικτυο ή υποδικτυο(πχ να ειναι ο υπολογιστης μου στο δικτυο 192.168.55.0)?
    Αυτο που ρωταω ειναι: μπορω να βρω τις ip της gateway αλλα και των αλλων υπολογιστων του δικτυου που συνδεομαι μεσα απο τον δικο μου υπολογιστη με καποιο προγραμμα χωρις να κοιταξω την ip και το subnet mask (με ipconfig πχ ) καπου αλλου pc του δικτυου αφου ενδεχομενως να μην εχω προσβαση?Αυτο με σκοπο να αλλαξω την ip μου ωστε να ειμαι στο ιδιο lan.

    (πχ σε πανεπιστημιο που υπαρχουν μπριζες utp αλλα δεν εχει κει κοντα υπολογιστες)

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Θα πρέπει να έχεις πρόσβαση στον dhcp και στον dns server (εφόσον κάνουν register εκει οι υπολογιστές)

    Αλλίως λίγο δύσκολό με απλό ρουτερ, ίσως με κανένα cisco
    Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις την εντολή arp

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Καταρχην σε ευχαριστω για την αμεσοτατη ανταποκριση σου στο ερωτημα μου!

    Δευτερον δεν μπορω να εχω προσβαση σε dhcp κλπ.
    Με arp -a εκανα δοκιμη αλλα ο arp table ηταν αδειος (απο windows xp παντα).
    Μηπως πρεπει να την χρησιμοποιησω με αλλο τροπο την εντολη arp?

  4. #4
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    642
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Speedtouch 780(i)WL
    SNR / Attn
    11(dB) / 33(dB)
    Ίσως αν έτρεχες κάποιο sniffer πρόγραμμα να έπιανες κάποια broadcasts. Δεν ξέρω αν θα σου έδινε και τις IP διευθύνσεις.

    Προσοχή όμως. Εφόσον δεν γνωρίζεις τις IP ίσως να μην επιτρέπεται να "σνιφάρεις" το δίκτυο. Μην παίζεις με αυτά τα πράγματα. Ζήτα βοήθεια από το ΙΤ (εφόσον είναι καλόβουλες οι προθέσεις σου και δεν θέτεις σε κίνδυνο το δίκτυο).

  5. #5
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To κλασσικό κόλπο είναι να δοκιμάσεις με διεύθυνση 192.168.0.x και 10.0.0.x με μάσκα υποδικτύου 255.0.0.0, χωρίς gateway (θεωρώντας ότι δεν παρεμβάλλεται router ανάμεσα σε σένα και στο υπόλοιπο δίκτυο)
    Έτσι κατά 99% θα δεις καταχωρήσεις στο arp table

    Εναλλακτικά μπορείς να κάνεις ένα ip scan (χωρίς router όπως παραπάνω) με ένα εργαλείο όπως το IP Tools.

    <edit>
    Όπου X βάλε καλύτερα κάποιο μεγάλο νούμερο (100<x<254) για να μην πέσεις σε IP που ήδη χρησιμοποιείται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 01-06-07 στις 13:42.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    βασικά αυτό που θες να κάνεις, είναι αυτό που μπορεί να με κάνει να τρέχω 2 ώρες για να ανακαλύψω ποιος **@#$%^* έχει βάλει την IP του router στο PC του (οπότε όλο το vlan πηγαίνει για βρούβες) ή έχει βάλει την IP ενός άλλου άμοιρου ο οποίος δεν μπορεί να δουλέψει.
    Το καλό είναι οτι ξέρω πως να το κάνω και δεν αγχώνομαι. Άλλοι (τους έχω δει), είναι ικανοί να κάνουν reboot όλα τα switch και routers του δικτύου.
    επίσης πχ βάζεις ένα pc σε ένα δίκτυο χωρίς να το ξέρει το IT και πιθανόν αυτό να μην συμβαδίζει ακριβώς με το αντίστοιχο security policy. πόσο μάλλον αν το pc σου έχει και κανένα virus και τα κάνεις όλα λαμπόγυαλο.


    από εκεί και πέρα, και εφόσον στο δίκτυο που συνδέεσαι δεν έχει πχ. private vlans βάζεις το arpwatch, το αφήνεις να τρέχει για ικανοποιητικό χρονικό διάστημα (στο οποίο πιστεύεις/ελπίζεις ότι έχουν ανάψει όλα τα pc του δικτύου) και έτσι έχεις μαζέψει όλες τις IP του δικτύου.

    το gateway είιναι τραγικά πιθανό να είναι ή το .1 ή το .254. αν δεν είναι αυτά μπορείς να κάνεις και μερικά ακόμα "παιχνιδάκια" ... αλλά μου τελειώνει η μπαταρία στο laptop ....

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Καλησπερα σας και παλι!!

    Καταρχην ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις που μου δωσατε!Ηταν αρκετα κατατοπιστικες και αν εχουν και μια μικρη ακομα συνεχεια δεν θα ελεγα οχι.

    Τωρα ομως πρεπει να βαλω τα πραγματα στην θεση τους και ξεκινω:

    προς lacacitos:
    Oι προθεσεις μου ειναι αγνες και καθαρες!Σκοπος μου δεν ειναι να χαλασω το δικτυο ουτε να προκαλεσω συγχιση και πανικο στους χρηστες του.Αυτο που θελω ειναι να συνδεθω και να χρησιμοποιησω το internet οπως ολοι οι φυσιολογικοι ανθρωποι!Αλλωστε γνωριζω αρκετα περι δικτυων και το σιγουρο ειναι οτι δεν θα εβαζα ip (στο laptop μου πχ) που εχει αλλος υπολογιστης του lan.Mε ενα ping ή με ενα ip scan εχω κανει την δουλεια μου.
    Κατι αλλο τωρα.Το arpwatch ειναι προγραμμα ετσι?Που το βρισκω?Θα μπορουσες να δωσεις λιγα στοιχεια παραπανω αν μπορεις?Ειναι ενδιαφερον γιατι ετσι οπως ειπες μαζευεις τις ip του δικτυου.Οσον αφορα τα "παιχνιδακια" , οταν φορτισεις το laptop και εχεις και ορεξη να γραψεις, δεν θαλεγα οχι να τα μαθω!!

    προς yiapap:
    router αναμεσα σε μενα και στο δικτυο δεν παρεμβαλλεται.Οντως εχεις δικιο με το subnet
    mask δεν το ειχα σκεφτει!Παρα πολυ καλη η ιδεα σου!!Θα την εφαρμοσω και θα σας πω!Ειναι και η πιο απλη πιστευω.

    προς pstr:
    ειχα σκεφτει και γω για packet sniffing.Nομιζω το wireshark ειναι καταλληλο.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasisk30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σας και παλι!!

    προς lacacitos:
    Oι προθεσεις μου ειναι αγνες και καθαρες!Σκοπος μου δεν ειναι να χαλασω το δικτυο ουτε να προκαλεσω συγχιση και πανικο στους χρηστες του.Αυτο που θελω ειναι να συνδεθω και να χρησιμοποιησω το internet οπως ολοι οι φυσιολογικοι ανθρωποι!Αλλωστε γνωριζω αρκετα περι δικτυων και το σιγουρο ειναι οτι δεν θα εβαζα ip (στο laptop μου πχ) που εχει αλλος υπολογιστης του lan.Mε ενα ping ή με ενα ip scan εχω κανει την δουλεια μου.
    Κατι αλλο τωρα.Το arpwatch ειναι προγραμμα ετσι?Που το βρισκω?Θα μπορουσες να δωσεις λιγα στοιχεια παραπανω αν μπορεις?Ειναι ενδιαφερον γιατι ετσι οπως ειπες μαζευεις τις ip του δικτυου.Οσον αφορα τα "παιχνιδακια" , οταν φορτισεις το laptop και εχεις και ορεξη να γραψεις, δεν θαλεγα οχι να τα μαθω!!
    δεν αμφιβάλλω για τις προθέσεις σου, αλλά με ένα ping/ip scan/whatever θα δεις τι γίνεται εκείνη τη στιγμη. αν βάλεις την πολυπόθητη IP και μετά από 10 λεπτά ανάψει το PC που χρησιμοποιεί "νόμιμα" την συγκεκριμένη θα αρχίσουν τα πανηγύρια.

    το arpwatch θα το βρεις πολύ εύκολα στο google (http://www.google.gr/search?q=arpwatch).
    αν θέλεις να την έκδοση για windows
    http://www.google.gr/search?q=arpwatch+windows

    μια και αρχίζεις τα πειράματα, δεν είναι να κακό να δεις και τον μηχανισμό των gratuitous ARP.

    για να βρεις το router:
    - θα μπορούσες να δεις πχ από τις mac που συγκέντρωσες ποια αντιστοιχεί σε cisco, ελπίζοντας ότι ο router είναι cisco. (βλ. πίνακα http://standards.ieee.org/regauth/oui/oui.txt)
    -άλλη επιλογή είναι να βάλεις το wireshark και να δεις στα arp request. όποιο έχει τη μεγαλύτερη ζήτηση μάλλον είναι ο router
    -μπορείς να την ψάξεις λίγο με το ICMP router discovery (δεν το έχω δοκιμάσει)
    -αν δεις να σου έρχονται πχ πακέτα OSPF/RIP από κάπου, μάλλον τον έχεις εντοπίσει

  9. #9
    Εγγραφή
    02-06-2003
    Περιοχή
    ...Once more into the breach my dear friends...
    Μηνύματα
    1.204
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG160N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasisk30 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους!

    Εστω οτι συνδεουμε τον υπολογιστη μας σε ενα wireless lan ή σε ενα ethernet lan το οποιο δεν εχει dhcp server και οι ip διευθυνσεις των υπολογιστων του ειναι στατικες.

    Πως μπορω να μαθω ποιο δικτυο ip χρησιμοποιει (πχ το 192.168.1.0? το 192.168.2.0? κλπ) χωρις να εχω προσβαση στους υπολογιστες του δικτυου που συνδεθηκα και ενω ο δικος μου υπολογιστης εχει αλλη ip, στατικη και ανηκει σε διαφορετικο δικτυο ή υποδικτυο(πχ να ειναι ο υπολογιστης μου στο δικτυο 192.168.55.0)?
    Αυτο που ρωταω ειναι: μπορω να βρω τις ip της gateway αλλα και των αλλων υπολογιστων του δικτυου που συνδεομαι μεσα απο τον δικο μου υπολογιστη με καποιο προγραμμα χωρις να κοιταξω την ip και το subnet mask (με ipconfig πχ ) καπου αλλου pc του δικτυου αφου ενδεχομενως να μην εχω προσβαση?Αυτο με σκοπο να αλλαξω την ip μου ωστε να ειμαι στο ιδιο lan.

    (πχ σε πανεπιστημιο που υπαρχουν μπριζες utp αλλα δεν εχει κει κοντα υπολογιστες)
    Ρωτάς τον sysadmin.Πολύ απλό.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-08, 20:16
  2. Πώς βρίσκουμε τα timings της RAM
    Από zeibekis στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-06, 22:00
  3. Πως βρίσκουμε τον κωδικό χρώματος σε Opel?
    Από kadronarxis στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-06, 00:06
  4. How To: Πώς βρίσκουμε ελληνικούς servers για online games
    Από cassidy στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-06, 00:01
  5. Πως μπορω να ελεγξω την κινηση ενος δικτυου;
    Από Manos76 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-05, 20:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας