Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνήθως αναφέρεται σαν pppoa bridged, pppoe bridged, (η rfcxxxx δεν το θυμάμαι ακριβώς τώρα)
    και στα δύο μπορείς να έχεις την δυνατότητα να κάνει την συνδεσή το Modem και μέσω dhcp να δίνει την πραγματική Ip στο πρώτο μηχάνημα που θα συνδεθεί στο switch
    Στην pppoe bridged μπορείς ακόμα να κάνεις χρήση του τρόπου που εκάνες παλιά, αλλά εφόσον δεν υπάρχει όνομα χρήστη/κωδικός για Internet είναι δώρο άδωρο
    Ευχαριστω.

    Στην δικιά μου περίπτωση είναι ΡΡΡοΕ, οπότε μάλλον θα λέγεται ΡΡΡοΕ Bridged, και όντως χωρίς username/password δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει. Κρίμα γιατί με είχε βολέψει πολύ αυτός ο τρόπος δεν χρειαζόταν να ανοίγω πόρτες και γενικά ήταν ποιο εύκολο ενα άλλο μηχάνημα στο Ιντερνετ να "δει" το δικό μου χωρις να κάνω τίποτε.

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω.

    Στην δικιά μου περίπτωση είναι ΡΡΡοΕ, οπότε μάλλον θα λέγεται ΡΡΡοΕ Bridged, και όντως χωρίς username/password δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει. Κρίμα γιατί με είχε βολέψει πολύ αυτός ο τρόπος δεν χρειαζόταν να ανοίγω πόρτες και γενικά ήταν ποιο εύκολο ενα άλλο μηχάνημα στο Ιντερνετ να "δει" το δικό μου χωρις να κάνω τίποτε.
    Ηταν όμως και επικίνδυνο, μιας και στην ουσία είχες τα πάντα ανοιχτά πρός όλους
    Δεν θέλει πολύ, λίγο στην αρχή θα σε παιδέψει αλλά μια φορά θα το ρυθμίσεις και τελείωσε

  3. #18
    Εγγραφή
    09-09-2004
    Μηνύματα
    1.835
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @kloklo:
    O sdkir φυσικά έχει δίκιο ότι δεν είναι/ήταν ο καλύτερος τρόπος να βγαίνεις στο Ίντερνετ, αλλά αν έχεις τόσο μεγάλη δυσκολία, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το NAT για τονν υπολογιστή σου, όπως περιγράφω σε προηγούμενο πόστ εδώ.

  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παιδιά δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος, έχω Software Firewall (Sygate) που ορίζω κανόνες για όλα τα traffic...

  5. #20
    Εγγραφή
    24-07-2003
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    7165/870
    ISP
    Net One
    Router
    Thomosn ST780i
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω.

    Στην δικιά μου περίπτωση είναι ΡΡΡοΕ, οπότε μάλλον θα λέγεται ΡΡΡοΕ Bridged, και όντως χωρίς username/password δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει. Κρίμα γιατί με είχε βολέψει πολύ αυτός ο τρόπος δεν χρειαζόταν να ανοίγω πόρτες και γενικά ήταν ποιο εύκολο ενα άλλο μηχάνημα στο Ιντερνετ να "δει" το δικό μου χωρις να κάνω τίποτε.
    ouch.
    φιλε μου να κανει ςμεγαλες προσευχες που δεν επαθες καμια ζημια. Πρακτιακ το μηχανημα σου ηταν ορατο ΑΜΕΣΑ σε οποιον κακοβουλο. Σαφως και δεν ειναι προτεινόμενη λύση διασύνδεσης...

  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koumooo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ouch.
    φιλε μου να κανει ςμεγαλες προσευχες που δεν επαθες καμια ζημια. Πρακτιακ το μηχανημα σου ηταν ορατο ΑΜΕΣΑ σε οποιον κακοβουλο. Σαφως και δεν ειναι προτεινόμενη λύση διασύνδεσης...
    Nα σου πω διάβασες λίγο πιο πάνω τι απάντησα?
    Το Firewall για ποιό λόγο υπάρχει?

  7. #22
    Εγγραφή
    23-01-2006
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Καλημέρα και απο εμένα ,
    δηλαδή το ROUTER της US ROBOTICS 9108 ADSL/PSTN με extra κεραία 5db που είχα πάρει είναι άχρηστο από την στιγμή που βάζουμε Net One (Σύνδεση Πλήρους Βρόχου πλήρης αποδέσμευση από τον ΟΤΕ) ???
    Το πρόβλημα μου είναι οτι λόγω της διαμόρφωσης του σπιτιού δεν έχω καλό σήμα γενικά στο σπίτι απο εκεί που είναι το ROUTER της ΝΕΤΟΝΕ και δυστύχως απο ότι είδα η κεραία του δεν αλλάζει

  8. #23
    Εγγραφή
    24-07-2003
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    7165/870
    ISP
    Net One
    Router
    Thomosn ST780i
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα σου πω διάβασες λίγο πιο πάνω τι απάντησα?
    Το Firewall για ποιό λόγο υπάρχει?
    Αν ενοείς το hardware firewall του router, στους περισότερους routers οταν ακολουθεις τετια συνδεσμολογια πρακτικά ειανι σαν ν αμην υπάρχει.

    Αν ενοείς τυχόν software firewall που εχεις στο PC σου, τοτε ισως σε στενοχωρησω αλλα αυτο προσφέρει μερική μονο ασφάλεια , με πολλες πιθανότητες καποια στιγμη να σε αφησει ξεκρμεαστο ( απο καθυστερημενο update, crasharismata Που σε αφηνουν με το πουλι στο χερι..., κλπ κλπ).

  9. #24
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koumooo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ενοείς το hardware firewall του router, στους περισότερους routers οταν ακολουθεις τετια συνδεσμολογια πρακτικά ειανι σαν ν αμην υπάρχει.

    Αν ενοείς τυχόν software firewall που εχεις στο PC σου, τοτε ισως σε στενοχωρησω αλλα αυτο προσφέρει μερική μονο ασφάλεια , με πολλες πιθανότητες καποια στιγμη να σε αφησει ξεκρμεαστο ( απο καθυστερημενο update, crasharismata Που σε αφηνουν με το πουλι στο χερι..., κλπ κλπ).

    Οοοχιιιι....δεν ενοοώ αυτό...
    Καλά δεν διάβασες παραπάνω? Εχω το Sygate λέμε, software Firewall που είναι super, ότι κινηση και να πηγαινοερχεται την εγκρινω πρώτα και τότε περναει.....

  10. #25
    Εγγραφή
    24-07-2003
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    7165/870
    ISP
    Net One
    Router
    Thomosn ST780i
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οοοχιιιι....δεν ενοοώ αυτό...
    Καλά δεν διάβασες παραπάνω? Εχω το Sygate λέμε, software Firewall που είναι super, ότι κινηση και να πηγαινοερχεται την εγκρινω πρώτα και τότε περναει.....
    και ξανα σου λεω οτι ΟΣΟ καλο και να ειναι ενα software firewall, δεν ειναι αρκετο. Απεχεις μονο ενα crasharisma η ενα hackarisma αποτο νa εισaι ξεβρακωτος

  11. #26
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koumooo Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ξανα σου λεω οτι ΟΣΟ καλο και να ειναι ενα software firewall, δεν ειναι αρκετο. Απεχεις μονο ενα crasharisma η ενα hackarisma αποτο νa εισaι ξεβρακωτος
    Κοιτα όσα χρόνια χρησιμοποιω το συγκεκριμενο firewall (Sygate) δεν μου χει τυχει τίποτε.
    Εφόσον μπλοκάρω όλη την κίνηση, δεν καταλαβαίνω πως θα πάθω κάτι ενω το Router θα με προστατευε?? Μπορει να ξερεις κατι παραπάνω δεν ξέρω, αλλά η εμπειρία μου μεχρι τώρα μου αποδεικνύει ότι ειμαι ασφαλής...

  12. #27
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα όσα χρόνια χρησιμοποιω το συγκεκριμενο firewall (Sygate) δεν μου χει τυχει τίποτε.
    Εφόσον μπλοκάρω όλη την κίνηση, δεν καταλαβαίνω πως θα πάθω κάτι ενω το Router θα με προστατευε?? Μπορει να ξερεις κατι παραπάνω δεν ξέρω, αλλά η εμπειρία μου μεχρι τώρα μου αποδεικνύει ότι ειμαι ασφαλής...
    Hardware firewall >> Software firewall από κάθε άποψη (αξιοπιστίας , χρήσης CPU , conflicts , ευκολίας σεταρίσματος , ευχρηστίας κτλ.) .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  13. #28
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΠΕΙΡΑΙΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 31,0(dB)
    To μεγάλο ατού των software firewalls είναι ό έλεγχος των εξερχομένων πακέτων . πχ η δυνατότητα ρύθμισης των εφαρμογών που μπορούν να βγαίνουν ή όχι στο internet .

  14. #29
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tyremporas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Hardware firewall >> Software firewall από κάθε άποψη (αξιοπιστίας , χρήσης CPU , conflicts , ευκολίας σεταρίσματος , ευχρηστίας κτλ.) .
    Κοιτα μπορει να ειναι οπως τα λες, δεν αμφιβάλλω, αλλά από την στιγμή που στο PC μου το Software Firewall μεχρι στιμγης κανει αψογα την δουλειά του, γιατί να το πειράξω??

    Μπορεί σε εταιρίες να είναι πιο χρησιμο το hardware firewall, αλλά νομίζω για αυτά που θελουν οι home users, μια χαρά ειναι τα software firewalls....

  15. #30
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.106
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα μπορει να ειναι οπως τα λες, δεν αμφιβάλλω, αλλά από την στιγμή που στο PC μου το Software Firewall μεχρι στιμγης κανει αψογα την δουλειά του, γιατί να το πειράξω??

    Μπορεί σε εταιρίες να είναι πιο χρησιμο το hardware firewall, αλλά νομίζω για αυτά που θελουν οι home users, μια χαρά ειναι τα software firewalls....
    Όταν έχεις όμως hardware firewall, είναι κρίμα να το έχεις απενεργοποιημένο.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-07, 20:23
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-06, 23:40
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-05, 04:17
  4. Ερώτηση σχετικά modem ADSL για λειτουργία του στο δίκτυο οτε
    Από garfieldakos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-04, 13:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας