Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    19-03-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10383/979
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Netgear DGND3700v2
    SNR / Attn
    5.1(dB) / 30.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το θέμα είναι απλό. Θέλω να αγοράσω κάτι ακριβό (132€ ) από Ν. Ζηλανδία. Επειδή θα πληρώσω τουλάχιστον άλλα 150€ σε δασμούς και έξοδα αποστολής στη μεταφορική για να το φέρει απ' το Ελ. Βενιζέλος μερικά χιλιόμετρα μέχρι την Αθήνα, θέλω να βρω κάτι φτηνότερο.

    Ψάχνω απ' το πρωί το site των τελωνείων του ην. βασιλείου, αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει. Απ' ότι έχω καταλάβει, θα πληρώσω και εκεί φόρο, αλλά τραγικά μικρότερο. Έχω κάποιον στην Αγγλία να παραλάβει αυτό που θέλω, και μπορεί να μου το στείλει.

    Το αντικείμενο είναι ένα ασημένιο κόσμημα, το οποίο έρχεται από μια εταιρεία στη Ν. Ζηλανδία, η οποία δεν πρόκειται να δεχτεί να το δηλώσει ως δώρο ή να γράψει ότι κάνει 20€ επάνω του, αντίθετα με τους πωλητές του e-bay. Δυστυχώς δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο στην Ε.Ε.


    Ξέρετε αν με συμφέρει περισσότερο να το στείλω στην Αγγλία (ή σε κάποια άλλη χώρα της Ε.Ε.) και να μου το ξαναστείλουν, ή αν συμφέρει να το στείλω σε κάποια εταιρεία (πχ UPS/DHL/Fed-Ex) στην χώρα αυτή και να μου το στείλουν αυτοί εδώ.

    Spoiler:
    Παλιότερα, είχα αγοράσει ένα διακοσμητικό αγαλματάκι από Καναδά, το οποίο με μεταφορικά, πήγε 145€ περίπου. Μου ζήτησαν γύρω στα 120€ απ' το τελωνείο και άλλα 50€ η Fed-Ex γιατί πήγαν να το πάρουν απ' το τελωνείο και να μου το φέρουν απ' το αεροδρόμιο Πειραιά. ΕΛΕΟΣ. Για κανένα λόγο δεν ξαναδίνω στο άθλιο κράτος λεφτά για το τίποτα, αρκετά μου κλέβουν απ' τη ΔΕΗ.

    Επίσης η Fed-Ex είναι τραγική εταιρεία. Και δεν το λέω επειδή έριξε τον Tom Hanks σε ένα έρημο νησί, αλλά γιατί με έβαλαν να υπογράψω ότι είμαι νόμιμος εκπρόσωπος της εταιρείας τους (!?) και μου ζήτησαν 50€ απλά επειδή μπορούσαν.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    ρίξε μια ματιά λίγο εδώ

    http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=149

Παρόμοια Θέματα

  1. αποφυγη τελωνειου
    Από slaughter12 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-11, 00:40
  2. Παρακαμψη DNS
    Από Nik_Gr στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-10, 00:34
  3. Παράκαμψη αρχικής οθόνης Χρήστη
    Από titan1 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-09, 15:18
  4. Παράκαμψη Login Password σε winXP
    Από cpnemo στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-06, 13:14

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας