Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Καβρός Δ. Αποκόρωνα Χανίων
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΠΙΣΚΟΠΗ
    Router
    tp-link td-w8980
    SNR / Attn
    (dB) / 51(dB)
    Χαιρετώ,

    εδώ και μια εβδομάδα και ενώ δεν έχει αλλάξει τίποτα στον Η/Υ μου εκείνος κλείνει όποτε το θελήσει. Μπορεί να περάσουν και 5 λεπτά μπορεί και 5 ώρες ανοιχτός και μετά να κλείσει.
    Έλεγξα το hardware άν είναι καλα τοποθετημένο, έβαλα και έβγαλα τις μνήμες, μπήκα και στο BIOS μπάς και έχει μπεί τπτ καταλάθος αλλα δεν βγάζω άκρη. Έκανα και ένα scan με nod32 και kaspersky αλλά δεν βρήκε κάτι σημαντικό.Έχει κανένας σας καμμια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;
    Ο Η/Υ έχει windows xp sp2, amd athlon xp 2600+ , 1gb ram.
    Tο αξιοπερίεργο είναι οτι για να πάρει μπρός μετά απο κάθε 'δικό του' κλείσιμο πρέπει να βγεί το καλώδιο της τροφοδοσίας για 2 δευτερόλεπτα και μετά να ξαναμπεί
    http://www.deals24.gr κερδίστε χρήματα ανεβάζοντας προσφορές
    http://www.findapro.gr ψάχνετε κάποιον επαγγελματία ; γίνετε εσείς ο επαγγελματίας που ψάχνουν

  2. #2
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Τροφοδοτικο.
    Αλλαξε το ,κανε τραμπα καποιο αλλο...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Καβρός Δ. Αποκόρωνα Χανίων
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    758
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΠΙΣΚΟΠΗ
    Router
    tp-link td-w8980
    SNR / Attn
    (dB) / 51(dB)
    και.. που το στηρίζεις αυτό.. ;
    http://www.deals24.gr κερδίστε χρήματα ανεβάζοντας προσφορές
    http://www.findapro.gr ψάχνετε κάποιον επαγγελματία ; γίνετε εσείς ο επαγγελματίας που ψάχνουν

  4. #4
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrispen Εμφάνιση μηνυμάτων
    και.. που το στηρίζεις αυτό.. ;
    Tο αξιοπερίεργο είναι οτι για να πάρει μπρός μετά απο κάθε 'δικό του' κλείσιμο πρέπει να βγεί το καλώδιο της τροφοδοσίας για 2 δευτερόλεπτα και μετά να ξαναμπεί
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-03-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Wind - ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗ
    Router
    D-LINK G604T
    SNR / Attn
    6(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrispen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετώ,

    εδώ και μια εβδομάδα και ενώ δεν έχει αλλάξει τίποτα στον Η/Υ μου εκείνος κλείνει όποτε το θελήσει. Μπορεί να περάσουν και 5 λεπτά μπορεί και 5 ώρες ανοιχτός και μετά να κλείσει.
    Έλεγξα το hardware άν είναι καλα τοποθετημένο, έβαλα και έβγαλα τις μνήμες, μπήκα και στο BIOS μπάς και έχει μπεί τπτ καταλάθος αλλα δεν βγάζω άκρη. Έκανα και ένα scan με nod32 και kaspersky αλλά δεν βρήκε κάτι σημαντικό.Έχει κανένας σας καμμια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;
    Ο Η/Υ έχει windows xp sp2, amd athlon xp 2600+ , 1gb ram.
    Tο αξιοπερίεργο είναι οτι για να πάρει μπρός μετά απο κάθε 'δικό του' κλείσιμο πρέπει να βγεί το καλώδιο της τροφοδοσίας για 2 δευτερόλεπτα και μετά να ξαναμπεί
    Φίλε μου, ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. Και αν δεν βγάλω τη μπρίζα για 2-3 δευτερόλεπτα δεν ξανά ξεκινάει. Αν βρήκες τη λύση, περιμένω με αγωνία να μου πεις

  6. #6
    Εγγραφή
    01-09-2006
    Περιοχή
    Δ.Ν.Τ.λανδία
    Μηνύματα
    2.067
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13.900 / 1.000
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ισως το προβλήμα να είναι με την θερμοκρασια της cpu, τις τελέυταιες μέρες η θερμοκρασία έχει ανέβει αρκετά, μπες στο bios να δεις τι θερμοκρασίες σου δείχνει και έπισης υπάρχει επιλογη όπου δίνεις τιμη θερμοκρασιας οπου αν την φτάσει ο επεξεργαστης το συστημα κάνει shut-down για να τον προστατέψει από κάψιμο. Επίσης δες, έαν έχεις εγκατεστημένο, πρόγραμμα που παρακολουθει τις τιμές θερμοκρασίας του υπολογιστη με επιλογες για auto shutdown σε περίπτωση υπερθέρμανσης.
    Τέτοιο επεξεργαστή είχα και έγω μέχρι και πριν μερικούς μήνες και πάντα το καλοκαιρι μου ανέβασε υψηλή θερμοκράσια, σε idle 50-55 και σε full 60+ και στο bios στις αρχικες του ρυθμισεις ήταν δηλώμενο στους 65 βαθμούς να κάνει shutdown το οποιο το άλαξα στους 70 και δεν ειχα πρόβλημα.

    Intel Core 2 Quad Q9450@2.66 GHz (O/C 3.40 GHz), Asus P5Q Pro, Thermalright Ultra 120 Extreme, Enerman Pro82+ 425W,
    Mushkin XP2-8500 2x2024MB DDR2 1066 [5-5-5-15], Gainward Nvidia 8500GT 512MB, Intel SSD X25-M 80GB + WD Caviar Black 1TB

  7. #7
    Εγγραφή
    05-03-2006
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Wind - ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗ
    Router
    D-LINK G604T
    SNR / Attn
    6(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tedd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισως το προβλήμα να είναι με την θερμοκρασια της cpu, τις τελέυταιες μέρες η θερμοκρασία έχει ανέβει αρκετά, μπες στο bios να δεις τι θερμοκρασίες σου δείχνει και έπισης υπάρχει επιλογη όπου δίνεις τιμη θερμοκρασιας οπου αν την φτάσει ο επεξεργαστης το συστημα κάνει shut-down για να τον προστατέψει από κάψιμο. Επίσης δες, έαν έχεις εγκατεστημένο, πρόγραμμα που παρακολουθει τις τιμές θερμοκρασίας του υπολογιστη με επιλογες για auto shutdown σε περίπτωση υπερθέρμανσης.
    Τέτοιο επεξεργαστή είχα και έγω μέχρι και πριν μερικούς μήνες και πάντα το καλοκαιρι μου ανέβασε υψηλή θερμοκράσια, σε idle 50-55 και σε full 60+ και στο bios στις αρχικες του ρυθμισεις ήταν δηλώμενο στους 65 βαθμούς να κάνει shutdown το οποιο το άλαξα στους 70 και δεν ειχα πρόβλημα.
    Δεν είναι αυτό γιατί κλείνει σε διάφορες φάσεις και όχι πάντα. Μπορεί να κλείσει 5 δευτερόλεπτα μετά την εκκίνηση. Μπορεί να κλείσει μισή ώρα μετά και μπορεί να μην κλείσει και καθόλου επί ώρες

  8. #8
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.521
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Εκτος απο το psu κανε και εναν ελεγχο στις μνημες σου με το memtest86+.

    Το αφηνεις να κανει 15 πληρη test. Αν σου εμφανισει error πας για αλλες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ardi21 : 20-06-07 στις 01:08.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-02-2005
    Μηνύματα
    390
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H168N
    Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ και τελικά έφταιγε η μητρική (μια gigabyte GA-7VAXP) και συγκεκριμένα ένας πυκνωτής της ο οποίος φούσκωσε-φούσκωσε και στο τέλος άνοιξε από κάτω και άδειασε πάνω στη mobo

  10. #10
    Το avatar του μέλους alfagama
    alfagama Guest
    Παρομοιο προβλημα εχω και εγω, συγκεκριμενα μερικες φορες κλεινει αλλα τον ανοιγω αμεσως χωρις προβλημα.
    εχω δει θερμοκρασιες...οκ, μνημες ...οκ, αλλα πιστευω οτι ειναι μητρικη γιατι η πρωτη που ειχα ειχε σκασει (πρωτα καποιες USB,μετα ο ενσωματομενος ηχος και τελος πεθανε) μετα απο την αλλαγη σε εγγυηση με μια ιδια (MSI K8) εχω και παλι προβλημα με τον ηχο (τωρα εχω βαλει PCI)και κατα διαστηματα καποιες USBσαν να χανωνται και να επανερχωνται παλι αλλα ζητωντας και παλι οδηγους για τις συσκευες.
    καποια ιδεα? μηπως δεν ειναι μητρικη (γιατι δεν ξαναστελνω τον υπολογιστη στο e-shop, αφου την πρωτη φορα που υπηρχαν σοκετ 939 εκαναν 3ΜΗΝΕΣ)
    Α, τις περισοτερες φορες που κλεινει ειναι οταν τα μικρα μου παιζουν το TEST DRIVE.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    pirelli
    ειστε σιγουροι οτι ο υπολογιστης κλεινει εντελως και οχι οτι σβηνει μονο η οθονη?

  12. #12
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Το πιο πιθανό είναι η μνήμη.
    Αν έχεις 2 modules βγάζεις το ένα και δοκιμάζεις να δουλέψεις. Αν έχεις πάλι πρόβλημα δοκιμάζεις μόνο με το άλλο. Αν δεν έχεις πρόβλημα, έχεις ήδη στο χέρι τον ένοχο.
    ASUS ROG Crosshair VI Hero, AMD R7 3700X, CM MasterLiquid Pro 240, 32GB(4x8) G.Skill FlareX 3200. Dell/LSI 9260-8i, 2TB WD SN850,
    ASUS TUF RX 6800XT, EVGA Supernova 850 G2, CM Cosmos II, Sound Blaster Zx, DTT 3500 5.1, Dell G3223D + Samsung L27D850

    Earth & Beyond Emulator Project Now LIVE!

  13. #13
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    pirelli
    εγω οσο και να σας φαινεται παραξενο θα ελεγα οτι ισως ειναι και η καρτα γραφικων.
    ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα.οταν ζοριζοταν λιγο, ειδικα παιζοντας καποιο παιχνιδι,
    ξαφνικα εσβηνε.στην αρχη μονο η οθονη.εχανε το σημα.το προβλημα γινοταν ολο και πιο
    συχνο μεχρι που καποια στιγμη αρχισε να κανει shutdown ολο τον υπολογιστη.
    το πηγα στο service του πλαισιου και οταν μου το εφτιαξαν μου ειπαν οτι εφταιγε η καρτα γραφικων.κατι ειχε καει και βραχυκυκλωνε και τη μητρικη.
    μου αλλαξαν την καρτα και απο τοτε δεν εχω προβλημα.

  14. #14
    Το avatar του μέλους alfagama
    alfagama Guest
    Η καρτα μου ηταν η Χ700 και την αλλαξαν οταν ειχε παει για σερβις και τοτε εβαλα την Χ1600 σαιλεντ η οποια δεν νομιζω να εχει προβλημα αφου δουλευει αρκετα σταθερα.
    Οσο για τις μνημες τις εχω τεσταρει μεσα απο τα βιστα και δεν εχουν προβλημα, ειναι τρεις 3Χ512ΜΒ.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    α) Τροφοδοτικο

    β) Υψηλες θερμοκρασιες. Ειδικα τωρα το καλοκαιρι αν το κουτι δεν παιρνει αερα, ειναι βρωμικο και τρεχει και απαιτητικες 3d εφαρμογες που ανεβαζουν και αλλο.

    γ) Αν ειναι θερμοκρασια, τσεκαρε και στο BIOS μηπως εχει ενεργο κανα "διακοπτη ασφαλειας" που να κλεινει το συστημα οταν υπερβει καποιο βαθμο.

    δ) Ζεστη μεσα + Ζεστη εξω + Πολλη σκονη

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συνεχές disc check
    Από rubens στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-08, 17:58
  2. Συνεχες internet activity
    Από phobos στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-07, 11:34
  3. Συνεχές αποσυνδέσεις
    Από ktiniatros στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-07, 19:57
  4. Ξαφνικα δεν εχω dsl στα windows.
    Από gallahant στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-06, 21:55
  5. Ξαφνικα απο 384/128 παλι στα 448/160
    Από Gedo στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 146
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-05, 19:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας