Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 52
  1. #1
    Εγγραφή
    09-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Unhappy
    Βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να παραδεχτώ πως η δουλειά που κάνω (web developer με την ευρεία έννοια) δεν με ικανοποιεί πλέον και θα πρέπει να αλλάξω είτε εργασία είτε καριέρα.

    Κουράστηκα να προσπαθώ να πείσω τους άσχετους με το internet ότι πληρώνομαι για τις γνώσεις μου και τις ικανότητες μου και όχι για να κάνω αγγαρείες ή χατήρια, να πολεμάω να προωθήσω τα web και accessibility standards και να με σταματάει ο εκάστοτε εργοδότης που ναι μεν δεν έχει ιδέα από web design / προγραμματισμό (και δεν θα έπρεπε) αλλά έχει (συνήθως λάθος) γνώμη επειδή «αυτός ξέρει καλύτερα», να χάνω τον χρόνο μου προσπαθώντας να εξηγήσω πως το web site της εταιρείας δεν είναι φτιαγμένο για τους εργαζόμενους και την διοίκηση του μαγαζιού αλλά για όλους τους άλλους - τους εν δυνάμει πελάτες, να τσακώνομαι με κολλημένους «εντυπάδες» που μου φτιάχνουν design για web site σε InDesign με μέγεθος γραμματοσειρών 10,5 pixels και χωρίς scrollbars γιατί «δεν τους αρέσουν», να διαβάζω forums, blogs και βιβλία τουλάχιστον 4 ώρες τη μέρα (και τα σαββατοκύριακα) για να παρακολουθώ τις εξελίξεις και να βελτιώνω τις τεχνικές μου και να έρχεται το αφεντικό να μου λέει να κάνω τα links μαύρα μέσα σε μαύρο κείμενο χωρίς υπογράμμιση γιατί δεν του αρέσει το μπλέ (όχι τυχαίο παράδειγμα).

    Τι σ...ά γίνεται στην ελλάδα ρε γαμώτο, ξαφνικά έχουμε γεμίσει ειδικούς που νομίζουν ότι η δημιουργία ιστοσελίδων μπορεί να γίνει και από το ανηψάκι τους με το σπασμένο Dreamweaver μέσα σε 2 μέρες και εμείς «ζητάμε πολλά λεφτά» και «θα το κάνουν μόνοι τους». Δηλαδή, όταν αποφασίσει κάποιος να βάλει air condition στο σπίτι θα το κάνει μόνος του; Το αυτοκίνητο δεν το πάει στο συνεργείο; Ποιός είπε ότι ο σχεδιασμός / προγραμματισμός web site είναι απλή δουλειά; Δεν καταλαβαίνει κανείς ότι γίνεται ρεζίλι με το site που φτιάχτηκε πριν από 5 χρόνια και δεν έχει αλλάξει ούτε τα κουμπάκια από τότε; Κι όσοι φτιάχνουν επαγγελματικές κάρτες / μπροσούρες, καταχωρήσεις σε περιοδικά και δελτία τύπου δεν καταλαβαίνουν ότι το internet είναι διαφορετικό μέσο; Ότι δεν έχει συγκεκριμένες διαστάσεις; Γιατί δεν ανοίγουν κάνα βιβλίο να διαβάσουν ή, ακόμα καλύτερα να ακούσουν την δική μας γνώμη, που, ναι, κάτι ξέρουμε περισσότερο.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Περιοχή
    adslgr.com
    Ηλικία
    19
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    usr 9107
    ως freelancer δεν μπορείς να δουλέψεις?

  3. #3
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν αυτό το μήνυμα είναι για "χαλαρή κουβεντούλα", ήθελα να ήξερα ποιό είναι για σοβαρή... Σε 10 γραμμές έγραψες τόσο μεστά και σοβαρά πράγματα, που πολλοί δεν έχουν καταλάβει σε όλη τους τη ζωή...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από poromenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ως freelancer δεν μπορείς να δουλέψεις?
    Αυτό είναι το επόμενο πράγμα που θα κοιτάξω αλλά τα βλέπω σκούρα... σκέψου πως η εταιρεία που με έχει προσλάβει σαν ειδικό δεν με αφήνει να να κάνω σωστά τη δουλειά μου, με έναν δικό μου πλέον πελάτη δεν θα έχω το επιπλέον πρόβλημα να πρέπει να τον πείσω ότι είμαι σωστός επαγγελματίας;

  5. #5
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.819
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thePrince Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το επόμενο πράγμα που θα κοιτάξω αλλά τα βλέπω σκούρα... σκέψου πως η εταιρεία που με έχει προσλάβει σαν ειδικό δεν με αφήνει να να κάνω σωστά τη δουλειά μου, με έναν δικό μου πλέον πελάτη δεν θα έχω το επιπλέον πρόβλημα να πρέπει να τον πείσω ότι είμαι σωστός επαγγελματίας;
    Όχι, γιατί άλλο να πουλάει και να το εξηγεί το αφεντικό σου στον πελάτη που προφανώς (το αφεντικό σου) είναι τόσο σχετικός με το αντικείμενο αυτό όσο είμαι εγώ με την πυρηνική φυσική και άλλο να το πουλάς και να τα ξεκαθαρίζεις εσύ ο ίδιος.

    Όταν θα πουλήσεις κάτι εσύ, τότε αυτόματα είσαι εσύ ο γνώστης και ο πελάτης σου ακούει ό,τι του πεις και θα συμφωνήσετε σε ό,τι πείτε εσείς οι δυο και σε τίποτα παραπάνω, δηλαδή στο χέρι σου είναι πλέον να μην αφήσεις να περάσει τίποτα που να σου δημιουργήσει πρόβλημα και τι εννοώ:

    Εξηγήσαι από την αρχή ότι την δομή του site σαν ειδικός θα την επιληφθείς εσύ όπως επίσης θα του προτείνεις κάποια σχέδια όμως του ξεκαθαρίζεις ότι δεν θα δεχτείς αλλαγές της τελευταίας στιγμής κλπ κλπ κλπ

    Όταν ο πελάτης είναι full προετοιμασμένος για αυτά που θα αντικρύσει και έχει εσένα δίπλα του να του εξηγείς 2-3 πράγματα, θα σε ακούσει και δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, εκτός βέβαια αν πέσεις σε τίποτα περιπτώσεις που καλά θα κάνεις να τους κόψεις την συνεργασία και να αφιερώσεις τον χρόνο σου να βρεις άλλους.

    Διαβάζοντας το αρχικό σου post είμαι βέβαιως πλέον ότι το "αδιέξοδο" που αναφέρεις πηγάζει από την ανοργανωσιά του αφεντικού σου και όπως είναι προφανές σαν υπάλληλος δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και τα υπομένεις όλα αυτά. Θα σου κάνω μία ερώτηση μόνο, αν είσουν εσύ το αφεντικό σου, θα είχες τέτοια προβλήματα; Αυτό μόνο σκέψου και απάντησέ μου.

    Και μην απογοητεύεσαι γνωρίζω πολλούς επιτυχημένους developers/designers, μην ξεχνάς ότι δεν χρειάζεσαι να πουλας μόνο στην Ελλάδα, μπορείς να βρεις και projects στο εξωτερικό.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζοντας το αρχικό σου post είμαι βέβαιως πλέον ότι το "αδιέξοδο" που αναφέρεις πηγάζει από την ανοργανωσιά του αφεντικού σου και όπως είναι προφανές σαν υπάλληλος δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και τα υπομένεις όλα αυτά. Θα σου κάνω μία ερώτηση μόνο, αν είσουν εσύ το αφεντικό σου, θα είχες τέτοια προβλήματα; Αυτό μόνο σκέψου και απάντησέ μου.

    Και μην απογοητεύεσαι γνωρίζω πολλούς επιτυχημένους developers/designers, μην ξεχνάς ότι δεν χρειάζεσαι να πουλας μόνο στην Ελλάδα, μπορείς να βρεις και projects στο εξωτερικό.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις συμβουλές - τις οποίες θα χρειαστώ αν πρόκειται να γίνω freelance. Το οποίο βεβαίως με τρομάζει διότι, από κάποια ηλικία και έπειτα (και είμαι ήδη 36), δεν έχει κανείς την πολυτέλεια του ρίσκου ή/και της αλλαγής κατεύθυνσης. Ήμουν αρκετά συγχυσμένος όταν ξεκίνησα το θέμα αλλά κατάλαβες τον προβληματισμό μου - προσπαθώ να κάνω μια σωστή δουλειά και δεν την θέλουν! Απίστευτα πράγματα!

  7. #7
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νεκτάριος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, γιατί άλλο να πουλάει και να το εξηγεί το αφεντικό σου στον πελάτη που προφανώς (το αφεντικό σου) είναι τόσο σχετικός με το αντικείμενο αυτό όσο είμαι εγώ με την πυρηνική φυσική και άλλο να το πουλάς και να τα ξεκαθαρίζεις εσύ ο ίδιος.
    Νομίζω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.
    Δηλαδή το να γίνεις freelancer στα 36 (υποθέτω με υποχρεώσεις να τρέχουν) σημαίνει ότι θα αναλάβεις εσύ αυτό που αυτή τη στιγμή κάνει η εταιρεία με το brand name και τους πωλητές της.
    Δηλαδή καταρχήν να βρεις τον πελάτη, μετά να τον πείσεις για την ανάγκη να έχει (ενημερωμένη) παρουσία στο Διαδίκτυο, μετά να τον πείσεις για την λύση που προτείνεις (design, περιεχόμενο, λειτουργικότητα), μετά να καταλάβει γιατί αυτή η λύση αξίζει τα χρήματα που ζητάς και μόνο τότε θα μπορέσεις να ασχοληθείς με το αντικείμενο!!!
    Αυτά τα στάδια στην Ελληνική αγορά του ιδιωτικού τομέα (freelance στο Δημόσιο μόνο με κουμπαριά) είναι ιδιαίτερα δύσκολα και σίγουρα ΠΙΟ ψυχοφθόρα.
    Σκέψου το εξής: Ας πούμε ότι από αύριο είσαι freelancer. ΟΚ. Πως θα βρεις τον επόμενο πελάτη; Θα ξεκινήσεις door to door να ρωτάς "μήπως θέλετε κανένα site?". Θα αρχίσεις να ψάχνεις για δουλειές στο Internet? Και τα έξοδα που τρέχουν ποιός θα τα καλύπτει έως τότε;

    Η δική μου συμβουλή πριν τα βροντήξει ο φίλος είναι να ψάξει λίγο σε κάποια άλλη εταιρεία. Ναι, σίγουρα τα πράγματα είναι πάνω-κάτω τα ίδια (κυρίως) σε μικρές εταιρείες που ασχολούνται αποκλειστικά με το web design αλλά πάντα υπάρχει κάπου, κάτι καλύτερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 19-06-07 στις 20:05.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Περιοχή
    EUROPEAN PARADISE ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZTE
    Ένας φίλος freelancer μου έλεγε ακριβώς τα ίδια με εσένα εκτός του ότι τον είχαν φεσώσει οι μισοί πελάτες του τον είχαν τρελάνει κάθε λίγο και λιγάκι να του αλλάζουν το design και να του ζητάνε απίστευτα πράγματα.
    Βίλες κότερα χαβιάρι και βελουχιώτη άρη.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asmatiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας φίλος freelancer μου έλεγε ακριβώς τα ίδια με εσένα εκτός του ότι τον είχαν φεσώσει οι μισοί πελάτες του τον είχαν τρελάνει κάθε λίγο και λιγάκι να του αλλάζουν το design και να του ζητάνε απίστευτα πράγματα.
    Α ναι σωστά! Ξέχασα βέβαια τη φρίκη της είσπραξης των δεδουλευμένων!!!
    Στο δεύτερο κομμάτι το λάθος είναι των υλοποιητών. Πριν από οτιδήποτε θα πρέπει να δίνουν έναν ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ κείμενο στον πελάτη στον οποίο θα αναφέρονται όλες οι εργασίες που θα γίνουν και επίσης θα αναφέρεται το πόσο χρεώνεται η ώρα για εργασίες που δεν καλύπτονται από την προσφορά (στο κεφάλι, στο κεφάλι!!!! ).

    Φυσικά όλα αυτά προϋποθέτουν ότι υπάρχει σωστή οικονομική βάση στη συνεργασία και σωστές (όσο γίνεται) πληρωμές. Γιατί αν δουλεύεις χωρίς προκαταβολή ή χωρίς σταδιακές πληρωμές μετά αναγκαστικά θα υποκύψεις σε εκβιασμούς του τύπου "Δε μου αρέσει τελικά το design. Μήπως μπορούμε να προσθέσουμε λίγο πρασινάκι που πάει και με το νέο μου αυτοκίνητο... γιατί με τις δόσεις του τώρα... δεν ξέρω και πότε θα σε πληρώσω..."
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Να στο πώ απλά,
    Το πρόβλημα σου θα είναι πάντα το πως να πουλήσεις, αυτό είναι δουλεία πωλήτη, εσύ είσαι στο τεχνικό κομμάτι.

    Βλέπεις εσύ τρώς χρόνο για να μάθεις πως θα κάνεις ποιο ώραιες σελίδες, ποιο λειτουργικές κλπ, ο αλλος ψάχνει τρόπο πως να πουλήσει, και τα δύο δυσκόλα, αλλά το δευτέρο είναι ποιο πολύ αέρας

  11. #11
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thePrince Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξαφνικά έχουμε γεμίσει ειδικούς που νομίζουν ότι η δημιουργία ιστοσελίδων μπορεί να γίνει και από το ανηψάκι τους με το σπασμένο Dreamweaver μέσα σε 2 μέρες και εμείς «ζητάμε πολλά λεφτά» και «θα το κάνουν μόνοι τους». Δηλαδή, όταν αποφασίσει κάποιος να βάλει air condition στο σπίτι θα το κάνει μόνος του; Το αυτοκίνητο δεν το πάει στο συνεργείο;
    Ο,τι μπορω να κανω μονος μου, το κανω. Δεν ξερω για το αιρκοντισιον (δεν εχω), αλλα αν χαλασει το καζανακι μου, θα το παλεψω μονος μου, δεν θα φωναξω υδραυλικο να τον πληρωσω 50 ευρω (χωρις αποδειξη, 70 με αποδειξη) για να μου σφιξει το μπουλονι. Και ακομα και στο αμαξι, μια αλλαγη λαδιων θα την παλεψω μονος μου κι ας λερωθω. Και το σπιτι μου θα το καθαρισω μονος μου, δεν θα παρω παραδουλευτρα, γιατι θελει 50+ ευρω τη φορα. Και φαγητο στη δουλεια θα παρω απο το σπιτι μου μαγειρευτο απο μενα γιατι ειναι και πιο υγειινο και πιο οικονομικο απο το να τρωω απεξω.
    Οι μισθοι στην Ελλαδα ειναι τετοιοι που δεν επιτρεπουν την πολυτελεια του επιθετικου outsourcing. Αν εγω παιρνω 700 ευρω το μηνα, πώς να μπορεσω να πληρωσω και συνεργειο αυτοκινητων και υδραυλικο και παραδουλευτρα και και και...
    Ε καπως ετσι ειναι και στο web design. Θεωρειται απο τις πολυτελεις που πρωτες περικοπτονται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thePrince Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιός είπε ότι ο σχεδιασμός / προγραμματισμός web site είναι απλή δουλειά; Δεν καταλαβαίνει κανείς ότι γίνεται ρεζίλι με το site που φτιάχτηκε πριν από 5 χρόνια και δεν έχει αλλάξει ούτε τα κουμπάκια από τότε;
    Αν το site των 5 ετων κανει την δουλεια του, τοτε καλο ειναι. Με την ιδια λογικη,ενα μαγαζακι δεν εχει την πολυτελεια να σκαλιζει την εμπορικη εφαρμογη του σε dos, την κραταει οπως ειναι. Παρολο που ειναι ξεπερασμενη, την δουλεια της την κανει. Κι ο,τι δουλευει, δεν το σκαλιζουμε, εκτος κι αν εχουμε την πολυτελεια.

    Επισης, αν σε πληρωνει ο εργοδοτης, τι σε νοιαζει αν αυτο που σου ζητα ειναι αισθητικα αισχρο; Σημασια εχει πρωτιστως να τρεχει το χρημα. Η αισθητικη και η καλλιτεχνικη ελευθερια ειναι σημαντικες, αλλα οχι οσο το χρημα. Αν δεν εχεις να φας, τι να το κανεις που ησουν ασυμβιβαστος καλλιτεχνης;; Ειχα μια φιλη αρχιτεκτονισσα που εξοργιζοταν οταν εβλεπε πελατες να ζητανε το μακρυ και κοντο τους. Η απαντηση μου ηταν "Ο πελατης σε πληρωνει. Αν σου ζητησει να του σχεδιασεις ενα σπιτι σαν τον Παρθενωνα, γιατι να μην το κανεις;; Αρκει να σου δωσει αρκετα λεφτα!". Ολα εχουν την τιμη τους, ακομα και η αισθητικη.

    Τελος, αφου τοσοι θελουν να "το κανουν μονοι τους", γιατι δεν το γυριζεις στην εκπαιδευση;;; Μονο αυτο εχει ψωμι στην Ελλαδα...
    Development στην Ελλαδα;;; Καλο ανεκδοτο...

  12. #12
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Δεν έχω παρά να συμφωνήσω με το παραπάνω post.

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο,τι μπορω να κανω μονος μου, το κανω. Δεν ξερω για το αιρκοντισιον (δεν εχω), αλλα αν χαλασει το καζανακι μου, θα το παλεψω μονος μου, δεν θα φωναξω υδραυλικο να τον πληρωσω 50 ευρω (χωρις αποδειξη, 70 με αποδειξη) για να μου σφιξει το μπουλονι. Και ακομα και στο αμαξι, μια αλλαγη λαδιων θα την παλεψω μονος μου κι ας λερωθω. Και το σπιτι μου θα το καθαρισω μονος μου, δεν θα παρω παραδουλευτρα, γιατι θελει 50+ ευρω τη φορα. Και φαγητο στη δουλεια θα παρω απο το σπιτι μου μαγειρευτο απο μενα γιατι ειναι και πιο υγειινο και πιο οικονομικο απο το να τρωω απεξω.
    Οι μισθοι στην Ελλαδα ειναι τετοιοι που δεν επιτρεπουν την πολυτελεια του επιθετικου outsourcing. Αν εγω παιρνω 700 ευρω το μηνα, πώς να μπορεσω να πληρωσω και συνεργειο αυτοκινητων και υδραυλικο και παραδουλευτρα και και και...
    Ε καπως ετσι ειναι και στο web design. Θεωρειται απο τις πολυτελεις που πρωτες περικοπτονται.
    Εντάξει, το παράδειγμα με το air condition και το αυτοκίνητο ήταν τυχαίο - κι εγώ τα λάδια της μηχανής τα αλλάζω μόνος μου όποτε θέλω και βέβαια δεν συζητάμε καν για τα οικιακά, μην τα παίρνεις όλα τις μετρητοίς! Ωστόσο, άμα χρειαστείς καλό υδραυλικό, σωστό επαγγελματία, έχω τον άνθρωπο, ήρθε στο σπίτι για μια μπαταρία νεροχύτη που τελικά δεν μπορούσε να επισκευάσει και σκίστηκε να βρούμε άλλη να μας την τοποθετήσει και ζήτησε τόσο λίγα χρήματα που ντραπήκαμε και δεν ζητήσαμε απόδειξη... Σωστοί επαγγελματίες υπάρχουν αλλά άμα δεν τους θέλουν;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το site των 5 ετων κανει την δουλεια του, τοτε καλο ειναι. Με την ιδια λογικη,ενα μαγαζακι δεν εχει την πολυτελεια να σκαλιζει την εμπορικη εφαρμογη του σε dos, την κραταει οπως ειναι. Παρολο που ειναι ξεπερασμενη, την δουλεια της την κανει. Κι ο,τι δουλευει, δεν το σκαλιζουμε, εκτος κι αν εχουμε την πολυτελεια.
    Θα συμφωνήσω μαζί σου, εν μέρει, αλλά κάπως πρέπει να δείχνει το μαγαζάκι ότι εξελίσεται και το site είναι ένας τρόπος να κερδίσει ίσως νέους πελάτες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης, αν σε πληρωνει ο εργοδοτης, τι σε νοιαζει αν αυτο που σου ζητα ειναι αισθητικα αισχρο; Σημασια εχει πρωτιστως να τρεχει το χρημα. Η αισθητικη και η καλλιτεχνικη ελευθερια ειναι σημαντικες, αλλα οχι οσο το χρημα. Αν δεν εχεις να φας, τι να το κανεις που ησουν ασυμβιβαστος καλλιτεχνης;; Ειχα μια φιλη αρχιτεκτονισσα που εξοργιζοταν οταν εβλεπε πελατες να ζητανε το μακρυ και κοντο τους. Η απαντηση μου ηταν "Ο πελατης σε πληρωνει. Αν σου ζητησει να του σχεδιασεις ενα σπιτι σαν τον Παρθενωνα, γιατι να μην το κανεις;; Αρκει να σου δωσει αρκετα λεφτα!". Ολα εχουν την τιμη τους, ακομα και η αισθητικη.
    Εδώ θα τα χαλάσουμε λίγο. Πρώτα απ'όλα πρέπει κανείς να εξασφαλίζει τα προς το ζην για τον ίδιο και την οικογένεια του ΑΛΛΑ πρέπει κανείς να προσπαθεί να αποκομίζει ΚΑΙ ηθική ικανοποίηση από την δουλειά που κάνει γιατί αλλιώς είναι δουλεία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελος, αφου τοσοι θελουν να "το κανουν μονοι τους", γιατι δεν το γυριζεις στην εκπαιδευση;;; Μονο αυτο εχει ψωμι στην Ελλαδα...
    Το σκέφτηκα και αυτό αλλά δυστυχώς δεν είμαι καλός δάσκαλος. Θα σου πω ένα πράγμα 1 φορά, 2η φορά, στην 3η έχεις πάρει πόδι...

  14. #14
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thePrince Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ θα τα χαλάσουμε λίγο. Πρώτα απ'όλα πρέπει κανείς να εξασφαλίζει τα προς το ζην για τον ίδιο και την οικογένεια του ΑΛΛΑ πρέπει κανείς να προσπαθεί να αποκομίζει ΚΑΙ ηθική ικανοποίηση από την δουλειά που κάνει γιατί αλλιώς είναι δουλεία.
    Δεν διαφωνουμε. Και η ηθικη ικανοποιηση απο την δουλεια ειναι πολυ σημαντικο πραγμα. Ομως το χρημα ειναι το πιο σημαντικο. Σε μια ιδανικη δουλεια τα εχεις και τα δυο. Σε μια λιγοτερο ιδανικη δουλεια, καλο ειναι να εχεις το χρημα κι ας μην εχεις ηθικη ικανοποιηση. Το να εχεις ηθικη ικανοποιηση και οχι χρημα απο τη δουλεια σου ειναι κατι που μονο καποιος λεφτας μπορει να δεχεται. Οι υπολοιποι τι θα φαμε χωρις λεφτα;; Την ηθικη ικανοποιηση;

  15. #15
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.429
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΓΑΛΑΤΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 56(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asmatiop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένας φίλος freelancer μου έλεγε ακριβώς τα ίδια με εσένα εκτός του ότι τον είχαν φεσώσει οι μισοί πελάτες του τον είχαν τρελάνει κάθε λίγο και λιγάκι να του αλλάζουν το design και να του ζητάνε απίστευτα πράγματα.
    Πέρα από αυτό, υπάρχει και η εικόνα του freelancer, η οποία στην Ελλάδα ισοδυναμεί με αυτή του αποτυχημένου, σε αντίθεση με το εξωτερικό που είναι αυτή του τόσο καταξιωμένου, ώστε να αδυνατεί να περιορίσει την παροχή υπηρεσιών του σε έναν και μόνο εργοδότη...
    To forum έχει χρήστες. Το forum είναι οι Χρήστες...

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επαγγελματικό diesel I.X. στην Αθήνα
    Από busm στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-08, 20:50
  2. Ειμαι σε αδιεξοδο
    Από madrandomize στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-08, 15:08
  3. Επαγγελματικό Τηλ κέντρο κ τηλεφωνία
    Από formynews στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-07, 11:05
  4. Επαγγελματικό
    Από georges-ath στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-07, 18:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας