Σελ. 181 από 197 ΠρώτηΠρώτη ... 161171176179180181182183186191 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.701-2.715 από 2953
  1. #2701
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    xalkida
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΝΗΘΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rav3n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες πορτες μωρε.. δεν υπαρχουν αυτα.. οι πορτες ειναι το dslam της HOL..αυτα με πορτες και παπαριες ειναι σχολιο των ασχετων πωλητων..γενικοτερα..
    Παντως αυτο που ισχυει ειναι οτι την μεταφορα την κανει ο ΟΤΕ οπως και να χει..
    αρα λενε ψεμματα.στο συγκεκριμενο dslam (κανηθου) συμφωνα με την hol υπαρχει δυνατοτητα καλυψης,που κολλαει το θεμα?καθυστερει ο οτε τη μεταφορα?

  2. #2702
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΚΙΔΑ
    SNR / Attn
    (dB) / 9(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rav3n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες πορτες μωρε.. δεν υπαρχουν αυτα.. οι πορτες ειναι το dslam της HOL..αυτα με πορτες και παπαριες ειναι σχολιο των ασχετων πωλητων..γενικοτερα..
    Παντως αυτο που ισχυει ειναι οτι την μεταφορα την κανει ο ΟΤΕ οπως και να χει..
    σίγουρα τη μεταφορά την κάνει ο οτε, δεν είπε κανείς το αντίθετο.το αποτέλεσμα όμως είναι ότι ούτε ο οτέ δεν είναι διαθέσιμος στη συγκεκριμένη περίπτωση να κάνει αυτή τη δουλεία και όχι γιατί το καθυστερεί επίτηδες αλλά γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο dslam. αυτη είναι και η επίσημη ανακοινωση του οτε.το αποτέλεσμα λοιπόν είναι να μεγαλώνει συνεχώς η σειρά αναμονής πελατων.

  3. #2703
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    NetGear N150
    το σκεφτομαι να κανω ακυρωση συμβολαιου αλλα δε ξερω κατα ποσο θα τη σκαπουλαρω χωρις προστιμο.γνωριζει κανεις τιποτα επ'αυτου?

  4. #2704
    Εγγραφή
    01-10-2007
    Μηνύματα
    795
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ~15000/1020
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    FritzBox Fon 7140
    SNR / Attn
    (dB) / 26(dB)
    Post
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theofilos79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σίγουρα τη μεταφορά την κάνει ο οτε, δεν είπε κανείς το αντίθετο.το αποτέλεσμα όμως είναι ότι ούτε ο οτέ δεν είναι διαθέσιμος στη συγκεκριμένη περίπτωση να κάνει αυτή τη δουλεία και όχι γιατί το καθυστερεί επίτηδες αλλά γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο dslam. αυτη είναι και η επίσημη ανακοινωση του οτε.το αποτέλεσμα λοιπόν είναι να μεγαλώνει συνεχώς η σειρά αναμονής πελατων.
    Παιδες για να μη μπερδευεστε και σεις.. ο οτε παιρνει το ζευγος σου (το ηδη υπαρχων η ενα καινουργιο) και παει και το κουμπωνει στον κατανεμητη των παροχων.. ποιες πορτες?
    τα dslams ειναι των παροχων... δεν ειναι του ΟΤΕ.. απλα υπαρχουν καθυστερησεις για καποιον λογο απο μερια του οτε..\
    Η πορτα δεσμευεται απο τον παροχο απο την στιγμη που θα υποβαλει την αιτηση, δηλαδη οταν ζηταει ο παροχος στον οτε να του παραδωσει καποιον πελατη..του υποδεικνυει ηδη απο την αρχη το οριο το οποιο θα του παραδωσει τον πελατη.. και οταν ο πελατης παραδωθει στο συγκεκρικεμενο οριο ηδη ειναι ετοιμο(Plug n Play) δεν απαιτειται καποια ενεργεια απο τον παροχο..

    DSLAM -> ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΠΑΡΟΧΩΝ -> ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΟΤΕ -> ΓΕΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ -> KΑΦΑΟ -> ΑΚΡΑΙΟ ΔΙΚΤΥΟ -> ΒΟΧ Ή ΕΣΚΑΛΙΤ. -> ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rav3n : 16-11-08 στις 22:54. Αιτία: το εχω κανει edit καμια 10ρια φορες.
    .: Indifferent Suns :.

  5. #2705
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    xalkida
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΝΗΘΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rav3n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες για να μη μπερδευεστε και σεις.. ο οτε παιρνει το ζευγος σου (το ηδη υπαρχων η ενα καινουργιο) και παει και το κουμπωνει στον κατανεμητη των παροχων.. ποιες πορτες?
    τα dslams ειναι των παροχων... δεν ειναι του ΟΤΕ.. απλα υπαρχουν καθυστερησεις για καποιον λογο απο μερια του οτε..\
    Η πορτα δεσμευεται απο τον παροχο απο την στιγμη που θα υποβαλει την αιτηση, δηλαδη οταν ζηταει ο παροχος στον οτε να του παραδωσει καποιον πελατη..του υποδεικνυει ηδη απο την αρχη το οριο το οποιο θα του παραδωσει τον πελατη.. και οταν ο πελατης παραδωθει στο συγκεκρικεμενο οριο ηδη ειναι ετοιμο(Plug n Play) δεν απαιτειται καποια ενεργεια απο τον παροχο..

    DSLAM -> ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΠΑΡΟΧΩΝ -> ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΟΤΕ -> ΓΕΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ -> KΑΦΑΟ -> ΑΚΡΑΙΟ ΔΙΚΤΥΟ -> ΒΟΧ Ή ΕΣΚΑΛΙΤ. -> ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ.
    ποιος ειναι αυτος ο λογος που καθυστερει ο οτε?

  6. #2706
    Εγγραφή
    01-10-2007
    Μηνύματα
    795
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ~15000/1020
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    FritzBox Fon 7140
    SNR / Attn
    (dB) / 26(dB)
    Post
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sardel Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιος ειναι αυτος ο λογος που καθυστερει ο οτε?
    hmmm ισως η δυσανασχετηση του κοσμου να περιμενει και να γυρισει πισω στον οτε?Ισως η ελειψη προσωπικου.
    .: Indifferent Suns :.

  7. #2707
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Περιοχή
    NEA ARTAKH
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑΚΗ
    Router
    NETFASTER
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Εγώ από Αρτάκη έχω κανει αίτηση από 03/10/2008 και ακόμη ούτε sms ουτε τίπτα. Η επισημη ενημέρωση από την HOl ήταν ότι δεν υπάρχουν πόρτες. Θέλω να αναφέρω επίσης ότι όταν ψάχνω μέσω internet για την διαθεσιμότητα για ADSL σύνδεση μέσω ΟΤΕ μου αναφέρει "Στη περιοχή σας, υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL αλλά προς το παρόν δεν υπάρχουν διαθέσιμες προσβάσεις (πόρτες ADSL). Εφόσον επιθυμείτε, μπορείτε να υποβάλλετε το αίτημα σας online και να είστε σε σειρά προτεραιότητας ώστε το αίτημα σας να ικανοποιηθεί όταν υπάρξει διαθεσιμότητα προσβάσεων. " Μήπως τελικά φταίει και ο ΟΤΕ ή είναι απλώς σύμπτωση ; .

  8. #2708
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    NetGear N150
    οποιος και αν φταιει ,θα μπορουσε η hol να μη κοροιδευει το κοσμο.Δε μπορει τη μια μερα να μου λεει οτι σε 10 εργασιμες θα ειμαι jet ενω υπαρχει προβλημα απο πριν.. Αν υπαρχει προβλημα πεστο... ξερεις,μας κανει κολπα ο οτε,να ξερει και αλλος τι του γινεται.
    Την δευτερη φορα που ειχα παρει τηλεφωνο εν το μεταξυ δε μου ειπανε τπτ για πορτες ,αλλα οτι η hol κανει ...αναβαθμισεις.Μεχρι την τριτη φορα που πεταξε την βομβα...
    Δε ξερω,απο τη μια την θελω την 6αρα αλλα δε το διακυνδινευω να μεινω χωρις net για 2 μηνες.Ηδη συνδεομαι part-time με συνδεση φιλου.

    btw,καμια αποψη σχετικα με το προστιμο σε περιπτωση ακυρωσης συμβολαιου?

  9. #2709
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.738
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rav3n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες για να μη μπερδευεστε και σεις.. ο οτε παιρνει το ζευγος σου (το ηδη υπαρχων η ενα καινουργιο) και παει και το κουμπωνει στον κατανεμητη των παροχων.. ποιες πορτες?
    τα dslams ειναι των παροχων... δεν ειναι του ΟΤΕ.. απλα υπαρχουν καθυστερησεις για καποιον λογο απο μερια του οτε..\
    Η πορτα δεσμευεται απο τον παροχο απο την στιγμη που θα υποβαλει την αιτηση, δηλαδη οταν ζηταει ο παροχος στον οτε να του παραδωσει καποιον πελατη..του υποδεικνυει ηδη απο την αρχη το οριο το οποιο θα του παραδωσει τον πελατη.. και οταν ο πελατης παραδωθει στο συγκεκρικεμενο οριο ηδη ειναι ετοιμο(Plug n Play) δεν απαιτειται καποια ενεργεια απο τον παροχο..

    DSLAM -> ΚΑΘΡΕΠΤΗΣ ΠΑΡΟΧΩΝ -> ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΟΤΕ -> ΓΕΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ -> KΑΦΑΟ -> ΑΚΡΑΙΟ ΔΙΚΤΥΟ -> ΒΟΧ Ή ΕΣΚΑΛΙΤ. -> ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΗΣ.
    Και από πότε μηδενίστηκε το ενδεχόμενο να γέμισε το dslam της hol και όντως να μην μπορεί να βάλει νέους συνδρομητές μέχρι να γίνει αναβάθμιση;
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  10. #2710
    Εγγραφή
    01-10-2007
    Μηνύματα
    795
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    ~15000/1020
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑΣ
    Router
    FritzBox Fon 7140
    SNR / Attn
    (dB) / 26(dB)
    Post
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και από πότε μηδενίστηκε το ενδεχόμενο να γέμισε το dslam της hol και όντως να μην μπορεί να βάλει νέους συνδρομητές μέχρι να γίνει αναβάθμιση;
    1ον γιατι δεν κολαει με την δικαιολογια του ΟΤΕ.. 2ον εξαιρετικα δυσκολο.. γιατι στις περισσοτερες περιοχες (Οταν λεω περιοχες εννοω ας πουμε Αμπελωκηπους Αθηνας ανα ΑΚ δηλαδη.. η Hol btw ειναι δευτερη στα ΑΚ μετα τον ΟΤΕ.) εχει 4-5 dslams.. δηλαδη 1 καρτα Dslam εχει ειτε 48 η 72 πορτες * 16 καρτες = 768 ή 1152 ανα dslam..
    .: Indifferent Suns :.

  11. #2711
    Εγγραφή
    04-03-2006
    Περιοχή
    xalkida
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΝΗΘΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από harris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και από πότε μηδενίστηκε το ενδεχόμενο να γέμισε το dslam της hol και όντως να μην μπορεί να βάλει νέους συνδρομητές μέχρι να γίνει αναβάθμιση;
    το αποκλειω για την περιοχη μου,να μην συμπληρωνει ναι,για αθηνα δεν ξερω στην επαρχια ομως ειναι πολυ πισω ολοι τους.

    ........Auto merged post: sardel πρόσθεσε 3 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rav3n Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον γιατι δεν κολαει με την δικαιολογια του ΟΤΕ.. 2ον εξαιρετικα δυσκολο.. γιατι στις περισσοτερες περιοχες (Οταν λεω περιοχες εννοω ας πουμε Αμπελωκηπους Αθηνας ανα ΑΚ δηλαδη.. η Hol btw ειναι δευτερη στα ΑΚ μετα τον ΟΤΕ.) εχει 4-5 dslams.. δηλαδη 1 καρτα Dslam εχει ειτε 48 η 72 πορτες * 16 καρτες = 768 ή 1152 ανα dslam..
    αμα περιμενω να γεμισει μια καρτα καηκα,μαλλον θα ειμαι απο τους πρωτους που βαζουν double-play εδω,αλλες 47 μεινανε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kalabortsos : 17-11-08 στις 23:06. Αιτία: auto merged post

  12. #2712
    Εγγραφή
    14-04-2003
    Περιοχή
    Πολύδροσο Λακουβοχωρίου
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19.738
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Άρθρα
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rav3n Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον γιατι δεν κολαει με την δικαιολογια του ΟΤΕ.. 2ον εξαιρετικα δυσκολο.. γιατι στις περισσοτερες περιοχες (Οταν λεω περιοχες εννοω ας πουμε Αμπελωκηπους Αθηνας ανα ΑΚ δηλαδη.. η Hol btw ειναι δευτερη στα ΑΚ μετα τον ΟΤΕ.) εχει 4-5 dslams.. δηλαδη 1 καρτα Dslam εχει ειτε 48 η 72 πορτες * 16 καρτες = 768 ή 1152 ανα dslam..
    Αυτό που μπορεί επίσης να συμβαίνει και να είναι όντως θέμα ΟΤΕ είναι να μην έχει ελεύθερα ζεύγη από τον Πίνακα Παρόχων στο dslam της, που είναι θέμα ΟΤΕ...

    Αν και το πιθανότερο φυσικά είναι πως το "φταίει ο ΟΤΕ" είναι η γνωστή καταπληκτική καραμελίτσα...
    Crisis is the time when the old is dead, but the new cannot be born... Antonio Gramsci

  13. #2713
    Εγγραφή
    03-12-2003
    Περιοχή
    Π. Φάληρο
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.523
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    9.447 / 1.023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    SpeedTouch ST780WL
    SNR / Attn
    12.5(dB) / 25.5(dB)
    Πρόσφατα είχα κάνει μια αίτηση στη HOL για το γραφείο, σε χώρο όπου δνε υπάρχει τηλέφωνο. Μου στειλανε τον εξοπλισμό, η courier τον πέταξε στον κήπο(!!!), υπογραφή δεν υπάρχει φυσικά από μέρους μου, έστειλα e-mail στη HOL για διακοπή, και αυτοί επι 2 βδομάδες με ενοχλούσαν με sms (!!!) να καλέσω τον τεχνικό στο κινητό (!!!) για να διεκπαιρεωθεί η εγκατάσταση...Τους είπα ότι ακύρωσα την αίτηση, και λίγες μέρες αργότερα με πήραν από τις πωλήσεις...Όπως ήταν φυσικό, e-mail δεν λάβανε ποτέ...Ναι, εγώ το είχα στείλει...Για να δούμε...

  14. #2714
    Το avatar του μέλους karavagos
    karavagos Guest

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rav3n Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον γιατι δεν κολαει με την δικαιολογια του ΟΤΕ.. 2ον εξαιρετικα δυσκολο.. γιατι στις περισσοτερες περιοχες (Οταν λεω περιοχες εννοω ας πουμε Αμπελωκηπους Αθηνας ανα ΑΚ δηλαδη.. η Hol btw ειναι δευτερη στα ΑΚ μετα τον ΟΤΕ.) εχει 4-5 dslams.. δηλαδη 1 καρτα Dslam εχει ειτε 48 η 72 πορτες * 16 καρτες = 768 ή 1152 ανα dslam..
    Λίγο δύσκολο να είναι 2η με τόσα "λίγα" που έχει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος karavagos : 18-11-08 στις 01:13.

  15. #2715
    Εγγραφή
    16-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus 2
    Ενεργοποιήθηκα χθες. Μου ήρθε sms στο κινητό μόλις ολοκλήρωσαν τη μετάβαση μου.
    Εντυπώσεις ανάμεικτες αλλά ακόμα είναι νωρίς. To τηλέφωνο παίζει τζάμι. Και πέρνω και με πέρνουν (σταθερά+κινητά) κανονικά και η αναγνώριση δουλεύει και είμαι pots όπως και μου είχαν πει. Ο θόρυβος στο ακουστικό υπάρχει όπως είχα και λίγο στον ΟΤΕ αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει στο εαν είναι περισότερος ή όχι απ' οτι όταν ήμουν στον ΟΤΕ.
    το attenuation έπεσε στα 13 από 15 που είχα στον ΟΤΕ και συγχρονίζω γύρω στα 20000-20900 down και 1022 up. Φαντάζομαι βέβαια ότι αυτό θα αλλάξει, διότι είμαι στο lite πακέτο.

    Πάντως σε φόρτωμα σελίδων δεν είδα κάτι διαφορετικό.Το download μου βέβαια παίζει πολύ. Χθες έπαιζε μεταξύ 350kb/s και 2.0mb/s (το οποίο δεν κράτησε και πολύ και δεν πρόκειται να το ξαναδώ εαν δεν μεταβώ στο full πακέτο).

    Ξέρεις κανένας πως μπορώ να γυρίσω τη γραμμή μου σε fastpath?

    27 Οκτωβρίου έκανα αίτηση. 24 Νοεμβρίου σαν προβλεπόμενη ημερομηνία σύνδεσης.
    18 Νοεμβρίου συνδέθηκα. Όχι και άσχημα.

Σελ. 181 από 197 ΠρώτηΠρώτη ... 161171176179180181182183186191 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3710
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-09, 23:02
  2. Μηνύματα: 294
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-07, 00:44
  3. Μηνύματα: 242
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-07, 23:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας