Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ήμουν κάτοχος μιας 2048/256 Full LLu μέχρι τις 13/6/2007 όποτε και έληξε η προπληρωμένη σύνδεση μου. Η ταχύτητα και η σταθερότητα της γραμμής ήταν πολύ καλή. Μετά απο επιστολή της Vivodi που με ενημέρωνε οτι η σύνδεση μου έληγε στις 13/6/2007 αποφάσισα να κάνω αίτηση για το Μαχχ10. Η μεταφορά μου στην γραμμή έγινε σύντομα και απο τότε το πανηγύρι άρχισε. Το Modem χρονίζει στα 5Mbps (το modem ειναι το Vood) η ταχύτητα του δεν έχει καμια σχεση με 5 mbps (450-500 kbps) και έχω συχνα DC's. Μετά απο επικοινωνία μου με την Vivodi μου ε'ιπαν να κανω Reset και να δοκιμασω...τα πραγματα συνεχιστικαν με τον ίδιο ρυθμο και μου είπαν οτι θα κανουν αίτηση βλάβης. Εγώ σημερα όμως είπα να ξανακάνω Reset στο Modem.
    Τώρα χρονίζεται στα 8Mbps...κατεβαζει δεν κατεβάζει και τα DC's γίνονται καθε 2-3 λεπτά!!Περιμένω ακόμα τηλέφωνο απο τεχνικο και βλεπουμε! Θα σας ενημερώσω για οποιες εξελίξεις.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    ψυχικό
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13606/951
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟΥ
    Router
    Philips CGA5722
    και εγώ έχω το maxx10 και μου δουλεύει μια χαρά στα 8mbps γιατί το router που έχω είναι για adsl1..
    κοίτα μήπως και εσύ το vood που έχεις είναι για adsl1...

  3. #3
    Εγγραφή
    19-12-2004
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.438
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4996/49983 kbps
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    10(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλά ρε παιδιά δεν καταλαβαίνεται τι γίνεται;δίνουν 10 mbps με γραμμές που δεν αντέχουν ουτε 4...
    Το αποτέλεσμα να γίνονται συνεχώς disc..πρέπει να είσαι πολύ κοντά στο κέντρο και γενικά να υπάρχουν καλές ταχύτητες για να εκμεταλευτείς 10 mbps..

  4. #4
    Εγγραφή
    27-03-2003
    Περιοχή
    Greece - Athens
    Μηνύματα
    862
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    ?(dB) / ?(dB)
    αλλο ενα αδικαιολογητο νεο νημα....

  5. #5
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    To modem ειναι για ADSL2 και οσο για την γραμμη το καταλαβαινω οτι η υποδομη της Ελλαδίτσας δεν σηκωνει τετοιες ταχυτητες...αναρωτιεμαι...σοβαρολογουν οταν μιλανε για cable tv και τα λοιπα? Τέλος πάντων εγω δεν θέλω 10Mbps εγώ θέλω 2 σταθερα Μbps για να παιζω το WOW μου και να κατεβαζω και τιποτα...απλα συμβαινει πλεον οτι η Vivodi έχει σαν κατωτατο τα 10Mbps τώρα. Οπότε είται 1 είτα 10Mbps τα 25 Ευρώ είναι 25Ευρώ!

  6. #6
    Εγγραφή
    21-08-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12470/940
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Gennet Oxygen (Tellas)
    SNR / Attn
    4(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στον ΟΤΕ με 25 ευρώ αγαπητέ δεν σου δίνουν ούτε τσιχλόφουσκες..

    Χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον προσωπικά, αλλά ρε παιδιά, ήμαρτον με τα παράπονα! Όσο πιο μακρυά από το τοπικό τους κέντρο είστε, τόσο μικρότερη μέγιστη ταχύτητα θα πιάνετε! Είναι στάνταρ πράγματα αυτά! Πριν κάνετε αίτηση για 10mbps, ρωτήστε 2-3 άτομα που έχουν ασχοληθεί και ξέρουν, κοιτάξτε κανένα διάγραμμα να δείτε μέχρι τι ταχύτητα σηκώνει η γραμμή σας, και αν σας συμφέρει βάζεται, αν όχι πάρτε κάτι άλλο!Κανένας δεν είπε ότι στο Μαχχ10 θα πιάνετε σώνει και καλά 10mbps! Και για το συνεστραμμένο ζεύγος που φτάνει σπίτι σας δεν φταίει σε καμία περίπτωση η Vivo, αν αυτό είναι από τον πόλεμο και το έχουν φάει τα ποντίκια!

  7. #7
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris013 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ΟΤΕ με 25 ευρώ αγαπητέ δεν σου δίνουν ούτε τσιχλόφουσκες..

    Χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον προσωπικά, αλλά ρε παιδιά, ήμαρτον με τα παράπονα! Όσο πιο μακρυά από το τοπικό τους κέντρο είστε, τόσο μικρότερη μέγιστη ταχύτητα θα πιάνετε! Είναι στάνταρ πράγματα αυτά! Πριν κάνετε αίτηση για 10mbps, ρωτήστε 2-3 άτομα που έχουν ασχοληθεί και ξέρουν, κοιτάξτε κανένα διάγραμμα να δείτε μέχρι τι ταχύτητα σηκώνει η γραμμή σας, και αν σας συμφέρει βάζεται, αν όχι πάρτε κάτι άλλο!Κανένας δεν είπε ότι στο Μαχχ10 θα πιάνετε σώνει και καλά 10mbps! Και για το συνεστραμμένο ζεύγος που φτάνει σπίτι σας δεν φταίει σε καμία περίπτωση η Vivo, αν αυτό είναι από τον πόλεμο και το έχουν φάει τα ποντίκια!
    Με όλο το σεβασμό, αλλά μιλάς εκ του ασφαλούς (20/1 Mbps) και νομίζω πως δεν είναι δυνατόν να δεις το θέμα αντικειμενικά από τη σκοπιά των "αδικημένων". Επίσης, ναι, όντως η Vivodi δεν ευθύνεται για την κακή κατάσταση των χάλκινων καλωδίων και στο συμβόλαιο αποστασιοποιείται από το πρόβλημα. Ίσως περιμένω πολλά, αλλά αν η Vivodi έστω διεκδικούσε καλύτερες γραμμές για τους συνδρομητές τους (από άποψης θορύβου, μιας και με την απόσταση δε μπορεί να γίνει κάτι) αυτομάτως θα κέρδιζε πόντους στα μάτια των συνδρομητών της.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pan.nl : 22-06-07 στις 23:59.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μην το παμε ετσι φιλε μου γιατι και εγω θα σου πώ τι σου δίνουν αλλοι provider στην Ευρώπη με 25 ευρώ!
    Αν η γραμμη μου δεν σηκώνει 10Mbps αυτό είναι κάτι που έχει υποχρέωση η Vivodi να ελέγξει και όχι εγώ ή τουλάχιστον να με ενημερωσει ότι υπάρχει η πιθανότητα να μην έχω 10Mbps.Δεν είναι δική μου δουλεία να τρέχω να ρωτάω απο εδω και απο εκει πως πάει η vivodi...
    Δεν γκρινιάζω οταν ζητάω αυτό που μου υπόσχονται και απαιτω να σέβονται και το κάθε Ευρώ που τους δίνω...Ειναι Παρασκευή βράδυ και δεν έχω DSL για το οποιο δούλευα όλη την εβδομάδα! Αυτό θα αφαιρεθει απο τον λογαριασμό μου? ΟΧΙ!
    Μιλησα και με Vivodi πριν απο λίγο και μου είπαν οτι είναι δικό τους λάθος και οτι για καποιο λογο σήμερα έχουν πρόβλημα με τα Vood modem. To Vood ειναι δική τους επιλογή Modem όχι δική μου. Αλλά τι ξερω εγώ?...Μαλλον ειμαι γκρινιαρης επειδη απαιτω αυτο που μου υποσχονται!

  9. #9
    Εγγραφή
    21-08-2006
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    257
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12470/940
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Gennet Oxygen (Tellas)
    SNR / Attn
    4(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @Panayotis_Ath:: Έχω διαβάσει τι παίζει με το θέμα σου και δεν σου δίνω άδικο. Όσο για τον θόρυβο και για τις γραμμές, αν μπορεί να τις επιλέξει δηλαδή, δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατό αυτό που λες, οπότε δεν παίρνω θέση!

    @fox_multer:: Ζω ΕΛΛΑΔΑ, δεν με νοιάζει τι γίνεται έξω. Η vivo πουλάει κάτω του κόστους, γιαυτό άλλωστε έχει μπει μέσα. Τι άλλο να κάνει δηλαδή; Όσο για τα άλλα που λες, ο καθένας, όπως στρώσει θα κοιμηθεί, και αν μπορείς να κάνεις κάτι μόνος σου για το δικό σου καλό κάντο, μην περιμένεις από τους άλλους. Η vivo, όταν σου πει ότι δεν σηκώνει η γραμμή σου την τάδε ταχύτητα, θα ναι πολύ αργά και θα έχεις φάει μήνες στην αναμονή.

    ΥΣ:Εσύ γιατί παρεξηγήθηκες με αυτά που έλεγα; Εσένα δεν είναι θέμα αν σηκώνει η γραμμή ή όχι τα 10, προφανώς και έχουν κάνει λάθος στα κεντρικά. Και από την αρχή είπα οτι δεν αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά...

  10. #10
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    24.320/1.021
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Speedtouch
    SNR / Attn
    7.5(dB) / 11.5(dB)
    Κοίτα να δείς που σε λίγο θα γκρινιάζουμε γιατί η 4ΝΕΤ μας λέει 24 και μεις πιάνουμε 20!!! ΠΡέπει να ομολογήσουμε όλοι μας ότι έιναι εξέλιξη όμως έτσι; Κάτι παει και έρχεται τα τελευταία χρόνια...

    Κάποτε γκρινιάζαμε για τους 5 μήνες+ να βάλουμε τηλέφωνο...Κάποτε γκρινιάζαμε για τα 56Κ που δεν συνδεότουσαν...Προχτές γκρινιάζαμε για τα 512 και τα 768...ΚΑι τώρα λέμε γιατι τα 10 συνδέονται με 8! Είναι εξέλιξη..Παραμένει γκρίνια αλλά εξέλιξη όμως!

    Άντε σύντομα να γκρινιάξουμε γιατί τα 100Mb δεν κατεβαίνουν σε ενα δευτερόλεπτο ενώ η μάνα μιλάει με τη κυρα Σούλα, η αδερφή κατεβάζει ταινίες και ο πατέρας βλέπει του -βου...


  11. #11
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Περιοχή
    EUROPEAN PARADISE ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    350
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    HOL
    Router
    ZTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fox_multer Εμφάνιση μηνυμάτων
    To modem ειναι για ADSL2 και οσο για την γραμμη το καταλαβαινω οτι η υποδομη της Ελλαδίτσας δεν σηκωνει τετοιες ταχυτητες...αναρωτιεμαι...σοβαρολογουν οταν μιλανε για cable tv και τα λοιπα? Τέλος πάντων εγω δεν θέλω 10Mbps εγώ θέλω 2 σταθερα Μbps για να παιζω το WOW μου και να κατεβαζω και τιποτα...απλα συμβαινει πλεον οτι η Vivodi έχει σαν κατωτατο τα 10Mbps τώρα. Οπότε είται 1 είτα 10Mbps τα 25 Ευρώ είναι 25Ευρώ!
    H υποδομή λίγο έχει να κάνει εφόσον πιο μπροστά δούλευε κανονικά η γραμμή, είναι θέμα τεχνολογίας adsl και εδώ.
    Βίλες κότερα χαβιάρι και βελουχιώτη άρη.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-09-2005
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    Router
    ALCATEL 585
    Επειδή με μπέρδεψε η Vivodi μήπως μπορεί κανείς να μου πεί με τα παρακάτω τί σύνδεση καταλαβαίνετε οτι έχω ??
    Πριν λίγες μέρες είχα maxx 2


    Uptime: 0 days, 23:38:40
    Modulation: G.992.1 Annex A
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 448 / 1.216
    Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 2,14 / 2,45
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,0
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21,5 / 32,5
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 29,0 / 30,5
    Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): 0
    Error Seconds (Local/Remote): 20.052 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
    CRC Errors (Up/Down): 0 / 11
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 2

  13. #13
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nasoshat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή με μπέρδεψε η Vivodi μήπως μπορεί κανείς να μου πεί με τα παρακάτω τί σύνδεση καταλαβαίνετε οτι έχω ??
    Πριν λίγες μέρες είχα maxx 2



    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 448 / 1.216
    Έχεις 1216/448 , δλδ 1024/256 συν 192/192 για DSLphone . Το παλιό Telefonet δεν είναι αυτό ?
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-09-2005
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    Router
    ALCATEL 585
    ναι αλλά προ λίγων ημερών είχα maxx 2 και έκανα αίτηση για max10
    Αντί αναβάθμισης υποβάθμιση???

  15. #15
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nasoshat Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλά προ λίγων ημερών είχα maxx 2 και έκανα αίτηση για max10
    Αντί αναβάθμισης υποβάθμιση???
    Ωραία , αφού λύσαμε το σε ποιο πρόγραμμα είσαι , μπορείς να δώσεις τα συγχαρητήριά σου στα τζιμάνια της Βιβόντι ...
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια μουσικής και ιδέες για πάρτυ!!!!!!!
    Από mairi67 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 102
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-12, 11:43
  2. Tracks για αποκριάτικο πάρτυ
    Από RyDeR στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-11, 13:47
  3. απορια για τα 10mbs!!!!
    Από melenvasil στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-07, 23:11
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-04, 18:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας