Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    SNR / Attn
    10(dB) / 37(dB)
    Η Νέα Ιωνία έχει πρόβλημα με τους τεχνικούς ή χοντρό πρόβλημα στο DSLAM;
    Αίτηση από 3/5 για 768 γραμμούλα δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα...Αίτηση αναβάθμισης από 1Μ σε 4Μ από 21/5 δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα...
    Κέντρο Αθήνας αίτηση για νέα γραμμή 4Μ στις 25/5 ενεργοποιήθηκε στις 27/5 ΔΥΟ (2) ΜΕΡΕΣ!!! Στην Νέα Ιωνία τι γίνετε γνωρίζει κανένας;;
    Από τον ΟΤΕ Νέας Ιωνίας η τρομερή δικαιολογία είναι σπασμένες ρεγκλέτες, πολλές αιτήσεις,.... .....δεν φτάνει ο καφές στην ώρα του και τα παίρνουν οι τεχνικοί στο κρανίο, ο διευθυντής τους έχει δώσει άλλες προταιρεότητες κλπ κλπ

    Από την άλλη σε 1Μ γραμμή διακυμάνσεις από 480Κ έως 1024!! ακριβώς στις διαφόρες μετρήσεις, βγάζει κανείς άκρη;;;
    Θεωρητικά δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ θεωρίας και πράξης, πρακτικά όμως υπάρχει!

  2. #2
    Εγγραφή
    27-12-2005
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Το πρόβλημα στην Ν.Ιωνια υπάρχει εδώ και πολλούς μήνες. Πριν 1 μήνα μου ειχαν πει ότι έχουν ξεκινήσει την επιδιόρθωση (κάποια τηλέφωνα δηλαδή τώρα είναι οκ) και συνεχίζουν. Παντως για 2 μήνες ακομα θα γίνονται επισκευές.

    Υπάρχει και αυτο το θέμα. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=80146
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Theofaman : 31-05-07 στις 20:24.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    SNR / Attn
    10(dB) / 37(dB)
    Ευχαριστώ για την απάντηση και το link που δεν είχα δεί...
    Οι τύποι στην Νέα Ιωνία είναι απαίκτοι...πηγαίνοντας στο ΟΤΕ της περιοχής και μιλώντας με διάφορους ανευθυνουπεύθυνους μου δώσανε το τηλέφωνο (και καλά κρυφά) του Τεχν. Διευθυντή ο οποίος μου είπε ότι υπάρχουν πολλές αιτήσεις στην περιοχή και εξυπηρετούνται με την σειρά τους!!! Το πρόβλημα (με τις ρεγκλέτες) έχει λυθεί και θα...θα...θα..., ενεργοποιηθούν όλοι τις επόμενες μέρες...

    Τι άλλο να πείς αφού έτυχε να μένω στην περιοχή με τις περισσότερες αιτήσεις πανελλαδικά καλά να πάθω. Στο κέντρο της Αθήνας νέα τηλεφωνική γραμμή + ΑDSL 4Μ σε 2 μέρες ενεργοποιήση και όλα ΟΚ με τρομέρη εξυπηρέτηση από τον ΟΤΕ Πατησίων, (μάλλον τα παλικάρια εκεί ξέρουν περισσότερα;; στην Νέα Ιωνία μήνας plus..

    Τελικά έχει να κάνει με την ποιότητα των ανθρώπων και όχι των γραμμών και μάλλον στην Ν.Ιωνία μας "κάθησαν" μερικά από τα καλύτερα παιδία.
    Θεωρητικά δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ θεωρίας και πράξης, πρακτικά όμως υπάρχει!

  4. #4
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Μηνύματα
    382
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά έχει να κάνει με την ποιότητα των ανθρώπων και όχι των γραμμών και μάλλον στην Ν.Ιωνία μας "κάθησαν" μερικά από τα καλύτερα παιδία.
    Σημερα ρωτησα τον προισταμενο στον ΟΤΕ Ν.Ιωνιας (που ειναι και γνωστος μου χρονια) και μου ειπε οτι ειχαν προβλημα οι τεχνικοι. Για μεγαλο διαστημα προσπαθουσαν να αποκαταστησουν βλαβη που εκανε ιδιωτης οταν σε σκαψιμο εκοψε καλωδιο/α (25000 ζευγη μου ειπε ) .Τωρα τρεχουν με 1000 (/νεφτι mode on) και ειναι θεμα ημερων να επανελθουμε στα φυσιολογικα επιπεδα εξυπηρετησης.

    Ας δειξουμε λιγο υπομονη...

    (δεν ειμαι οτετζης εεε )

  5. #5
    Εγγραφή
    27-12-2005
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Rex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα ρωτησα τον προισταμενο στον ΟΤΕ Ν.Ιωνιας (που ειναι και γνωστος μου χρονια) και μου ειπε οτι ειχαν προβλημα οι τεχνικοι. Για μεγαλο διαστημα προσπαθουσαν να αποκαταστησουν βλαβη που εκανε ιδιωτης οταν σε σκαψιμο εκοψε καλωδιο/α (25000 ζευγη μου ειπε ) .Τωρα τρεχουν με 1000 (/νεφτι mode on) και ειναι θεμα ημερων να επανελθουμε στα φυσιολογικα επιπεδα εξυπηρετησης.

    Ας δειξουμε λιγο υπομονη...

    (δεν ειμαι οτετζης εεε )
    Σήμερα που ξαναρώτησα στον ΟΤΕ της Ν.Ιωνίας μου είπαν τουλάχιστον άλλους 2 μήνες !!! Εδώ και ένα μήνα φτιάχνουν το καλώδιο 25. Ετσι μου είπαν τουλαχιστον. Ελπίζω μα βγεις αληθινός.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Μηνύματα
    382
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Forthnet
    @Theofaman : Εχεις πιο εγκυρη ενημερωση.
    Απ οτι μου ειπαν σημερα δεν εχουν καταφερει να αποκαταστησουν το προβλημα.
    Ως εκ τουτου μετα απο 25 μερες αναμονη (αιτηση για αναβαθμιση γραμμης απο 1024 σε 4096 στις 16/5) πηρα στο 134 και ζητησα ακυρωση της αιτησης για conn-x 4096.
    Για να μην κατηγορουμε μονο τους εναλλακτικους για την ποιοτητα των υπηρεσιων που παρεχουν.Τουλαχιστον στην περιοχη της Νεας Ιωνιας ο ΟΤΕ εχει ''εικονικη'' καλυψη.
    Ευτυχως στην περιοχη, εχουμε πληθωρα εναλλακτικων επιλογων.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-12-2005
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Rex Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Theofaman : Εχεις πιο εγκυρη ενημερωση.
    Απ οτι μου ειπαν σημερα δεν εχουν καταφερει να αποκαταστησουν το προβλημα.
    Ως εκ τουτου μετα απο 25 μερες αναμονη (αιτηση για αναβαθμιση γραμμης απο 1024 σε 4096 στις 16/5) πηρα στο 134 και ζητησα ακυρωση της αιτησης για conn-x 4096.
    Για να μην κατηγορουμε μονο τους εναλλακτικους για την ποιοτητα των υπηρεσιων που παρεχουν.Τουλαχιστον στην περιοχη της Νεας Ιωνιας ο ΟΤΕ εχει ''εικονικη'' καλυψη.
    Ευτυχως στην περιοχη, εχουμε πληθωρα εναλλακτικων επιλογων.

    Το θέμα ειναι ότι με την συγκεκριμένη βλάβη του ΟΤΕ, δεν μπορούμε να απευθυνθούμε σε κάποιον άλλο πάροχο. Το πρόβλημα είναι γενικότερο δυστυχώς, ανεξαρτήτως παρόχου.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    SNR / Attn
    10(dB) / 37(dB)
    Συμφωνώ με Theofaman το προβλήμα είναι γενικό στην Νέα Ιωνία παρόλο που η 768 που έλεγα στο αρχικό μου μηνύμα ενεργόποιήθηκε στις 5/6 (ένα μήνα μετά την αίτηση) η αναβάθμιση από 1Μ>4Μ ακόμα εκρεμμεί από 22/5.
    Οι εναλλακτικοί πάροχοι επειδή κρέμονται από τον ΟΤΕ έχουν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στην περιοχή (αίτηση Tellas & Vivodi αντίστοιχα έκαναν 2,5-3μήνες για να πάρουν γραμμή και δεν είχαν τηλέφωνα για 15μέρες!!

    Τι βλάβη είναι αυτή που απαιτεί 3-4μήνες να επισκευαστεί;; και εάν είναι τόσο εκτεταμένη γιατί δεν κάνει ο ΟΤΕ Ν.Ιωνίας (προϊστάμενος γνωστός του Dark_Rex) καμμιά υπηρεσιακή αναφορά να του στείλουν ενισχύσεις...Είναι εντυπωσιακό πώς άλλα καταστήματα ΟΤΕ Πατησίων π.χ. πάνε πυραυλοκίνητοι στις ενεργοποιήσεις και την εξυπηρέτηση..μήπως επειδή είναι μεγαλοστελέχη ποιό κοντά τους ή έχουν προισταμένους που ενδιαφέρονται περισσότερο;;

    Το καλό της υπόθεσης είναι, (για να λέμε και τα καλά) ότι έχει ξεμπουκώσει λίγο η ταχύτητα στην περιοχή, από συνεχείς μετρήσεις την τελευταία βδομάδα έχω σταθερότερες ταχυτητές στην 1Μ γραμμή μου, που ακόμα και τις ώρες αιχμής φτάνουν στα 100-110Κ.
    Το ίδιο συμβαίνει και με την νεοενεργοποιημένη 768Κ που παέι αρκετά καλά.


    Συμπέρασμα λοιπόν αργούν αλλά τα φτιάχνουν καλά
    Θεωρητικά δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ θεωρίας και πράξης, πρακτικά όμως υπάρχει!

  9. #9
    Εγγραφή
    21-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    SNR / Attn
    10(dB) / 37(dB)
    Ενεργοποιήση σήμερα 24/6 αναβάθμισης από 1>4 με αίτηση από 21/5.
    Τελικά τα παλικάρια της Ν.Ιωνίας έχουν πάγια τακτική να ενεργοποιούν γραμμές μετά από ένα μήνα;;
    Anyway η 4 παίζει μια χαρά παρόλο που τα στατιστικά της γραμμής δεν είναι και τα καλύτερα...λόγω απόστασης από DSLAM ~3-3,5Km.

    DSL Status:ConnectedDSL Modulation Mode:ADSL2+DSL Path Mode:InterleavedDownstream Rate:4092 kbpsUpstream Rate:253 kbpsDownstream Margin:11 dbUpstream Margin:25 dbDownstream Line Attenuation:45 dbUpstream Line Attenuation:12 dbDownstream Transmit Power:11 dbUpstream Transmit Power:19 db

    Από NVIDIA driver download καρφωμένο στα 417ΚΒ/sec not bad...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aeras : 25-06-07 στις 10:14.
    Θεωρητικά δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ θεωρίας και πράξης, πρακτικά όμως υπάρχει!

  10. #10
    Εγγραφή
    27-12-2005
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Λες να επιδιορθώσουν και την δική μου γραμμή? Αν και πολύ αμφιβάλλω μιας και την τελευταία φορά που τους ρώτησα μου είπαν θα στο φτιάξουμε ''εν καιρώ'' . ''Και αυτό ειναι δέσμευση'' συμπληρώνω εγώ...

  11. #11
    Εγγραφή
    21-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    SNR / Attn
    10(dB) / 37(dB)
    Νομίζω ότι η Νέα Ιωνία είναι περίπτωση περιοχής για ανάλυση ή αντιπροσωπευτικό δείγμα για το τι συμβαίνει σε όλη την Αττική να μην πώ Ελλάδα;;

    Την Παρασκευή 29/6 απογευματάκι εκεί που είχα βάλει τρία μηχανήματα να κάνουν update (τεχνικός Η/Υ γάρ) βλέπω το ρουτεράκι μου να χάνει την σύνδεση του και μετά από λίγο να συγχρονίζει ξανά αλλά στα 1,5Μ από 4Μ? Σε λίγο χάνετε τελείως η συνδεση μου και παράλληλα νεκρώνετε και το τηλέφωνο...Τον ΟΤΕ μου μέσα κτλ κτλ. Παίρνω 121 δηλώνω βλάβη και επειδή είναι Παρασκευή απόγευμα καταλαβαίνετε ότι, Σ/Κ χωρίς γραμμή...
    Την Δευτέρα το πρωί ξανά τηλ. στο 121 και η απάντηση είναι ότι το πρόβλημα είναι καλωδιακό και θα φτιαχτεί μέχρι Τρίτη απόγευμα.

    Φεύγοντας για δουλεία, δύο γωνίες παρακάτω βλέπω τρύπα στο πεζοδρόμιο και ξεκοιλιασμένα καλώδια. Τρίτη απόγευμα το τηλ. δεν παίζει και Τετάρτη πρωϊ βλέπω στην γωνία συνεργείο του ΟΤΕ να κάνει κοπτική ραπτική...και σε μία ώρα όλα ΟΚ και με καλύτερο line attenuation από 45db τώρα 44db
    Τι είχε συμβεί;; Εργολάβος σκάβοντας ξέσκισε το έρμο καλώδιο και άφησε κανά δυό τετράγωνα χωρίς τηλέφωνο, ήρθε συνεργείο από την Ανθούσα παρακαλώ γιατί οι τεχνικοί της Νέας Ιωνίας δεν προλαβαίνουν (είναι λίγοι, κουτσομπολία με το συνεργείο είναι αυτά).
    Συμπέρασμα οι τεχνικοί κάνουν ότι μπορούν τρέχοντας και το κάνουν καλά!
    Τα καλώδια είναι παλιά με μούφες κόντρα στις μούφες και παίρνουν υγρασία.
    Οι εργολάβοι σκάβουν και στα @@ τους τι περνάει από κάτω.
    Ο ΟΤΕ δεν επενδύει σε γραμμές για να μην βρούν έτοιμο τραπέζι οι εναλακτικοί.
    Οι εναλακτικοί τα ρίχνουν στον ΟΤΕ που δεν τους έχει στρώσει το τραπέζι.
    Για πολλά χρόνια ακόμα θα πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και αυτοί που θα τρέχουν θα είναι οι τεχνικοί του ΟΤΕ και των εναλακτικών που θα προσπαθούν να καλύψουν συνεχώς τις μαμακίες που λένε και κάνουν οι πωληταράδες μανατζαρέοι.
    Παρόλι την ταλαιπωρία ψηφίζω ΟΤΕ γιατί τουλάχιστον οι τεχνικοί του τόσα χρόνια έχουν μάθει κοπτική ραπτική ενώ τα παλικαράκια των εναλακτικών είναι περισσότερο του πληκτρολογίου...και το κολλητήρι μάλλον σε φωτογραφία μόνο το έχουν δεί.
    Συγνώμμη για το μακροσκελές της επιστολής μου αλλά πραγματικά τους αξίζει ένα μπράβο όταν είναι από τις 7 το πρωί στον δρόμο ματίζουν καλώδια και διορθώνουν προβλήματα σε ένα απαρχαιομένο δικτύο που θέλει και 3-play
    Θεωρητικά δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ θεωρίας και πράξης, πρακτικά όμως υπάρχει!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 87
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-09, 16:32
  2. DSLAM Νέας Ιωνίας
    Από Gleven στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-07, 17:28
  3. Kόμβος Νέας Ιωνίας
    Από akrgv στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-06, 13:00
  4. DSLAM Ν. Ιωνίας
    Από atlasjd στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-06, 23:04
  5. DSLAM Νεας Ιωνιας
    Από ATG στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-04, 01:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας